habibiatko
21.02.11,09:04
Ahojte poraďáci, prosím dajte mi čo najskôr odpoveď.
Moja otázka znie: Dnes chcem dať po 5 rokoch zamestnávateľovi výpoveď dohodou, teda viem, že výpoveď dohodou neexistuje, takže chcem podať dohodu o rozviazaní prac.pomeru. Do dnes som na PN dnes sa idem dať vypísať a k 22.2.2011 chcem podať výpoveď. Zamestnávateľ o tom už vie a s výpoveďou súhlasí. Stačí prosím Vás len písomná dohodu o rozviazaní prac.pomeru, že zamestnávateľ a zamestanec sa dohodli podľa §60 na rozviazaní prac.pomeru? Jedná sa o to, že chcem aby to bola vzájomná dohoda. V podstate viem, že mám nárok na odstupné, pretože výpoveď by som aj tak dostala podľa §63 čo je vlastne že ma prepúšťa lebo aj tak nie je schopný ma naďalej zamestnávať, ale viem, že aj tak odstupné nikdy neuvidím, pretože nemá peniaze tak chcem podať výpoveď ja.
A ešte by ma zaujímalo môžem mu dať podpísať list, v ktorom ho žiadam o vyplatenie doposiaľ nevyplatenej mzdy a o odovzdanie výstupných dokladov? To len aby som bola krytá.
Nechceme si robiť navzájom prieky som rada že s výpoveďou súhlasí, tak mu kašlem na odstupné ale výplaty chcem.
habibiatko
21.02.11,08:06
Ešte ma napadlo, v dohode o rozviazaní pracovného pomeru napíšem, že posledný pracovný deň je 22.2.2011. Môže to tak byť
veronikasad
21.02.11,08:07
Ahojte poraďáci, prosím dajte mi čo najskôr odpoveď.
Moja otázka znie: Dnes chcem dať po 5 rokoch zamestnávateľovi výpoveď dohodou, teda viem, že výpoveď dohodou neexistuje, takže chcem podať dohodu o rozviazaní prac.pomeru. Do dnes som na PN dnes sa idem dať vypísať a k 22.2.2011 chcem podať výpoveď. Zamestnávateľ o tom už vie a s výpoveďou súhlasí. Stačí prosím Vás len písomná dohodu o rozviazaní prac.pomeru, že zamestnávateľ a zamestanec sa dohodli podľa §60 na rozviazaní prac.pomeru? Jedná sa o to, že chcem aby to bola vzájomná dohoda. V podstate viem, že mám nárok na odstupné, pretože výpoveď by som aj tak dostala podľa §63 čo je vlastne že ma prepúšťa lebo aj tak nie je schopný ma naďalej zamestnávať, ale viem, že aj tak odstupné nikdy neuvidím, pretože nemá peniaze tak chcem podať výpoveď ja.
A ešte by ma zaujímalo môžem mu dať podpísať list, v ktorom ho žiadam o vyplatenie doposiaľ nevyplatenej mzdy a o odovzdanie výstupných dokladov? To len aby som bola krytá.
Nechceme si robiť navzájom prieky som rada že s výpoveďou súhlasí, tak mu kašlem na odstupné ale výplaty chcem.
Výpoveď a dohoda sú úplne rozdielne formy ukončenia prac.pomeru. K akému dátumu chceš ukončiť pracovný pomer ?
habibiatko
21.02.11,08:20
Chcela som dať dohoda o rozviazaní pracovného pomeru podľa §60 - dohodou k 22.2.2011
habibiatko
21.02.11,08:21
Takúto dohodu som mala aj v predošlom zamestnaní
veronikasad
21.02.11,08:21
Chcela som dať dohoda o rozviazaní pracovného pomeru podľa §60 - dohodou k 22.2.2011
Ak s tým bude zamestnávatel súhlasiť, môžeš. PN si daj ukočiť dňom skončenia prac.pomeru, t.j. 22.2., inak by si 22.2. musela nastúpiť do práce (práceschopná od 23.2.)

Alebo chceš končiť dnešným dňom ? Uvádza sa posledný deň výkonu práce.

Ak požiadaš o skončenie prac.pomeru dohodou sama, nárok na odstupné ti nevznikne.
habibiatko
21.02.11,08:33
Lenže ja som ešte dnes na PN a chcela som sa dať dnes vypísať tak poviem teda doktorke nech mi dá ukončenie PN zajtra 22.2.2011 a aj k 22.2.2011 dám výpoveď môže to byť takto? Vlastne ja chcem aby to bola dohoda o rozviazaní prac.pomeru §60 lebo chcem ísť aj na úrad práce a chcem mať nárok na podporu, pretože ja už novú prácu od 1.3. budem mať ale len na dohodu.
veronikasad
21.02.11,08:35
Lenže ja som ešte dnes na PN a chcela som sa dať dnes vypísať tak poviem teda doktorke nech mi dá ukončenie PN zajtra 22.2.2011 a aj k 22.2.2011 dám výpoveď môže to byť takto? Vlastne ja chcem aby to bola dohoda o rozviazaní prac.pomeru §60 lebo chcem ísť aj na úrad práce a chcem mať nárok na podporu, pretože ja už novú prácu od 1.3. budem mať ale len na dohodu.
ak chceš končiť pracovný pomer 22.2., na PN-ke by si mala mať práceschopná od 23.2.
habibiatko
21.02.11,08:37
Takže prosím Vás v skratke, čo mám vlastne dať zamestnávateľovi?
habibiatko
21.02.11,08:39
Teraz som volala účtovníčke vraj sa mám dať od zajtra vypísať čiže práceschopná budem od 22.2.2011 a rozviazať pracovný pomer mám dať k 22.2.2011. Takže akože budem ešte 22.2.2011 v práci, aj keď už nebudem.
veronikasad
21.02.11,08:41
Takže prosím Vás v skratke, čo mám vlastne dať zamestnávateľovi?
Žiadosť o rozviazanie pracovného pomeru dohodou v zmysle § 60 ZP - k 22.2.2011.

Ostatné je už v réžii zamestnávatela, či s tým bude súhlasiť.

V dojednaniach dohody môžeš trvať na uvedení termínu výplaty mzdy.
Ibaaktak
21.02.11,08:46
ak ti mešká mzda viac ako 15 dní po lehote splatnosti a si v 30 dńovej lehote skonči pracovný pomer okamžitým zrušením pracovného pomeru.Zároveň ho vyzvy pokusom o zmier o nevyplatenú mzdu plus dvojmesačné odstupné. Poukáž na § 214 Tr. zákona nevyplatenie mzdy a odstupného a účinne môže pomôcť aj oznámenie príslušnej Inšpekcii práce.
Llívia
21.02.11,09:07
...A ešte by ma zaujímalo môžem mu dať podpísať list, v ktorom ho žiadam o vyplatenie doposiaľ nevyplatenej mzdy a o odovzdanie výstupných dokladov? To len aby som bola krytá...
Žiadaj si hneď aj zápočtový list. Budeš ho potrebovať k evidencii na úrade práce. A tiež potvrdenie o príjme pre účely nárok na podporu v nezamestnanosti.

Na tvojom mieste by som urobila to, čo navrhuje Ibaaktak - ak sú splnené podmienky, tak okamžité skončenie pracovného pomeru. Prečo by si sa mala pripraviť o odstupné, keď zamestnávateľ ti nevypláca mzdu?
habibiatko
21.02.11,09:25
Lenže to je také všeljaké zatiaľ ešte neporušil ten paragraf o nevyplatený mzdy pretože januárovu výplatu síce ešte nemám a tá je vlastne splatná až 28.2. a ja už chcem skončiť teraz, a viem, že mám nárok na odstupné ale to by mi musel dať výpoveď on, pretože už prácu pre mňa nemá, a aby mi nemusel dať odstupné súhlasí s rozviazaním pracovného pomeru ale musím podať žiadosť ja. Viem že sa pripravím o odstupné ale čo už.
Ibaaktak
21.02.11,10:12
Jedná sa ti o možnosť získať pomerne slušné finančné odškodnenie za situáciu, ktorú si nezavinila. Zváž, či ti vyplatil všetko za december, čokolvek, ako nevyplatené príplatky za presčas, menej stravných lístkov, zle vypočítané náhradné volno sa ráta a možno že to nevieš ale aj tak si v 30
dňovej lehote za mesiac december do konca februára. Aj jedno euro v tomto prípade môže mať cenu stoviek, keď už sám nevie slušne podakovat za odvedenú prácu pred rezignáciou zváž svoje možnosti.
Llívia
21.02.11,11:34
Jedná sa ti o možnosť získať pomerne slušné finančné odškodnenie za situáciu, ktorú si nezavinila. Zváž, či ti vyplatil všetko za december, čokolvek, ako nevyplatené príplatky za presčas, menej stravných lístkov, zle vypočítané náhradné volno sa ráta a možno že to nevieš ale aj tak si v 30
dňovej lehote za mesiac december do konca februára. Aj jedno euro v tomto prípade môže mať cenu stoviek, keď už sám nevie slušne podakovat za odvedenú prácu pred rezignáciou zváž svoje možnosti.
Pozor! Kvôli tomu, že zamestnávateľ nedá zamestnancovi stravenky, nemôže zamestnanec okamžite skončiť prac. pomer.

A ak je výplatný termín posledného v mesiaci, tak možnosť okamžite skončiť prac. pomer z dôvodu nevyplatenia mzdy alebo jej časti začína plynúť, ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 15 dní od jej splatnosti a zamestnanec ju môže dať do jedného mesiaca od dátumu, kedy sa o dôvode na okamžité skončenie prac. pomeru dozvedel. Podľa mňa by to mal byť termín 16.2.2011 - 15.3.2011.

Habibiatko, ako máš stanovený výplatný termín v pracovnej zmluve? Kedy si dostala decembrovú výplatu (výplatu za 12/2010)? V prvom príspevku si písala: Nechceme si robiť navzájom prieky som rada že s výpoveďou súhlasí, tak mu kašlem na odstupné ale výplaty chcem.
Ibaaktak
21.02.11,11:59
ZP bol novelizovaný na rozdiel od tr. zákona . za nevyplatenie stravného je možné skončit prac. pomer okamžite. S tým termínom do 15.3 samozrejme súhlas. Sprepáčením ale pokial to má byt tak aby neboli prieky tak potom možno týmto práve začínajú. Keď sa dá tak tlačiť plnou razanciou. Ubrať sa dá vždy. Žial poznám pár prípadov ked si podnikatelia nevedeli vynachválit ako šikovne im zamestnanec uhradil dovolenku
Llívia
21.02.11,12:08
Jedná sa ti o možnosť získať pomerne slušné finančné odškodnenie za situáciu, ktorú si nezavinila. Zváž, či ti vyplatil všetko za december, čokolvek, ako nevyplatené príplatky za presčas, menej stravných lístkov, zle vypočítané náhradné volno sa ráta a možno že to nevieš ale aj tak si v 30
dňovej lehote za mesiac december do konca februára. Aj jedno euro v tomto prípade môže mať cenu stoviek, keď už sám nevie slušne podakovat za odvedenú prácu pred rezignáciou zváž svoje možnosti.


ZP bol novelizovaný na rozdiel od tr. zákona . za nevyplatenie stravného je možné skončit prac. pomer okamžite. S tým termínom do 15.3 samozrejme súhlas. Sprepáčením ale pokial to má byt tak aby neboli prieky tak potom možno týmto práve začínajú. Keď sa dá tak tlačiť plnou razanciou. Ubrať sa dá vždy. Žial poznám pár prípadov ked si podnikatelia nevedeli vynachválit ako šikovne im zamestnanec uhradil dovolenku
Mýliš si stravné lístky - poskytovanie podľa § 152 Zákonníka práce - so stravným - poskytovanie podľa zákona o cestovných náhradách.

Zákonník práce § 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Len ak zamestnávateľ nevyplatí zamestnancovi cestovné náhrady, môže zamestnanec okamžite skončiť prac. pomer.
Ak zamestnávateľ neposkytne zamestnancovi stravenky, zamestnanec nemôže z tohto dôvodu okamžite skončiť prac. pomer.