Crockie
21.02.11,11:40
Ako právne ošetriť platnosť zmlúv, ktoré uzatvoril živnostník, ak sa tranformuje na s.r.o? Je platnosť takýchto zmlúv automatická, alebo je nevyhnutné spísať dodatok z platnej zmluve?
JarkaL
21.02.11,10:46
Treba uzatvoriť úplne novú zmluvu, nie dodatok. Fyzická osoba - živnostník a s.r.o. sú 2 rôzne právne subjekty.
ucetni_fantozzi
21.02.11,10:55
transformacia fyzickej osoby na pravnicku osobu je pravny nezmysel!

ceste vedie bud cez predaj casti podniku, co je pomerne komplikovany proces (uctovne aj pravne), alebo dohodou s dodavatelmi o ukonceni pravnych vztahov s fyzickou osobou a uzavreti novych s pravnickou osobou.
sroservis
21.02.11,12:46
Dobrý deň,

transformácia živnostníka na s.r.o. je naozaj len taký rečový zvrat, právne to nie je možné realizovať.

Ale s.r.o. môže prevziať dodatkom k existujúcej zmluve uzavretej medzi živnostníkom a treťou osobou (ktorý podpíšu všetky 3 subjekty - s.r.o., živnostník a tretia osoba) práva a povinnosti živnostníka z príslušnej zmluvy.

Všetko dobré.
Crockie
22.02.11,05:53
Ďakujem. Je ale takýto dodatok k Zmluve možný aj v prípade, že Zmluva bola uzatvorená na základe verejného obstarávania? Mám pocit, že v takomto prípade sú dodatky zakázané.
sroservis
22.02.11,12:32
Áno, je možné, že osobitná právna úprava prevod práv a povinností zo zmluvy na tretiu osobu zakazuje.
Ak ide o "vysúťaženú zmluvu" podľa zákona o verejnom obstarávaní, je treba do ňho pozrieť (ide o zákon č. 523/2003, nájdete ho v jaspi alebo na www.uvo.gov.sk).

Niekedy je najjednoduchšie riešenie, zároveň aj najrýchlejšie :-)

Všetko dobré.
derek191919
22.02.11,19:44
Dobry den, som živnostník a idem uzatvárať zmluvy (cca 30) s druhými stranami na dobu neurčitú. V budúcnosti určite chcem zmenit živnosť na s.r.o., je nejaká možnosť, aby som napísal nejaký bod do tých zmlúv, čo uzatváram ako živnostník aby sa potom tie zmluvy preniesli automaticky bez dodatku na s.r.o. ? Ešte uvediem, že v s.r.o. budem iba ja ako majiteľ. Dakujem
sroservis
22.02.11,21:10
Dobrý deň,

ja si myslím, že ak s tým druhá strana súhlasí (a zároveň ide o oblasť súkromného práva), môžete sa v zmluve dohodnúť, že v prípade, ak si založíte s.r.o. ste oprávnený previesť všetky práva a povinnosti zo zmluvy na príslušnú s.r.o., pričom druhá strana sa zaväzuje akceptovať takúto zmenu zmluvy a plniť svoje práva a povinnosti zo zmluvy voči s.r.o, a to odo dňa, ktorý uvediete v písomnom oznámení o zmene zmluvnej strany zmluvy. V tom písomnom oznámení by ste mali identifikovať s.r.o. a zároveň pripojiť jej vyhlásenie (jej konateľa - aj keď to budete opäť Vy), že preberá všetky Vaše práva a povinnosti z príslušnej zmluvy.

Ak v čase oznámenia budú existovať Vaše neuhradené pohľadávky voči zmluvnej strane, mali by ste tam tiež uviesť, komu ich majú plniť (či ešte Vám alebo už s.r.o.)

Všetko dobré.
derek191919
23.02.11,12:03
Ďakujem Vám za rady a prosím Vás, ak sa rozumiete právu, viete mi napísať odstavec ako by to malo zhruba byť v tej zmluve napísané? Ešte aby ste boli v obraze, tak zmluva je uzatvorená na to, že druhá strana mi poskytuje steny svojej budovy na prenájom. Ďakujem
Eva10
23.02.11,12:41
Ďakujem. Je ale takýto dodatok k Zmluve možný aj v prípade, že Zmluva bola uzatvorená na základe verejného obstarávania? Mám pocit, že v takomto prípade sú dodatky zakázané.
Záleží na forme "transformácie".

Ak transformácia prebieha spôsobom, že živnostník založí novú s.r.o. ako spoločník a konateľ /trebárs aj jediný/ a existujúce a nové obchodné prípady realizuje cez novú s.r.o. Jestvujúce zmluvné vzťahy potrebuje "transformovať" formou dodatkov tak, že zmluvnou stranou miesto živnostníka bude s.r.o.. Môže to byť písomnými dodatkami ak písomnú formu zmluvy vyžaduje zákon alebo iná písomne uzavretá zmluva.

Je však možnosť pri založení novej s.r.o. základné imanie vytvoriť nepeňažným vkladom - vkladom podniku. Podnikom sa rozumie súbor všetkých vecí, práv a iných majetkových hodnôt, ktoré živnostník vytvoril pri podnikaní na živnosť.
Takýmto postupom možno do s.r.o. vložiť aj kontrakt vysúťažený cez VO i akýkoľvek iný, ktorého dodatkovaniu bráni trebárs zákon alebo nedostatok vôle druhej strany uzatvoriť dodatok. Podmienkou je však znalecký posudok na hodnotu podniku, ktorým sa preukazuje, že hodnota podniku dosahuje hodnotu záväzku na vklad do ZI. Založenie takejto s.r.o. je však časovo aj finančne náročnejšie.