Karina
15.12.05,12:05
Sú koncesionárske poplatky daňovo uznateľným výdavkom?????
domacnost
15.12.05,11:06
ak sú súčasťou podnikania ,tak sú daňovým nákladom.
Zita5
15.12.05,11:06
Pokiaľ je to na firemné účely , tak áno .
Karina
15.12.05,12:18
Pokiaľ je to na firemné účely , tak áno .

Takže keď sa napr. firma, ktorá poskytuje ekonomické poradenstvo a účtovné služby prihlási za koncesionára, tak je to daňový výdavok. A čo keď si kúpi rádio? Aj to je daňový náklad?
sarmantna
15.12.05,12:20
Aj rádio je daňový náklad, zrejme ho používate v podnikateľskej činnosti.
Karina
15.12.05,12:36
Aj rádio je daňový náklad, zrejme ho používate v podnikateľskej činnosti.

To sa mi akosi nezdá, keď niekto sedí za PC a počúva rádio, tak to rádio sa chápe, akože ho používa na podnikanie???? A akým spôsobom??? Ako to obhajujete???
Karina
15.12.05,12:37
A ešte ma napadlo, a čo taká chladnička alebo rýchlovarná kanvica???
sarmantna
15.12.05,12:41
Áno, keď pracujeme, tak počúvame, každý daňový výdaj by sa mal dokázať, že je "daňový" - a to rádio, no počúvame možno i preto, že sa dozvieme, čo je v zajtrajšej dennej tlači, aké články, napr. ekonomické. Varná kanvica, chladnička - slúži pre zamestnancov, ako stolička, či stôl.
rosemary
15.12.05,12:41
Podľa mňa aj rádio slúži na podnikanie, ak napr. v ňom reklamujete svoje služby, alebo reagujete na reklamu, ktorá je vysielaná . Dnes je každá stanica samá reklama!!!!
Janiela
15.12.05,15:33
Pre hotely, ubytovne a pod. áno. Ináč nie.
andrej_rv
15.12.05,16:23
Sú koncesionárske poplatky daňovo uznateľným výdavkom????? Koncesionárske poplatky sú pre podnikajúcu PO alebo FO daňovo uznaným výdavkom v súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. a) ZDP, podľa ktorého sú daňovo uznané tie výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom ukladajúcim povinnosť platiť koncesionárske poplatky je v tomto prípade zákon č. 212/1995 Z.z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisov.
Karina
16.12.05,08:36
Ako to je potom s tou kanvicou, chladničkou, pohármi, atď ak nejde o pohostinstvo ani hotel???
andrej_rv
16.12.05,11:04
Ako to je potom s tou kanvicou, chladničkou, pohármi, atď ak nejde o pohostinstvo ani hotel???
Nuž, daňovník si môže dať do nákladov všetko, čo si dokáže obhájiť. Ja som sa v tomto prípade zvykol kontroly opýtať: máte na DÚ chladničku, rádio, mikrovlnku, kanvicu, šálky ? A je to zakúpené z prostriedkov ŠR, z daní. Ak sú to výdavky, ktoré štát uzná sa nevyhnutné a potrebné pre svojich úradníkov (aj v iných inštitúciách) a používa na nich peniaze daňových poplatníkov, osobne si myslím, že sú to potom rovnako nevyhnutné výdavky aj pre toho, kto tie dane platí... Ale toť len môj osobný názor - bez odvolávky na nejaký predpis :)
Zita5
16.12.05,11:08
Ako to je potom s tou kanvicou, chladničkou, pohármi, atď ak nejde o pohostinstvo ani hotel???


Ak by bol živnostník bez zamestnancov , tak kanvicu by som dala do nákladov , taktiež aj poháre , ale pri chladničke by som váhala . Ak má živnostník zamestnancov , tak by som vôbec neváhala .

mimotemy Andrej rv ;) :p :cool: za Tvoj názor , ktorý je super.
ajobs
16.12.05,20:29
Nuž, daňovník si môže dať do nákladov všetko, čo si dokáže obhájiť. Ja som sa v tomto prípade zvykol kontroly opýtať: máte na DÚ chladničku, rádio, mikrovlnku, kanvicu, šálky ? A je to zakúpené z prostriedkov ŠR, z daní. Ak sú to výdavky, ktoré štát uzná sa nevyhnutné a potrebné pre svojich úradníkov (aj v iných inštitúciách) a používa na nich peniaze daňových poplatníkov, osobne si myslím, že sú to potom rovnako nevyhnutné výdavky aj pre toho, ktor tie dane platí... Ale toť len môj osobný názor - bez odvolávky na nejaký predpis :)

Okrem súhlasu musím povedať, že je to perfektná daňová obrana.
Vďaka za skvelý nápad.:)
Karina
19.12.05,05:21
Nuž, daňovník si môže dať do nákladov všetko, čo si dokáže obhájiť. Ja som sa v tomto prípade zvykol kontroly opýtať: máte na DÚ chladničku, rádio, mikrovlnku, kanvicu, šálky ? A je to zakúpené z prostriedkov ŠR, z daní. Ak sú to výdavky, ktoré štát uzná sa nevyhnutné a potrebné pre svojich úradníkov (aj v iných inštitúciách) a používa na nich peniaze daňových poplatníkov, osobne si myslím, že sú to potom rovnako nevyhnutné výdavky aj pre toho, kto tie dane platí... Ale toť len môj osobný názor - bez odvolávky na nejaký predpis :)

Super nápad, takýto spôsob obhajoby ma teda nenapadol, plne s tebou súhlasím ohľadne daňovej uznateľnosti, ale ešte musím o tom presvedčiť
vedenie, ktoré je zásadne proti, to bude ťažký oriešok.:)
bredikova
19.12.05,06:44
Koncesionárske poplatky sú pre podnikajúcu PO alebo FO daňovo uznaným výdavkom v súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. a) ZDP, podľa ktorého sú daňovo uznané tie výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom ukladajúcim povinnosť platiť koncesionárske poplatky je v tomto prípade zákon č. 212/1995 Z.z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisov.

Takže sa vrátim ešte k tým poplatkom. Keďže je to pohostinstvo a má pre zákatzníkov televízor a rádio a platí poplatky , kľudne ch môžem dať do nákladov?:rolleyes:
Paula
19.12.05,07:06
Jana Acsová
19.12.05,07:10
Takže sa vrátim ešte k tým poplatkom. Keďže je to pohostinstvo a má pre zákatzníkov televízor a rádio a platí poplatky , kľudne ch môžem dať do nákladov?:rolleyes:Kľudne .-) Nezabudnite však aj na poplatky SOZA.
http://www.soza.sk/index.php?page=131
bredikova
19.12.05,09:37
Ďakujem za upozornenie. To počujem prvý krát. Mám nad čím rozmýšľať a dať to od nového roku do poriadku.
apo
19.12.05,19:07
andrej_rv v jednej odpovedi citoval normu ktorá ukladá za povinnosť platiť koncesionárske poplatky.

Na tejto téze staviam ďalšie informácie:

Slovenský rozhlas si myslí, že aj mobilný telefón s rádiom dáva povinnosť platiť koncesionársky poplatok.

Koncesionársky poplatok musíme platiť toľko krát koľko máme príjmačov vo firme.

Pri leasingových autách som považoval za blbosť platiť koncesionársky poplatok počas trvania lízingových splátok nakoľko vozidlo je vo vlastníctve lízingovej spoločnosti. !!! Dnes už v lízingovích splátkach sú samostatné položky -> koncesionárske poplatky.

Koncesionársky poplatok musíme platiť bez ohľadu nato či rádiový, alebo televízny príjmač je v daňových výdavkoch.

Myslím, že som presvedčil tých, ktorí si stále myslia, že koncesionárske poplatky sa dajú obísť. Mám nepríjemný pocit, že sa to obísť nedá a firma, ktorá neplatí žiadny poplatok je prvá na rane, aby niekto pozrel na výbavu auta a nedajbože na výbavu mobilného telefónu. Bude hotová pohroma keď v mobiloch bude zabudovaný televízny príjmač.

večný pesimista.

apo
sklenkova
19.12.05,19:36
ja mám auto v podnikaní a platím poplatok za autorádio raz za 6 mesiacov, na základe zákona,lenže jedna st.pani -bývalá účt. mi vravela ,že by som si mala žiadať FA,ale nikto ju nemá,podla mňa ju nemusím mať
evuša
19.12.05,21:19
Ako že nie? Slovenský rozhlas posiela podnikateľom každý polrok daňový doklad - faktúru na zaplatenie koncesionárskych poplatkov. Slovenská televízia to od 1. 5. 2005 nerobí a koncesionársky poplatok je každý povinný platiť automaticky. Teda myslím tých podnikateľov, ktorí sú prihlásení ako koncesionári.
bredikova
19.12.05,21:30
Kľudne .-) Nezabudnite však aj na poplatky SOZA.
http://www.soza.sk/index.php?page=131

Ešte sa chcem vrátiť k tým poplatkom SOZA. Hrabala som sa na internete, ale nepochopila som na základe čoho je napríklad reštavrácia , ktorá ma na spríjemnenie posedenia v nej rádio a televízor, platiť tieto poplatky. ak viete niečo presnejšie poraďte. Tie poplatky sú na danej www stránke pekne rozparacované , ale prečo ich máme platiť? Ktorý zákon a ktorý paragraf to presne určuje????????????????,:D :eek:
Muška
19.12.05,21:31
Len doplním, že nám ST neposlala už od 1.1.2005 a v máji nám poslala upomienku od Advokátskej poradne, keď som tam volala, že čakáme na faktúru, tak mi oznámili, že to bolo v zákone, že máme platiť automaticky.

Rozhlas posiela polročné faktúry.
Muška
19.12.05,21:35
SOZA - dáva súhlas s použitím hudobných diel ich verejným predvedením podľa autorského zákona . SOZA vypláca umelcom z týchto poplatkov tantiemy.

A ešte sa platí aj SLOVGRAMU- vyberajú odmeny pre umelcov a výrobcov hudobných záznamov.
apo
19.12.05,22:41
Moja klientka má zákazkové krajčírstvo a raz ju prepadol nejaký maník zo SOZA ktorý v meste pobehal čo sa dalo a rozdal zmluvy o platení do SOZA. Mne sa to nepáčilo a tento rok keď dostala výmer som začal on ich webu a postupne som sa pretelefonoval cez arogantné tetušky k pani právničke, ktorá ma vypočula, chápala moje rozhorčenie a dohovorili sme si o týždeň ďalšie telefonické spojenie kde mi kľudne a jasne zdôvodnila prečo sa musí platiť. Táto moja klientka by musela mať zariedenie, že keď niekto vojde do jej prevádzky automaticky sa vypne zdroj hudby.
Odôvodnenie je to, že zákazník ak je v jej prevádzke je aj pod vplyvom hudobnej produkcie a teda môže robiť nákupy a výbery materiálov, ktoré by inak možne neurobila.
Jednoducho všade kde sú priestory prístupné pre zákazníkov, klientov alebo jednoducho občanov v prevádzkových priestoroch a je tam hodbná produkcia musí sa platiť. Iný príklad v reštaurácii v priestoroch kuchzne ak by hrala muzika a inde nie do SOZA by sa platiť nemuselo.

Tieto informácie sú ozaj z prvej ruky a tí ktorých sa to týka musia platiť. Predpokladám, že nik nie je horlivý ale pri otvorení novej krčmy mladým začínajúcim klientom som mu odpuručil dobrovoľne sa do SOZA prihlásiť.

POZOR: Tí čo pravidelne a včas platia môžu si požiadať o zľavu z poplatku vo výške až 30%.

apo
Muška
20.12.05,12:42
A podotýkam, že krčmy atd. sa musia prihlásiť aj do SLOVGRAMU - to sú odmeny zasa pre výrobcov nosičov - a tiež ak sa prihlásia majú nárok na nejakú zľavu. Slovgram to počíta od počtu prijímačov a od m2
Jana Acsová
20.12.05,14:00
Slovenský rozhlas posiela podnikateľom každý polrok daňový doklad - faktúru na zaplatenie koncesionárskych poplatkov.
Len v tejto súvislosti upozorním, že Slovenský rozhlas nevystavuje faktúry - daňové doklady ale iba "výzvy" na úhradu koncesionárskych poplatkov. A ešte aj s poznámkou: "výzva nie je daňovým dokladom" .-)
Uvedené je potrebné mať na zreteli v prípade, že by si niekto chcel uplatniť prípadnú reklamáciu vystaveného dokladu, nakoľko nemá náležitosti podľa § 71 ods. 2 Zákona o dani z pridanej hodnoty. Spomínaný doklad ich mať nemusí.
nika.sum
21.12.05,11:04
[quote=Zita5]Ak by bol živnostník bez zamestnancov , tak kanvicu by som dala do nákladov , taktiež aj poháre , ale pri chladničke by som váhala . Ak má živnostník zamestnancov , tak by som vôbec neváhala .

To je teda spravodlivost. Chudak, nestaci ze nema narok na stravne (je vlastne vo svojej firme menej ako zamestnanec) este ani to co si prinesie, nemoze dat do chladnicky a musi dufat, ze sa mu to nepokazi... :D
nika.sum
21.12.05,11:12
Citala som ten prispevok so SOZA. Ja mam zase videopozicovnu a nam sa ozvala autorska spol. LITA. Chcela od nas 8% z prijmu za poziciavanie titulov VHS a DVD. Vobec ich nezaujimalo, ze kazda videopozicovna si nakupuje kazdy jeden ks VHS al. DVD s autorskymi pravami (rozdiel medzi titulom kupenym v Tescu je asi 50% z ceny) a mnoho titulov sa ani nezaplati. Neviem ako je vobec mozne ze to maju schvalene aj ministerstvom kultury.
KOKSO
23.02.06,09:27
Ja som čítala, čo sa týka ZSČO alebo PO, je povinný platiť konces. poplatky ak má v účtovníctve evidovaný napr. rádio alebo televízor. (hotel, kaviarňe)
ajobs
23.02.06,10:12
Ja som čítala, čo sa týka ZSČO alebo PO, je povinný platiť konces. poplatky ak má v účtovníctve evidovaný napr. rádio alebo televízor. (hotel, kaviarňe)

Samozrejme.:)
Norča
23.02.06,11:08
Milí poraďáci,
veľký pozor na koncesionárske poplatky. Len preto, že nám STV poslala výzvu na zaplatenie na zlú adresu a my sme ich nezaplatili nám vyrúbili pokutu vo výške 5 400 000,- Sk.
Platiť musíte bez akéhokoľvek daňového dokladu, len na základe zákona o koncesionárskych poplatkoch.
nika.sum
23.02.06,11:16
Kľudne .-) Nezabudnite však aj na poplatky SOZA.
http://www.soza.sk/index.php?page=131
Tie poplatky SOZA platia tie firmy, kt. maju TV alebo radio a pustaju ho zakaznikom vsak? Ak ma vo firme TV napr. videopozicovna a ma ho mimo priestoru pristupu zakaznikov, pouziva ho prevazne na kontrolu nosicov DVD a VHS, konces. poplatok platit musi ale SOZA nie, mam pravdu?
Mirkaska
10.03.06,07:09
Koncesionárske poplatky sú pre podnikajúcu PO alebo FO daňovo uznaným výdavkom v súlade s ustanovením § 19 ods. 2 písm. a) ZDP, podľa ktorého sú daňovo uznané tie výdavky, ktoré je daňovník povinný uhradiť podľa osobitných predpisov. Osobitným predpisom ukladajúcim povinnosť platiť koncesionárske poplatky je v tomto prípade zákon č. 212/1995 Z.z. o koncesionárskych poplatkoch a o zmene zákona č. 468/1991 Zb. o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania v znení neskorších predpisov.

V prípade, že firma koncesionárske poplatky nezaplatí, sú tiež daňovým výdavkom alebo nie?