flector
21.02.11,14:57
Asi sa opýtam poriadnu hlúposť – tak sorry ale len tak rozmýšľam o všeličom ... a snažím sa pochopiť + dostať sa do týchto "ekonomických vecí" ( – inak som programátor / ITák, ktorý sa o tieto "ekonomické veci" absolútne nikdy nezaujímal ... – až teraz, keďže sa snažím sám podnikať. ;))

Nieje náhodou nutné sa kvôli používaniu služieb MoneyBookers a PayPal stať platcom DPH?

Resp. nieje nutné tieto služby následne uvádzať v tom súhrnom výkaze ktorý musí firma ktorá sa už registrovala k DPH podľa §7a podávať???

Veď MoneyBookers a PayPal sú vlastne len obyčajné spoločnosti registrované v členských štátoch EU (PayPal myslím cez pobočku v EU a MoneyBookers priamo v EU) ktoré poskytujú služby – ale oficiálne u nás nie sú registrované a uznané ako bankové služby.

Takže sú to len obyčajné firmy. (Z SK pohľadu.) A nieje to tým pádom len obyčajný vzťah SK firma <> firma v EU???
A teda nevzniká ich používaním vzťah - prijatie služby z iného členského štátu EU – pred ktorým je potreba sa registrovať k DPH podľa §7a a následne uvádzať tieto služby vo výkaze ktorý sa posiela na DÚ???

Či mi niečo ušlo? No, sorry ak sa pýtam hlúposti ...
(Ale však vari aj na to je porada aby sa tu človek niečo dozvedel ...)

Vďaka za odpoveď.
IvoM
21.02.11,14:11
Flector, poznám len Paypal a to je vlastne taká internetová banka kde si vytvoríš účet, cez ktorý platíš na internete alebo Ti naň nabiehajú peniaze, to nemá s DPH nič spoločné ani prípadný úrok ktorý by Ti tam vznikal ak by aj bol neviem ako veľký nejde do obratu na DPH.
flector
15.03.11,12:37
Vďaka za odpoveď, ale aj tak mi to nejak nejde do hlavy. (Ja už som taká povaha. :))

A preto sa pýtam, má niekto ešte iný názor???

Všetko si to študujem (ako som povedal som programátor a nie účtovník, ale musím sa tým zaoberať (ne)dobrovoľne) a preto mi vŕta v hlave zhruba toto:

1. Na Slovensku sa predsa každá firma, ktorá chce obchodovať (poskytovať / príjmať služby, alebo tovar) z / do iných členských štátov EU musí stať platcom DPH – a požiadať DÚ o vydanie IČ DPH pred ešte pred dodaním / prijatím služby alebo tovaru a to bez ohľadu na výšku obratu! (Ak kvôli tovaru tak podľa §7, ak kvôli službám tak podľa §7a zákona o DPH.) A následne musí podávať (mesačné alebo štvrťročné) súhrnné výkazy o týchto transakciách.

2. MoneyBookers a PayPal sídlia v EU. PayPal cez pobočku a MoneyBookers priamo. Tj. sú to firmy usadené v inom členskom štáte EU, ktoré poskytujú (akože) bankové služby. Tj. mám za to, že používaním týchto systémov vzniká povinnosť registrácie k platcovstvu DPH podľa §7a a k následnému podávaniu súhrnných výkazov.

3. Možno by niekto mohol namietať, že PayPal a MoneyBookers sa môžu chápať len ako transakčný účet a teda že tie spoločnosti len poskytujú bankové služby, na ktoré sa toto nevzťahuje.
Lenže z pohľadu Národnej banky Slovenska to nie je pravda! - Bankové služby to podľa NBS nie sú!!!

4. PayPal ani MoneyBookers u nás nie sú oficiálne uznané NBS a teda vzťah ktorý vzniká ich používaním je len obyčajný vzťah SK firma <> EU firma. Konkrétne poskytnutie / prijatie služieb od firmy usadenej v inom členskom štáte EU. A tu sa znova dostávame k bodu č.1 a k nutnosti prihlásiť sa k platcovstvu DPH podľa §7a a podávať súhrnné výkazy.

5. Takže napríklad aj keď obchodujete len v rámci Slovenskej Republiky, ale z nejakého dôvodu používate PayPal, alebo MoneyBookers je nutné byť registrovaný k platcovstvu DPH. (Inak by to bol problém! (Až na to prídu.))

Zhruba takto to vidím ja. ;)

A teraz by som bol úprimne, ale skutočne úprimne rád keby niekto v tejto postupnosti našiel chybu a povedal mi že sa mýlim + prečo!!!

Veľmi ďakujem za odpoveď a za vysvetlenie.
pefu
29.09.11,08:41
Už si na to príšiel. Podľa mňa: PayPal Ti možno poskytuje služby zo zahraničia, ale neviem, či za ne platíš. Aj neplatíš, tak sa registrovat nemusíš. Ak vyslovene cez PayPal obchodujes s firmou z EÚ, vtedy sa musíš registrovať.
SašaD
12.02.12,17:50
Vďaka za odpoveď, ale aj tak mi to nejak nejde do hlavy. (Ja už som taká povaha. :))

A preto sa pýtam, má niekto ešte iný názor???

Všetko si to študujem (ako som povedal som programátor a nie účtovník, ale musím sa tým zaoberať (ne)dobrovoľne) a preto mi vŕta v hlave zhruba toto:

1. Na Slovensku sa predsa každá firma, ktorá chce obchodovať (poskytovať / príjmať služby, alebo tovar) z / do iných členských štátov EU musí stať platcom DPH – a požiadať DÚ o vydanie IČ DPH pred ešte pred dodaním / prijatím služby alebo tovaru a to bez ohľadu na výšku obratu! (Ak kvôli tovaru tak podľa §7, ak kvôli službám tak podľa §7a zákona o DPH.) A následne musí podávať (mesačné alebo štvrťročné) súhrnné výkazy o týchto transakciách.

2. MoneyBookers a PayPal sídlia v EU. PayPal cez pobočku a MoneyBookers priamo. Tj. sú to firmy usadené v inom členskom štáte EU, ktoré poskytujú (akože) bankové služby. Tj. mám za to, že používaním týchto systémov vzniká povinnosť registrácie k platcovstvu DPH podľa §7a a k následnému podávaniu súhrnných výkazov.

3. Možno by niekto mohol namietať, že PayPal a MoneyBookers sa môžu chápať len ako transakčný účet a teda že tie spoločnosti len poskytujú bankové služby, na ktoré sa toto nevzťahuje.
Lenže z pohľadu Národnej banky Slovenska to nie je pravda! - Bankové služby to podľa NBS nie sú!!!

4. PayPal ani MoneyBookers u nás nie sú oficiálne uznané NBS a teda vzťah ktorý vzniká ich používaním je len obyčajný vzťah SK firma <> EU firma. Konkrétne poskytnutie / prijatie služieb od firmy usadenej v inom členskom štáte EU. A tu sa znova dostávame k bodu č.1 a k nutnosti prihlásiť sa k platcovstvu DPH podľa §7a a podávať súhrnné výkazy.

5. Takže napríklad aj keď obchodujete len v rámci Slovenskej Republiky, ale z nejakého dôvodu používate PayPal, alebo MoneyBookers je nutné byť registrovaný k platcovstvu DPH. (Inak by to bol problém! (Až na to prídu.))

Zhruba takto to vidím ja. ;)

A teraz by som bol úprimne, ale skutočne úprimne rád keby niekto v tejto postupnosti našiel chybu a povedal mi že sa mýlim + prečo!!!

Veľmi ďakujem za odpoveď a za vysvetlenie.

Presne toto zaujíma aj mňa. Napr. PayPal Europe sídli v Luxemburgu. Keď vám niekto zaplatí cez PayPal, PayPal si sťahuje poplatky za službu, ktorú týmto poskytuje. Čiže z našej strany ide o prijímanie služby v rámci štátov EÚ, preto sa tiež obávam toho, že pokiaľ nie sme klasickí platcovia DPH podľa § 4, musíme sa zaregistrovať pre DPH podľa § 7. Tiež nie som účtovníčka, tak dúfam, že sa mýlim. Nevie prosím niekto v tomto poradiť?