krusa
15.12.05,12:35
Ahojte poradaci! Chcem Vas poprosit o radu. V roku 2004 som kupil pohladavku ktora bola rucena nehnutelnostou. V roku 2005 som vyuzil pravo zalozneho veritela a vyhlasil som v spolupraci s exekutorom exekúciu a nasledne drazbu nehnutelnosti. Na drazbe som tuto nehnutelnost vydrazil. Drazba sa konala v 04/2005. Teraz v 11/2005 mi doslo uznesenie sudu ktore potvrdzuje exekutorsky priklep na drazbe. zapis do katastra bude v roku 2006. Kedy podla Vas mam uctovat vynos z kapitalizacie pohladavky nakolko cena nehnutelnosti je väcsia ako cena za ktorú som kupil pohladavku a kedy uctovat aj samotne zaradenie budovy do majetku?? v roku 2005 alebo az po zapise do katastra v roku 2006?? dakujem
sarmantna
15.12.05,11:56
Exekútorský príklep na dražbe bol v novembri 2005,podľa mňa by sa mal výnos z pohľadávky zúčtovať v novembri 2005. Nehnuteľnosť sa zaradí do majetku vtedy, keď sa začne ekonomicky využívať, nie je rozhodujúce, kedy sa uskutoční zápis do katastra.
Olice
10.08.07,05:44
Prosím Vás o názor:

dňa 29.3.2007 nám bola odovzdaná zhotoviteľom stavba, ktorú sme
zaradili do užívania dňa 30.5.2007, z dôvodu, že sa už skutočne využívala (1. účtovný odpis bol v mesiaci máj).
Lenže teraz som si nie istý, či sme neurobili chybu v tom, že kolaudačné rozhodnutie je zo dňa 1.8.2007, kde je napísané, že stavba sa môže užívať na povolený účel až po nadobudnutí právoplatnosti tohto rozhodnutia.
Ďalej je v odôvodnení napísané: ku kolaudačnému konaniu boli predložené.......
...................a kladné stanoviská:
- ORHaZZ: súhlas s vydaním kolaudačného rozhodnutia bol daný na kolaudačnom konaní písomne do protokolu dňa 17.4.2007
- Inšpektorát práce: zo dňa 21.5.2007
- RÚVZ: zo dňa 7.6.2007

Myslíte si, že sme si ju mohli zaradiť už v máji a začať účtovne odpisovať alebo až po vydaní kolaudačného rozhodnutia, t.j. 1.8.2007 :confused:
Jedná sa len o účtovné odpisy, daňové si neuplatňujeme.
betka
10.08.07,06:19
Uvedením do užívania je zabezpečenie všetkých technologických funkcii majetku potrebných na užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov - stavebný zákon, zákon o ochrane pred požiarmi. užívanie je teda možné len na základe kolaudačného rozhodnutia. Od tohto momentu je možné uplatňovať i odpisy.

Moment začatia skutočného užívania podľa postupov sa akceptujú aj pred nadobudnutím vlastníctva v prípade obstarania nehnuteľnosti. Ak ide napr. majetok obstaraný na základe zmluvy, pri kt. sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povoloním do katasrta nehnuteľnosti, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva UJ nehnuteľnosť používa.
Olice
10.08.07,06:27
V tomto konkrétnom prípade sa jednalo o výstavbu kotolne v už existujúcom objekte, ktorý je zapísaný v katastri nehnuteľností.
Takže bude asi potrebné odúčtovať tie účtovné odpisy za tri mesiace
(5, 6, 7) a začať odpisovať od 1.8.2007 odkedy je vydané kolaudačné rozhodnutie aj keď sa kotolňa využívala už skôr.
eviana
28.11.07,13:25
Dobry den,
chcem vas poprosit o radu co sa tyka odpisovania dlhodobeho nehmotneho majetku.
Kupila som licenciu - mozem ju odpisovat napriklad 6 rokov?
Dakujem
brikina
28.11.07,15:10
ja by som teiz poprosila o radu. Nova hala nam stoji, vyuzivame ju, ale nakolko tento rok budeme asi v strate, tak odpisovat by som ju chcela zacat az v buducom roku. Co mozem, musim a nesmiem urobit z pohladu uctovnych i danovych odpisov?