SRaF
21.02.11,18:06
PROSIM O RADU! Opravili sme si firemne auto. Fakturu sme si vystavili sami sebe aj prijatu platbu v hotovosti a to sme poslali poisťovni. Na základe havarijného poistenia nám poisťovňa preplatila časť fakturovanej čiastky na účet. Aky je cely postup zaučtovania? Som z toho už jeleň(ica) :confused:
bosorka31131
26.02.11,20:41
Podla zakona o dani z prijmov § 21:
(2) Daňovými výdavkami nie sú tiež:
e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady s výnimkou uvedenou v § 19 ods. 3 písm. g), stratného v maloobchodnom predaji na základe ekonomicky odôvodnených noriem úbytkov tovaru určených daňovníkom a s výnimkou nezavinených úhynov zvierat, ktoré nie sú na účely tohto zákona hmotným majetkom; škodou nie je preukázaný úhyn alebo nutná porážka zvieraťa zo základného stáda,

Tj ak skoda nie je sposobena danovnikom (§ 19 ods. 3 písm. g), budete to uctovat tak, ze FA rozdelite a zauctujete takto:

to co vam preplatila poistovna budu danove naklady 511 a zvysok FA budu nedanove naklady 549
KEJKA
27.02.11,06:41
vyššie uvedený príspevok je nepresný:
nejde o §19 ale o §21 pís.e)

PROSIM O RADU! Opravili sme si firemne auto. Fakturu sme si vystavili sami sebe aj prijatu platbu v hotovosti a to sme poslali poisťovni. Na základe havarijného poistenia nám poisťovňa preplatila časť fakturovanej čiastky na účet. Aky je cely postup zaučtovania? Som z toho už jeleň(ica) :confused:
mám pocit, že táto otázka tu už bola - možno nie práve od teba a jedna z odpovedí znela, že si sami sebe vystavovať faktúru nemôžete. Ako to zaúčtujete? Chceli - resp. poisťovňa chcela nejaký doklad o oprave, kedže ste si žiadali náhradu podľa skutočnej výšky, nie podľa poisťovňou vypočítaného plnenia /to uvádzam ako laik/.
Z účtovného hľadiska podľa mňa tá vnútropodniková faktúra nemá opodstatnenie. Plnenie zaúčtujete 378/648 na základe vyúčtovania-oznámenia poisťovne. Náklady na opravu máte účtované kde? asi spotreba materiálu 501?
alebo ste aktivovali materiál a mzdy 511/621? alebo ako?
ZDP rieši škodu a odvoláva sa na ZoÚ, takže ak nejde o škodu-trvalé znehodnotenie to nie je, tak zápisom náhrady do výnosov máš celý účtovný prípad uzavretý.
SERVIS
26.10.11,08:10
Ahojte, mám podobný problém. Sme autoservis a náš zamestnanec poškodil zákaznikove auto. Poisťovna nám kázala vystaviť vnútropodnikovú faktúru - sami sebe, ale po ťahaniciach nám aj tak neuznali škodovú udalosť. Poradíte mi ako správne zaúčtovať túto faktúru? Je tam aj práca, aj materiál a dokonca s dph. Ďakujem veľmi pekne za každú radu.
KEJKA
26.10.11,09:38
škodu mal podľa mňa uplatniť zákazník - jeho auto bolo poistené.
Vy máte poistku na zodpovednosť za škdy spôsobené inému?-z toho by to tiež malo ísť, alebo mohlo ísť. Nepíšeš z akej poistky si si uplatňoval náhradu.
K otázke
opravovali ste cudzie vozidlo na vlastné náklady, lebo ste spôsobili škodu. podľa mňa sú to náklady 501,511,521,524, proste bežné prevádzkové nákladyv rámci podnikania, aj ked ich nemáte kryté odberateľskou faktúrou.
SERVIS
26.10.11,10:17
z našej poistky... zodpovednosť za škodu pri práci, alebo tak nejako.. tak ti veľmi pekne ďakujem:-)
marjankaj
26.10.11,10:27
z našej poistky... zodpovednosť za škodu pri práci, alebo tak nejako.. tak ti veľmi pekne ďakujem:-)

Ak ti tú faktúru poisťovňa nepreplatí, tak by bolo najlepšie ju zrušiť. Ak sa dá.
SERVIS
26.10.11,11:22
už sa tu s tým trápim pol dňa, faktúra bola vystavená už v apríli, ja som dph odviedla.. čítam tu okolo toho všeličo, ale neviem čo môžem spraviť... nech to dostanem do nákladov, lebo tú prvú som zaúčtovala na 602. a hlavne neviem čo s dph?? to zostane len na výstupe?
KEJKA
26.10.11,13:30
už sa tu s tým trápim pol dňa, faktúra bola vystavená už v apríli, ja som dph odviedla.. čítam tu okolo toho všeličo, ale neviem čo môžem spraviť... nech to dostanem do nákladov, lebo tú prvú som zaúčtovala na 602. a hlavne neviem čo s dph?? to zostane len na výstupe?
malo ísť o vpf faktúru, teda žiadne dodanie, žiadna DPH
prioritne šlo o vyčíslenie škody - hlavný dôvod, prečo tam nemala byť DPH.
Takže už na začiatku bola faktúra vystavená zle. Otázkou zostáva, koho ste natej faktúre uviedli ako odberateľa?
prečo 602?
Navrhujem celú faktúru zrušiť ako neopodstatnený účtovný prípad - bolo treba riešiť na Porade v apríli, nie teraz.
Podaj DDP DPH aby ti vrátili zbytočne uhradenú DPHčku.
A máš to z krku.
Výšku škody, ktorú si si uplatňoval voči poisťovni a pravdepodobne si mal na ňu aj nárok, stačilo zaúčtovať 378/648 bez DPH.
SERVIS
27.10.11,04:15
Ďakujem ešte raz, faktúru teda zruším tak ako hovoríš, ale ten minutý materiál by som mala zaúčtovať.. a vlastne nám vznikla škoda, lebo poisťovňa nám nič nepreplatila. Ale na aký účet?
KEJKA
27.10.11,05:56
na to som ti odpovedala už v prísp.č.5
Betina2
07.02.12,13:52
V 11/2011 sme mali poistnú udalosť v ČR na firemnom aute. Vinník bol čech. Naše auto nebolo havarijne poistené. Existuje policajný protokol, protokol z obhliadky vozidla....Auto sme si nedali opraviť do servisu, ale sme si ho opravili sami, nakúpili sme náhradné diely, sami povymieňali a opravili, čo bolo treba, lakovanie sme zabezpečili externe, na to nemám FA. Poisťovňa vykonala hned po havárii obhliadku a stanovila cez ich interný systém kalkuláciu opravy. My teraz ideme faktúrovať a uplatniť si náhradu od poisťovne. Faktúrovali sme Sami sebe a bez DPH (nie sme servis) teraz v 2012. Auto sa doopravovalo až teraz, doteraz sa nedalo používať. Doklady o nákupe materiálu sú ešte z 2011, ale neboli spracované a zúčtované. (doklady o nákupe z ERP). Budú k zaúčtovaniu predložené až teraz. Dodatočné DPH nechcem robiť.
Na danú fakturáciu som si spravila v agende vydaných faktúr nový číselný rad označený tiež ako vnútropodnikové faktúry - poistné udalosti, aby bolo jasné, že prečo bez DPH a sami sebe. (alebo to malo ísť cez interné doklady?) Zaúčtovala som ju ako 378AE/648AE. Predložíme ju poisťovni a tá sa predpokladám písomne vyjadrí, alebo rovno pošle peniaze na účet. Podľa výsledku, ak neuzná celú sumu, tak rozdiel zúčtujem cez ID mínusom: -378/-648. Je to také podivné...no ale môže byť?
A nákup materiálu zaúčtujem tento rok 501,343/211 a DPH odpočítam. Môže byť? Prácu už mám v mzdových nákladoch. Všetko v tomto roku - náklad aj výnos. Mýli ma, či nejde o nejakú aktiváciu, prípadne, či nemám náklad aj výnos dostať do r. 2011, kedže PU bola v 2011, ale zase na druhú stranu, vyčíslenie nákladov a náhradu škody uplatňujeme až teraz v 2012 po dokončení všetkých opráv a prác na aute....najradšej by som o všetkom účtovala až v roku 2012.
Poraďte mi prosím, už pár dní pre to nespím :(
MirP
26.06.16,17:00
dobry den prajem, nechcem zakladat novu diskusiu, ale k tejto teme mam jednu otazku. Klient - autoservis - rovnako vystavil VPF fakturu za opravu vlastneho MV, poistovna mu na jej zaklade nepriznala ziadnu nahradu, avsak ciastocne ju uhradil vinnik. VPF sme zauctovali v plnej vyske 378/648, naslednu uhradu od vinnika 221/378, len co s tou zostavajucou neuhradenou sumou, ktoru uz nikto nezaplati... Mozno cez ID opacnym uctovnym zapisom 648/378, aby sa vyrovnala a neostavala v stave? Dakujem pekne za odpoved.
KloferHladny
27.06.16,07:03
378/648 si mal účtovať len vo výške prijatej náhrady. Ostatné sú tvoje náklady. Aj keď poisťovňa požaduje faktúru, tieto "interné faktúry" sa neúčtujú (pokiaľ nemáš vnútropodnikové účtovníctvo)
MirP
27.06.16,10:55
super, vdaka za odpoved. Opravim to teda tak, fakturu uctovat nebudem, len pre buducnost by zrejme mali mat taketo faktury pre poistovnu samostatne cislovanie, nie? Mna prave to zmiatlo, ze klient to vystavil s ciselnym radom ako vsetky ostatne riadne faktury...
KloferHladny
29.06.16,08:20
No, ono by to ani nemala byť faktúra. Faktúra sa vystavuje v zmysle zákona o DPH (tam je definovaný pojem faktúra a všetky náležitosti, ktoré má spĺňať). Tvoj klient od poisťovne nežiadate "opravu" ale "náhradu škody". Doklad nazvi napr. "vyúčtovanie opravy č. ...." a DPH nevyčísľuj (resp. ak to robí Tvoj klient tak nech to vystavuje on)
MirP
30.06.16,13:08
nooo, to znie sofistikovanejsie ;) Myslela som si aj ja, ale ked klient niekedy vie byt tvrdohlavy... :D Dakujem pekne, budem ho v tomto zmysle instruovat