Katarína STR
15.12.05,13:55
Prosím Vás krásne, poraďte mi, neviem sa z toho vymotať.

Manželka môjho šéfa kúpila v roku 1998 pozemok spolu s jednou pani.
Teda mali tento pozemok v spoluvlastníctve. Nie sú príbuzné ani nič podobné.

V roku 2004 sa spravilo rozdelenie tohto pozemku a každá už je výhradou a jedinou vlastníčkou presnej polovice pozemku.
Teraz sa mi jedná o tú našu polovičku.

V roku 2005 šefova manželka tento pozemok predala a teraz nevieme:

1. či, počítať vlastníctvo tohto pozemku od roku 1998 alebo až od roku 2004 ?

2. aké budú jej náklady, ak by mala platiť daň z príjmu z predaja pozemku ?

3. okrem toho nám ako firme prenajíma budovu a podáva si každý rok pekne daňové priznanie, kde tento príjem uvedie a výdavky má paušálne, takže nevieme, či, ak bude musieť príjem z tohto pozemku zdaniť, teda uviesť do DP, či už v tých paušálnych výdavkoch budú vlastne zahrnuté náklady aj na pozemok, alebo si môže v DP uviesť aj nákupnú cenu pozemku z roku 1998 ?

Dnes už mi to nemysli, tak raďte prosím, ak viete.
Ja už dnes nič neviem.

Ešte na doplnenie, šéfova manželka nie je žiadna SZČO ani nič podobné, je skrátla len obyčajný smrteľník nepodnikateľ a už je na dôchodku.

Tak, dúfam, že som už na nič nezabudla.
Evanka
15.12.05,13:32
Katka, na liste vlastníctva z roku 1998 je napísané, že uvedený pozemok vlastní v 1/2? Ak áno a teraz túto podľa mňa predala, vzťahuje sa na ňu oslobodenie, pretože doba medzi nadobudnutím (kúpou) a predajom pozemku presiahla 5 rokov. Veď predala iba čiastku, ktorej bola vlastníkom už v roku 1998. Predkupné právo jaj čiastky mala vtedy spoluvlastníčka. Po rozdelení môže svoj diel predať komu chce.
Katarína STR
15.12.05,13:37
Ďakujem Evka, ak to presiahne tých 5 rokov viem, že je oslobodené od dane z príjmu, len sme nevedeli, či náhodou nemusí byť výhradnou vlastníčkou celého pozemku.

Áno predala vlastne len svoju polovičku.
Ako je to uvedené v liste vlastníctva neviem, šef ho mám doma.
Kuknem naň.
Katarína STR
16.12.05,09:56
Eva, v liste vlastníctva je napísané, že je jeden pozemok ako celok a každá z nich vlastní presne 1/2.
V roku 2004 si tento pozemok rozdelili a teraz každá síce tiež vlastní presne polovicu, ale tento pozemok už netvorí jeden celok.
Takže sa na ňu vzťahuje oslobodenie, že ?
Diky moc
Evanka
16.12.05,13:56
Eva, v liste vlastníctva je napísané, že je jeden pozemok ako celok a každá z nich vlastní presne 1/2.
V roku 2004 si tento pozemok rozdelili a teraz každá síce tiež vlastní presne polovicu, ale tento pozemok už netvorí jeden celok.
Takže sa na ňu vzťahuje oslobodenie, že ?
Diky mocÁno, nakoľko predáva iba svoju časť, ktorú vlastnila viac ako 5 rokov, ako som písala v príspevku 2.
svedia
30.09.08,12:51
Ahojte prosím poradte... Keď sa predáva pozemok, ktorý má napísané:::: Titul nadobudnutia C-579/05 §11 zakl. 180/95 ROEP , neviem je to nadobudnutie v roku 2005? Bude sa platiť daň? prosím poradte... ďakujem
betka
30.09.08,12:56
Ahojte prosím poradte... Keď sa predáva pozemok, ktorý má napísané:::: Titul nadobudnutia C-579/05 §11 zakl. 180/95 ROEP , neviem je to nadobudnutie v roku 2005? Bude sa platiť daň? prosím poradte... ďakujem

Ak predáva:
- FO, ano bude sa platiť dań, pretože od dane je oslobodený iba príjem z predaja pozemku, kt doba vlast. je min. 5 rokov. (ako daňový výdavok sa uplatní kúpna zmluva pri jeho nadobudnutí)

Treba pozrieť do LV
svedia
30.09.08,13:01
bude sa platiť aj keď je nadobudnuté dedením cez ROEP-ku? Niečo som čítala v §9...tak neviem už mám z toho chaos. Ak môžete poradte...
betka
30.09.08,13:13
ZDP:

9/c) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov okrem nehnuteľnosti, na ktorú sa vzťahuje oslobodenie od dane podľa písmena a), ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
svedia
30.09.08,13:22
je to priame dedenie, keď to má vnuk, ktorý to zdedil po svojej mame a ona pred tým po svojej mame???? ďakujem
Evanka
30.09.08,13:29
je to priame dedenie, keď to má vnuk, ktorý to zdedil po svojej mame a ona pred tým po svojej mame???? ďakujem Ak dedí vnuk, je to dedič v priamom rade.
7lienka
22.10.08,06:11
Prosím Vás oslobodenie od dane z príjmu podľa §9 písm.b sa vzťahuje aj na predaj pozemku - záhrady?
Je to obyčajný človek.
Ďakujem
7lienka
23.10.08,12:22
Prosím Vás oslobodenie od dane z príjmu podľa §9 písm.b sa vzťahuje aj na predaj pozemku - záhrady?
Je to obyčajný človek.
Ďakujem

prosím....
Mária.K.
26.10.08,15:50
Prosím Vás oslobodenie od dane z príjmu podľa §9 písm.b sa vzťahuje aj na predaj pozemku - záhrady?
Je to obyčajný človek.
Ďakujem
Áno. Záhrada je tiež nehnuteľnosť.