tom2
21.02.11,20:02
Dobry den,
chcel by som sa poradit ako postupovat s danovym priznanim,
bol som zamestnany v sukromnej firme, kde som za cely januar a devat dni vo februari 2010 nedostal vyplatenu mzdu. Na zaklade toho som vo februari podal vypoved. Na zamestnavatela sa neviem nakontaktovat, mzdu mi nedoplatil, nemam ani potvrdenie alebo zuctovanie mzdy za toto obdobie.
Musim tuto mzdu uviest v DP pokial som ju nedostal vyplatenu? priznat nieco co som nedostal? neviem ani presnu vysku, jedine ju vypocitat z pracovnej zmluvy...
Alebo co dolozit na danovy urad ako dokaz ze som mzdu nedostal???
dakujem
rodina1
21.02.11,20:12
Dobry den,
chcel by som sa poradit ako postupovat s danovym priznanim,
bol som zamestnany v sukromnej firme, kde som za cely januar a devat dni vo februari 2010 nedostal vyplatenu mzdu. Na zaklade toho som vo februari podal vypoved. Na zamestnavatela sa neviem nakontaktovat, mzdu mi nedoplatil, nemam ani potvrdenie alebo zuctovanie mzdy za toto obdobie.
Musim tuto mzdu uviest v DP pokial som ju nedostal vyplatenu? priznat nieco co som nedostal? neviem ani presnu vysku, jedine ju vypocitat z pracovnej zmluvy...
Alebo co dolozit na danovy urad ako dokaz ze som mzdu nedostal???
dakujem
Potvrdenie o príjme za rok 2010 si dostal?
dada111
21.02.11,20:46
V potvrdení o príjme ak si ho dostal, je to povinnosťou zamestnávateľa poslať zamestanancovi, by mali byť len vyplatené mzdy. Tie uvádzaš do daň. priznania.
ladyrs
21.02.11,20:49
V potvrdení o príjme ak si ho dostal, je to povinnosťou zamestnávateľa poslať zamestanancovi, by mali byť len vyplatené mzdy. Tie uvádzaš do daň. priznania.

asi nemá potvrdenie o mzde, píše v zadaní,že potvrdenie nedostal
rodina1
21.02.11,20:56
Daňové priznanie podávaš len na základe potvrdenia, z ktorého vyplýva, že ti boli mzdy vyplatené. Ak nemáš potvrdenie, zamestnávateľ ti mzdu nevyplatil, nemôžeš tieto nevyplatené príjmy ani v daňovom priznaní uvádzať.
doktor01
21.02.11,21:05
Dobry den,
chcel by som sa poradit ako postupovat s danovym priznanim,
bol som zamestnany v sukromnej firme, kde som za cely januar a devat dni vo februari 2010 nedostal vyplatenu mzdu. Na zaklade toho som vo februari podal vypoved. Na zamestnavatela sa neviem nakontaktovat, mzdu mi nedoplatil, nemam ani potvrdenie alebo zuctovanie mzdy za toto obdobie.
Musim tuto mzdu uviest v DP pokial som ju nedostal vyplatenu? priznat nieco co som nedostal? neviem ani presnu vysku, jedine ju vypocitat z pracovnej zmluvy...
Alebo co dolozit na danovy urad ako dokaz ze som mzdu nedostal???
dakujem
Do DP sa úvadza len skutočne vyplatená mzda.

Stanovisko z DR SR
Podľa § 39 ods. 5 ods.a) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce pre výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň , dane a na priznanie zamestanneckej prémie a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie.

- vo Vami uvedenom prípade je potvrdenie vyplnené nesprávne. Odporúčame kontaktovať zamestnávateľa (mzdovú účtovníčku), aby uvedené potvrdenie vystavil v súlade s § 39 ods. 5 písm.a) citovaného zákona, t.j. uviedol v ňom len skutočne vyplatené príjmy, k vyplateným príjmom prislúchajúce poistné a k vyplateným príjmom prislúchajúce preddavky na daň resp. daň vybranú zrážkou ako aj ostatné údaje, ktoré sa v potvrdení uvádzajú.

Daňové riaditeľstvo SR
tom2
21.02.11,22:56
diky za rady,
plat ani potvrdenie za rok 2010 som "samozrejme" neobdrzal, na zamestnavatela uz nemam dosah, myslim ze uz aktivne nefunguje.
Znamena to ze pokial nemam potvrdenie nemam co dokladovat, len sa bojim aby som ja nebol ten co nieco zanedbal, lebo pre danovakov je nezvykla situacia ze som bol zamestnanec bez platu.
netreba dolozit ani nejake cestne vyhlasenie...?
lenkam68
22.02.11,09:50
Nie si bohužiaľ ojedinelý prípad. Ja riešim so synom to isté. Od jedného zamestnávateľa nedostal potvrdenie o príjme, ani po urgencii. Volala som správkyni na príslušný DÚ a bolo mi povedané, že ak mu nebola vyplatená mzda, nemôže ju ani zdaniť. Za jeden mesiac dostal výplatnú pásku aj mzdu - keš, bez potvrdenia, tak foto výplatnej pásky má priložiť k DP a v oddiely IX. DP má napísať, že na písomnú žiadosť (ani písomnú urgenciu) bývalý zamestnávateľ potvrdenie nezaslal. Vraj im na školení bolo povedané, že DÚ budú akceptovať aj výplatné pásky bez bank. výpisov alebo pokl. dokladov, ktoré by dokazovali, že skutočne dostali mzdu takú, ktorá je uvedená na výplatnej páske.
doktor01
23.02.11,18:38
Nie si bohužiaľ ojedinelý prípad. Ja riešim so synom to isté. Od jedného zamestnávateľa nedostal potvrdenie o príjme, ani po urgencii. Volala som správkyni na príslušný DÚ a bolo mi povedané, že ak mu nebola vyplatená mzda, nemôže ju ani zdaniť. Za jeden mesiac dostal výplatnú pásku aj mzdu - keš, bez potvrdenia, tak foto výplatnej pásky má priložiť k DP a v oddiely IX. DP má napísať, že na písomnú žiadosť (ani písomnú urgenciu) bývalý zamestnávateľ potvrdenie nezaslal. Vraj im na školení bolo povedané, že DÚ budú akceptovať aj výplatné pásky bez bank. výpisov alebo pokl. dokladov, ktoré by dokazovali, že skutočne dostali mzdu takú, ktorá je uvedená na výplatnej páske.
Áno, ak mzda bola vyplatená a zamestnávateľ doklad nezaslal je možné po dohode so správcom dane dohodnúť aj iné potvrdzujúce dokumenty danej skutočnosti (TJ výplatné pásky, výpisy z účtu + písomný doklad, že ste zamestnávateľa požiadali o vydanie dokumentu). Problémom je ale, keď mzda nebola vyplatená. To sa nedá preukázať zo stany zamestnanca (preukáž, že si nič nedostal). Preukázať to môže len zamestnávateľ. Doporučujem navštíviť správcu dane a objasniť mu situáciu. Riešenie sa určite nájde (napr. odklad DP a DÚ vykoná u zamestnávateľa kontrolu).