pali.o
21.02.11,21:53
Ahojte poradaci,

Viete poradit v nasledujucej veci?
Manzelstvo mojich rodicov bolo rozvedene v roku 2005, s platnostou zaciatkom roka 2006. Pocas manzelstva ziskali do spolocneho najmu druztevny byt. K BSM nedoslo do 3r. po rozvode. Hnutelne veci podla toho co som si nastudoval maju premlcanost 3 roky, a su majetkom toho kto ich uziva. Moja otazka sa tyka nehnutelnosti, teda bytu: Spolocny najom bol nedavno zruseny(r. 2011) dohodou tak, ze vylucnou najomkynou a clenkou druzstva je moja mama. Exmanzel bude mat za chvilu zruseny aj trvaly pobyt a byt chce mama nasledne odkupit. Cize vlastnictvo by pripadlo vylucne mojej mame. To by sa nadobudlo daaavno po rozvode. Este dodam ze v danom byte uz nebyva asi od r. 2000. Ma ex-manzel narok, alebo moznost ziskat nieco z tohto bytu ? Ziadat financne vyrovnanie, alebo polovicu bytu, alebo po odkupeni to bude pravne na nasej strane a nebude mat ziaden narok? Ak ma nejaky narok, ako poriesit to aby nemal ziaden? Iba cez BSM?

Vopred dakujem za odpoved.

Pripajam este link ktory Vam moze pomoct mi odpovedat, no ja som sa v nom zamotal. Pise sa tam o podobnej teme a situacii , no neviem z toho vyluskat jednoznacnu odpoved na moj pripad.

porada.sk/t117085-bsm-a-premlcanie.html

Pekny den
Mária27
22.02.11,06:45
Spoločný nájom družstevného bytu získaný počas manželstva zakladá majetkové právo. Členské práva a povinnosti spojené s nájmom družstevného bytu majú hodnotu rovnú trhovej hodnote rovnakého bytu v lokalite.

Podľa § 149 občiasnskeho zákonníka na toto majetkové právo sa vzťahuje primerane spoluvlastníctvo ako pri nehnuteľnostiach s tým, že nejde o vlastníctvo, a preto sa premlčuje (§ 100).

V uvedenom prípade sa rozviedli v roku 2005. Prvé tri roky - do roku 2008 - ak sa nevyporiadali, platil režim ako v BSM (tak mohli s majetkom nakladať). Keby išlo o vlastníctvo, byt by v roku 2008 zo zákona nadobudli do spoluvlastníctva. Keďže však ide o iné majetkové právo ako vlastnícke, manžel získal len právo na majetkové vyrovnanie - na polovicu trhovej hodnoty bytu. Toto právo sa mu premlčí v roku 2011, tri roky po jeho získaní, teda presne šesť rokov po rozvode. Po tom dátume, ak by manžel vymáhal peniaze za byt, manželka sa môže dovolať premlčania.

§ 149
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

§ 100
(2) Premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 105. Záložné práva sa nepremlčujú skôr, než zabezpečená pohľadávka.
pali.o
22.02.11,07:32
Dakujem velmi pekne za odpoved a prajem pekny den.
pali.o
22.02.11,09:03
Dobry den,

Pani Mária27. Este by som sa chcel spytat takuto vec.

Z toho teda vyplyvaju 2 moznosti ako mat 100% istotu o tom ze byt uz bude vylucne patrit mojej mame.
1. Pockat do premlcania - cize 6.rok od rozvodu
2. Ak sa chcem uz teraz o tom uistit a exmanzel je ochotny spolupracovat, ako to treba osetrit aby istota bola uzteraz na nasej strane? Spolocneho najmu sa vzdal dohodou. Ta bola/bude akceptovana BD.
Staci do rovnakej dohody (ktoru si mama povedzme odlozi uz len pre seba) dopisat nieco ako "a zaroven sa vzdava naroku na akekolvek financne vyrovnanie do buducnosti" ? Alebo mam ist opat za nejakym pravnikom a poziadat ho o vypracovanie niecoho zloziteho, co nebudem schopny napisat sam.

Dakujem a zelam pekny den.
Mária27
22.02.11,09:19
Myslím si, že exmanžel nevie o tom, že môže pýtať peniaze. Ak niečo podniknete, môže to začať zisťovať. Preto je najlepšie poškať do naplnenia tých 6 rokov. Už to nebude ani rok.
erzet
22.02.11,09:22
Spoločný nájom družstevného bytu získaný počas manželstva zakladá majetkové právo. Členské práva a povinnosti spojené s nájmom družstevného bytu majú hodnotu rovnú trhovej hodnote rovnakého bytu v lokalite.

Podľa § 149 občiasnskeho zákonníka na toto majetkové právo sa vzťahuje primerane spoluvlastníctvo ako pri nehnuteľnostiach s tým, že nejde o vlastníctvo, a preto sa premlčuje (§ 100).

V uvedenom prípade sa rozviedli v roku 2005. Prvé tri roky - do roku 2008 - ak sa nevyporiadali, platil režim ako v BSM (tak mohli s majetkom nakladať). Keby išlo o vlastníctvo, byt by v roku 2008 zo zákona nadobudli do spoluvlastníctva. Keďže však ide o iné majetkové právo ako vlastnícke, manžel získal len právo na majetkové vyrovnanie - na polovicu trhovej hodnoty bytu. Toto právo sa mu premlčí v roku 2011, tri roky po jeho získaní, teda presne šesť rokov po rozvode. Po tom dátume, ak by manžel vymáhal peniaze za byt, manželka sa môže dovolať premlčania.

§ 149
(4) Ak do troch rokov od zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov nedošlo k jeho vyporiadaniu dohodou alebo ak bezpodielové spoluvlastníctvo manželov nebolo na návrh podaný do troch rokov od jeho zániku vyporiadané rozhodnutím súdu, platí, pokiaľ ide o hnuteľné veci, že sa manželia vyporiadali podľa stavu, v akom každý z nich veci z bezpodielového spoluvlastníctva pre potrebu svoju, svojej rodiny a domácnosti výlučne ako vlastník užíva. O ostatných hnuteľných veciach a o nehnuteľných veciach platí, že sú v podielovom spoluvlastníctve a že podiely oboch spoluvlastníkov sú rovnaké. To isté platí primerane o ostatných majetkových právach, ktoré sú pre manželov spoločné.

§ 100
(2) Premlčujú sa všetky majetkové práva s výnimkou vlastníckeho práva. Tým nie je dotknuté ustanovenie § 105. Záložné práva sa nepremlčujú skôr, než zabezpečená pohľadávka.
Ahoj. Rozviedol som sa v roku 2005. Do roku 2008 neprebehlo majetkové vyrovnanie. Po roku 2008 som si dal zaregistrovať na katastri 1/2 bytu. Byt je v osobnom vlastníctve. Aj tu platí tá premlčacia doba ak v ňom nebývam, ale platím do fondu bytu a domu?
Mária27
22.02.11,10:02
Ahoj. Rozviedol som sa v roku 2005. Do roku 2008 neprebehlo majetkové vyrovnanie. Po roku 2008 som si dal zaregistrovať na katastri 1/2 bytu. Byt je v osobnom vlastníctve. Aj tu platí tá premlčacia doba ak v ňom nebývam, ale platím do fondu bytu a domu?
Ty máš už vlastnícke právo, nemá sa ti čo premlčať. Ako spoluvlastník platíš polovicu fixných platieb, spotrebu platí asi exmanželka. Keďže však v byte nebývaš, máš právo žiadať od nej náhradu za užívanie spoločnej veci nad rámec jej podielu. Je to niečo ako nájomné, len sa to inak volá - je to v judikatúre v prílohe.
erzet
22.02.11,11:50
Ďakujem
erzet
22.02.11,12:04
Sú rozsudky niekde na www verejne prístupné (aj rozvody)?