maurenius
22.02.11,11:00
Dobry den. chcem sa opytat ak na zmluve nemam uvedenu skusobnu dobu len ze som prijaty na dobu neurcitu tak som v skusobnej dobe alebo nie...plati nejaky zakon?chcem dat vypoved okamzitu..
Llívia
22.02.11,10:32
Dobry den. chcem sa opytat ak na zmluve nemam uvedenu skusobnu dobu len ze som prijaty na dobu neurcitu tak som v skusobnej dobe alebo nie...plati nejaky zakon?chcem dat vypoved okamzitu..
Skúšobná doba musí byť dohodnutá písomne, čo ty nemáš.

Okamžitá výpoveď neexistuje.
Existuje okamžité skončenie pracovného pomeru, ale to prichádza do úvahy len za podmienok stanovených Zákonníkom práce:
§ 69
(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak
a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.
(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.
(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Môžeš požiadať zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou k určitému dátumu - s tým však zamestnávateľ nemusí súhlasiť.

Inak prichádza do úvahy iba výpoveď - pri nej plynie 2-mesačná výpovedná doba:
Zákonník práce § 62 Výpovedná doba
(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
(2) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak nie je ustanovené inak.

Príp. môžeš skončiť podľa tohto odseku, ak to máš dohodnuté v pracovnej zmluve:
Zákonník práce § 62 Výpovedná doba
(3) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.
Opäť však nemôžeš skončiť napr. dnes (príklad: ak máš toto dohodnuté v pracovnej zmluve a dáš dnes výpoveď, tvoj pracovný pomer môže skončiť najskôr 28.2.2011).
maurenius
23.02.11,15:16
Chcel som aby mi podpisal dohodu o skonceni p.p. ze nie tak som mu dal vypoved a ani tu mi neprevzal..Nechce sa zo mnou bavit a ja teraz nechcem cakat dva mesiace na marodke kym mi skonci pracovny pomer a hlavne ako mu dat tu vypoved??aj cela ta zmluva co mi dal je nejaka divna..
veronikasad
23.02.11,15:20
Chcel som aby mi podpisal dohodu o skonceni p.p. ze nie tak som mu dal vypoved a ani tu mi neprevzal..Nechce sa zo mnou bavit a ja teraz nechcem cakat dva mesiace na marodke kym mi skonci pracovny pomer a hlavne ako mu dat tu vypoved??aj cela ta zmluva co mi dal je nejaka divna..
Zamestnávatel nemá právo odmietnuť ti výpoveď. Výpovedná doba začína plynúť prvým dňom nasl. mesiaca po doručení výpovede. Ak však výpoveď pošleš poštou a zamestnávatel zásielku do 28.2. na pošte nepreberie, výpovedná doba ti začne plynúť až od 1.4.2011 a je dvojmesačná.

Že v prac.zmluve nie je dojednaná skúšobná doba si si mal všimnúť pred jej podpísaním. Niekedy je to výhoda pre zamestnanca, niekedy pre zamestnávatela.
maurenius
23.02.11,15:29
no ja som myslel ze je to vyhoda : (len po podpisani zmluvy sa stal z prijemneho pana uplny .... oki takze poslat poštou aby to prebral do 28.2. je najlepsie..
veronikasad
23.02.11,15:30
no ja som myslel ze je to vyhoda : (len po podpisani zmluvy sa stal z prijemneho pana uplny .... oki takze poslat poštou aby to prebral do 28.2. je najlepsie..
práve, že doporučujem neposielať poštou - ale osobne za prítomnosti svedka. Do 28.2. si to na pošte nemusí prevziať.
maurenius
23.02.11,15:37
no ale on mi nechcel podpisat moju ze prevzal..ja som mu nechal podpisanu vypoved na stole,dal som to jeho sekretarke a teraz som s nou volal ci mi to podpisal a ze on teraz ma ine veci na praci nez toto.cize ja mam svedka ze som mu to dal.???neviem.
drobeceva
23.02.11,15:49
no ale on mi nechcel podpisat moju ze prevzal..ja som mu nechal podpisanu vypoved na stole,dal som to jeho sekretarke a teraz som s nou volal ci mi to podpisal a ze on teraz ma ine veci na praci nez toto.cize ja mam svedka ze som mu to dal.???neviem.
ak to išlo cez sekretárku, mal si trvať na tom, nech Ti potvrdí prevzatie výpovede /ešte stále to môžeš urobiť/
maurenius
23.02.11,16:00
Ved som jej vravel nech mi podpise prevziatie ale ona bez jeho suhlasu ze sa boji atd...tak neviem co mam robit teraz..to som este nezazil ...Este som mu povedal nech mi podpise dohodu a nechcem nic zaplatit za tie dni co som tam bol a nemusi ani platit marodku..a tak ked zajtra pojdem na marodku tak ju bude platit on...
veronikasad
23.02.11,16:28
no ale on mi nechcel podpisat moju ze prevzal..ja som mu nechal podpisanu vypoved na stole,dal som to jeho sekretarke a teraz som s nou volal ci mi to podpisal a ze on teraz ma ine veci na praci nez toto.cize ja mam svedka ze som mu to dal.???neviem.
ako si formuloval tvoju "výpoveď". Zamestnávatel podpisuje len prevzatie, na výpoveď ti odpovedať nemusí, pracovný pomer končí uplynutím výpovednej doby. S rozviazaním prac.pomeru dohodou súhlasiť nemusí.
maurenius
23.02.11,16:38
par.67
ku dnu 30.4.
lenze on mi nepodpisal ze prevzal...proste mi povedal ze mi to nepodpise,ze nema cas...
terezamaria
23.02.11,16:59
no ale on mi nechcel podpisat moju ze prevzal..ja som mu nechal podpisanu vypoved na stole,dal som to jeho sekretarke a teraz som s nou volal ci mi to podpisal a ze on teraz ma ine veci na praci nez toto.cize ja mam svedka ze som mu to dal.???neviem.

Svedka v sekretárke by si mal len vtedy, keby sa odvážila svedčiť v Tvoj prospech, čo veľmi pochybujem. Bude radšej tvrdiť, že si nič nedoniesol.

Napíš výpoveď ešte raz, bez ohľadu na to, že ju má zamestnávateľ už na stole
/ktovie, možno je už v koši/ a zanes ju na sekretariát s nejakým ďaľším pracovníkom. Pokiaľ by Ti znovu sekretárka nechcela podpísať prevzatie,
tak ten druhý pracovník Ti potvrdí, že si ju zaniesol.Ale v každom
prípade maj pripravenú kópiu, na ktorú Ti potvrdí prevzatie - dátum doručenia a podpis.
maurenius
23.02.11,17:36
jaaaj.chcem odtial oddist cim skor..nieje nieco jednoduchsie ako toto??nechce sa mi dva mesiace kvoli ..... trcat na marodke.s tou skusobnou dobou som to pokaslal ze som to podpisal...nieje tam nejaka výnimka??
terezamaria
23.02.11,17:48
jaaaj.chcem odtial oddist cim skor..nieje nieco jednoduchsie ako toto??nechce sa mi dva mesiace kvoli ..... trcat na marodke.s tou skusobnou dobou som to pokaslal ze som to podpisal...nieje tam nejaka výnimka??

Z čoho chceš mať výnimku? Nemal si skúšobnú dobu uvedenú v zmluve, tak si žiadnu nemal. Ale to Ti tu už písali.
Veď keď už teraz vieš, že budeš na PN-ke, tak to snáď až také zlé počas výpovednej doby nebude, neprídeš so zamestnávateľom do styku.
drobeceva
23.02.11,17:55
maurenius - prepáč, nedá mi zareagovať - žeby si mal smolu na každom pracovisku? Či Ty si taká nespokojná duša?
Nedávno sme tu riešili niečo podobné
http://www.porada.sk/t154713-vypoved-vo-vypovednej-dobe.html#post1608849
Petra Nová
23.02.11,18:06
jaaaj.chcem odtial oddist cim skor..nieje nieco jednoduchsie ako toto??nechce sa mi dva mesiace kvoli ..... trcat na marodke.s tou skusobnou dobou som to pokaslal ze som to podpisal...nieje tam nejaka výnimka??

Keď takéto čítam, tak rozmýšľam o tom, akí sú sprostí naši lekári, keď nevedia rozoznať zdravého od chorého.:rolleyes: Stačí popýtať maródku, a je to!!!:(
maurenius
23.02.11,18:08
nie nespokojna...mam velke stastie na zamestnavatelov zda sa...
maurenius
23.02.11,18:11
tak toto je naozaj pravda ale podla mna vedia o co ide..a je im to jedno su to nase platy a oni aspon mozu vypisat nejaky recept..