katka19877
22.02.11,10:06
Ahoj, potrebovala by som poradiť ohľadom daňového priznania za rok 2010. Môže si podnikateľ - živnostník uplatniť odpočítateľnú položku na manželku v plnej výške, pokiaľ manželka poberá opatrovateľský príspevok na dieťa so zdravotný postihnutím, ktorý jej bol priznaný od 1.10.2010? Ak áno je to v plnej výške alebo len nejaká časť tejto sumy?
martinez
22.02.11,09:14
ak manzelka nema ziadne ine prijmy a tento opatrovatelsky prispevok sa povazuje za statnu socialnu davku (to by som este preveril), tvoja manzelka nema na ucely NCZD vlastny prijem (vid §11,4,posledna veta). V takom pripade ma zivnostnik narok na plnu vysku NCZD (odpocitatelna polozka)

ak by sa opatrovatelsky prispevok nepovazoval za statnu socialnu davku, je pre tento ucel povazovany za vlastny prijem manzelky.... potom sa odpocitatelna polozka na manzelku znizi o vysku opatrovatelskeho prispevku za rok 2010
martinez
22.02.11,09:19
v tomto prispevku z roku 2005 Mihal napisal :

http://www.porada.sk/archive/index.php/t-7275.html

"Fíha, ste sa rozbehli, kým som sa vrátil k téme od neodkladných PP (pracovných povinností), tak ste to už vyriešili. Takže len zopakujem:
Peňažný príspevok, ktorý dostáva daňovník za opatrovanie...nie je štátna sociálna dávka, lebo je priznaný a vyplácaný v zmysle zák. č. 195/1998 o soc. pomoci.
Takže do "príjmu manželky" na účely § 11 ods.1 písm.b) sa započítava.
Avšak pre samotného daňovníka ide o príjem od dane oslobodený podľa § 9 ods.2 písm.b)"

Takze vysledok je jasny : Odpocitatelnu polozku na manzelku treba znizit o vysku tohto prispevku.
katka19877
22.02.11,09:42
Ďakujem za radu, pomohlo :)