4326
15.12.05,14:43
Čaute.
Chcem sa opytať na taku vec. Ak mám cca 90 zamestnancov a výplaty im idu na účty. Mám menný rozpis od mzdárky na výplaty. Výpis z účtu mi chodí za celý mesiac. Ako mám správne zaúčtovať výplaty miezd? Musím každú mzdu zamestnanca zaúčtovať zvlásť zápisom 331/221 alebo stačí ak zaúčtujem celkovú sumu výplat a priložim si k výpisu menný zoznam zamestnacov s jednotlivými čiastkami?
Pytam sa preto, lebo mesačný výpis ma cca 15 strán a týmto si prácu zjednoduším. Ak by niektorému zamestnancovi neprešla mzda viem si to nájsť podľa rozpisu.
ďakuje za pomoc
sarmantna
15.12.05,13:45
Tiež to tak robíme pri 800 zamestnancoch, jednou sumou, priložený je menný zoznam.
4326
15.12.05,13:49
Pýtam sa aj preto, lebo teraz preberám účtovníctvo a terajšia ekonomka mi povedala, že každá úhrada je samostatný účtovný prípad a podľa zákona o účtovníctve sa musí aj samostatne zaúčtovať. Ale pri 15- stranovom výpise je to dosť práce. V zákone o účtovníctve som nič nenašla neviete mi poradiť kde sa o tom píše?
Díky
Tweety
15.12.05,13:53
Čaute.
Chcem sa opytať na taku vec. Ak mám cca 90 zamestnancov a výplaty im idu na účty. Mám menný rozpis od mzdárky na výplaty. Výpis z účtu mi chodí za celý mesiac. Ako mám správne zaúčtovať výplaty miezd? Musím každú mzdu zamestnanca zaúčtovať zvlásť zápisom 331/221 alebo stačí ak zaúčtujem celkovú sumu výplat a priložim si k výpisu menný zoznam zamestnacov s jednotlivými čiastkami?
Pytam sa preto, lebo mesačný výpis ma cca 15 strán a týmto si prácu zjednoduším. Ak by niektorému zamestnancovi neprešla mzda viem si to nájsť podľa rozpisu.
ďakuje za pomoc
Účtovné prípady musíš zaúčtovať dátumom vzniku. Ak máš dátum vzniku rovnaký, môžeš to zaúčtovať súhrným dokladom. :o
Ale kedže Ty máš mesačný, čiže sú tam rôzne dátumy, musíš účt.prípady naúčtovať podľa nich.
4326
15.12.05,14:11
Keď úhradzam mzdy robím to v jedeň deň takže dátum je rovnaký. Rovnakým spôsobom účtujem aj PHM, neúčtujem každý deň samostatne ale jedným zápisom za celý mesiac, tak mám za celý mesiac prehľat koľko tankoval a kedy. Je mi to lepšie kvôli evidencii ciest. Zoberiem jeden doklad za celý mesiac a nemusím hľadať bločky jednotlivo.
liba2
15.12.05,14:14
Keď úhradzam mzdy robím to v jedeň deň takže dátum je rovnaký. Rovnakým spôsobom účtujem aj PHM, neúčtujem každý deň samostatne ale jedným zápisom za celý mesiac, tak mám za celý mesiac prehľat koľko tankoval a kedy. Je mi to lepšie kvôli evidencii ciest. Zoberiem jeden doklad za celý mesiac a nemusím hľadať bločky jednotlivo.Mzdy odoslané na osobné účty zamestnancov v jednom dni pokojne môžeš zaúčtovať jednou sumou.
Tweety
15.12.05,14:16
Keď úhradzam mzdy robím to v jedeň deň takže dátum je rovnaký. Rovnakým spôsobom účtujem aj PHM, neúčtujem každý deň samostatne ale jedným zápisom za celý mesiac, tak mám za celý mesiac prehľat koľko tankoval a kedy. Je mi to lepšie kvôli evidencii ciest. Zoberiem jeden doklad za celý mesiac a nemusím hľadať bločky jednotlivo.
Odpoveď pozri v príspevku č.4.:o
4326
15.12.05,14:32
S týmto nesúhlasím, lebo ak mám veľa účtovných prípadom len si zjednodušim prácu. Viem o tom, že vo veľkých firmách účtuju aj pokladičné doklady od jednej firmy s rozným dátumom raz týždenne.
Takže si myslim, že nie je problém účtovať prebárs PHM na konci mesiaca na jeden výdavkový doklad.
Čo na to ostatní?
Tweety
15.12.05,14:35
S týmto nesúhlasím, lebo ak mám veľa účtovných prípadom len si zjednodušim prácu. Viem o tom, že vo veľkých firmách účtuju aj pokladičné doklady od jednej firmy s rozným dátumom raz týždenne.
Takže si myslim, že nie je problém účtovať prebárs PHM na konci mesiaca na jeden výdavkový doklad.
Čo na to ostatní?
Pozri si Zákon o účtovníctve, konkrétne vznik účtovného prípadu. :o
4326
15.12.05,14:38
Zakazuje mi zákon účtovať sumárne? Mala som daňovú kontolu a nevytkla mi to. Myslím, že keď si to upravím v smernici mám to ošetrené.
Privítam aj ostatné názory. Potom príspevok č. 1 je tiež milný?
Tweety
15.12.05,14:44
Zakazuje mi zákon účtovať sumárne? Mala som daňovú kontolu a nevytkla mi to. Myslím, že keď si to upravím v smernici mám to ošetrené.
Privítam aj ostatné názory. Potom príspevok č. 1 je tiež milný?
Ak Ti vznikne viac účtovných prípadov s rovnakým dátumom, nič Ti v tom účtovaní súhrného výkazu nebráni, ale ak máš dátumy vzniku rôzne, účtuješ každý prípad dátumom vzniku. :o
JanaSys
15.12.05,14:47
Ja vás ešte viac popletiem. Auditori mali výhrady k takémuto niečomu: jeden účtovný doklad a k nemu priložená príloha, ktorá celkovú sumu na doklade rozpisovala aj spolu s kontáciami. Konkrétne v prílohe pre každú kartu majetku výška odpisu , účet MD a DAL. Na doklade sa zaúčtovala celková suma (suma odpisov všetkých kariet) jedným zápisom. Problém bol v tom, že v prílohe bola pri každej položke rozpísaná kontácia. Museli to opraviť a každú kontáciu do denníka nahodiť samostatne. Vyriešilo sa to tým, že v prílohe sa prestali uvádzať kontácie, len zoznam s čiastkami a celkový sumár. Potom to už bolo v poriadku.
Robo
16.12.05,05:55
S týmto nesúhlasím, lebo ak mám veľa účtovných prípadom len si zjednodušim prácu. Viem o tom, že vo veľkých firmách účtuju aj pokladičné doklady od jednej firmy s rozným dátumom raz týždenne.
Takže si myslim, že nie je problém účtovať prebárs PHM na konci mesiaca na jeden výdavkový doklad.
Čo na to ostatní?

účtovný prípad je realny výdaj z pokladne (o čom sa učtuje v pokl.doklade.) to že učtenky boli zbierane trebars cely tyzden, platene napr.zamestnancami a na preplatenie z pokladne boli donesene az na konci tyzdna znamena ze by sa mali zuctovat PD a to k datumu kedy boli peniaze z pokladne skutocne vydane. V pripade ak bolo z pokladne preplatene na konci tyzdna viac ucteniek, je mozne ich dat na jeden PD. moj nazor.
4326
16.12.05,07:24
Chcem sa vás ešte opýtať na PHM. Mám viareco áut, šoferi chodia do firmy len niekedy a vtedy mi prinesú doklady. Tankujú aj v zahraniční a všetko cez karty. Vidím len doklady v EUR, ktoré si vpisujem za celý mesiac do evidencie. Na konci mesiaca mi príde celkový výpis za tankovanie - rozpis z banky suma EUR prepočítaná na sumu SKK. Ná výpise ale nevidím sumu EUR ale už len jednotlivé korunové hodnoty.
Možem si k výpisu priložit svoj rozpis jednotlivých tankovaní + mám podrobný rozpis z banky - a sumu tankovania v SKK zaúčtovať jednou sumou aj ked mám na výpise rôzne dátumy? Mám ten problém, že ak mi výpis chodí mesačne, sú na ňom rôzne dátumy, program mi to isté číslo výpisu nezaučtuje s rôzným dátumom.
A jeden zápis na PHM robím preto, lebo tých tankovaní na jedno auta je cca 30 a tých áut je 6. Samozrejme na každé auto mám samostatný účet a aj na výpise mám poznačené na ktoré auta za koľko tankovalo.
ďakujem