anelly
15.12.05,14:04
Zdravim všetkých, pokúsim sa správne formulovať otázku: Dovážame tovar z tretej krejiny nasledovne: Tovar z tretej krajiny sa priamo vyvezie do krajiny EU (nie cez Slovensko(. Tretia krajina nám fakturuje za tovar a my fakturujeme za tovar krajine z EU, ktorá je priamim odberateľom. Ide o trojstranný obchod??? Ako si uplatňujem DPH z tretej krajiny?-vstup aj výstup? Ja fakturujem do EU bez DPH??? Ak to nie je trojstranný obchod ako to najlepsie poriesiť? Ďakujem všetkým fundovaným za radu!
Karina
16.12.05,05:08
Zdravim všetkých, pokúsim sa správne formulovať otázku: Dovážame tovar z tretej krejiny nasledovne: Tovar z tretej krajiny sa priamo vyvezie do krajiny EU (nie cez Slovensko(. Tretia krajina nám fakturuje za tovar a my fakturujeme za tovar krajine z EU, ktorá je priamim odberateľom. Ide o trojstranný obchod??? Ako si uplatňujem DPH z tretej krajiny?-vstup aj výstup? Ja fakturujem do EU bez DPH??? Ak to nie je trojstranný obchod ako to najlepsie poriesiť? Ďakujem všetkým fundovaným za radu!

Nejde o trojstranný obchod, pretože nie sú splnené všetky podmienky podľa §49 ods.1 Zákona o DPH. Každý z týchto troch zúčastnených by musel byť registrovaný pre DPH v inom členskom štáte a vo vašom prípade je jeden zo zúčastnených spoločnosť z tretej krajiny.
anelly
16.12.05,05:22
Súhlasím, že nejde o trojstranný obchod, ale ako to poriešiť s DPH?
Karina
16.12.05,06:03
A čo JCD???
anelly
16.12.05,11:55
JCD? Už asi naozaj nerozumiem.Tovar cez naše uzemie neprejde. Ide priamo z tretej krajiny do EU. Cez nás sa len fakturuje.
Karina
16.12.05,13:19
Podľa môjho názoru potom faktúruješ bez DPH a oni nesamozdaňujú, pretože tovar prejde colným konaním a určite im colný orgán vyrubí aj DPH.
Nadena
20.07.06,11:37
Prosim Poradackov o pomoc. Som trosku v koncoch, ale pokusim sa moj problem sformulovat presne. Takze:
Objednavka z Ruska na dodavku tovaru.
Nasa vystavena faktura bez DPH - vyvoz - Rusko nema IC DPH.
Tovar prepraveny do organizacnej zlozky ruskej spolocnosti v Nemecku - mame doklady od prepravnej spolocnosti, ze tovar opustil uzemie SR.
Faktura uhradena organizacnou zlozkou z Nemecka.
Podla mojho nazoru sa urcite nejedna o trojstranny obchod - nemam tri rozdielne IC DPH. Len ma pletie ako mam tento obchod posudzovat, co s DPH, resp. suhrnnym vykazom.
Ak mate prosim skusenost s podobnymi transakciami, prosim, podelte sa so mnou. Termin DPH sa blizi. Dakujem
JanaSys
21.07.06,03:57
Prosim Poradackov o pomoc. Som trosku v koncoch, ale pokusim sa moj problem sformulovat presne. Takze:
Objednavka z Ruska na dodavku tovaru.
Nasa vystavena faktura bez DPH - vyvoz - Rusko nema IC DPH.
Tovar prepraveny do organizacnej zlozky ruskej spolocnosti v Nemecku - mame doklady od prepravnej spolocnosti, ze tovar opustil uzemie SR.
Faktura uhradena organizacnou zlozkou z Nemecka.
Podla mojho nazoru sa urcite nejedna o trojstranny obchod - nemam tri rozdielne IC DPH. Len ma pletie ako mam tento obchod posudzovat, co s DPH, resp. suhrnnym vykazom.
Ak mate prosim skusenost s podobnymi transakciami, prosim, podelte sa so mnou. Termin DPH sa blizi. Dakujem

Zabudla si napísať to najdôležitejšie, kde dôjde k colnému odbaveniu pre vývoz a kto ho robí.
1. Ak ešte na území SR (teda ste ho dali odbaviť Vy a príjemcu je matka v Rusku) - tak aj dodávka do Nemecka je súčasťou vývozu
2. Ak si to dala colne odbaviť organizačná zložka až v Nemecku, pre Vás je to dodávka neplatcovi v EU (určite nemá organizačná zložka nemecké ICDPH - overila si to?). Keďže ste to do toho DE prepravili Vy (na Váš účet), mal by ísť o zásielkový predaj , takže pozor na limit, či sa tam nemusíte registrovať.

K bodu 1: §8 ods4 ... Takéto premiestnenie sa považuje za dodanie tovaru za protihodnotu okrem premiestnenia tovaru
d) určeného na vývoz tovaru do tretích štátov, ak sa colné konanie o vývoze tovaru uskutočnilo v tuzemsku, ...

K bodu 2: §6 ods (5) ... Zásielkovým predajom na účely tohto zákona je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený dodávateľom alebo na jeho účet z členského štátu iného, ako je členský štát, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a odberateľom je osoba, ktorá nemá pridelené identifikačné číslo pre daň,

Opravte ma , ak sa mýlim.