squelch
22.02.11,14:25
Ahojte,
hladal som, ale akosi som nenasiel odpoved, tak sa psytam. Aky je najvyhodnejsi sposob prijmu penazi od inej pravnickej osoby (firmy) pre o.z.? Predpokladam, ze najlepsie je, ked sumu firma priamo daruje zdruzeniu, ale to si nemoze odpisat z dani. Viem ,ze kedysi sa pouzivala na tento ucel reklama, kedze sme vsak zdruzenie, ktore nema zivnostensky list, tak nemozeme vykonavat podnikatelsku cinnost a teda ani fakturovat reklamu. Jedine co ma napada je, fakturovat firme poskytnutie nejakej sluzby z cinnosti, ktore mame v stanovach, ale to zase zavana podvodom. Ako to robia ini?
MarMaxa
23.02.11,09:01
Možností moc není, dar není daňový náklad, pro toho co dává. Většinou se využívá forma reklamy - pronájem reklamní plochy - ať už na dresech , v hale, otázne jakou činnost Vaše občanské združení má a tím následně jaké možnosti umístění reklamy. Potom už zustává jen 2 % z daní.
squelch
23.02.11,15:18
Dakujem za odpoved. No pokial som sa docital a radil s uctovnikom, tak reklamu nemozeme v ziadnom pripade vykonavat, ani ako zdanovanu cinnost.

Mame v stanovach okrem ineho aj toto:
poskytovanie administratívnych, poradenských, konzultačných a organizačných služieb
osvetová, informačná, vzdelávacia a publikačná činnosť
organizovanie a spoluorganizovanie podujatí a aktivít v obci a v regióne
príprava a realizácia aktivít pre rozvoj vidieckeho turizmu, rozvoj tradičných remesiel, budovanie náučných a turistických chodníkov, zabezpečovanie vidieckoturistických pobytov, sprístupňovanie miestnych atrakcií a zaujímavostí, rozvoj doplnkových služieb, propagačné a marketingové aktivity a iné
vytváranie podmienok pre rozvoj športových aktivít
realizácia aktivít pre zlepšenie informačnej dostupnosti na vidieku
tvorba a riadenie aktivít pre deti, mládež a sociálne slabšie skupiny
výchova detí a mládeže k humánnosti a zachovaniu hodnôt vytvorených minulými generáciami
organizovanie stretnutí, školení, seminárov, konferencií, výstav, kultúrnych podujatí, študijných ciest a iných aktivít
technická pomoc pre ekonomický rozvoj (vidiecky turizmus, remeslá, malé podnikanie)
tvorba miestnych, mikroregionálnych a regionálnych rozvojových programov na princípe partnerstva

Vysvetlenie, preco nemozeme robit reklamu inemu subjektu:
Vzhľadom na skutočnosť, že zákon o reklame zakotvil požiadavku, že na šírenie reklamy je oprávnený buď podnikateľský subjekt alebo osoby, ktoré vykonávajú túto činnosť podľa osobitných predpisov, t.j. zákona o prevádzkovaní rozhlasového a televízneho vysielania a zákona o audovízii, nemôžu mimovládne organizácie bez živnostenského oprávnenia na šírenie reklamy reklamu šíriť. Práve tejto, na prvý pohľad bezvýznamnej požiadavke, častokrát podnikatelia a najmä mimovládne organizácie nevenujú pozornosť. Prijatím zákona o reklame v takejto podobe sa znemožnila dovtedy veľmi rozšírená forma podpory mimovládnych organizácií prostredníctvom zadávania reklamy.