GABAZ
15.12.05,15:07
Potrebovala by som si ujasniť správnosť postupu pri oprave chyby minulého účtovného obdobia. V roku 2004 som hmotný majetok zaradila do nesprávnej skupiny. Ročný odpis mal byť správne 20.463 Sk. Do nákladov som však uplatnila 30.694 Sk. Spoločnosť v roku 2004 vykázala daňovú stratu, ktorú si bude chcieť umorovať. Uvedenú chybu 10.231 Sk budem vzhľadom na obrat 2.630.000 Sk považovať za nevýznamnú chybu a opravím ju v účtovníctve roku 2005 zápisom 082/551 v sume 10.231 Sk. Moja otázka : Musím podať za rok 2004 dodatočné daňové priznanie, v ktorom si znížim daňovú stratu? Bol by problém, keby som si jednoducho umorovala vykázanú stratu poníženú o sumu 10231 Sk ? Z dodatočného DP by nemali byť sankcie, ale kvôli klientovi by som sa mu radšej vyhla. Vopred ďakujem za reakcie.
KEJKA
15.12.05,16:58
DP dodatočné sa musí podať v prípade, že vyčíslená daň bude vyššia a daňovník musí doplácať. Aj v tomto prípade je výsledok opravy v neprospech daňovníka. Lenže nevzniká povinnosť dodatočnej dane. Takže sa priikláňam k vyslovenému názoru, že nebude problém. Treba to jasne v účtovníctve zaúčtovať. Stratu daňovník môže umoriť podľa vlastného uváženia, takže ak ju umorí len v nárokovateľnej výške, štát o nič nepríde.
Ja by som urobila aspoň interne daňové priznanie správne a potom navrhla aby VZ schválilo RUZ za rok 2005 tak, že stratu 10231 Sk uhradí zo zisku. Evidovala by som pre prípad kontroly len umorovanú výšku straty.
emily
15.12.05,18:33
Ja mam podobný prípad, a po porade s DÚ a Ing. Cenigovou to urobím takto: V roku 2005 zaučtujem 311xxx/429xxx(mala som zle zaučtovanú odberateľskú fa a musím ponížiť stratu). Urobím dodatočné DP za r. 2004, aby som spravne umorila stratu a ku DP mám priložiť komentár ako a v ktorých riadkoch bola v súvahe r.2005 zaučtovaná oprava týkajúca sa r. 2004. Výkazy sa neopravujú, nakoľko účt.závierka za r.2004 bola scvílená a odoslaná na OR.
apo
15.12.05,21:46
Dá sa s Tvojou poradou súhlasiť. Ak sa jedná o nevýznamnú záležistosť s voči DÚ tiež volím podbý postup.

Našťastie daňová chyba sa dá odstrániť tak, že stratu umoríme v nižšej výške. Treba dať dôraz na správne účtovné vyriešenie chyby, lebo správca dane môže postihovať nesprávne účtovanie.

apo