veronika154
22.02.11,16:44
Dobrý deň,
som študentkou anglického jazyka a rada by som ju aj popri mojom štúdiu doučovala. Problém však je, že neviem presne ako. Nikdy som na doučovanie nechodila, a tak nemám moc predstavu ako doučovať napríklad stredoškolaka pripravujúceho sa na maturitu. S čím začať? s časmi? a čo maturitné otázky, treba mu ich vypracovať alebo je vhodnejšie aby si ich vypracoval sám? stačí hodina týždenne? Mohol by mi niekto napísať svoje skúsenosti s doučovaním angličtiny, ako vyzerajú vaše hodiny? Každá rada dobrá :)
Slayer666
22.02.11,16:26
Stredoskolaka som nikdy nedoucoval, ale skusim poradit.
Vsetko zalezi od toho, aky typ kurzu clovek potrebuje. Urcite treba kurz prisposobit tomu, ci maturuje tento rok alebo az nabuduci. Urcite maju nejaku ucebnicu, kde su uz tie otazky vypracovane a ak nie, tak si ju moze prefotit alebo zakupit. Na nete su urcite niekde minulorocne maturitne testy.

Ak ma este cas, tak by som sa zameral na jeho vseobecny rozvoj, s prihliadnutim na maturitu. Teda vsetko od gramatiky, cez vyslovnost, porozumenie pisanemu textu, porozumenie hovorenemu slovo, konverzaciu az po neviem co. Nos mu cvicenia, davaj mu nieco precitat (jednak nejaky reading comprehension a tiez akykolvek text, aby si mu opravila vyslovnost a intonaciu), konverzuj s nim a tak dalej.

Ak maturuje tento rok, tak sa sustredte vyhradne na maturitu. Na jazykovych skolach, aspon co som ja zazil, sa zvyknu robit cvicne testy a vsetky chyby sa vysvetlia. Cize si potahaj stare maturitne testy a venujte sa tomu. Daj mu na kazdej hodine spravit jednu cast (trebars reading, use of english alebo inu), pripadne dve, a potom si to cele s nim prejdi a vysvetli mu, kde a preco spravil chybu. Ak nenajdes dost starych testov, tak kludne moze byt aj Cambridge rovnakej urovne (neviem, ci robi B1 alebo B2). Tomu sa venujte teraz. Az bude mat po pisomnej casti, tak sa venujte maturitnym temam. S ustnym prejavom uz vela nespravite, ale aspon mu oprav take najzjavnejsie chyby. Napr. ak dava prizvuk na zlu slabiku, tak to ide lahko opravit, ak vyslovuje what ako vot a nie uot (cca no:D), tak to tiez ide lahko a tak dalej.

Jedna 90-minutovka tyzdenne by mohla stacit.
Poola
31.03.11,10:19
Zvazujem formu doucovania syna -stredoskolaka prvorociaka z predmetov matematiky a fyziky. Ci doucovanie osobneho charakteru alebo cez PC. Mate prosim niekto skusenosti, ci aj forma cez Skype /ma okrem setrenia casu a financii na cestovaní/ porovnatelny vyucovaci efekt? dakujem