Luckasari
15.12.05,15:56
Prosím Vás, máte niekto skúsenosť s nasledovným?
- zahraničná s.r.o. si chce založiť s.r.o. na SR, bude jej jediným spoločníkom
- zahraničná osoba bude v tejto s.r.o. tu na SR konateľom. Je to občan EÚ.

Na živnostenskom úrade som sa pýtala, či je potrebné, aby si nahlasoval a vybavoval trvalý pobyt na SR. Na živnostenskom úrade mi povedali že to nie je potrebné, že oni ho zaregistrujú ako zahraničného podnikateľa. Že potrebujem výpis z registra trestov v jeho domovskej krajine.

Ja ale radšej z opatrnosti pátram ďalej, či predsa len nejaký iný zákon, predpis, vyhláška atď. nehovorí o tom, že ak tu vlastne bude podnikať (keďže bude tým konateľom), tak či napr. ak sa tu bude zdržiavať viac ako 180 dní, nepotrebuje si vybaviť trvalý pobyt, a ak by sa tu zdržiaval len napr. 1-2 dni do mesiaca, tak nepotrebuje žiaden pobyt.

Máte prosím s týmto už niekto skúsenosť?
elPi
15.12.05,16:13
Nepotrebuje tu mať trvalý pobyt, ani keby tu bol 361 dní v roku.
(Tie 3 dni sú Vianoce a asi bude doma).
Časový test pobytu na našom území by bol potrebný len pre účely zdanenia daňou z príjmu - v tom prípade ak by poberal nejaké príjmy.
To je ale samostatný problém.
Pre účely vydania ŽL a zápisu konateľa do OR tu nemusí ten trvalý pobyt mať.Teoreticky by tu ani nemusel byť a riadil by firmu na ďiaľku (telefón, internet).
Luckasari
19.12.05,08:36
Nepotrebuje tu mať trvalý pobyt, ani keby tu bol 361 dní v roku.
(Tie 3 dni sú Vianoce a asi bude doma).
Časový test pobytu na našom území by bol potrebný len pre účely zdanenia daňou z príjmu - v tom prípade ak by poberal nejaké príjmy.
To je ale samostatný problém.
Pre účely vydania ŽL a zápisu konateľa do OR tu nemusí ten trvalý pobyt mať.Teoreticky by tu ani nemusel byť a riadil by firmu na ďiaľku (telefón, internet).

ďakujem za info, a ako je to s tým príjmom? určite si minimálne podiely na zisku bude chcieť dať vyplatiť, možno bude chcieť mať uzatvorenú mandátnu zmluvu a pravidelne mesačne poberať odmenu za konateľstvo ... čo v takomto prípade? musí si vybaviť trvalý pobyt na SR?
elPi
19.12.05,08:45
Nie, nemusí.
Ani rozhodovanie o akejkoľvek výške či forme poberania odmeny nie je viazané na trvalý pobyt.
Luckasari
19.12.05,08:58
ďakujem veľmi pekne za radu