ondja
22.02.11,21:40
zaujmalo by ma čo je potrebne pre s.r.o. aby mohla pracovat v Belgicku jedna sa o stavebne prace.(zmluvu s Belgickou firmou....a....)

chceli by sme spolupracovať (zamestnavať) aj s SZČO zo Slovenska na to potrebuju E 101
,ale ako postaviť zmluvu aby to bolo v poriadku zamestnancami asi nemožu byť ?

dakujem za vaše rady
profesional
23.02.11,09:06
Europska unia je otvoreny jednotny priesrot. Slovenska s.r.o. moze uplne kludne posobit ako v Belgicku tak v ktorejkolvek inej krajine EU. Nepotrebuje na to ziadne dalsie dodatocne povolenia ci licencie. V niektorych krajinach existuje pre niektore druhy podnikania ohlasovacia povinnost ale to je asi tak vsetko.

Co sa tyka zamestnavania Slovakov v Belgicku tak uplne kludne mozes aj cez Slovensku s.r.o. s tym ze budu mat miesto vykonu prace v zmluve uvedene Belgicko.
sroservis
23.02.11,11:47
Dobrý deň,

naozaj je to tak ako píšete?

Ja som v tom, že zahraničné subjekty môžu podnikať u nás za rovnakých podmienok ako naše osoby.

Napr. ak je niekto živnostník vo VB a chce podnikať u nás, musí získať slovenské živnostenské oprávnenie - ale aby ho získal musí splniť iba tie isté podmienky ako náš občan. Podobne, ak ide na Slovensko podnikať právnická osoba - buď si tu zriadi organizačnú zložku alebo založí dcéru (ktorá získa zodpovedajúce podnikateľské oprávnenie).

Osobne nemám nejakú skúsenosť s tým, že by na Slovensku poskytovali nejaké služby zahraničné osoby (živnostníci alebo právnického osoby bez zastúpenia v SR), ale zase mnohým z nich som vybavovala živnosť alebo zakladala eseročku.

Domnievam sa, že to platí aj recipročne. Slovenský právny subjekt môže podnikať napr. v Belgicku, ale musí splniť podmienky ustanovené belgickým právnym poriadkom, ktoré budú v jeho prípade rovnaké ako pre belgické osoby. Samozrejme to nevylučuje, aby v niektorých krajinám boli podmienky pre začatie podnikania oveľa jednoduchšie ako u nás (napr. možno sa tam nevyžaduje osobitná registrácia alebo ak áno, je administratívne nenáročná a pod.).

Bola by som rada, keby v tejto veci prezentovali svoje názory, resp. skúsenosti aj iní. Rada sa nechám poučiť, tieto EU veci ešte nemám veľmi vžité.

Všetko dobré.
profesional
23.02.11,16:23
To o reciprocite plati na tzv. licencovane povolania. Tj. znalci, advokati, tlmocnici, prekladatelia, auditori...

Ktorykolvek subjekt v Eu ma pravo posobit v ktorejkolvek krajine EU.

Vela zahranicnych firiem aj z EU si u nas zaklada organizacne zlozky kvoli tomu ze mame jednu z najnizsich dani z prijmov - a teda je to danove hladisko - nie hladisko formalnosti.

Ja celkom bezne dostavam v SR faktury od firiem z dalsich krajin EU.

Vezmime si len portal 123dopyt.sk. Mas pocit ze je to Slovenska firma? Omyl - pozri blizsie.
sroservis
23.02.11,21:53
Dobrý deň,

takže sa zhodneme - zahraničné právnické osoby, môžu podnikať na území SR, ak si zriadia organizačnú zložku so sídlom v SR, zapíšu ju do obch. registra a vybavia pre ňu slovenské podnikateľské oprávnenie (napr. živnostenské osvedčenie, bankovú licenciu a pod..

Takže aj dopytujúci si musí zistiť podľa belgického právneho poriadku, aké administratívne úkony musí vykonať v Belgicku, aby tam mohla jeho s.r.o. podnikať.

Čo sa týka príkladu, ktorý ste uviedli, pri firme poskytujúcej služby len cez internet (sprostredkovanie, inzertná činnosť alebo aj napr. hazardné online hry), je dosť problém určiť jej miesto pôsobenia (najmä ak využíva servery mimo SR), ale to už nech posudzujú daňováci.

Všetko dobré.
profesional
24.02.11,06:31
Nie, nezhodneme.

Ja som pisal ze organizacna zlozka v SR je vyhodnejsia z danoveho hladiska. Ale ze nie je potrebna z formalneho hladiska.
Lebo u nas je dan z prijmov jedna z najnizsich v EU.

Uplne kludne moze britska Ltd. podnikat u nas bez akychkolvek dalsich registracii a pod.

To ze moze u nas podnikat za takych podmienok ako nase subjkty plati pre tzv. licencovane subjekty. Stavebnictvo nepodlieha ani u nas ani v belgicku licencovaniu.

U nas moze uplne kludne podnikat nemecka Gmbh a nemusi si tu zriadovat ani organizacnu zlozku ani ziadat o zivnost. Iba ak by chcela vykonavat licencovanu cinnost, a aj to dokonca len niektore.

Napr. sprostredkovatel financnyc sluzieb z inej krajiny EU moze u nas podnikat, pricom staci ak ohlasi NBS ze tu takuto cinnost bude vykonavat. Ale nepotrebuje ziadne nase zivnostenske opravnenie ani nic take.

Ja viem ze si prihrievas svoju polievocku kedze zakladas ludom sro-cky, ale ako som napisal. Slovenska firma moze v Belgicku uplne kludne podnikat a nemusi tam zriadovat ani organizacnu zlozku, ani dcersku spolocnost, ani ziadat o zivnostenske opravnenie.

EU je jeden celistvy uzavrety priestor a OPRAVNENIE NA PODNIKANIE VYDANE V KTOREJKOLVEK KRAJINE EU JE PLATNE VO VSETKYCH CLENSKYCH STATOCH EU.

Reciprocny princip plati iba pri licencovanych cinnostiach a aj to len niektorych. Napr. vykon advokacie, znaleckej cinnosti, tlmocnickej a prekladatelskej cinnosti, niektorych casti auditorskej cinnosti.

Takze nasa s.r.o. moze v Belgicku podnikat bez cohokolvek ak nechce vykonavat licencovanu cinnost. Pricom licencovane cinnosti su zaradene v zozname pre vsetky EU krajiny rovnako.
sroservis
24.02.11,12:16
Dobrý deň,

troška ma mrzí, že zabiehate do osobných invektív.
Naozaj nerozumiem, ako si prihrievam polievočku, keď bezplatne radím slovenskej s.r.o., aby sa pri podnikaní v Belgicku riadila aj belgickým právom.

Ale k veci. Ja svoj názor opieram o ust. § 21 Obchodného zák.:

(1) Zahraničné osoby môžu podnikať na území Slovenskej republiky za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako slovenské osoby, pokiaľ zo zákona nevyplýva niečo iné.

(2) Zahraničnou osobou sa na účely tohto zákona rozumie fyzická osoba s bydliskom alebo právnická osoba so sídlom mimo územia Slovenskej republiky. Slovenskou právnickou osobou na účely tohto zákona sa rozumie právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky.

(3) Podnikaním zahraničnej osoby na území Slovenskej republiky sa rozumie na účely tohto zákona podnikanie tejto osoby, ak má podnik alebo jeho organizačnú zložku umiestnenú na území Slovenskej republiky.

(4) Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky vzniká ku dňu zápisu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky do obchodného registra v rozsahu predmetu podnikania zapísanom v obchodnom registri. Návrh na zápis podáva zahraničná osoba.

(5) Oprávnenie zahraničnej osoby podnikať na území Slovenskej republiky zaniká ku dňu výmazu podniku tejto osoby alebo jeho organizačnej zložky z obchodného registra. Návrh na výmaz podáva zahraničná osoba.

(6) Ustanovenie odseku 4 sa nevzťahuje na fyzické osoby, ktoré sa zapisujú do obchodného registra, s bydliskom v niektorom z členských štátov Európskej únie alebo v členskom štáte Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, ktoré podnikajú na území Slovenskej republiky.

(7) Na obchodných dokumentoch týkajúcich sa podniku zahraničnej osoby alebo jeho organizačnej zložky je zahraničná osoba povinná okrem údajov podľa § 3a uvádzať aj údaj o zápise podniku alebo organizačnej zložky podniku do obchodného registra. Tento údaj je zahraničná osoba povinná uvádzať aj na svojej internetovej stránke, ak ju má zriadenú.

(8) Na obchodných dokumentoch týkajúcich sa podniku zahraničnej osoby alebo jeho organizačnej zložky sa uvádza označenie zahraničného obchodného registra alebo inej evidencie, do ktorej sa zahraničná osoba zapisuje, a údaj o zápise zahraničnej osoby do tohto registra alebo do inej evidencie, ak právo štátu, ktorým sa zahraničná osoba spravuje, povinnosť zápisu do obchodného registra alebo do inej evidencie ukladá.

(9) Údaje podľa odsekov 7 a 8 je zahraničná osoba povinná uvádzať aj v písomnom úradnom styku, ak sa týka podniku alebo organizačnej zložky podniku.

Teda, zahraničná právnická osoba tu môže podnikať v SR, len ak tu má zriadenú organizačnú zložku alebo podnik zapísané v slovenskom obchodnom registri.

Podmienkou ich zápisu do obchodného registra je aj zápis predmetu podnikania podniku zahraničnej osoby alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby (§ 2 ods. 3 písm. ) zákona č. 530/2003 o obchodnom registri, pričom podľa ust. § 3 ods. 2 písm. d) rovnakého zákona do zbierky listín je zahraničná právnická osoba povinná priložiť listinu, ktorou sa preukazuje živnostenské oprávnenie alebo iné oprávnenie na vykonávanie činnosti, ktorá je zapísaná do obchodného registra ako predmet podnikania alebo činnosti podniku zahraničnej osoby alebo organizačnej zložky podniku zahraničnej osoby; to neplatí, ak sa na vykonávanie tejto činnosti oprávnenie nevyžaduje alebo ak predmet podnikania alebo činnosti ustanovuje osobitný zákon.

Ešte podotýkam, že podnikaním za nerozumie uzatváranie obchodných zmlúv so slovenskými subjektami ani inzertná činnosť (O. Ovečková, komentár k Obch. zák. - strana 60).

Môžete, prosím, ak budete mať ešte chuť pokračovať v tejto diskusii uviesť, o ktoré právne predpisy opierate svoje tvrdenia? V prípade odkazu na nejakú zmluvu o založení EU, prosím, konkrétne. Rada by som zistila, ako to naozaj je.

Všetko dobré.
mh22
24.02.11,17:44
Nie, nezhodneme.

Ja som pisal ze organizacna zlozka v SR je vyhodnejsia z danoveho hladiska. Ale ze nie je potrebna z formalneho hladiska.
Lebo u nas je dan z prijmov jedna z najnizsich v EU.

ORG ZLOZKA NEMA NIC SPOLOCNE S DANAMI.

Uplne kludne moze britska Ltd. podnikat u nas bez akychkolvek dalsich registracii a pod.

NIE, AZ PO ZAPISE DO OR SR.

To ze moze u nas podnikat za takych podmienok ako nase subjkty plati pre tzv. licencovane subjekty. Stavebnictvo nepodlieha ani u nas ani v belgicku licencovaniu.

NEPODSTATNE, PRE PO JE POTREBNY ZAPIS DO OR.

U nas moze uplne kludne podnikat nemecka Gmbh a nemusi si tu zriadovat ani organizacnu zlozku ani ziadat o zivnost. Iba ak by chcela vykonavat licencovanu cinnost, a aj to dokonca len niektore.

Napr. sprostredkovatel financnyc sluzieb z inej krajiny EU moze u nas podnikat, pricom staci ak ohlasi NBS ze tu takuto cinnost bude vykonavat. Ale nepotrebuje ziadne nase zivnostenske opravnenie ani nic take.

TO NEPLATI PRE PO.

Ja viem ze si prihrievas svoju polievocku kedze zakladas ludom sro-cky, ale ako som napisal. Slovenska firma moze v Belgicku uplne kludne podnikat a nemusi tam zriadovat ani organizacnu zlozku, ani dcersku spolocnost, ani ziadat o zivnostenske opravnenie.

EU je jeden celistvy uzavrety priestor a OPRAVNENIE NA PODNIKANIE VYDANE V KTOREJKOLVEK KRAJINE EU JE PLATNE VO VSETKYCH CLENSKYCH STATOCH EU.

NIE PRE PO.

Reciprocny princip plati iba pri licencovanych cinnostiach a aj to len niektorych. Napr. vykon advokacie, znaleckej cinnosti, tlmocnickej a prekladatelskej cinnosti, niektorych casti auditorskej cinnosti.

Takze nasa s.r.o. moze v Belgicku podnikat bez cohokolvek ak nechce vykonavat licencovanu cinnost. Pricom licencovane cinnosti su zaradene v zozname pre vsetky EU krajiny rovnako.

vase rady by mohli viest k mastnym pokutam od zivnostenskeho uradu a danoveho uradu.