hladkyy
23.02.11,07:01
Mam taký problém, ze v panelaku mam radiatory, ktore pri plnom otvoreni term. ventilu kuria do 1/3. Nie su to uplne nove radiatory, ale ma ich aj kamarat a jemu kuria normalne v inom panelaku. navyse ked skusim spiatocku na stupacke, tak sa vracia este dost tepla voda z inych radiatorov. kde moze byt chyba?
tom_NR
23.02.11,14:32
Buď sú zavzdušnené, alebo máte v byte 28°C.
verkaz
23.02.11,15:20
Pozri si tému Teplo- všeličo nie všetko.
hladkyy
23.02.11,16:40
Zavzdusnene nie su, a v panelaku 28 zo studenych radiatorov?
Lotarka
23.02.11,16:58
Zavzdusnene nie su, a v panelaku 28 zo studenych radiatorov?

A akú teplotu v tej miestnosti máte?
hladkyy
23.02.11,17:35
no chladno je v celom byte z toho ze nekuria okolo 20
220870
23.02.11,18:03
Buď sú zavzdušnené ,alebo chybná zaseknutá termostaická hlavica ,alebo poškodený , uzatvorený ,zanesený spätný ventil..
Gapo
23.02.11,18:15
Keď chceš poradiť, musíš napísať toho viac a konkrétnejšie!
Pretože, ak je radiátor zavzdušnený kúri len prvých pár článkov, alebo časť doskového radiátora.
Ak "nestíha" termostatický ventil, kúri horná časť (štvrtina, tretina, polovina?) tak si vyber, aké máš príznaky.
tom_NR
23.02.11,20:10
Zavzdusnene nie su, a v panelaku 28 zo studenych radiatorov?

My sme v panelákovom byte kúrili tak 10 dní do roka a aj tak tam bolo vždy aspoň 22°. Snáď pod nami neboli v podnájme Vietnamci. ;)
JaDo
23.02.11,20:56
My máme v byte také teplo (cca 22⁰C), že nám termostatiké ventily pri nastavení ♥4 málokedy prepúšťajú teplo do radiátorov. Väčšinou je máme studené alebo do polovice vlažné.
sito
23.02.11,21:30
My máme v byte také teplo (cca 22⁰C), že nám termostatiké ventily pri nastavení ♥4 málokedy prepúšťajú teplo do radiátorov. Väčšinou je máme studené alebo do polovice vlažné.

Tak by to malo byť. A malo by to byť aj vidieť na úhrade nákladov. A čo v ostatných bytoch? Akú máte priemernú spotrebu tepla ma m2?
osky
24.02.11,13:35
ja by som tiez mala jednu otazku k teme.

kupili sme si v Hornbachu maly rebrikovy radiator do kupelne.elektricky.
vykon je 400W.
som prekvapena,ze v malickej kupelni nevyhreje na viac ako 18 stupnov-to je na kupelnu dost malo:(,ale moj muz tvrdi,ze to viac nevyda,proste to ma maly vykon.je to pravda?
dalsia vec je,ze cely radiator je uplne horuci,ale 2 rurky od spodu a jedna-celkom vrchna,su stale studene.
je to v poriadku?alebo je ten radiator chybny.v prilohe je napisane ze sa nema nic vypustat ani vyprazdnovat,kedze je na elektrinu,asi zavzdusneny nebude.ja neviem,nevyznam sa v takychto veciach.:confused:
vdaka za rady.
hladkyy
25.02.11,06:00
Zavzdusneny nebude, v tychto radiatoroch je olej. Je divne, ze vo vrchnej casti je studeny, asi bude nieco upchate, alebo napln v nom nie je vsade.. Koli tomuto by som ho vymenil.
To ze nevyhreje je dane pomerom vykon a plocha radiatora. 400 Watt nie je vela. Mal som takyto radiator v kupelni, ale bol na ustredne kurenie, mal 140 na vysku a 50 na sirku, vykuril kupelku tak normalne, ak mas mensi tak je to asi normalne.
hladkyy
25.02.11,06:01
Tak by to malo byť. A malo by to byť aj vidieť na úhrade nákladov. A čo v ostatných bytoch? Akú máte priemernú spotrebu tepla ma m2?

Takze mi chcete povedat, ze ak si chcem v panelaku viacej zakurit to nie je mozne? Ved nech kuri radiator aj na 200 °C mam tam merac a co si spalim si zaplatim predsa tak naco sa to obmedzuje takto?
robotvysavac
25.02.11,09:04
V našom paneláku firma hydrodynamicky vyregulovala ventili a zaplombovala.
To znamená že na prízemí je ventil natrvalo otvorený viac ako na 7 poschodí. Je to aj logické, lebo na 7 poschodí je tlak v trubkách väčší. Taktiež pomože odvzdušniť radiator na najvyššom poschodí.
sito
25.02.11,14:31
Takze mi chcete povedat, ze ak si chcem v panelaku viacej zakurit to nie je mozne? Ved nech kuri radiator aj na 200 °C mam tam merac a co si spalim si zaplatim predsa tak naco sa to obmedzuje takto?

Takto, výrobca tepla reguluje ohrev vykurovacej vody, čidlo snímania vonkajšej teploty. Čím je vonkajšia teplota nižšia, tým zohrieva vodu na vyššiu teplotu °C. Najviac na taký °C, aby bola v domoch, bytoch dosiahnutá teplota stanovená zákonom. V bytových domoch je zákonom predpísaná maximálna teplota 24 °C v kúpeľni. V obytných miestnostiach 21 °C.

Myslím, že tých 200 °C by si neprežil. To čo máš na radiátore nie je merač! Je to prístroj na ktorý, jeho čidlo, pôsobí teplota vykurovacej vody. Čím vyššia teplota a dlhší čas pôsobí na čidlo, tým viac prístroj zaznamenáva jednotiek, ks, nie technických!

Takže na základe tých čísel sa dá vypočítať predpokladaná spotreba v byte. Dom má na päte domu fakturačný merač tepla. Za nameranú spotrebu musí dom zaplatiť napočítané náklady. Spoločne.

Môžu podľa vykurovanej plochy bytu v m2. Prípadne inak dohodnutým spôsobom.

Ak sa vlastníci dohodnú na nejakom objektívnom spôsobe rozpočítania dodaného tepla do domu a ty ho rešpektuješ. A ak ti príde zaplatiť tri - štyri krát, viac ako je priemer tvojho bytu a ty zaplatíš bez reptania, je to v poriadku. Len o tom pochybujem, že by si súhlasil. Alebo áno?

Ale to vysoké číslo, počet jednotiek, by ti nevadil. To treba znížiť a tým aj náklady domu a svoj podiel úhrady s tých nižších nákladov domu pre tvoj byt.
neva19
27.02.11,17:10
Mam taký problém, ze v panelaku mam radiatory, ktore pri plnom otvoreni term. ventilu kuria do 1/3. Nie su to uplne nove radiatory, ale ma ich aj kamarat a jemu kuria normalne v inom panelaku. navyse ked skusim spiatocku na stupacke, tak sa vracia este dost tepla voda z inych radiatorov. kde moze byt chyba?

Podobný problém som mala vlani. Volala som na bytové družstvo a tvrdila som im, že radiátory sú otvorené úplne a nie sú zavzdušnené, všetko sme odskúšali a tiež nehriali riadne, bol horúci len vrch.
Prišiel údržbár z bytového družstva a nejakým špeciálnym kľúčom otvoril tie ventily. Totiž, aj keď som hlavicu ventila zložila úplne, ten "dzindzik" nevyšiel celý, ostal s časti zatlačený, v podstate ventil nebol otvorený tak ako mal byť.
sito
27.02.11,17:51
Keď chce niekto mať teple radiátory, nemali by mu ostatní vlastníci v tom brániť. Ale všetci si musia uvedomiť, že tým sa zvyšuje spotreba domu. Tu spotrebu musia zaplatiť všetci. Ale môžu rozhodnúť ako si náklady medzi sebou objektívne podelia.

Podstatná je pre dom rovnomerná teplota, tepelná pohoda. Ale k tomu treba energiu. Kto ju zaplatí???
hladkyy
17.03.11,12:06
tak uz som na to dosiel, treba to riadne rozobrat a nastavit. Nie len to, cim sa toci ale cely ventil.
Tiez som mal rady, aspon uetris a somariny. Ak chcem usterit, tak ho vipnem uplne, ale ja som tu riesil nieco ineee