poisonkatka
23.02.11,09:22
Zdravím vás všetkých. Šéf nám prikázal oceňovať zásoby aj záväzky colným kurzom. Ide o dovoz z Azie. Mne je to proti vôli a najradšej by som to oceňovala kurzom NBS v deň prijatia tovaru. Čo nám hrozí zo strany DÚ, keď nám na to prídu? A musím mať ocenený záväzok rovnakým kurzom ako zásoby? Asi áno, keď to súvisí s účtom 504 (sklad spôsob B). Som z toho na nervy, ak sa nebudem riadiť šéfom, tak bude krik, ak na to príde DÚ tiež bude krik. Ako to vlastne je? Vďaka
poisonkatka
23.02.11,11:13
nikto mi neporadi, ze ako mu tento sposob ocenovania vyhovorit, alebo ako to potom obhajit pred DU?
poisonkatka
28.02.11,06:57
posuniem si
KEJKA
28.02.11,07:33
Zdravím vás všetkých. Šéf nám prikázal oceňovať zásoby aj záväzky colným kurzom. Ide o dovoz z Azie. Mne je to proti vôli a najradšej by som to oceňovala kurzom NBS v deň prijatia tovaru. Čo nám hrozí zo strany DÚ, keď nám na to prídu? A musím mať ocenený záväzok rovnakým kurzom ako zásoby? Asi áno, keď to súvisí s účtom 504 (sklad spôsob B). Som z toho na nervy, ak sa nebudem riadiť šéfom, tak bude krik, ak na to príde DÚ tiež bude krik. Ako to vlastne je? Vďaka
Pri zásobách neurobíš chybu, oceňovať priamo zásoby na sklade sa dajú rôznym spôsobom, tomu prispôsobíš účtovanie a analytiku účtov132.
teda zásoby oceníš colným kurzom.
Kurzom NBS už neoceňuješ viac ako rok - máme kurz ECB.:)
záväzky sa oceňujú nominálnou hodnotou, prepočet je daný postupmi účtovania, tam sa nemôžeš riadiť príkazmi šéfa, teda môžeš, ale si skomplikuješ účtovanie a v konečnom dôsledku pri úhrade sa to aj tak dorovná v kurzových rozdieloch.
Takže záväzok-faktúru správnym kurzom na Dal, a rozdiel medzi príjemkou a faktúrou zaúčtuješ na 132.xx-cenové rozdiely.
Práve kvôli tomuto by si mala radšej prejsť na spôsob A účtovania o zásobách.
Pri spôsobe B budeš mať na 504 účte vždy len nákup tovaru v ocenení podľa ECB /teda ako záväzky/. Ak by si to chcela riešiť podľa skladu, musela by si si urobiť analytiku na 504, to už rovno môžeš prejsť na A-spôsob.
krik zo strany DU určite nebude, leda tak pokuta:mee:
ale niekedy ten krik je horší.
poisonkatka
28.02.11,11:32
dakujem, ale ja to musim ocenovat tym colnym kurzom-aj sklad aj zavazky a nejake rozdiely este uctovat, to asi nie, sef by sa vypytoval. kaslem na to, urobim to ako sef kaze, on si to bude obhajovat pred DU. a mam 2 svedkov, ktori to poculi, ze to mam robit podla jeho prikazov
KEJKA
28.02.11,11:42
nerobíš dobre...............