Monka 7
23.02.11,10:41
Dobrý deň! chcem sa vás opýtať ako je to s DPH pri paušálnych výdavkoch do výšky 80 % na PHL, ak si vediem napr. evidenciu jázd-môžem si uplatniť vtedy plnom rozsahu DPH a NA len do tej výšky 80 % alebo to zle chápem? Viem, že si knihu jázd nemusím viesť a vtedy si uplatním len do výšky paušálnych výdavkov DPH-to mi je jasné.
zanetka68
23.02.11,10:30
Podľa môjho názoru nemôžeš kombinovať paušálne výdavky a uplatnenie celých nákladov. Ak uplatňuješ paušálne výdavky, tzn. že 20 % DPH neuplatňuješ, pretože nie sú vedené knihy jázd, nemôžeš mať 20% nákladov spojených s nákupom PHM daňových.
Ak máš knihy jázd a chceš mať náklady daňové, prepočítavaš podľa kilometrov, spotreby a cien a tiež musíš zohľadniť prípadné súkromné jazdy, atd. a vtedy uplatníš DPH aj náklady.
Monka 7
23.02.11,11:18
Ďakujem už mi je to jasnejšie
zanetka68
23.02.11,11:28
Ahoj Monka,

ešte by si mala mať na začiatku a konci obdobia stav km u jednotlivých vozidiel a prepočítať spotrebu, pretože musí byť približne rovnaká ako je v techničáku. Ak bude príliš vysoká, môže sa stať, že budeš mať problém, pretože môžu tam byť skryté súkromné jazdy a preto nevyúčtované bločky a ti neuznajú aj keď máš 20 % neuplatnených. Ja ešte z nákladov na konci roka odpočítavam stav v nádržiach, pretože to nemôže byť v nákladoch roka 2010.
martinborr
24.02.11,17:26
Ahoj Monka,

ešte by si mala mať na začiatku a konci obdobia stav km u jednotlivých vozidiel a prepočítať spotrebu, pretože musí byť približne rovnaká ako je v techničáku. Ak bude príliš vysoká, môže sa stať, že budeš mať problém, pretože môžu tam byť skryté súkromné jazdy a preto nevyúčtované bločky a ti neuznajú aj keď máš 20 % neuplatnených. Ja ešte z nákladov na konci roka odpočítavam stav v nádržiach, pretože to nemôže byť v nákladoch roka 2010.

Ahoj :),
chcela by som sa ťa spýtať:
z nákladov na konci roka pri paušálnych výdavkov na PHL stav v nádrži preúčtujem na účet 381 alebo 112?

Ďakujem
M.
zanetka68
25.02.11,18:31
Ja to účtujem 335/501, protože je to pre mňa pohľadávka voči zamestnancovi, že v roku 2011 musí preukázať spotrebu PHM. V našej firme majú zamestnanci svoje pridelené vozidla, ale aj keby nemali, 335 a 501 na jednotlivé vozidlá kvôli prehľadnosti. Na 112 by som to nedávala pretože, ako chceš urobiť fyzickú inventúru k 31.12? S 335 môže niekto nesúhlasiť, ale zdá sa mi to logické a zatiaľ som s tým nemala problémy.
anda78
26.02.11,15:12
Ahojte,
potrebujem poradiť.
Firma sa rozhodla uplatniť paušálne výdavky PHM vo výške 80%. Sme štvrťroční platcovia DPH. Bločky sme dávali počas roka na 501 (základ bez dph) a uplatňovali sme si 100% odpočet. Daňové priznanie k dph za 4.Q.2010 sme už pravdaže odovzdali. Nechceme robiť knihu jázd. Ohľadom nákladov mi je to jasné, to sa rieši pripočitateľnou položkou až v DP z DzP.
Mám v pláne urobiť dodatočné DP k DPH za 4.Q.2010 (t.j. upraviť odpočet o tých 20%), len neviem ako by som to zaúčtovala-preúčtovala v účtovníctve.
Viem, že je tu toho popísaného veľa, ale už mám z toho hlavu ako balón, čítam tu už asi 2 hod. Vopred ďakujem.
zanetka68
27.02.11,19:34
Chcem sa najprv opýtať na to, prečo chceš riešiť iba 4.Q, uplatňovali ste 100% celý rok, nie? V každom prípade musím robiť dodatočné daňové priznanie. Ja vždy za obdobie, za ktoré podávam DP DPH, 20% DPH z každého nákupu s DPH u každého vozidla zvlásť preúčtujem tých 20 % na MD 501xxx nedaňový náklad a Dal 343. Zjednodušene za každé vozidlo za obdobie spočítam DPH a 20 % z toho preúčtujem na nedaňový náklad.
anda78
28.02.11,22:37
Ďakujem, za odpoveď.
Myslela som, že by som to opravila súhrnne za celý rok v 4.Q.2010,nakoľko nechcem prerábať všetky DP z roku 2010. Aspoň som dúfala,že by to daňovníci akceptovali.
zanetka68
01.03.11,06:43
Tak to sa nedá. Každé obdobie musíš riešiť extra dodatočným DP.
anda78
01.03.11,18:53
Takže sa do toho asi pustím.
Ešte raz ďakujem.
zanetka68
01.03.11,19:04
Takže sa do toho asi pustím.
Ešte raz ďakujem.

;) veľa šťastia
sybila3
24.03.11,21:29
ja som tiež uvažovala nad 80 % paušálom, lenže som dph uplatňovala celý rok, ale neviem čo je lepšie: takže konatelia mi nosia bločky za 2 osobné a jedno nákladné autá v kope-nerozdeľujú zvlášť na každé auto-už som niekoľkokrát hovorila ale nič z toho, takže účtujem všetky bločky a uplatňujem dph 501,343/211al.221 zahraničné dávam na 501 aj s dph. Lenže keď som im 100krát hovorila, že treba robiť knihu jázd skončilo to pri tom že niekedy. A keď som im povedala že aj na konci roka treba prepočítať spotrebu podľa km tak sa smiali, že kto by to robil a ešte viac im bolo smiešne, že zostatok v nádrži treba účtovať ako zásobu mi povedali že nepoznajú nikoho kto by to tak robil. Tak čo by ste mi poradili? dík