silvinkha
23.02.11,12:30
Dobrý deň, som slobodná matka 9 ročnej dcéry, o ktorú otec od narodenia nejaví záujem. V rodnom liste ho má napísaného- no nikdy ho nevidela. Dieťa mám určené ako dediča. Ako mám postupovať, aby sa jej biolog.otec nestal jej poručníkom po mojej smrti? Môžem určiť iného poručníka a ošetriť si to u notára? Ďakujem
Mária27
23.02.11,14:34
Trvalé zbavenie rodičovských práv žijúcich rodičou je možné len adopciou, s čím musia súhlasiť.
willma
23.02.11,17:01
Mária musím ti troška oponovať. Zadávateľka sa pýtala ako zabezpečiť, aby sa poručníkom dieťaťa, v prípade jej smrti pred dovŕšením plnoletosti dieťaťa, stala osoba, na ktorú je dieťa naviazané, ktorú dobre pozná, stýka sa s ňou (napr.: stará matka, súrodenec zadávateľky a podobne.) a nie biologický otec, ktorý dieťa nevidel, nejaví záujem a nestará sa.
a trošku mimo témy: celkom to zaujíma aj mňa, lebo biologický otec mojej blšky okrem platenia výživného-aj to formou exekúcie-nejaví žiaden záujem. ( v mojom prípade sa počet vyššie menovaných týka aj plnoletého blškinho brata- a tu by asi adopcia nebolo to pravé riešenie.)
arizona
23.02.11,17:15
Mária27
23.02.11,18:38
Zadávateľka nepíše, či otec dieťaťa má obmedzený výkon rodičovských práv (§ 38 zákona o rodine). Aj keby mal, po zániku dôvodov, pre ktorý by bol pozbavený výkonu rodičovských práv, môže v zmysle § 163 ods. 2 OSP rozhodnúť o ich obnovení. Po smrti matky by otec mohol vyhlásiť, že dieťa nenavštevoval pre ... neviem čo ... matky a teraz sa bude o dieťa riadne starať.
Preto píšem, že natrvalo sa to urobiť nedá.
willma
23.02.11,19:11
Zadávateľka nepíše, či otec dieťaťa má obmedzený výkon rodičovských práv (§ 38 zákona o rodine). Aj keby mal, po zániku dôvodov, pre ktorý by bol pozbavený výkonu rodičovských práv, môže v zmysle § 163 ods. 2 OSP rozhodnúť o ich obnovení. Po smrti matky by otec mohol vyhlásiť, že dieťa nenavštevoval pre ... neviem čo ... matky a teraz sa bude o dieťa riadne starať.
Preto píšem, že natrvalo sa to urobiť nedá.
Ach jo - ostáva len dúfať, že sa dožijem plnoletosti blchy a nepripravím jej krušné chvíle pre náhly a novoobjavený záchvat otcovstva :o
arizona
23.02.11,19:26
Zadávateľka nepíše, či otec dieťaťa má obmedzený výkon rodičovských práv (§ 38 zákona o rodine). Aj keby mal, po zániku dôvodov, pre ktorý by bol pozbavený výkonu rodičovských práv, môže v zmysle § 163 ods. 2 OSP rozhodnúť o ich obnovení. Po smrti matky by otec mohol vyhlásiť, že dieťa nenavštevoval pre ... neviem čo ... matky a teraz sa bude o dieťa riadne starať.
Preto píšem, že natrvalo sa to urobiť nedá.
Majka, myslis , ze to nie je mozne, aby si matka ,ktora vychovava dieta sama,ustanovila porucnika z okruhu svojich blizkych ? Napr. starsi, plnolety surodenec? Otec samozrejme nemusi byt zbaveny svojich prav,len by nebol porucnikom...
Mária27
23.02.11,21:12
Keď nie sú rodičia, alebo sa z nejakého dôvodu nestarajú, vždy sa hľadajú najskôr príbuzní. Je pravdepodobné, že ak sa nestaral doteraz, nebude sa ani odteraz. Ale ak bude chcieť, nedá sa mu v tom zabrániť ani za notársky poplatok.:rolleyes:
silvinkha
25.02.11,17:16
Tak nejak som to myslela
silvinkha
25.02.11,17:17
Ďakujem, veľmi, za všetky odpovede.