Ociviste
23.02.11,14:28
Dobry den,
chcela by som sa opytat ohladom neziskovej organizacie.
Chcela by som vediet, ako vedie uctovnictvo, ci je rovnake ako pri SZCO.
Ci podava danove priznanie (asi ano) na tlacive typu B?
Podla akeho zakona sa riadim, je nejaky zakon o neziskovych organizaciach?
Dakujem za odpoved
7monika5
23.02.11,13:38
Dobry den,
chcela by som sa opytat ohladom neziskovej organizacie.
Chcela by som vediet, ako vedie uctovnictvo, ci je rovnake ako pri SZCO. Účtovníctvo môže viesť aj jednoduché, aj podvojné. Sú tam určité odlišnosti od účtovania SZČO.
Ci podava danove priznanie (asi ano) na tlacive typu B? DP ak nemá iné príjmy ako sú dary, členské prísp.podľa stanov a 2%, tak nemusí podávať. Ak musí - tak DP PO!
Podla akeho zakona sa riadim, je nejaky zakon o neziskovych organizaciach? Zákon o účtovníctve + opatrenia MF SR
Dakujem za odpoved

odpovede v texte ;)
Ociviste
23.02.11,13:46
Dakujem za odpoved.
Takze ak ma prijmy len z clenskeho a ma aj nejake naklady na udrzbu a kolky, tak tie realne nemusi davat do nakladov a tym padom ani podavat danove priznanie?
A co ak chcu uplatnit naklady a tym sa dostanu do minusu v DP, aj napriek tomu nepodavaju DP? Lebo SZCO musi v pripade straty podavat DP.
Ak ma ale prijem za napr. ze mu iny klub vyplatil za ucast na podajati, tak musi robit danove priznanie typu PO, tak ako si uviedla v odpovedi?
Dakujem za odpoved
7monika5
23.02.11,14:32
Dakujem za odpoved.
Takze ak ma prijmy len z clenskeho a ma aj nejake naklady na udrzbu a kolky, tak tie realne nemusi davat do nakladov a tym padom ani podavat danove priznanie?
A co ak chcu uplatnit naklady a tym sa dostanu do minusu v DP, aj napriek tomu nepodavaju DP? Lebo SZCO musi v pripade straty podavat DP.
Ak ma ale prijem za napr. ze mu iny klub vyplatil za ucast na podajati, tak musi robit danove priznanie typu PO, tak ako si uviedla v odpovedi?
Dakujem za odpoved

No ak je údržba a kolky výdavok vynaložený v súvislosti s NO, to je nedaňový výdavok, čiže nemá stratu.
a podujatie... záleží o čo išlo? Ak to bol príjem nedaňový, čiže podľa účelu NO, za akým bola zriadená, tak nemusí
Ociviste
23.02.11,20:13
Dakujem za odpoved.
Jedna sa o sportovu NO.
V nakladoch ma par sluzobnych ciest, ktore boli v ramci cinnosti NO (cesty na rozne sportove sutaze), potom najomne a energie za prenajate priestory, kde sa uskutocnuju treningy v ramci NO.
Podla toho co si pisala, som pochopila, ze ak su to naklady spojene s NO tak sa povazuju za nedanove vydavky?
Dakujem za odpoved
7monika5
23.02.11,20:26
Dakujem za odpoved.
Jedna sa o sportovu NO.
V nakladoch ma par sluzobnych ciest, ktore boli v ramci cinnosti NO (cesty na rozne sportove sutaze), potom najomne a energie za prenajate priestory, kde sa uskutocnuju treningy v ramci NO.
Podla toho co si pisala, som pochopila, ze ak su to naklady spojene s NO tak sa povazuju za nedanove vydavky?
Dakujem za odpoved


Áno k nedaňovým príjmom - nedaňové výdavky. Treba preto stále rozlišovať výdavky podľa toho, k akému príjmu majú byť priradené
Ociviste
23.02.11,20:35
Dakujem za odpovede. Prajem prijemny vecer.
ego.mc
23.02.11,21:18
No ak je údržba a kolky výdavok vynaložený v súvislosti s NO, to je nedaňový výdavok, čiže nemá stratu.
a podujatie... záleží o čo išlo? Ak to bol príjem nedaňový, čiže podľa účelu NO, za akým bola zriadená, tak nemusí
Dovolím si nesúhlasiť ;)

§ 41 ods. 1 ZoDP:
Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).

§ 12 ods. 7 ZoDP:
Predmetom dane nie je
a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

§ 13 ods. 2 písm. b ZoDP:
b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami.
7monika5
24.02.11,20:43
Dovolím si nesúhlasiť ;)

§ 41 ods. 1 ZoDP:
Občianske združenia nemusia podať daňové priznanie, ak majú iba príjmy, ktoré nie sú predmetom dane, príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, a príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b).

§ 12 ods. 7 ZoDP:
Predmetom dane nie je
a) príjem podľa § 50,
b) príjem získaný darovaním4) alebo dedením, 5)
c) podiel na zisku, vyrovnací podiel, podiel na likvidačnom zostatku alebo podiel na výsledku podnikania, ak nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2 písm. c) a sú vyplácané právnickej osobe,
d) príjem plynúci z dôvodu nadobudnutia nových akcií7) a podielov7a) ako aj príjem plynúci z dôvodu ich výmeny pri zrušení daňovníka bez likvidácie, a to aj vtedy, ak súčasťou splynutia, zlúčenia alebo rozdelenia spoločnosti je aj majetok spoločnosti so sídlom v členských štátoch Európskej únie.

§ 13 ods. 2 písm. b ZoDP:
b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami.



Ááá sorry :confused: :eek: Je to síce oslobodený príjem, ale DP podať treba aj keď 0 :confused:

§13
Oslobodenie od dane
(1) Od dane sú oslobodené príjmy
a) daňovníkov uvedených v § 12 ods. 3 plynúce z činnosti, na ktorej účel títo daňovníci vznikli alebo ktorá je ich základnou činnosťou vymedzenou osobitným predpisom okrem príjmov z činností, ktoré sú podnikaním...

Ďakujem ego.mc, ociviste - treba podať!!!
Ociviste
24.02.11,20:54
Na danovom povedali, ze netreba ak je 0, tak teraz som na pochybach, vraj to treba iba posimne oznamit, ze boli na 0.
ego.mc
24.02.11,21:00
Môj názor je, že treba, aj keď základ dane je 0.
Ale vyžiadajte si to vyjadrenie z DÚ písomne. ;)
Ociviste
24.02.11,21:05
O.K. Dakujem za odpoved.
a chcela som sa este oputat na prispevok c. 4. v akom § najdem to, ze ak su to naklady a vydavky spojene s NO, tak su to prijmy a naklady neovplyvnujuce ZD?
Dakujem za odpoved.
ego.mc
24.02.11,21:19
§ 12 ods. 2
Ociviste
24.02.11,21:32
tak teraz som mimo, ved v § 13 2. ods. pism b) je uvedene, ze clenske prispevky su oslobodene od dane. A v §12 2 ods. je uvedene ze su predmetom dane?
ego.mc
24.02.11,21:33
b) členské príspevky podľa stanov, štatútu, zriaďovacích listín alebo zakladateľských listín prijaté záujmovými združeniami právnických osôb, profesijnými komorami, občianskymi združeniami vrátane odborových organizácií, politickými stranami a politickými hnutiami

Sú predmetom dane a ale sú oslobodené od dane, ak spĺňajú túto podmienku.
Ociviste
24.02.11,21:39
ano, ano uz citam, takze tam je hlavny rozdiel, cize ked ich maju v stanovach, tak su oslobodene.
Dakujem.
A co ak je to prijem, ako som pisala uz v predchadzajucich prispevkoch, prijem za ucast na sportovom podujati? Viem, ze som sa to uz raz pytala, ale chcem to najst v zakone, ale nech hladam, ako hladam, nic nevidim.
Dakujem za odpoved.
Ociviste
24.02.11,21:44
toto plati pre § 13 ods.1) pism. a) ?
Ociviste
24.02.11,22:02
takze este jedno uistenie :-)
Akekolvek prijmy, ktore suvisia s cinnostou NO podla § 13 ods.1) pism. a) su oslobodene a teda nezdanuju sa
a akekolvek vydavky, ktore suvisia s cinnostou NO( najomne a energie za nebytove priestory na treningy, opravy sportoveho naradia, postovne, zasielane na ministerstva a pod.) su podla § 12 ods. 2?
Dakujem za odpoved.
ego.mc
24.02.11,22:12
Ociviste
24.02.11,22:38
Dakujem za prilozeny link a aj odpovede.
Stale mi vsak vrta v hlave to danove priznanie. podla §32 ods. 4) pism. e)
kde sa pise, ze danove priznanie nie je povinny podat danovnik, ak ma len prijmy e) ktore su od dane oslobodene.
Jedna sa mi o to, ze NO nemala ziadne zdanitelne prijmy.
Dakujem za odpoved
7monika5
25.02.11,10:23
Dakujem za prilozeny link a aj odpovede.
Stale mi vsak vrta v hlave to danove priznanie. podla §32 ods. 4) pism. e)
kde sa pise, ze danove priznanie nie je povinny podat danovnik, ak ma len prijmy e) ktore su od dane oslobodene.
Jedna sa mi o to, ze NO nemala ziadne zdanitelne prijmy.
Dakujem za odpoved

To pomýlilo aj mňa, lenže je v tom zákone napísané, že príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). A vy ich máte oslobodené podľa § 13 ods. 1. Ale ak vám dajú na DÚ písomné stanovisko, že netreba podať, tak to je pre vás argument...
Ociviste
26.02.11,17:20
Dobry vecer,
najprv by som chcela podakovat za odpoved a
chcela by som sa opytat, ak NO vyuziva sukromne auto na sluzobne cesty pre NO, je potrebne zaplatit cestnu dan? Podla mna ano, ale nie som si uplne ista, kedze sa jedna o NO.
Dakujem za odpoved
Ociviste
26.02.11,17:25
To pomýlilo aj mňa, lenže je v tom zákone napísané, že príjmy oslobodené od dane podľa § 13 ods. 2 písm. b). A vy ich máte oslobodené podľa § 13 ods. 1. Ale ak vám dajú na DÚ písomné stanovisko, že netreba podať, tak to je pre vás argument...

Dakujem za odpoved,
ale predsa este, v § 32 od.4 pism. e) sa nikde neuvadza je to plati pre § 13 ods. 2 pism. b) , preto mi to nejde do hlavy.
Dakujem za odpoved
marjankaj
26.02.11,17:35
Dakujem za odpoved,
ale predsa este, v § 32 od.4 pism. e) sa nikde neuvadza je to plati pre § 13 ods. 2 pism. b) , preto mi to nejde do hlavy.
Dakujem za odpoved

§32 je pre FO pre PO platí §41
Ociviste
26.02.11,17:41
§32 je pre FO pre PO platí §41

aha, taky maly detail, ale podstatny. Dakujem :-)
marjankaj
26.02.11,17:49
aha, taky maly detail, ale podstatny. Dakujem :-)

Veď má pridelené DIČ ako právnická osoba, a aj podáva daňové priznanie ako právnická osoba. Teda sa riadi aj paragrafmi podľa PO.
Ociviste
26.02.11,18:04
Dobry vecer,
najprv by som chcela podakovat za odpoved a
chcela by som sa opytat, ak NO vyuziva sukromne auto na sluzobne cesty pre NO, je potrebne zaplatit cestnu dan? Podla mna ano, ale nie som si uplne ista, kedze sa jedna o NO.
Dakujem za odpoved

Prosim vie niekdo poradit? Dakujem za odpoved
Milencoke
04.03.11,15:07
Dobrý den,
chcela by som sa opýtať. Sme občianske zdruzenie, ktore vykonava hlavnu nezdanovanu činnost ale aj podnikateľsku činnosť. Mali by sme sa sťahovať do prenajatých priestorov, kde je možnosť tieto priestory ďalej prenajímať /iným spoločnostiam/. Neviem kde tieto nájomné zahrnúť. Do zdanovanej alebo nezdanovanej činnosti? Zisk z ďalšieho prenájmu nebudeme vykazovať. Zároveň sme plátcami DPH. Čo s DPH? Poprosím Vás o radu. Ďakujem pekne
ego.mc
04.03.11,15:20
Ak budete priestory prenajímať, bude to zdaňovaná činnosť.
Milencoke
04.03.11,15:25
Ďakujem pekne, doplňujúca otázka...Mali by sme mať v ŽL uvedenú túto činnosť?
ego.mc
04.03.11,15:31
Živnostenský zákon:
§ 4 ods. 1 Prenájom nehnuteľností, bytových a nebytových priestorov je živnosťou, pokiaľ sa popri prenájme poskytujú aj iné než základné služby spojené s prenájmom.
VieraPopluharova
04.03.11,15:39
Ahojte,
potrebovala by som pomoct, co vsetko - ake zakonne fondy, prípadne rezervy moze tvorit n.o., nakolko im vysiel velmi vysoky zisk, viem, ze na mzdy a kedze ide o SBD tak ostatne asi neprichádzajú do uvahy,vsak?
Dakujem za pomoc.
renataj
22.01.12,04:20
Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť v niektorých otázkach.
Ako postupovať pri NO ak prechádza z PÚ na JÚ?
Môže NO prijať zamestnanca na trvalý prac.pomer?
Ak má NO len príjem -dotáciu od mesta a 2% z dane,výdavky ako kúrenie,elektrina,platy,odvody a drobné nákupy,ako účtuje tieto výdavky v JÚ.
Veľmi pekne ďakujem za odpovede
renataj
26.01.12,08:43
Dobrý deň
Je niekto,kto by mi vedel poradiť s NO- účtovanie v JÚ??
Potrebujem súrne poradiť.Dakujem:confused: