Mase22
23.02.11,13:58
Ospravedlnujem sa, ked už to tu niekde je, ale nenašiel som odpoved na svoju otázku, takže chcem sa opýtať:

Kúpil som osobný automobil na podnikateľské účely za hotové. Faktúra a dodací list vystavený na den 22.2.2011.
Ako mám postupovať voči DU. Viem, že prihlásiť auto pre cestnú dan musím do 30 dní odo vzniku danovej povinnosti. Tá je dátum prevzatia vozidla? Alebo uvedenie do používania, teda zápis do ochodného majetku?

A druhá vec pomernú časť dane mi vyrúbia na DU pri predložení registrácie, alebo si to musím nejako vypočítať sam?

vdaka
matuš
rdb
23.02.11,13:05
Najprv si musis splnit ohlasovaciu povinnost - teda do 30 dni od (v tvojom pripade) nadobudnutia. Vtedy len auto prihlasis na danovom urade.
Potom do 31.1.2012 si povinny podat danove priznanie. Zakladom dane je zdvihový objem motora v cm3. Kedze sa jedna o miestne dane urcene su podla miesta kde podnikas a sadzby sa daju najst na internete. Danovy urad nic nevyrubuje mal by si si to v danovom priznani uviest. Google vie vsetko, staci ak mu napises - sadzby na cestnu da Kosice (napriklad) Urcite najdes co potrebujes.
rdb
23.02.11,13:07
Prepac presny datum od kedy sa to pocita, je datum ked vozidlo zacnes pouzivat.
ata111
23.02.11,13:10
Máš oznamovaciu povinnosť na DÚ, určiš si dátum, od kedy auto využívaš na podnikanie. Nie je podstatný žiadny iný dátum. Predpokladám, že ho po prevzatí zaradíš do účta a začneš využívať na podnikanie. Po uplynutí roka 2011 podáš daňové priznanie k dani z motorových vozidiel, kde presne uvedieš, kedy si auto využíval na podnikanie a vyrátaš si cestnú daň, ktorú uhradíš do 31.1.2012.
Tweety
23.02.11,13:12
Prepac presny datum od kedy sa to pocita, je datum ked vozidlo zacnes pouzivat.
Len jedno upresnenie, nie CD ale daň z MV, daň. povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni začatia používania na podnikanie. Takže ak ho začnete používať napr. 25. 2., dp vzniká 26.2., za február ju už aj v DP v roku 2012 zaplatíte.
Mase22
23.02.11,16:17
ďakujem, takže ak som správne porozumel, dan z MV za r.2011 zaplatím až v r.2012/do 31.1/. Bol som v omyle, myslel som si, že ju musím pomerne zaplatiť už za aktuálny rok. vrelá vdaka, usetrím peniazky v penazenke, ktoré som už mal na to vyčlenené ...:)
pineaple19
26.02.11,20:58
Ahojte.
Ja by som sa chcela spytat taktiez k tejto teme.
Na formular ohlasovacia povinnost som nevedela, ci mam uviest datum z dna vystavenia faktury za auto, alebo prihlasenia na policii (v nasom pripade aj pouzivania) sla som na DU sa spytat osobne, vravela, mi, ze tam mam uviest datum z faktury, cize 26.11.2010.
Ked som vypisovala danove priznanie, uviedla som, ze auto sme pouzivali 1 mesiac v roku 2010 (co bola aj pravda, ododna prihlasenia na policii cize 3.12.2010) a zaplatili sme dan za 1 mesiac.
Nebudu ma teraz pokutovat, ked na ohlasovacej povinnosti som uviedla 26.11. (tak ako mi vravela pani na DU,ze mam tam dat datum z FA) a dan sme zaplatili len za december?
Vdaka za odpoved:)
marjankaj
26.02.11,21:58
Ahojte.
Ja by som sa chcela spytat taktiez k tejto teme.
Na formular ohlasovacia povinnost som nevedela, ci mam uviest datum z dna vystavenia faktury za auto, alebo prihlasenia na policii (v nasom pripade aj pouzivania) sla som na DU sa spytat osobne, vravela, mi, ze tam mam uviest datum z faktury, cize 26.11.2010.
Ked som vypisovala danove priznanie, uviedla som, ze auto sme pouzivali 1 mesiac v roku 2010 (co bola aj pravda, ododna prihlasenia na policii cize 3.12.2010) a zaplatili sme dan za 1 mesiac.
Nebudu ma teraz pokutovat, ked na ohlasovacej povinnosti som uviedla 26.11. (tak ako mi vravela pani na DU,ze mam tam dat datum z FA) a dan sme zaplatili len za december?
Vdaka za odpoved:)

Ak si prečítaš príspevok č.5 od tweety, tak ti to bude jasné.
Nahlásiš dátum nasledujúceho dňa po prvom použití vozidla na podnikanie.
milenia
26.02.11,22:04
K tomu nespravnemu prihlaseniu poslite odhlasenie k tomu istemu dnu a posli aj prihlasenie k spravnemu dnu tak aby to korespondovalo s danovym priznanim a je to vyriesene. Este som sa v praxi nestretla s tym, ze by dali pokutu na neskore prihlasenie, resp. odhlasenie.
marjankaj
26.02.11,22:08
K tomu nespravnemu prihlaseniu poslite odhlasenie k tomu istemu dnu a posli aj prihlasenie k spravnemu dnu tak aby to korespondovalo s danovym priznanim a je to vyriesene. Este som sa v praxi nestretla s tym, ze by dali pokutu na neskore prihlasenie, resp. odhlasenie.

Takto by to asi nefungovalo. A auto odhlási k tomu istému dátumu, tak daň za november musí zaplatiť.


§ 89
Vznik a zánik daňovej povinnosti

(1) Daňová povinnosť vzniká nasledujúcim dňom po dni použitia vozidla na podnikanie, ak tento zákon neustanovuje inak.

(2) Daňová povinnosť zaniká posledným dňom mesiaca, v ktorom sa vozidlo prestalo používať na podnikanie.
milenia
26.02.11,22:12
Tak by som zavolala spravkyni dane a dohodla sa s nou....ved nejde o nic zlozite, podla mna sa to vyriesi tym odhlasenim a novym prihlasenim. Riesila som podobne situacie niekolkokrat.
Zita5
27.02.11,06:54
Ahojte.
Ja by som sa chcela spytat taktiez k tejto teme.
Na formular ohlasovacia povinnost som nevedela, ci mam uviest datum z dna vystavenia faktury za auto, alebo prihlasenia na policii (v nasom pripade aj pouzivania) sla som na DU sa spytat osobne, vravela, mi, ze tam mam uviest datum z faktury, cize 26.11.2010.
Ked som vypisovala danove priznanie, uviedla som, ze auto sme pouzivali 1 mesiac v roku 2010 (co bola aj pravda, ododna prihlasenia na policii cize 3.12.2010) a zaplatili sme dan za 1 mesiac.
Nebudu ma teraz pokutovat, ked na ohlasovacej povinnosti som uviedla 26.11. (tak ako mi vravela pani na DU,ze mam tam dat datum z FA) a dan sme zaplatili len za december?
Vdaka za odpoved:)

Dlhujete zaplatiť ešte mesiac november 2010.Teraz choďte za pani na DU a nech Vám to pomôže doriešiť .
Zita5
27.02.11,06:57
K tomu nespravnemu prihlaseniu poslite odhlasenie k tomu istemu dnu a posli aj prihlasenie k spravnemu dnu tak aby to korespondovalo s danovym priznanim a je to vyriesene.

Este som sa v praxi nestretla s tym, ze by dali pokutu na neskore prihlasenie, resp. odhlasenie.

Nie ? Tak hľadajte na Porade ...
tomidina
31.01.12,20:11
Dobry den. vie mi niekto poradit ako to je s prihlasenim vozidla k dani z motorovych vozidiel na DU v pripade ak pouzivam starsie motorove vozidlo, ktore som predtym vyuzival ako fizycka osoba a presunul som ho do firmy? potrebujem nejaky doklad o nadobudnuti vozidla???
marjankaj
31.01.12,20:20
Dobry den. vie mi niekto poradit ako to je s prihlasenim vozidla k dani z motorovych vozidiel na DU v pripade ak pouzivam starsie motorove vozidlo, ktore som predtym vyuzival ako fizycka osoba a presunul som ho do firmy? potrebujem nejaky doklad o nadobudnuti vozidla???
A načo ho chceš presunúť do firmy? Kedy si ho kúpil?
tomidina
01.02.12,05:53
Auto (r.v. 2004) som si kupil v Oktobri 2010 ako fizycka osoba a v Maji 2011 som zalozil firmu a auto som prepisal na firmu. Zatial som ho este neprihlasoval na cestnu dan pretoze som ho este nezacal vo firme pouzivat (momentalne je v podstate firma necinna) a v danovom priznani za rok 2011 si nebudem uplatnovat ziadne naklady na toto vozidlo. V blizkej dobe ho zacnem pouzivat a neviem co k tomu potrebujem. Potrebujem nejaku kupno-predajnu medzi mnou a firmou?
KEJKA
01.02.12,05:59
čudujem sa, že sa ti podarilo auto len tak prepísať na firmu, bez dokladu, bez kúpnej zmluvy, bez ceny?
potrebuješ len to, čo si "potreboval" nepotreboval na DI.
Na DU pošlel oznámenie o začiatku využívania /do 30 dní/ a to je celé.
Pravdepodobne nemáš hodnotu na odpisovanie, v účtovníctve v majetku asi nebude.
szrg
29.03.12,14:51
Na prepis auta nie je potrebna ziadna kupna zmluva ci faktura (http://www.minv.sk/?zmena-drzitela-prepis-v-okrese).
Mam podobnu situaciu - prepisal som sukromne auto na firmu a zatial nepodnikam - a chcel by so vediet ci je to okej zatial nemat to auto prihlasene k plateniu dane.
Fany
17.04.12,10:06
Chcem poprosiť:

Auto kúpené na základe kúpnej zmluvy 18.3.2012
Prepis na DI urobený 17.4.2012

Môžem zaradiť do podnikania, užívať, účtovať výdavky a nahlásiť teda aj DzMV od 18.3., alebo až od 17.4. ?

Ďakujem za rýchlu odpoveď.