Milan Toth1
23.02.11,14:07
Dobrý deň, chcel som sa spýtať na Vaše skusenosti, či je možné vymáhať nedoplatky (cez platobný rozkaz) na zálohách vlastníka bytu v bytovom dome z pozície správcu alebo či je ešte nutné výslovné splnomocnenie zástupcov (vačšiny) vlastníkov. Za prípadné odpovede ďakujem. :) MT
Llívia
23.02.11,13:09
Dobrý deň, chcel som sa spýtať na Vaše skusenosti, či je možné vymáhať nedoplatky (cez platobný rozkaz) na zálohách vlastníka bytu v bytovom dome z pozície správcu alebo či je ešte nutné výslovné splnomocnenie zástupcov (vačšiny) vlastníkov. Za prípadné odpovede ďakujem. :) MT
Čo tak pozrieť do zákona o vlastníctve bytov? :rolleyes:
V jednom § sa píše niečo v tom zmysle, že správca je povinný vymáhať tieto nedoplatky, čiže ho na to "splnomocnil" zákon.
verkaz
23.02.11,14:44
Hľadaj v podobnej téme, tam sa dozvieš viac.
Milan Toth1
23.02.11,15:36
Ďakujem za odpovede, ale myslím, že to nie je také jednoduché. Keby stačilo "pozrieť sa do zákona" tak nepotrebujeme právnikov... Myslím, že formulácia v zákone (o vlastníctve bytov) nemusí nevyhnutne znamenať splnomocnenie na vymáhanie. Preto ma zaujímali konkrétne skúsenosti (pokial tu je niekto kto už vymáhal). Zákon aj ostatné témy som čítal, ale nenašiel.
willma
23.02.11,16:15
zálohové platby vymáhať síce môžeš, ale keď by si šiel súdnou cestou, tak súd berie do úvahy nedoplatok z vyúčtovania a nie ten ktorý vznikol na zálohách. Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku. Aj keď je pravda, že neplatiča svojim spôsobom úverujete.
verkaz
23.02.11,18:18
K podaniu návrhu na platobný rozkaz potrebuješ mať uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov, že s tým súhlasia.
Aj keď ide o zálohové platby je to dlh vlastníka spoločenstvu, lebo spoločenstvo nemá dostatok finančných prostriedkov na uhrádzanie faktúr za dodané služby (voda, teplo,elektrika). Okrem toto príspevok do Fo nie je zálohová platba a ani poplatok za správu.
Llívia
23.02.11,18:47
K podaniu návrhu na platobný rozkaz potrebuješ mať uznesenie zo zhromaždenia vlastníkov bytov, že s tým súhlasia.
Aj keď ide o zálohové platby je to dlh vlastníka spoločenstvu, lebo spoločenstvo nemá dostatok finančných prostriedkov na uhrádzanie faktúr za dodané služby (voda, teplo,elektrika). Okrem toto príspevok do Fo nie je zálohová platba a ani poplatok za správu.
Aj príspevok do FO je zálohová platba - to nevadí, že po skončení roka sa peniaze z FO vlastníkom nevracajú :mad:, iba predseda SVB alebo správca spraví jeho vyúčtovanie (= aká bola tvorba, aké bolo čerpanie). "Vďaka" tomu, že niekto "múdri" príspevok do FO pomenoval ako PREDDAVOK sú nedoplatky na mesačných zálohách (všetky: zálohy na plnenia, na správu, do FO) takmer nevymožiteľné :mad::mad::mad:. Neplatič si môže v pohode neplatiť 18 mesiacov za smiešny úrok (penále?) z omeškania :mad:

Zákon o vlastníctve bytov § 10
(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.
sito
23.02.11,18:51
zálohové platby vymáhať síce môžeš, ale keď by si šiel súdnou cestou, tak súd berie do úvahy nedoplatok z vyúčtovania a nie ten ktorý vznikol na zálohách. Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku. Aj keď je pravda, že neplatiča svojim spôsobom úverujete.

V bytovom dome je treba dodržiavať dohodnuté pravidlá vlastníkmi, ktoré musia byť v súlade so zákonom 182/1993, prípadne inými zákonmi súvisiace s bývaním v bytovom dome. Každý vlastník má svoje práva, ale aj POVINNOSTI!

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

V prípade, že vlastník si neplní svoje povinnosti, majú ostatní vlastníci povinnosť ho upozorniť, že si neplní svoje povinnosti a právo, účtovať mu poplatok z omeškania a pri ročnom vyúčtovaní od neho požadovať nezaplatené zálohy, a aj poplatok z omeškania.

Ak nemá záujem splatiť svoju podlžnosť, vlastníci majú právo si podlžnosť vymáhať, či už dražbou, exekúciou, alebo súdom. Čim skôr a čím efektívnejšie, tým lepšie pre nich.

"Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku".

Ak to spraví aspoň polovica z čoho má dom platiť opravy?

A za čo služby? Vodu, teplo, elektrinu, plyn ...

Padnú z neba? Ako dopadnú v dome? Alebo, potom len krútiť hlavou, ako sa to mohlo stať? Prečo sa s tým nerobilo niečo skôr?

Môj názor, ak má vlastník preplatok, ktorý je vypočítaný na základe dohodnutých pravidiel rozpočítania nákladov za služby, je to jeho vec. Ale, ak má dlžobu voči domu, vlastníkom jeden cent, už je to vec všetkých, peniaz, peniaze chýbajú v spoločnej kase!!!
Llívia
23.02.11,18:52
Ďakujem za odpovede, ale myslím, že to nie je také jednoduché. Keby stačilo "pozrieť sa do zákona" tak nepotrebujeme právnikov... Myslím, že formulácia v zákone (o vlastníctve bytov) nemusí nevyhnutne znamenať splnomocnenie na vymáhanie. Preto ma zaujímali konkrétne skúsenosti (pokial tu je niekto kto už vymáhal). Zákon aj ostatné témy som čítal, ale nenašiel.

Zákon o vlastníctve bytov § 8b
(2) Pri správe domu je správca povinný
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

Na dražbu potrebuješ súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.
Na exekúciu nepotrebuješ súhlas.
Ak máte v zmluve uvedený aj iný spôsob vymáhania nedoplatkov než dražbu alebo exekúciu, ani na tento iný spôsob vymáhania nedoplatkov nepotrebuješ súhlas od vlastníkov.
Halli
23.02.11,18:54
Dobrý deň, chcel som sa spýtať na Vaše skusenosti, či je možné vymáhať nedoplatky (cez platobný rozkaz) na zálohách vlastníka bytu v bytovom dome z pozície správcu alebo či je ešte nutné výslovné splnomocnenie zástupcov (vačšiny) vlastníkov. Za prípadné odpovede ďakujem. :) MT

platobný rozkaz je beh na dlhé trate a v našom súdnictve aj o hubu...:rolleyes::cool:

pohroz dražbou...
Stanislav 1975
23.02.11,19:06
platobný rozkaz je beh na dlhé trate a v našom súdnictve aj o hubu...:rolleyes::cool:

pohroz dražbou...

Halli , zas chceš dražiť kohosi??? :D:D:D
willma
23.02.11,19:08
sitečko srdiečko nevyšiluj - ja som len popísala realitu :(
Llívia
23.02.11,19:15
..."Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku".

Ak to spraví aspoň polovica z čoho má dom platiť opravy?

A za čo služby? Vodu, teplo, elektrinu, plyn ...

Padnú z neba? Ako dopadnú v dome? Alebo, potom len krútiť hlavou, ako sa to mohlo stať? Prečo sa s tým nerobilo niečo skôr?

Môj názor, ak má vlastník preplatok, ktorý je vypočítaný na základe dohodnutých pravidiel rozpočítania nákladov za služby, je to jeho vec. Ale, ak má dlžobu voči domu, vlastníkom jeden cent, už je to vec všetkých, peniaz, peniaze chýbajú v spoločnej kase!!!
Sito, dobre a pravdivo píšeš, len škoda, že tí, čo schvaľujú zákony, ich nedomyslia úplne do konca. Žiaľ, tí, čo schvaľujú, nebývajú v bytovkách, preto nevedia, aké problémy dokáže narobiť jeden neplatič, nie ešte tak keď je ich viac :mad:

Keď SVB nezaplatí zálohovú platbu za elektriku, elektrárne sa s ním neselú a odpoja ho.
Keď vlastník bytu nezaplatí zálohu na elektriku vo svojom byte, tiež sa s ním neselú a odstrihnú ho od dodávky.
Keď vlastník nezaplatí zálohu na plyn, ani plynári sa s ním neselú a odstrihnú ho a je im jedno, že nemá čím kúriť, vonku je - 15 stupňov a býva tam s troma malými deckami (napríklad).
Keď vlastník bytu nezaplatí zdravotné alebo sociálne poistenie, ani poisťovne sa s ním neselú a pošlú na neho exekútora.

Ani elektrikárom, ani plynárom, ani poisťovniam nikto nepovie, že na to nemajú právo a vlastník bytu sa môže sťažovať tak akurát na lampárni. Tak prečo nemá právo rovnako postupovať aj SVB alebo správca?! :eek::eek::eek:
Pritom v zákone je jasne definovaná výška platby (žiaľ, zálohovej) a termín, dokedy má byť táto platba uhradená. :mad:
sito
23.02.11,19:20
sitečko srdiečko nevyšiluj - ja som len popísala realitu :(

Ak je dlžoba reálna. Realita by mala byť, že vlastníci si ju vymôžu. Ak nie, nechcú, nič sa nedej. Všetko je v poriadku. :);)
Llívia
23.02.11,19:22
sitečko srdiečko nevyšiluj - ja som len popísala realitu :( :mad::mad::mad::mad: (Willma, to patrí tým, ktorí tieto geniálne zákony vymýšľajú, nie tebe.)


zálohové platby vymáhať síce môžeš, ale keď by si šiel súdnou cestou, tak súd berie do úvahy nedoplatok z vyúčtovania a nie ten ktorý vznikol na zálohách. Môže sa stať, že ti uhradia naraz po vyúčtovaní a stále je to relatívne v poriadku. Aj keď je pravda, že neplatiča svojim spôsobom úverujete.
Otázka: koľkokrát za rok môže SVB/správca urobiť vyúčtovanie? K akému termínu si môže toto vyúčtovanie spraviť?
Nespomínam si, že by o tomto bola v zákone zmienka, ale nechce sa mi ho čítať, či mám pravdu.
Llívia
23.02.11,19:38
"Nevhodné" pri mojom príspevku č. 15 si nevšímajte. To Stanislav1975 reaguje ako malé decko - "odmena" za to, že som mu jeho neužitočný, nevhodný, rypácky, vyrývačský príspevok ohodnotila ako "Nevhodný". Stanislav1975 nemá šajnu o problematike SVB-čiek či správcov bytových domov.
bubkoch
23.02.11,19:50
Llívia
23.02.11,20:13
Zaujímavý článok, ale ani v ňom nie je jednoznačne povedané, či môže ísť do dražby vlastník, ak má dlžobu na ZÁLOHOVÝCH platbách.
Stanislav 1975
23.02.11,20:20
Milá Llívinečka, po 1- to nebola žiadna vyrývačská poznámka a navyše ak dobre vidím, tak to bolo adresované len a len Halli - ja tam jednoznačne napísané oslovenie- Halli ...-tak neviem, čo ťa to trápi, keď to nebolo určené tebe...

No ale ako tak sledujem, nielenže ja sa tomu nerozumiem, ale aj ty máš v SVB dosť veľký problém sa vyznať- si v tom dosť slabučká...
Llívia
23.02.11,20:39
Livia, dvanásť plus päť je sedemnásť. Teda ten stav môže trvať minimálne sedemnásť mesiacov, plus vybavenie dražby.

Ale čo som tu čítal v príspevkoch, vždy sa našli peniaze, ak sa pritlačí.

U vás je problém trocha iný. Malý dom.
Sito, môže to byť aj 18 mesiacov. Zálohová platba za január 2011 je splatná v decembri 2010 (máme určenú splatnosť do 25-teho). Rok 2011 = 12 mesiacov. Vyúčtovanie musí byť spravené najneskôr do 31.5.2012 = 5 mesiacov, ale nedoplatky nie sú splatné hneď 31.5.2012, bežná je aspoň 14-dňová lehota (môže byť aj dlhšia) - dokopy s decembrom je to ďalší mesiac. Spolu minimálne 18 mesiacov, počas ktorých môže byť dlžník vysmátý :mad:
Našťastie, teraz už u nás problém nie je. Jeden neplatič už nie je vlastník, druhý dlžobu zaplatil. Lenže dá sa očakávať, že sa situácia s neplatením zopakuje, ale už nie je isté, či opäť nájdu peniaze na zaplatenie. Príp. môže dôjsť k tomu, že sa aj iní vlastníci rozhodnú neplatiť. Mali sme schôdzu, prišli aj noví vlastníci. Preberali sa aj neuhradené mesačné zálohové platby. Ich otázka: "Ako je možné, že to zašlo tak ďaleko?" Vysvetlila som im, že SVB nemá ako donútiť neplatičov na úhradu ZÁLOHOVÝCH platieb. Páky nie sú, niekto neplatil, nič sa mu nestalo, prečo by to nemohli spraviť aj oni? Alebo iní vlastníci, čo boli na schôdzi? Ak ďalší nebude platiť, zase budeme tak, kde minulý rok, len s tým rozdielom, že na účte bude oveľa menej peňazí, pretože sa budú realizovať iné potrebné veci, a ak dôjde k nejakej havárii, na ktorej odstránenie bude potrebné viac financií, tak sme v oných teplých krajinách, pretože nie všetci vlastníci môžu "vycálovať" naraz vyššiu sumu.
(Ak sa situácia s neplatičmi zopakuje, budeme to už riešiť cez právnika. Najskôr však musím vymyslieť, ako dať do zmluvy o SVB ustanovenie, že náklady na právnika znáša neplatič.)
Llívia
23.02.11,20:46
Milá Llívinečka, po 1- to nebola žiadna vyrývačská poznámka a navyše ak dobre vidím, tak to bolo adresované len a len Slávke- ja tam jednoznačne napísané oslovenie- Slávi...-tak neviem, čo ťa to trápi, keď to nebolo určené tebe...

No ale ako tak sledujem, nielenže ja sa tomu nerozumiem, ale aj ty máš v SVB dosť veľký problém sa vyznať- si v tom dosť slabučká...
Nejakú máš slabú pamäť. V tejto téme http://www.porada.sk/t145072-p2-drazba-bytu-mam-alebo-nemam-pravdu-pravnici-co-vy-na-to.html som adresovala jeden príspevok LEN pre Zitu5, tiež si ho hodnotil.
Opakujem sa, k téme o SVB-čkách alebo správcoch bytových domov nemáš čo povedať, nemáš o tom ani šajnu.
O tom, či sa v tejto oblasti vyznám alebo nie svedčia body, ktoré som za túto rubriku dostala.;)

Dopĺňam: a ešte viac svedčí o tom to, od koho som tie body dostala. ;););)
sito
23.02.11,20:49
Vysmiaty môže byť. Poplatok z omeškania by ste mali mať dohodnutý taký, že keď mu ho príde zaplatiť a je jedno či po sedemnástich, alebo osemnástich mesiacoch, usmievať by ste sa mali vy, nie on, neplatič. Inak ten poplatok nemá zmysel.

Ale čítam, že aj u vás sa začali veci hýbať. Bez vetra sa ani lístok nepohne.

:);)

To vieš, Stano.
Stanislav 1975
23.02.11,20:49
Júúúj, pani najmúdrejšia, najinteligentnejšia, najkrajšia...:D:D:D-hlboko sa skláňam pred Vašími bodmi...:D
Llívia
23.02.11,20:59
Vysmiaty môže byť. Poplatok z omeškania by ste mali mať dohodnutý taký, že keď mu ho príde zaplatiť a je jedno či po sedemnástich, alebo osemnástich mesiacoch, usmievať by ste sa mali vy, nie on, neplatič. Inak ten poplatok nemá zmysel.

Ale čítam, že aj u vás sa začali veci hýbať. Bez vetra sa ani lístok nepohne.

:);)

To vieš, Stano.
Keď bude neplatičov viac, nepomôže, že budú musieť platiť poplatky z omeškania. Nemusí byť ani úplný extrém, že by neplatili všetci, stačí polovica, ba možno aj taká tretina by narobila riadnu paseku, najmä vtedy, ak je dom zaťažený úverom, ktorý treba pravidelne splácať - banka nemusí brať na nikoho ohľad, zhrabne zostatok na účte FO, možno aj nejaký byt (ale koho byt?!). Rozumieš sa tomu lepšie - akú škodu by napr. napáchalo v týchto mrazoch odstavenie od tepla? Byť bez elektriky v spoločných priestoroch tiež nie je bohviečo (hlavne pre tých, ktorí musia niekoľkokrát denne šliapať na vyššie poschodia, lebo nejde výťah - a ešte ak si zabudnú baterku) a bez vody je život úplne :confused::mad: Tu nikomu nepomôže vedomie, že na budúci rok najneskôr v jún všetci doplatia svoje dlžoby + úroky z omeškania a/alebo nejaké ďalšie sankcie. A niekto ešte rozhodne, že pri neuhradených ZÁLOHOVÝCH platbách nemôže byť riešenie v o forme exekúcie alebo dražby. :mad:
sito
23.02.11,21:21
Tých osemnásť mesiacov je pri novom dome, prípadne, že sa roky niekto nestará a potom sa niekto začne. Inak by to malo fungovať tak, že ak niekto nezaplatí dva mesiace, už by mal mať upomienku aj s termínom splatenia a vypočítaný poplatok z omeškania.

Ak je dlžný viac ako šesť mesiacov, treba zvolať schôdzu, ostatných vlastníkov oboznámiť a dohodnúť sa, že ak si nebude plniť svoju povinnosť bude mu daný byt do dražby.

Ak aj tak. Tak potom už len po vyúčtovaní mu byt predať.
Llívia
23.02.11,21:30
Tých osemnásť mesiacov je pri novom dome, prípadne, že sa roky niekto nestará a potom sa niekto začne. Inak by to malo fungovať tak, že ak niekto nezaplatí dva mesiace, už by mal mať upomienku aj s termínom splatenia a vypočítaný poplatok z omeškania.

Ak je dlžný viac ako šesť mesiacov, treba zvolať schôdzu, ostatných vlastníkov oboznámiť a dohodnúť sa, že ak si nebude plniť svoju povinnosť bude mu daný byt do dražby.

Ak aj tak. Tak potom už len po vyúčtovaní mu byt predať.
Dovtedy, pá-pá voda teplá aj studená, pá-pá elektrika v spoločných priestoroch, pá-pá teplo :mee:

Môže sa vyúčtovanie spraviť aj viackrát za rok? Môže sa robiť aj za iné obdobie než január - december (jeden rok)?
sito
23.02.11,21:58
Nedalo mi.

182/1993, § 8b, odsek2, písmeno e

(2) Pri správe domu je správca povinný

e) sledovať úhrady za plnenia a úhrady preddavkov do fondu prevádzky údržby a opráv od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a vymáhať vzniknuté nedoplatky,

Je tu v zákone napísané, že nedoplatky na zálohových platbách nie je možné vymáhať. Čítam, že správca je povinný vymáhať vzniknuté nedoplatky. Teda aj nedoplatky na zálohových platbách.

Ale asi nedokonalosť zákona, alebo úmysel? Alebo v SVB nedoplatky nevznikajú? Keď ich vymáhanie nemá zákonom určený žiaden orgán SVB!


(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

a) rozpočet spoločenstva na príslušný kalendárny rok,
b) ročnú účtovnú závierku spoločenstva,
c) výšku mesačných úhrad za plnenia,
d) výšku mesačných platieb za správu,
e) použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) výšku príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
g) vyúčtovanie úhrad za plnenia,
h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.


(5) Rada je dozorný orgán spoločenstva. Rada

a) zvoláva zhromaždenie najmenej raz za rok,
b) kontroluje vedenie účtovníctva a iných dokladov,
c) navrhuje odvolanie predsedu,
d) kontroluje činnosť spoločenstva a navrhuje opatrenia na nápravu nedostatkov.


(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.
Llívia
23.02.11,22:09
Povinnosť predsedu SVB by mohla byť toto:

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. ...Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva Vymáhanie nedoplatkov v SVB nebolo zverené nikomu inému.. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie

h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.

(4) Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí. Ak nebude vymáhať nedoplatky, nepoškodí niekoho?
verkaz
24.02.11,11:25
Zaujímavá diskusia.
Podala som o tejto problematike dotaz prezidentke Združenia SVB na Slovensku. Telefonicky mi oznámila, že mám právo vymáhať dlhované zálohové platby. Čakám, že mi to dá písomne a chcem to dať do Dodatku k Zmluve o spoločenstve.
Bola som totiž spokojná, že sa mi podarilo s dlžníkmi uzatvoriť splátkové kalendáre na splatenie dlhov v roku 2010 ale čo čert nechcel, splátku splácajú ale neplatia ďalej mesačné zálohy. Takže tento problém bude asi trvalý. Najhoršie na tom je, že to, že sa nejedná o sociálne rodiny ale rodiny, ktorým je všetko prednejšie ako platiť za bývanie.
Komunikovala som aj s dražobnou spoločnosťou, kde som sa dozvedela, že nie je žiadny problém vykonať dražbu bytu za dlh na zálohových platbách, takže je už len na predsedoch aby začali konať. Dražobná spoločnosť tiež pred dražbou dá možnosť vyrovnať dlhovanú čiastku, ktorá je samozrejme už navýšená o poplatok spoločnosti.
Llívia
24.02.11,12:28
Má tá dražobka aj skúsenosti s dražbami za neplatenie zálohových platieb? Lebo im môže byť jedno, či sú skutočne splnené podmienky na dražbu, zodpovedný je predseda SVB.
jar88
24.02.11,13:56
Lívinka,
a teba to stále ešte nepustilo ?
-------------------------------
To naozaj nedokážeš pochopiť, že zálohu nemôžeš vysúdiť a teda ani vymáhať. (Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.)
sito
24.02.11,15:00
Lívinka,
a teba to stále ešte nepustilo ?
-------------------------------
To naozaj nedokážeš pochopiť, že zálohu nemôžeš vysúdiť a teda ani vymáhať. (Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.)

182/1993, § 10, odsek 1 a 6.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv,

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.


§ 15

(1) Na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa domu, spoločných častí domu, spoločných zariadení domu a príslušenstva a na zabezpečenie pohľadávok vzniknutých z právnych úkonov týkajúcich sa bytu alebo nebytového priestoru v dome, ktoré urobil vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome, vzniká zo zákona k bytu alebo k nebytovému priestoru v dome záložné právo 16) v prospech spoločenstva; ak sa spoločenstvo nezriaďuje, vzniká zo zákona záložné právo v prospech ostatných vlastníkov bytov a nebytových priestorov. Vznik a zánik záložného práva sa zapíše do katastra nehnuteľností 17).

16) § 151b Občianskeho zákonníka.
17) § 34 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 162/1995 begin_of_the_skype_highlighting 162/1995 end_of_the_skype_highlighting Z. z. v znení neskorších predpisov.

SVB

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie


h) podanie návrhu na exekučné konanie, 12ab)
i) vykonanie dobrovoľnej dražby12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15.


SPRÁVCA

(2) Pri správe domu je správca povinný


i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome,
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)


Ak si vlastník neplní svoje povinnosti, vlastníci, ostatní sa s ním nemusia súdiť o pohľadávky. Stačí im exekúcia, alebo dražba. Majú na byt predsa záložné právo. Výška pohľadávky nie je určená, ani podmienená ročným vyúčtovaním. Načo otravovať súdy???

(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.)

:) :D:D:D ;)
verkaz
24.02.11,15:03
Lívinka určite má tá dražobná spoločnosť s tým skúsenosti, veď len v našom meste robila už viacej dražieb.
Llívia
24.02.11,19:03
Lívinka,
a teba to stále ešte nepustilo ?
-------------------------------
To naozaj nedokážeš pochopiť, že zálohu nemôžeš vysúdiť a teda ani vymáhať. (Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.)
Jaréčko88, pozerala som súdne rozhodnutia zverejnené na stránke ministerstva spravodlivosti. Nenašla som ani jediné, v ktorom by bola vyhlásená dražba za neplatnú z dôvodu, že bola vyhlásená kvôli neplateniu zálohových platieb.
1. Čim môžeš podložiť správnosť a pravdivosť toho, čo tvrdíš?
2. A ktorý zákon jednoducho nepustí? Ten istý, čo nepustí ani vodárne, plynárov, elektrárne, zdravotné poisťovne?
3. Ako je potom možné, že pri zálohových platbách sa môže uplatniť úrok z omeškania, keď sú to len zálohové platby a až pri ročnom zúčtovaní je známa presná suma, akú mal vlastník zaplatiť?
Halli
24.02.11,20:46
Sranda s Vami, ako sa tu doťahujete...nuž a tá moja neplatičská rodinka / jediná zo všetkých/ si zatiaľ spokojne vypaľuje dzobáky na balkóne...však 4 osoby vyfajčia to, čo ja dám mesačne za byt...a oni si spokojne bývajú a neplatia??...no myslím, že je načase im podkúriť...o mesiac zvolám zhromaždenie ...koniec srandy :mad
Llívia
24.02.11,21:23
Len aby tvoja neplatičská rodina, až sa dozvie, čo na nich chystáš, nevypálila byt miesto zobákov (po vzore reportáže v dnešných TV novinách :D :) - Inak, tá reportáž, sila - my sa tu dohadujeme, či je možné/nemožné dať do dražby byt neplatiča (alebo aký je iný spôsob je na získanie týchto peňazí, ktorý neuhradil 3-4 mesačné zálohové platby a niekomu nevadilo, že podpaľač z reportáže neplatil 4 roky!!!)
Halli
24.02.11,21:30
Nemaj strach Livi, vedia to a bude to riešiť právnik , nie ja...;) Odo mňa dostali už nejednu šancu...ale od ostatných vlatníkov myslím že už nedostanú..
Llívia
24.02.11,21:40
Držím palce, aby sa ti podarilo urobiť poriadok s týmito neplatičmi. :)
Halli
24.02.11,21:45
dík, vieš každému sa to môže pritrafiť, ale nie každý to rieši/vlastne nerieši... tak ako oni...a preto treba konať.
Deganova
25.02.11,04:16
Riešili sme jeden byt, kde si svojvoľne znížili platby s odôvodnením, že v byte nebývajú. Preto sme to poriešili v stanovách SVB, kde sme dali bod, že ak niekto neplatí, alebo si zníži platbu svojvoľne, vzniká mu úrok z omeškania, po dlhu 300 eur, bude situácia riešená cez exekútora. Krajský úrad nám stanovy potvrdil a aj uvedený vlastník platí predpísané zálohové platby.
jar88
25.02.11,07:15
Llívia Včera, 11:23 PM
Len aby tvoja neplatičská rodina, až sa dozvie, čo na nich chystáš, nevypálila byt miesto zobákov (po vzore reportáže v dnešných TV novinách - Inak, tá reportáž, sila - my sa tu dohadujeme, či je možné/nemožné dať do dražby byt neplatiča (alebo aký je iný spôsob je na získanie týchto peňazí, ktorý neuhradil 3-4 mesačné zálohové platby a niekomu nevadilo, že podpaľač z reportáže neplatil 4 roky!!!)
---------------------------------------------------------------
Vidíš Livinka,
aj takto je možné riešiť vymáhanie pohľadávky.
Ak by sa u toho dlžníka riešilo 48 platieb po 200 €/mes. tak by bol jeho dlh voči spoločenstvu 9.600 € za tie 4 roky.
Hodnota bytu (jeho zálohu na dlh) bola možno aj 96.000 €.
---------------------------------------------------------------
Čo získali veritelia požiarom ? Jedna z postihnutých susediek v reportáži spomenula, že jej hasiči zadarmo prepláchli byt. A dokonca im na spoločný účet nič nepribudlo. Dúfam, že sa popri vymáhaní nedoplatkov, rovnako intenzívne zaujímali aj o spôsob a rozsah poistenia.
---------------------------------------------------------------
Lívinka, nie všetko sa rieši cez zákon 182 a nie každé riešenie je účinné.
Určite sa bude vyšetrovať vznik požiaru, ale pochybujem, že podpalač prizná úmysel poškodiť veriteľov. Bol by padnutý na hlavu.
Llívia
25.02.11,07:24
Jaréčko88, aký má tvoj príspevok súvis s tým, čo sa rieši v tejto téme? :rolleyes:(Žeby ako vždy - žiadny? :rolleyes::rolleyes::rolleyes:)
Llívia
25.02.11,07:26
Lívinka,
a teba to stále ešte nepustilo ?
-------------------------------
To naozaj nedokážeš pochopiť, že zálohu nemôžeš vysúdiť a teda ani vymáhať. (Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.)


Jaréčko88, pozerala som súdne rozhodnutia zverejnené na stránke ministerstva spravodlivosti. Nenašla som ani jediné, v ktorom by bola vyhlásená dražba za neplatnú z dôvodu, že bola vyhlásená kvôli neplateniu zálohových platieb.
1. Čim môžeš podložiť správnosť a pravdivosť toho, čo tvrdíš?
2. A ktorý zákon jednoducho nepustí? Ten istý, čo nepustí ani vodárne, plynárov, elektrárne, zdravotné poisťovne?
3. Ako je potom možné, že pri zálohových platbách sa môže uplatniť úrok z omeškania, keď sú to len zálohové platby a až pri ročnom zúčtovaní je známa presná suma, akú mal vlastník zaplatiť?
Stále čakám, že sa pomýliš a odpovieš k veci na to, čo som sa ťa pýtala. ;)
jar88
25.02.11,07:55
Stále čakám, že sa pomýliš a odpovieš k veci na to, čo som sa ťa pýtala. ;)
To ako že čo čakáš ? Že prebehneme na iné ihrisko ?
----------------------
Už som ti tu niekde predsa napísal, že dlh na zálohách za užívanie bytu, je najlepšie zabezpečený dlh, ako len dlh môže byť zabezpečený.
(Máš predsa záložné právo na byt)
K tomu máš aj zákon o dobrovolných dražbách. Čo viac potrebuješ ?
-----------------------------------------------------------------
K tomu ti už nič nechýba, ak opomeniem schopnosť zákon využívať.
(Ak mám arzenál nástrojov, od nožíka cez brokovnicu, až po ručný granát, určite nebudem zabíjať kurča gtanátom, alebo brokovnicou na dva metre a následne nariekať, že nemám polievku a ani perkelt)
-------------------------------------------------
Dúfam, že som to nenapísal veľmi zložito a že to bežný smrteľník ľahko pochopí.
jar88
25.02.11,08:01
Lívinka, veď ty sama si tu písala, kam si to s tým tvojim malým spoločenstvom dopracovala.
Máte dlhy, máte vymeneného nesolventného nájomníka za solventného, jasné, že cez dražbu a aj tak nevieš, ako ďalej.
Ako spravovať dom tak, aby vám nakoniec nespadol na hlavu. Nebodaj nevyhorel.
Nie všetko je možné riešiť búchaním do stola, aj v prípade, že je tvoj.
Chce to aj trochu rozumu, nie len peniaze.
Llívia
25.02.11,10:48
Stále čakám, že sa pomýliš a odpovieš k veci na to, čo som sa ťa pýtala. ;)
Jaréčko88, tak si ma nesklamal – opäť si sa nepomýlil.

To ako že čo čakáš ? Že prebehneme na iné ihrisko ? Jediné, čo od teba čakám, je, že keď niečo tvrdíš, tak to aj niečím podložíš. A podložíš to niečím, čo sa bude dať overiť. No je mi jasné, že čakám zbytočne, pretože nemáš vôbec nič na podloženie svojho tvrdenia.
----------------------
Už som ti tu niekde predsa napísal, že dlh na zálohách za užívanie bytu, je najlepšie zabezpečený dlh, ako len dlh môže byť zabezpečený. Áno, na to, ako som sa pobavila na tvojom nezmysle o úrokoch z omeškania, sa pamätám. Len či sa ty pamätáš, prečo je táto tvoja rada úplne nanič.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
(Máš predsa záložné právo na byt)
K tomu máš aj zákon o dobrovolných dražbách. Čo viac potrebuješ ? Toto:
Stále čakám, že sa pomýliš a odpovieš k veci na to, čo som sa ťa pýtala. ;)

-----------------------------------------------------------------
K tomu ti už nič nechýba, ak opomeniem schopnosť zákon využívať.
(Ak mám arzenál nástrojov, od nožíka cez brokovnicu, až po ručný granát, určite nebudem zabíjať kurča gtanátom, alebo brokovnicou na dva metre a následne nariekať, že nemám polievku a ani perkelt
-------------------------------------------------
Dúfam, že som to nenapísal veľmi zložito a že to bežný smrteľník ľahko pochopí. Nie, nielenže si to nenapísal zložito, ale nenapísal si vôbec NIČ UŽITOČNĚ. Iba si sa neschopne vyhol odpovedi na moju otázku.

Lívinka, veď ty sama si tu písala, kam si to s tým tvojim malým spoločenstvom dopracovala. ??? Ja??? Moje spoločenstvo??? A na to si prišiel sám alebo ti niekto pomáhal??? :eek: Vidím, že nemáš žiadne argumenty, tak si vymýšľaš nezmysly a klameš - takých vás tu už bolo a ešte bude.
Máte dlhy, máte vymeneného nesolventného nájomníka za solventného, jasné, že cez dražbu Na toto si ako došiel, že sa to vyriešilo cez dražbu??? :eek: a aj tak nevieš, ako ďalej.
Ako spravovať dom tak, aby vám nakoniec nespadol na hlavu. Nebodaj nevyhorel.
Nie všetko je možné riešiť búchaním do stola, aj v prípade, že je tvoj.
Chce to aj trochu rozumu Ale nie rozumy od teba, tie sú tu každému na 2 veci ;), nie len peniaze. Prezraď, ako by si chcel spravovať bytovku bez peňazí, nech sa od teba niečo užitočné (o čom mám však vážne pochybnosti) priučíme/naučíme. Prosím ťa, len zase nezačni s tou blbosťou o úrokoch z omeškania.
Napíšeš raz aj niečo užitočné?
jar88
25.02.11,14:31
Jaréčko88, tak si ma nesklamal – opäť si sa nepomýlil.


Napíšeš raz aj niečo užitočné?
Livinka,
v tejto téme sme si to celé dostatočne prebrali
http://www.porada.sk/t94791-p6-dobrovolna-drazba-bytu.html
.................................................. ....................................
Od A po Z.
.................................................. ....................................
Tvoj problém je v tom, že nie si schopná pochopiť základný problém. Základné pravidlá a princíp hry. Nevieš, ako sa správne používa zákon

Skúsim to ešte raz na príklade v ktorom porovnám poker s šachom:
šach a aj poker sa hrá podľa vopred stanovených pravidiel. V šachu ti nestačí len poznať pravidla, musíš vedieť uvažovať na pár ťahov dopredu. Musíš zvažovať svoje možnosti, ale zároveň aj súperove možnosti. V šachu vidia obe strany, čo ktorá strana koná a každá strana vie ako sa má a môže konať. Z pravidla vyhráva ten, kto si dokáže získať lepšie postavenie. Je tam vylúčené blufovanie a klamanie telom.
Poker je niečo trochu iné, ako šach. V pokri nezáleží až tak na tom, či máš lepšiu kartu, alebo nie. S pravidla vyhráva ten, kto má lepšie schopnosti využívať pravidlá hry. Môžeš vyhrať aj s jednou dvojkou, alebo dokonca aj s prázdnou rukou.
-----------------------------------
Teraz pointa.
Ty si ten tip hráča, čo v šachu povie, že to som sa pomýlil a ten zlý ťah neplatí. Keď v pokry dostaneš dobrú kartu a súperi sa ti zložia, nariekaš že si nevyhrala a to si mala plnú ruku. Keď máš dobrú kartu (lepšiu ako súper) a necháš sa súperom zastrašiť, tým že ti neúmerne zvýši stávku a ty zložíš karty, budeš sa sťažovať, že chceš vidieť či mal lepšiu kartu. Následne spustíš, že "šak on nemal ani dvojku" a budeš chcieť hru vrátiť, lebo ty si predsa mala lepšiu kartu ako on.
-----------------------------------
Livinka, nedúfam, že to pochopíš, ale verím, že ostatní vedia o čom som ti napísal.
jar88
25.02.11,14:43
Livinka, ešte drobnosť.
Ani banka nepristúpi hneď k zabaveniu bytu a k následnej dražbe.
Najskôr ti odloží pár splátok, neskôr ti zníži splátku, následne ti ponúkne na preklenutie krízy spotrebný úver a až sa na tebe dobre nabalí, dá ťa na buben.
A to sa jedná o inú sumu, ako tvojich 300 €
-------------------------
Vieš prečo to tak je ?
Banka vie. Banka vie aj to, že to ty nevieš.
sito
25.02.11,15:35
Jar, čoskoro tu bude jar, možno sa ti rozjarí.

(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.)

Každý nie je bankár ako ty!

Použi intelekt!

182/1993, § 10, odsek 1 a 6.

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv,

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke.

Kde tu máš napísané v zákone, že sa platí niečo zálohovo. Ja len, že je to povinnosť, ba dokonca mesiac vopred.

Žiadne zálohy, ale povinné platby

Hádam si nemyslíš, že ak niekto raz, dva razy nezaplatí, ostatní mu hneď pôjdu predať byt. Dočkaj času ako hus klasu, až sa ucho utrhne, potom sa to pohne.

Zadávateľ sa pýta na niečo, čo neexistuje.
jar88
25.02.11,16:02
Jar, čoskoro tu bude jar, možno sa ti rozjarí.

(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.)

Každý nie je bankár ako ty!

Použi intelekt!

Hádam si nemyslíš, že ak niekto raz, dva razy nezaplatí, ostatní mu hneď pôjdu predať byt.


Už sme to tu na PORADE raz preberali v téme
http://www.porada.sk/t94791-p6-dobro...azba-bytu.html (http://www.porada.sk/t94791-p6-dobrovolna-drazba-bytu.html)

Vyjasnili sme si, že zálohové platby vymáhať nemôže, lebo nikto nevie, aké budú skutočné náklady a konečné vyúčtovanie.
Pre súd potrebuješ konkrétnu sumu. Nie čiastočnú, či predpokladanú dlžnú sumu.
------
Lívia mi písala do odkazov, nech nedávam rozumy neplatičom.
Ale nedá si pokoj a tak to jednoducho napíšem.
----------
Ak budete chcieť za pár eur dávať návrh na dobrovoľnú dražbu bytu, neplatičovi stačí dať na súd návrh na predbežné opatrenie a celú dražbu si môžete strčiť vieš kam. Za klobúk.
----------------------------------
Ďalej vám to tu rozvádzať nebudem.
(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.) Môžeš si špekulovať, ako chceš a aj tak nič nevyšpekuluješ.
Neplatičom stačí, ak ti pošle návrh na splátkový kalendár a ste nahratí. Dokonca ti môže navrhnúť aj smiešnych 20 € mesačne a neprdneš si.
Použi intelekt Sito.
sito
25.02.11,16:27
Už sme to tu na PORADE raz preberali v téme
http://www.porada.sk/t94791-p6-dobro...azba-bytu.html (http://www.porada.sk/t94791-p6-dobrovolna-drazba-bytu.html)

Vyjasnili sme si, že zálohové platby vymáhať nemôže, lebo nikto nevie, aké budú skutočné náklady a konečné vyúčtovanie.
Pre súd potrebuješ konkrétnu sumu. Nie čiastočnú, či predpokladanú dlžnú sumu.
------
Lívia mi písala do odkazov, nech nedávam rozumy neplatičom.
Ale nedá si pokoj a tak to jednoducho napíšem.
----------
Ak budete chcieť za pár eur dávať návrh na dobrovoľnú dražbu bytu, neplatičovi stačí dať na súd návrh na predbežné opatrenie a celú dražbu si môžete strčiť vieš kam. Za klobúk.
----------------------------------
Ďalej vám to tu rozvádzať nebudem.
(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.) Môžeš si špekulovať, ako chceš a aj tak nič nevyšpekuluješ.
Neplatičom stačí, ak ti pošle návrh na splátkový kalendár a ste nahratí. Dokonca ti môže navrhnúť aj smiešnych 20 € mesačne a neprdneš si.
Použi intelekt Sito.

"Vyjasnili sme si, že zálohové platby vymáhať nemôže, lebo nikto nevie, aké budú skutočné náklady a konečné vyúčtovanie.
Pre súd potrebuješ konkrétnu sumu. Nie čiastočnú, či predpokladanú dlžnú sumu".

Neviem, asi je to vekom, alebo pamäťou? Bola doba, keď som dostal mesačný predpis zálohových platieb za užívanie družstevného bytu.

Nepoznám tvoj vek, ale si prečítam sem -tam tvoje príspevky, niečo povedia, aj keď nie je v nich nič na osoh ostatným.

Máš uhradiť povinnú platbu, aby dom mohol zabezpečiť svoj chod, vlastne nie dom, to nie je v zákone, ani možné, aby to robil dom, dom je nehnuteľnosť, ale dá sa s ňou pohnúť, dynamitom. Musí to robiť človek, veď v tom dome bývajú ľudia. Vždy, všade, ľudia?!!! Za všetkým je človek. Alebo čokoľvek???

Aj ropa, pôjdeme do Líbie?
jar88
25.02.11,16:33
"Vyjasnili sme si, že zálohové platby vymáhať nemôže, lebo nikto nevie, aké budú skutočné náklady a konečné vyúčtovanie.
Pre súd potrebuješ konkrétnu sumu. Nie čiastočnú, či predpokladanú dlžnú sumu".

Neviem, asi je to vekom, alebo pamäťou? Bola doba, keď som dostal mesačný predpis zálohových platieb za užívanie družstevného bytu.

Nepoznám tvoj vek, ale si prečítam sem -tam tvoje príspevky, niečo povedia, aj keď nie je v nich nič na osoh ostatným.

Máš uhradiť povinnú platbu, aby dom mohol zabezpečiť svoj chod, vlastne nie dom, to nie je v zákone, ani možné, aby to robil dom, dom je nehnuteľnosť, ale dá sa s ňou pohnúť, dynamitom. Musí to robiť človek, veď v tom dome bývajú ľudia. Vždy, všade, ľudia?!!! Za všetkým je človek. Alebo čokoľvek???

Aj ropa, pôjdeme do Líbie?
Sito, chod domu je možné zabezpečiť aj inak, ako buzerovaním a strašením vlastníkov sankciou, alebo dokonca vydieraním dražbou bytu za 300, 500, či 5000 €.
sito
25.02.11,16:57
Sito, chod domu je možné zabezpečiť aj inak, ako buzerovaním a strašením vlastníkov sankciou, alebo dokonca vydieraním dražbou bytu za 300, 500, či 5000 €.

No vidíš, keď sa chce všetko ide! Len sa rozumne dohodnúť, ak nie? Akcia vyvoláva reakciu. Dohoda je vždy možná.

Vidíš, ľudí stále buzerujú, aby za volantom nepili! Väčšina to dodržuje, za volantom nepijú, ale kde sa potom ožerú, ti napití?!!

Ty isto robíš v tej banke, keď 5 000 € je pre teba nič. Ale aj tak si slabý v susednom dome nejaký, ako ty ukradol, pardon! Spreneveril 50 000 €. Ešte mu to súd nedokázal. Chodí si po dome ako nevinný.

Vidíš, vidíš.

:) :D:D:D ;)
jar88
25.02.11,18:09
No vidíš, keď sa chce všetko ide! Len sa rozumne dohodnúť, ak nie? Akcia vyvoláva reakciu. Dohoda je vždy možná.

Vidíš, ľudí stále buzerujú, aby za volantom nepili! Väčšina to dodržuje, za volantom nepijú, ale kde sa potom ožerú, ti napití?!!

Ty isto robíš v tej banke, keď 5 000 € je pre teba nič. Ale aj tak si slabý v susednom dome nejaký, ako ty ukradol, pardon! Spreneveril 50 000 €. Ešte mu to súd nedokázal. Chodí si po dome ako nevinný.

Vidíš, vidíš.

:) :D:D:D ;)
No vidíš, zaujímavý posun v myslení.
Doteraz si vedel len o povinnosti bezpodmienečne platiť, inak uvidíš exekútora.
No a zrazu, ak ti niekto pohrozí platbou 20 € sa vieš aj dohodnúť.
----------------------------------
Musím uznať, že IQ má aj kolík. A to už niečo znamená, ak mi rozumieš.
Dobrú noc, Sito.
jar88
25.02.11,18:23
Neviem, asi je to vekom, alebo pamäťou? Bola doba, keď som dostal mesačný predpis zálohových platieb za užívanie družstevného bytu.

Aj ropa, pôjdeme do Líbie?
Máš pravdu, že bola doba, že ti prišiel šek a ty si bez uvažovania zaplatil.
Ja som aj v tej dobe platil šeky, ale vždy som si poriadne preštudoval,čo je na šeku napísané a až potom som ho zaplatil, alebo nezaplatil.
---------------------------------------
Rovnako som fungoval aj po roku 1990.
Ak bolo v zákone napísané, že SBD môže navýšiť platbu o 10 % a navýšili mi na šeku o 15 %, tak som jednoducho nezaplatil a napísal som na SBD, že majú zle vypočítanú platbu.
---------------------------
Asi po piatich rokoch sa susedia čudovali, prečo ja platím 960 Kčs a oni za rovnaký byt 1350 Kčs. Hold nie je šek, ako šek a nie je člen družstva, ako člen družstva.
-----------------------------------
Len tak mimo tému.
Tušíš Sito, prečo máme zákon č.182 a prečo v SVB nestačí používať OZ, alebo stanovy družstva?
sito
25.02.11,18:55
Máš pravdu, že bola doba, že ti prišiel šek a ty si bez uvažovania zaplatil.
Ja som aj v tej dobe platil šeky, ale vždy som si poriadne preštudoval,čo je na šeku napísané a až potom som ho zaplatil, alebo nezaplatil.

Nie že som zaplatil, ale dal som družstvo na súd. A vyhral.

---------------------------------------
Rovnako som fungoval aj po roku 1990.
Ak bolo v zákone napísané, že SBD môže navýšiť platbu o 10 % a navýšili mi na šeku o 15 %, tak som jednoducho nezaplatil a napísal som na SBD, že majú zle vypočítanú platbu.

Všetky predpisy úhrad za užívanie bytu išli cez moje ruky, než ich dostali vlastníci a nájomníci. A stalo sa, že som všetky vrátil, boli zlé, vlastníci o tom ani nevedeli, správca, vlastník družstvo, áno.

---------------------------
Asi po piatich rokoch sa susedia čudovali, prečo ja platím 960 Kčs a oni za rovnaký byt 1350 Kčs. Hold nie je šek, ako šek a nie je člen družstva, ako člen družstva.

To máš pravdu. Väčšinou je to tak, že ten kto má preplatok má aj radosť z preplatku. Ja som mal jeden rok nedoplatok 1 000 Sk. Mal som nadávať, že! Nie, mal so ešte väčšiu radosť ako on. On, vlastník mal síce preplatok 5 000 Sk. ale nevidel moje náklady 20 000 Sk. ja jeho áno, mal 40 000 Sk.

-----------------------------------
Len tak mimo tému.
Tušíš Sito, prečo máme zákon č.182 a prečo v SVB nestačí používať OZ, alebo stanovy družstva?

Áno, aj ty? Ak sa vlastníci rozhodnú uzavrieť zmluvu o výkone správy s bývalým vlastníkom ich bytov, je možné sa riadiť aj OZ, ak ich nerieši 182. Správca rád do zmluvy zapracuje, nenápadne aj stanovy správcu, čo je v poriadku, ak vlastníci, väčšina súhlasí.

No neviem prečo by v SVB mali používať stanovy družstva? Vysvetli.



Akosi nemôžeš zaspať?

Alebo pozeráš Šeherezádu?

:) :D:D:D ;)
Llívia
25.02.11,19:20
Livinka,
v tejto téme sme si to celé dostatočne prebrali
http://www.porada.sk/t94791-p6-dobrovolna-drazba-bytu.html
.................................................. ....................................
Od A po Z....
Livinka, nedúfam, že to pochopíš, ale verím, že ostatní vedia o čom som ti napísal.
Jaréčko88, v téme o dražbách bytov nebolo nič dostatočne prebrané a vysvetlené. Podaktorí stále tvrdíte, že mesačné zálohové platby sa nedajú vymáhať, pretože nie je známa presná výška dlhu, ale ani jeden z vás toto tvrdenie ničím nepodložil. Je to presne to isté, ako keď niekto tvrdí, že videl UFO. Ja som žiadne UFO nevidela, ale mám mu veriť len preto, že to tvrdí?
Pýtala som od teba nejaké súdne rozhodnutie, ale ako vidím alebo skôr nevidím, nemáš nič. Zmôžeš sa tak maximálne na nezmyselné porovnávania a prirovnania, ktoré sú nám platné ako rybičkám bicykel, a na prekrúcanie pravdy a klamstvá.


Livinka, ešte drobnosť.
Ani banka nepristúpi hneď k zabaveniu bytu a k následnej dražbe.
Najskôr ti odloží pár splátok, neskôr ti zníži splátku, následne ti ponúkne na preklenutie krízy spotrebný úver a až sa na tebe dobre nabalí, dá ťa na buben.
A to sa jedná o inú sumu, ako tvojich 300 €
-------------------------
Vieš prečo to tak je ?
Banka vie. Banka vie aj to, že to ty nevieš.
Jaréčko88, neviem, či si zaregistroval, alebo nie, ale SVB nie je banka. SVB nepožičiava peniaze. Naopak, SVB spravuje peniaze od vlastníkov a z týchto peňazí uhrádza potreby domu (toho domu, ktorý patrí vlastníkom). SVB nemá také zdroje, ako má banka, aby dokázala dotovať dlžníkov - neplatičov.
A akých MOJICH 300 EUR máš na mysli?!:eek::eek::eek: Ahá, ďalší tvoj nezmysel, výmysel, klamstvo.

Nemienim ďalej s tebou strácať čas, pretože nič užitočné sa od teba nedozviem.
Llívia
25.02.11,19:24
Už sme to tu na PORADE raz preberali v téme
http://www.porada.sk/t94791-p6-dobro...azba-bytu.html (http://www.porada.sk/t94791-p6-dobrovolna-drazba-bytu.html)

Vyjasnili sme si, že zálohové platby vymáhať nemôže, lebo nikto nevie, aké budú skutočné náklady a konečné vyúčtovanie. SVB nemôže a zdravotné poisťovne môžu? Plynári? Elektrárne? Vodárne? Tí sa s nikým nekašlú, keď im nezaplatí. Zaujímavé.:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Pre súd potrebuješ konkrétnu sumu. Nie čiastočnú, či predpokladanú dlžnú sumu.
------
Lívia mi písala do odkazov, nech nedávam rozumy neplatičom. Dúfam, že veľmi rád dokážeš toto, čo tvrdíš, lebo inak je to zase len tvoj nezmysel, výmysel, klamstvo. A skočí ti naň len jeden človek.
Ale nedá si pokoj a tak to jednoducho napíšem.
----------
Ak budete chcieť za pár eur dávať návrh na dobrovoľnú dražbu bytu, neplatičovi stačí dať na súd návrh na predbežné opatrenie a celú dražbu si môžete strčiť vieš kam. Za klobúk.
----------------------------------
Ďalej vám to tu rozvádzať nebudem.
(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.) Môžeš si špekulovať, ako chceš a aj tak nič nevyšpekuluješ.
Neplatičom stačí, ak ti pošle návrh na splátkový kalendár a ste nahratí. Prd mu stačí. Na prijatie splátkového kalendára musia byť dvaja. SVB ani správa nemá povinnosť súhlasiť so splátkovým kalendárom. Dokonca ti môže navrhnúť aj smiešnych 20 € mesačne a neprdneš si.
Použi intelekt Sito.
Jaréčko88, skús sám použiť intelekt. :rolleyes:
Llívia
25.02.11,19:28
Sito, chod domu je možné zabezpečiť aj inak, ako buzerovaním a strašením vlastníkov sankciou, alebo dokonca vydieraním dražbou bytu za 300, 500, či 5000 €.
No jo, ale to vieš asi len ty sám, ako zabezpečiť chod domu, keď ti chýbajú peniaze od neplatičov, ale nám to neprezradíš, všakže?:rolleyes::rolleyes::rolleyes: Len tu na nás budeš stále robiť bu-bu-bu.
jar88
26.02.11,09:06
Akosi nemôžeš zaspať?

Alebo pozeráš Šeherezádu?

:) :D:D:D ;)
Posledné čo som včera pozeral, bolo o svetovom obchode s pšenicou a bavlnou. Niečo o tom, ako treba dať čvarge nažrať a obliecť ju, aby nechodila s holou riťou a prázdnym bachorom.
----------------------------------
Niečo o tom, ako nás slobodný trh ožobračuje a nedovoľuje nám slobodne regulovať a prerozdeľovať.
--------------------------
Viem že také ťa neinteresuje, aj keď sa jednalo hlavne o Indiu.
Šeherezáda mi tiež evokuje niečo z Indie, alebo Perzie. Jednoducho niečo exotické.
jar88
26.02.11,09:17
Jaréčko88, skús sám použiť intelekt. :rolleyes:
Lívinka, máš pravdu, že na prijatie splátkového kalendára, musia byť dvaja.
--------------------------------------------
Na druhej strane však platí, že ak nestačia na dohodu tí pôvodní dvaja, môže si ktorákoľvek strana prizvať tretieho na svietenie.
--------------------------------------------------
Ten tretí, môže byť napríklad aj sudca, alebo sudkyňa.
(Lívinka, ale tam to už nejde do trojky, aby si sa nemýlila, tam šéfuje ten tretí, to znamená sudca)
sito
26.02.11,09:24
Posledné čo som včera pozeral, bolo o svetovom obchode s pšenicou a bavlnou. Niečo o tom, ako treba dať čvarge nažrať a obliecť ju, aby nechodila s holou riťou a prázdnym bachorom.
----------------------------------
Niečo o tom, ako nás slobodný trh ožobračuje a nedovoľuje nám slobodne regulovať a prerozdeľovať.
--------------------------
Viem že také ťa neinteresuje, aj keď sa jednalo hlavne o Indiu.
Šeherezáda mi tiež evokuje niečo z Indie, alebo Perzie. Jednoducho niečo exotické.

"Niečo o tom, ako treba dať čvarge nažrať a obliecť ju, aby nechodila s holou riťou a prázdnym bachorom".

To povedal človek?

si, či, si ...

Si kolik. Aj exot.

:) :D:D:D ;)
jar88
26.02.11,09:35
"Niečo o tom, ako treba dať čvarge nažrať a obliecť ju, aby nechodila s holou riťou a prázdnym bachorom".

To povedal človek?

si, či, si ...

Si kolik. Aj exot.

:) :D:D:D ;)
Od teba ten kolík znie presvedčivo.:cool:
---------------------------------------
Verím, že rozumieš.
sito
26.02.11,09:42
Od teba ten kolík znie presvedčivo.:cool:
---------------------------------------
Verím, že rozumieš.

Veriť môžeš, ale či rozumieš???
jar88
26.02.11,09:56
Veriť môžeš, ale či rozumieš???
Konečne si mi dal jasne najavo, že za nikom SITO je nejaký volič, spoluobčan, divák, poistenec, zamestnanec a tak podobne.
--------------------------------------------
Čo už s tým narobím, keď môj tato nebol chudák a kúpil mi dlhšie vedenie a veľkú vieru, že všetci sú obdarení intelektom. Viera v dobro, je veľká a silná. S tým nič nenarobím.
-------------------------
Takže maj sa, ako chceš. sito
sito
26.02.11,10:42
Konečne si mi dal jasne najavo, že za nikom SITO je nejaký volič, spoluobčan, divák, poistenec, zamestnanec a tak podobne.

Nie volič! Možno človek? Ak to povedia iní.

--------------------------------------------
Čo už s tým narobím, keď môj tato nebol chudák a kúpil mi dlhšie vedenie a veľkú vieru, že všetci sú obdarení intelektom. Viera v dobro, je veľká a silná. S tým nič nenarobím.

"kúpil mi dlhšie vedenie"

Vystihol si, podľa toho čo si písal, nie elektrické, mal. Kým to bolo možné.

"všetci sú obdarení intelektom"

Každý nejaký má, má, teda to IQ, ako si spomínal. Nie je podstatné. V kritických situáciach sa prejaví človek.

"Viera v dobro, je veľká a silná"

Viera a Viera je rozdiel. Tvoja viera v dobro, veľká a silná???

Nech mi prepáči túto otázku. Ako sa volá tvoja žena? Viera?
-------------------------
Takže maj sa, ako chceš. sito

Nejak to už vydržím, hlavne, že ty máš plný bachor. Ale máš ...

S tým tu fakt nič nespravíme. Jedine, že by ti kúpil niekto dlhšie vedenie, ak ti umrel, chudák, tato.

Čo ti tato kúpil, to máš.

Zlodej je, to máš, nemáš. Niekedy je to aj Tomáš.
Llívia
26.02.11,10:58
Lívinka, máš pravdu, že na prijatie splátkového kalendára, musia byť dvaja.
--------------------------------------------
Na druhej strane však platí, že ak nestačia na dohodu tí pôvodní dvaja, môže si ktorákoľvek strana prizvať tretieho na svietenie.
--------------------------------------------------
Ten tretí, môže byť napríklad aj sudca, alebo sudkyňa.
(Lívinka, ale tam to už nejde do trojky, aby si sa nemýlila, tam šéfuje ten tretí, to znamená sudca)

Jaréčko88, wow, dávaš mi za pravdu, lebo si špekuloval, až si prešpekuloval a napísal si blbosť:

...(Pochop už konečne, že zákon jednoducho nepustí.) Môžeš si špekulovať, ako chceš a aj tak nič nevyšpekuluješ.
Neplatičom stačí, ak ti pošle návrh na splátkový kalendár a ste nahratí. Dokonca ti môže navrhnúť aj smiešnych 20 € mesačne a neprdneš si...

1. To mi chceš vážne nahovoriť, že súd má právo nariadiť (donútiť) veriteľovi (SVB/správca), aby uzatvoril s dlžníkom (neplatičom) splátkový kalendár? :eek: Je to pre mňa novinka, pretože doteraz som sa stretla len s tým, že súd v niektorých prípadoch schvaľoval DOHODNUTÝ splátkový kalendár MEDZI VERITEĽOM A DLŽNÍKOM.
2. Nejako si začínaš odporovať: najskôr tvrdíš, že nie je možné vymáhať nedoplatky na ZÁLOHOVÝCH platbách, a teraz by si na tie nedoplatky uzatváral splátkové kalendáre. :rolleyes::rolleyes::rolleyes: Dokonca také, ktoré ešte súd nariadi. :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
verkaz
05.03.11,10:00
Vrátil sa mi odobrený ZSVB Dodatok k zmluve o spoločenstve, kde mám okrem zosúladenia s novelou zákona aj zakotvené, že neplatičov môžem menovite menovať na zhromaždení, ak je zabezpečené, že sa na ňom nezúčastňuje cudzia osoba.
Tak isto tam mám, že v prípade nezaplatenia zálohovej platby za plnenia najmenej za 3 mesiace za sebou alebo ak dlh presahuje výšku 335 Eur, predseda je povinný tento dlh vymáhať cestou súdu alebo dobrovoľnou dražbou.
Takže dlh je dlh aj keď vznikne na zálohových mesačných platbách.
sito
05.03.11,10:19
Veď ten zákon hovorí jasne, prvá osoba, druhá osoba, tretia osoba.

Ak prvá osoba nepovie, druhá nevie, tretia sa nedozvie.

Ak prvá povie, druhá vie.

Zo zákona, druhá nesmie!

Ale čo, lečo.

Keď je 40, alebo 240 bytov, vlastníci sú stále prvá osoba.

A prvá osoba môže, či nesmie???
Llívia
05.03.11,13:48
Stačí, aby si vlastníci na zhromaždení/schôdzi vyžiadali k nahliadnutiu prehľad neuhradených pohľadávok - právo nahliadať do dokladov majú.
verkaz
05.03.11,14:28
Ja som sa vrátila k tejto téme, len kvôli vzniknutej polemike. Ak sme nemali zakotvené v zmluve právo menovať neplatičov, mohli sme to robiť v zmysle zákona o ochrane osobných údajov len s ich súhlasom. Teraz to máme odobrené a hneď na prvom zhromaždení oboznámim prítomných s neplatičmi menovite.
Doteraz som zverejňovala na zhromaždení len výšku pohľadávok a počet neplatičov, lebo som nemala od nich súhlas so zverejnením mena.
Za to, že sa to samozrejme roznesie, už spoločenstvo ani predseda nenesie vinu.
Na ďalšie konanie vo veci vymáhanie pohľadávok je však potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny.
jar88
06.03.11,05:28
Vrátil sa mi odobrený ZSVB Dodatok k zmluve o spoločenstve, kde mám okrem zosúladenia s novelou zákona aj zakotvené, že neplatičov môžem menovite menovať na zhromaždení, ak je zabezpečené, že sa na ňom nezúčastňuje cudzia osoba.
Tak isto tam mám, že v prípade nezaplatenia zálohovej platby za plnenia najmenej za 3 mesiace za sebou alebo ak dlh presahuje výšku 335 Eur, predseda je povinný tento dlh vymáhať cestou súdu alebo dobrovoľnou dražbou.
Takže dlh je dlh aj keď vznikne na zálohových mesačných platbách.
Myslím, že si na dobrej ceste.
Až na to, že neplatičov treba premenovať na dlžníkov a ujasniť si o čom je ochrana osobnosti a ochrana osobných údajov.
No a ešte treba z toho modrého odstavca vypustiť to alebo dobrovoľnou dražbou.
----------------------------------------------------
Inak si budete musieť pohľadať nejakého Joa.
----------------------------------------------------
Joe je vojakom americkej armády. Má svoju pokojnú prácu v sklade, kam nikto nechodí. Už len čaká, až pôjde do dôchodku. Lenže pre svoje schopnosti alebo skôr pre svoju úplnú priemernosť je vybraný do tajného vládneho projektu. Je zmrazený a za rok má... byť pustený zase medzi ľudí. Avšak projekt je zrušený a nikto si na milého Joea ani nespomenie. Vypustitený medzi ľudí je až v roku 2505 ako najmúdrejšia osoba na planéte. Krajina je v rozpade, inteligencia je na úrovni retardov a nič nefunguje, ako má. Je povolaný, aby vyriešil problémy a dal ľuďom nádej, jedlo a poriadok.
http://itelka.com/navrat-z-doby-ladovej/
http://www.youtube.com/watch?v=BBvIweCIgwk&feature=player_embedded#at=74
Llívia
06.03.11,13:51
mimotemy Ten film sa v originále volá Absurdistan - názov hovorí za všetko. ;)
Jar88, včera si sa nudil, tak si pozeral "bohatú" ponuku v TV?
Jozef Štora
30.03.11,20:34
Skusim nieco z praxe : Bud bude podanie odsuhlasene na schodzi, alebo v zmluve o vykone spravy je taketo splnomocnenie vyslovene uvedene. Nasledne kedze to podava advokat bud je zo schodze doklad o vybere dvokata, alebo je to v zmluve o vykone spravy uvedene ze spravca ma pravo v jednotlivych pripadoch vybrat advokata a vlastnici su rozhodnutim spravcu a ukonmi advokata zaviazani.... cize zakon vam nepomoze, pozrite si zmluvu o sprave a ked tam nie je riesene plnomocenstvo prve aj druhe, potrebujete rozhodnutie na schodzi...
Jozef Štora
30.03.11,20:37
Ja som sa vrátila k tejto téme, len kvôli vzniknutej polemike. Ak sme nemali zakotvené v zmluve právo menovať neplatičov, mohli sme to robiť v zmysle zákona o ochrane osobných údajov len s ich súhlasom. Teraz to máme odobrené a hneď na prvom zhromaždení oboznámim prítomných s neplatičmi menovite.
Doteraz som zverejňovala na zhromaždení len výšku pohľadávok a počet neplatičov, lebo som nemala od nich súhlas so zverejnením mena.
Za to, že sa to samozrejme roznesie, už spoločenstvo ani predseda nenesie vinu.
Na ďalšie konanie vo veci vymáhanie pohľadávok je však potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny.
bacha na to, taketo odsuhlasenie vobec nie je v sulade so zakonom. Ak sa na schodzi zucastni napriklad host nevlastnik, mate pruser. Ak ste tam len vlastnici, nemusite si nic schvalovat lebo ste tzv. zalozni veritelia...:)
sito
30.03.11,21:57
Téma: Vymáhanie nedoplatkov na zálohách v bytovom dome

Čo hovorí zákon? Nehovorí o žiadnych zálohách, ale o povinnosti! Ak si niekto neplní povinnosti, majú ostatní vlastníci právo rozhodnúť o výške poplatku za omeškanie, a domáhať sa splnenia povinnosti, mesačnej úhrady do FOaÚ a úhrady za plnenia, služby, plus poplatok z omeškania.

Je tu niekde v zákone napísané, že treba čakať na ročné vyúčtovanie? A až potom sa je možné domáhať, aby si neplatič splnil svoju povinnosť?

V zmluve o SVB, prípadne o výkone správy domu, by mali byť dohodnuté veci, čo a ako, ak si vlastník neplní jeho povinnosti. Ak väčšina schváli a podpíše zmluvu, zmluva je záväzná pre všetkých vlastníkov. Alebo nie?!

182/1993, § 10, odsek 1 až 6

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.

(2) Príjmom fondu prevádzky, údržby a opráv domu sú
a) mesačné preddavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov,
b) príjem za prenájom spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku,
c) výnosy z účtu domu vedeného v banke,
d) príjmy z výťažku exekúcie bytu alebo nebytového priestoru alebo z dobrovoľnej dražby bytu alebo nebytového priestoru, vo výške pohľadávok voči vlastníkovi bytu zo zákonného záložného práva, ktoré vzniklo podľa tohto zákona,
e) zmluvné pokuty a úroky z omeškania vzniknuté použitím prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv domu,
f) príjmy z predaja spoločných nebytových priestorov, spoločných častí domu alebo spoločných zariadení domu, ak sa vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.

(4) Spoločenstvo a správca vedie prostriedky vo fonde prevádzky, údržby a opráv oddelene od prostriedkov zhromaždených od vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na úhrady za plnenia, pričom sa musí zachovať účel použitia týchto prostriedkov. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, zriaďuje sa fond prevádzky, údržby a opráv osobitne pre každý dom.

(5) Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
Llívia
31.03.11,06:01
Sito, v zákone sa hovorí o PREDDAVKOCH, nie zálohách, ale je to to isté.
Celý spor je o tom, že pri zálohových = preddavkových platbách nie je známa presná výška pohľadávky, ktorú má SVB/správca voči vlastníkovi, a teda "neurčitú" pohľadávku nie je možné vymáhať. Presná výška pohľadávky je známa až po ročnom vyúčtovaní.
Lenže podľa mňa výška pohľadávky známa je. Zákon určil, ako sa stanovuje výška zálohových = preddavkových platieb, čiže je známa ich presná výška, a tiež zákon určil, kedy sú tieto pohľadávky splatné.
Do zdravotnej poisťovne sa tiež platia preddavky na zdravotné poistenie. Keď ho však poistenec neuhradí, zdravotná poisťovňa môže tento nedoplatok na PREDDAVKOCH na zdravotnom poistení vymáhať. Aký je tu rozdiel medzi zdrav. poisťovňu a SVB/správcom?
Llívia
31.03.11,06:09
bacha na to, taketo odsuhlasenie vobec nie je v sulade so zakonom. Ak sa na schodzi zucastni napriklad host nevlastnik, mate pruser. Ak ste tam len vlastnici, nemusite si nic schvalovat lebo ste tzv. zalozni veritelia...:)
Stačí na zhromaždenie/schôdzu doniesť prehľad neuhradených pohľadávok. Každý vlastník má právo nahliadať do dokladov a to bez toho, aby mu to niekto schválil ;)
Celá to utajovanie neplatičov kvôli zákonu o ochrane osobných údajov je pekná blbosť. Každý jeden vlastník má doma zmluvu, na ktorej je uvedené presné meno, adresa, dokonca dátum narodenia všetkých ostatných vlastníkov. Tieto údaje sú voľne dostupné aj napr. na katasterportaly, ktokoľvek z celej Zeme si ich môže pozrieť. Ale zrazu, keď je neplatič, ktorý poškodzuje záujmy ostatných vlastníkov, ho treba chrániť a utajovať jeho meno? :eek::confused::mad::eek:
Jozef Štora
31.03.11,06:14
praveze vobec netreba, ale ani schvalovat nic netreba. treba len davat bacha, aby sa pranierovanie naucastnil nevlastnik, to je vsetko.... ako som pisal vsetci ste voci neplaticovi zalozni veritelia cize mate plny pristup k jeho osobnym udajom....
Stanislav 1975
31.03.11,06:24
Skusim nieco z praxe : Bud bude podanie odsuhlasene na schodzi, alebo v zmluve o vykone spravy je taketo splnomocnenie vyslovene uvedene. Nasledne kedze to podava advokat bud je zo schodze doklad o vybere dvokata, alebo je to v zmluve o vykone spravy uvedene ze spravca ma pravo v jednotlivych pripadoch vybrat advokata a vlastnici su rozhodnutim spravcu a ukonmi advokata zaviazani.... cize zakon vam nepomoze, pozrite si zmluvu o sprave a ked tam nie je riesene plnomocenstvo prve aj druhe, potrebujete rozhodnutie na schodzi...

Jozef, ty si z Váš správca? :):):)
doktor01
31.03.11,06:44
A ako riešiť nedoplatok 8000€ (na vode, teple..) ak na byt je niekoľko záložných práv (2 banky, 5 nebankoviek a 2 vymáhačské spoločnosti)? Cena bytu je cca 60 000€ (pri držbe určite nižšia). Výška ostatných dlhov je neznáma ale dá sa predpokladať pôjde o vyššiu hodnotu ako ma byt. Majiteľ oficiálne nepracuje, takže ani zrážky zo mzdy neprichádzajú do úvahy. Poraďte ako na to. Ako to najrýchlejšie vymôcť a hlavne ako zabrániť vzniku ďalších nedoplatkov.
Stanislav 1975
31.03.11,06:47
A ako riešiť nedoplatok 8000€ (na vode, teple..) ak na byt je niekoľko záložných práv (2 banky, 5 nebankoviek a 2 vymáhačské spoločnosti)? Cena bytu je cca 60 000€ (pri držbe určite nižšia). Výška ostatných dlhov je neznáma ale dá sa predpokladať pôjde o vyššiu hodnotu ako ma byt. Majiteľ oficiálne nepracuje, takže ani zrážky zo mzdy neprichádzajú do úvahy. Poraďte ako na to. Ako to najrýchlejšie vymôcť a hlavne ako zabrániť vzniku ďalších nedoplatkov.

fúúúúúúúha, toľko tiarch :eek::eek::eek:, to už je asi na právnika, s ním sa treba poradiť...
Llívia
31.03.11,06:51
A ako riešiť nedoplatok 8000€ (na vode, teple..) ak na byt je niekoľko záložných práv (2 banky, 5 nebankoviek a 2 vymáhačské spoločnosti)? Cena bytu je cca 60 000€ (pri držbe určite nižšia). Výška ostatných dlhov je neznáma ale dá sa predpokladať pôjde o vyššiu hodnotu ako ma byt. Majiteľ oficiálne nepracuje, takže ani zrážky zo mzdy neprichádzajú do úvahy. Poraďte ako na to. Ako to najrýchlejšie vymôcť a hlavne ako zabrániť vzniku ďalších nedoplatkov.
Dražba. Čo najrýchlejšie, aby nevznikali ďalšie nedoplatky. SVB/vlastníci sú založnými veriteľmi a sú z výťažku dražby uspokojení ako prví. To, že dlží iným, vás nemusí zaujímať, to je ich a jeho problém.
A v budúcnosti riešiť problémy oveľa skôr, než sa naberú takéto obludné rozmery. ;)
sito
31.03.11,06:57
Sito, v zákone sa hovorí o PREDDAVKOCH, nie zálohách, ale je to to isté.

Nejak sa mi to nezdá ... Už si videla ročné vyúčtovanie, kde by boli vracané preddavky do FOaÚ? Ja nie. Ani pri zmene vlastníka ...

Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv,

Prevodom alebo prechodom vlastníctva bytu alebo nebytového priestoru nemá doterajší vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome právo na vrátenie alikvotnej časti zostatku fondu prevádzky, údržby a opráv od spoločenstva alebo správcu.

Celý spor je o tom, že pri zálohových = preddavkových platbách nie je známa presná výška pohľadávky, ktorú má SVB/správca voči vlastníkovi, a teda "neurčitú" pohľadávku nie je možné vymáhať.

Príklad: Mesačný predpis úhrad za plnenia, služby bol 300 euro. Od 1.1. 330 euro. Až od novembra začne platiť 330 euro. Teda má na úhradách omeškaných, neuhradených má dlh 300 euro, presne. Alebo nie?

Ak si budú vymáhať uvedenú sumu a aj poplatky z omeškania v decembri a v januári, prípadne v apríli ich uhradí, pri ročnom vyúčtovaní v máji má povinné úhrady za rok v súlade s predpisom.

A nemali by mu vrátiť aj poplatok z omeškania?

Ak im neuhradí prípadný nedoplatok na ročnom vyúčtovaní, Budú si vymáhať niečo iné, nie povinné úhrady ...

Alebo, povinné úhrady za služby a nedoplatok na ročnom vyúčtovaní za služby je to isté ...

Presná výška pohľadávky je známa až po ročnom vyúčtovaní.
Lenže podľa mňa výška pohľadávky známa je. Zákon určil, ako sa stanovuje výška zálohových = preddavkových platieb, čiže je známa ich presná výška, a tiež zákon určil, kedy sú tieto pohľadávky splatné.

Každý mesiac k dohodnutému dátumu, alebo nie? Ak nie, tak by to neboli bytové domy, ale bankové domy.

Treba platiť priebežne za služby. Kde však na to vziať, keď každý až na konci roka chce dať. A niektorí najradšej vôbec nechcú, dať ani hak... však ...

Do zdravotnej poisťovne sa tiež platia preddavky na zdravotné poistenie. Keď ho však poistenec neuhradí, zdravotná poisťovňa môže tento nedoplatok na PREDDAVKOCH na zdravotnom poistení vymáhať. Aký je tu rozdiel medzi zdrav. poisťovňu a SVB/správcom?

Poisťovňa sa stará o zdravé telo, správca o prevádzky schopný dom.

Máme cintoríny a aj zrúcaniny.
Llívia
31.03.11,07:09
Nejak sa mi to nezdá ... Už si videla ročné vyúčtovanie, kde by boli vracané preddavky do FOaÚ? Ja nie. Ani pri zmene vlastníka ...

Ani ja nie. A viem, aj to, že sa pri zmene vlastníctva nevracajú platby zaplatené do FO a dokonca viem aj to, ako ťažko sa to ľudďom vysvetľuje ;)
Ako som už X-krát písala - v zákone o vlastníctve bytov sa najskôr píše o platbe do fondu opráv, a potom sa v ňom píše o mesačnom PREDDAVKU do fondu opráv (aj keď to v skutočnosti nie je preddavok, ale konečná platba, lebo ani po skončení roka sa do FO neplatia NEDOPLATKY) a niektorí ľudia sa toho hneď chytili a sú z toho spory, ako sa môžu a či sa vôbec môžu vymáhať nedoplatky na preddavkových platbách.

Sito, ja som s tebou!!! v názore zajedno - vymáhať aj nedoplatky na preddavkových platbách a fakt by som veľmi rada videla rozhodnutie súdu, že to nie je možné.
sito
31.03.11,07:15
Lívia, však to dobre vieš. Je to v ľuďoch, až potom v zákone ... :);)
Stanislav 1975
31.03.11,07:17
Nejak sa mi to nezdá ... Už si videla ročné vyúčtovanie, kde by boli vracané preddavky do FOaÚ? Ja nie. Ani pri zmene vlastníka ...

Ani ja nie. A viem, aj to, že sa pri zmene vlastníctva nevracajú platby zaplatené do FO a dokonca viem aj to, ako ťažko sa to ľudďom vysvetľuje ;)
Ako som už X-krát písala - v zákone o vlastníctve bytov sa najskôr píše o platbe do fondu opráv, a potom sa v ňom píše o mesačnom PREDDAVKU do fondu opráv (aj keď to v skutočnosti nie je preddavok, ale konečná platba, lebo ani po skončení roka sa do FO neplatia NEDOPLATKY) a niektorí ľudia sa toho hneď chytili a sú z toho spory, ako sa môžu a či sa vôbec môžu vymáhať nedoplatky na preddavkových platbách.

Sito, ja som s tebou!!! v názore zajedno - vymáhať aj nedoplatky na preddavkových platbách a fakt by som veľmi rada videla rozhodnutie súdu, že to nie je možné.

Llivi, píšem aj keď viem, že mi zase dáš automaticky neužitočné( aj zlá reklama je reklama, alebo láska je slepá :D), ale už minule sme ti 3 dni s chobotom písali a dali dokazy, že vymáhať súdne preddavky nemožno a je to nereálne- proste ak sa človek odvolá voči platobnému rozkazu tak súd to musí stopnúť, lebo preddavok nieje dokázateľný dlh v tej výške...- možno vymáhať len vyúčtovanie- už to láska konečne pochop...
A ja končím s touto témou, nechce sa mi zasa po x-tý krát hádať...2 týždne v kuse...- ja neviem, stále a dokolečka si tvrdíš len to svoje- leď nieje dokázateľný dlh, v tej výške, tak ho proste nemožem vymáhať fešandička...
verkaz
31.03.11,07:26
Stanko, nemáš v tomto pravdu. Dlh je aj na nezaplatených zálohových platbách. Prečo je potom povinnosť ich mesačne platiť?
Dala som v tejto veci aj dotaz právnikom na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku a dali mi vyjadrenie, že zálohová platba je dlh.
Skús nezaplatiť mesačnú zálohovú platbu za elektrinu alebo plyn, dodávatelia ti energie hneď odpoja a na súde nepochodíš, lebo si zálohovú platbu nezaplatil.
Neviem akú máš s týmto skúsenosť, ale ja mám takú ako píšem.
Stanislav 1975
31.03.11,07:28
Nejak sa mi to nezdá ... Už si videla ročné vyúčtovanie, kde by boli vracané preddavky do FOaÚ? Ja nie. Ani pri zmene vlastníka ...

Ani ja nie. A viem, aj to, že sa pri zmene vlastníctva nevracajú platby zaplatené do FO a dokonca viem aj to, ako ťažko sa to ľudďom vysvetľuje ;)
Ako som už X-krát písala - v zákone o vlastníctve bytov sa najskôr píše o platbe do fondu opráv, a potom sa v ňom píše o mesačnom PREDDAVKU do fondu opráv (aj keď to v skutočnosti nie je preddavok, ale konečná platba, lebo ani po skončení roka sa do FO neplatia NEDOPLATKY) a niektorí ľudia sa toho hneď chytili a sú z toho spory, ako sa môžu a či sa vôbec môžu vymáhať nedoplatky na preddavkových platbách.

Sito, ja som s tebou!!! v názore zajedno - vymáhať aj nedoplatky na preddavkových platbách a fakt by som veľmi rada videla rozhodnutie súdu, že to nie je možné.
Llivi, ma nahneváš tak kúpim byt vo vašom dome a naschvál nebudem platiť preddavky a uvidím ako ich odomňa vymožete- zruším ťa na 2 doby a ešte keď sa mi bude chciet tak z vás vytrieskam odškodné za poškodenie dobrého mena...
Llívia
31.03.11,07:30
Llivi, píšem aj keď viem, že mi zase dáš automaticky neužitočné( aj zlá reklama je reklama, alebo láska je slepá :D), ale už minule sme ti 3 dni s chobotom písali a dali dokazy, že vymáhať súdne preddavky nemožno a je to nereálne- proste ak sa človek odvolá voči platobnému rozkazu tak súd to musí stopnúť, lebo preddavok nieje dokázateľný dlh v tej výške...- možno vymáhať len vyúčtovanie- už to láska konečne pochop...
A ja končím s touto témou, nechce sa mi zasa po x-tý krát hádať...2 týždne v kuse...- ja neviem, stále a dokolečka si tvrdíš len to svoje- leď nieje dokázateľný dlh, v tej výške, tak ho proste nemožem vymáhať fešandička...


a fakt by som veľmi rada videla rozhodnutie súdu, že to nie je možné.
Ani ty, ani Chobot ste nedali žiadne odkazy. Chobot iba písal niečo v tom zmysle, že má informácie od právnikov, že súd zamietne (zamietol?) ŽALOBU na úhradu nedoplatkov na PREDDAVKOVÝCH platbách kvôli tomu, že nie je presne známa výška pohľadávky. Ale odkaz na nejaké súdne rozhodnutie nedal. Stanko, ty si tiež stále melieš dokolečka dokola to svoje, ale ničím si tvoje tvrdenie nepodložil, tak konečne daj odkaz na rozhodnutie súdu!!! Píšem to asi 153-krát, tak už konečne niečo pohľadaj! Inak sú tvoje rady platné ako rybičkám bicykel.
A ja zase skúsim pohľadať tie rozhodnutia, v ktorých bolo v prípade vymáhania nedoplatkov na ZÁLOHOVÝCH platbách kladne rozhodnuté v prospech SVB/správcu.

A dlh dokázateľný je - XYZ-krát som napísala: v zákone je určené ČO = akú výšku a KEDY majú vlastníci platiť.

A opäť sa pýtam: prečo si teda zdravotné poisťovne môžu vymáhať nedoplatok NA PREDDAVKOCH na zdravotné poistenie, keď pri nich tiež nie je známa presná výška dlhu? :eek::eek::eek:

PS: Hádame sa koľko - pol roka alebo ešte viac, nie? :rolleyes:
Stanislav 1975
31.03.11,07:31
Stanko, nemáš v tomto pravdu. Dlh je aj na nezaplatených zálohových platbách. Prečo je potom povinnosť ich mesačne platiť?
Dala som v tejto veci aj dotaz právnikom na Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku a dali mi vyjadrenie, že zálohová platba je dlh.
Skús nezaplatiť mesačnú zálohovú platbu za elektrinu alebo plyn, dodávatelia ti energie hneď odpoja a na súde nepochodíš, lebo si zálohovú platbu nezaplatil.
Neviem akú máš s týmto skúsenosť, ale ja mám takú ako píšem.

verkaz, elektrika, mobily a pod to je niečo iné- a áno odpoja ťa, ale napr. na súd ťa nedajú- na ten ťa dajú až keď ti príde vyúčtovania za celkový dlh na elektrike alebo na mobile alebo na plyne...
sito
31.03.11,07:33
( aj zlá reklama je reklama, alebo láska je slepá :D),

Asi tak, rozumný je ten čo neplatí celý rok, sprostí sú tí čo platia v súlade so zákonom. Mesačne.

Mne to pripadá, akože si svojvoľne vybavil v dome pôžičku, bez úročnú.

Zákon mu to neumožňuje, ak ostatní vlastníci, tak sú ...

Ak si pýtajú, to čo patrí na spoločný účet domu a aj poplatok z omeškania, tak nie. :);)
Stanislav 1975
31.03.11,07:35
Ani ty, ani Chobot ste nedali žiadne odkazy. Chobot iba písal niečo v tom zmysle, že má informácie od právnikov, že súd zamietne (zamietol?) ŽALOBU na úhradu nedoplatkov na PREDDAVKOVÝCH platbách kvôli tomu, že nie je presne známa výška pohľadávky. Ale odkaz na nejaké súdne rozhodnutie nedal. Stanko, ty si tiež stále melieš dokolečka dokola to svoje, ale ničím si tvoje tvrdenie nepodložil, tak konečne daj odkaz na rozhodnutie súdu!!! Píšem to asi 153-krát, tak už konečne niečo pohľadaj! Inak sú tvoje rady platné ako rybičkám bicykel.
A ja zase skúsim pohľadať tie rozhodnutia, v ktorých bolo v prípade vymáhania nedoplatkov na ZÁLOHOVÝCH platbách kladne rozhodnuté v prospech SVB/správcu.

A dlh dokázateľný je - XYZ-krát som napísala: v zákone je určené ČO = akú výšku a KEDY majú vlastníci platiť.

A opäť sa pýtam: prečo si teda zdravotné poisťovne môžu vymáhať nedoplatok NA PREDDAVKOCH na zdravotné poistenie, keď pri nich tiež nie je známa presná výška dlhu? :eek::eek::eek:

PS: Hádame sa koľko - pol roka alebo ešte viac, nie? :rolleyes:

Veru , hádame sa vyše polroka a už ma to nebaví- kašlime na to, každý z nás zotrváva na svojom tvrdení-nechajme to už tak teda...
bubkoch
31.03.11,07:36
Llivi, ma nahneváš tak kúpim byt vo vašom dome a naschvál nebudem platiť preddavky a uvidím ako ich odomňa vymožete- zruším ťa na 2 doby a ešte keď sa mi bude chciet tak z vás vytrieskam odškodné za poškodenie dobrého mena...
naopak, mna by si nezrusil ... pekne by som si ta vychutnal ... a ako ceresnicku na torte by som ti z balkona svojho noveho a tvojho byvaleho bytu zamával :)
verkaz
31.03.11,07:37
No dobre ale ako máme odpojiť neplatiča zálohovej platby za služby spojené s užívaním bytu - baba raď.
Je to stále problém, ktorý my tu nevyriešime a máme v spoločenstvách s tým len problémy.
Stanislav 1975
31.03.11,07:37
Asi tak, rozumný je ten čo neplatí celý rok, sprostí sú tí čo platia v súlade so zákonom. Mesačne.

Mne to pripadá, akože si svojvoľne vybavil v dome pôžičku, bez úročnú.

Zákon mu to neumožňuje, ak ostatní vlastníci, tak sú ...

Ak si pýtajú, to čo patrí na spoločný účet domu a aj poplatok z omeškania, tak nie. :);)

samozrejme, aby som si akože nezastával akože len neplatičov- ten poplatok z omeškania samozrejme dlžník musí zaplatiť...
Llívia
31.03.11,07:37
Llivi, ma nahneváš tak kúpim byt vo vašom dome a naschvál nebudem platiť preddavky a uvidím ako ich odomňa vymožete- zruším ťa na 2 doby a ešte keď sa mi bude chciet tak z vás vytrieskam odškodné za poškodenie dobrého mena...
Ty si Jar88? Lebo aj ten si myslel, že by vytrieskal odškodné, a tiež nič múdre nenapísal.

Šak kúp, prestaneme platiť všetci, som zvedavá, čo potom urobíš, ako potom budeš vyskakovať, keď budeš napr. bez vody :rolleyes: A možno aj plynárov zavolám, že nie je revízia plynových rozvodov, nech plyn odpoja :rolleyes: Baterku dúfam máš, lebo na schodisku sa svietiť nebude :rolleyes: A keď dom vyhorí, nedostaneš ani cent - to vieš, chýbajú povinné revízie :rolleyes: a vlastne ti sú aj tak nanič, keď bola zrušená poistná zmluva kvôli nezaplateniu poistného :rolleyes:
A keď nevyhoríme, môžeš v studenom, plesnivom byte bez vody mlátiť hlavou o stenu, že tvoj byt je totálne nepredajný - chýba ti totiž potvrdenie od predsedu SVB, že nič nedlžíš ;)
Stanislav 1975
31.03.11,07:39
No dobre ale ako máme odpojiť neplatiča zálohovej platby za služby spojené s užívaním bytu - baba raď.
Je to stále problém, ktorý my tu nevyriešime a máme v spoločenstvách s tým len problémy.

no, to máš pravdu- neodpojíš ich nijako- a preto to veľa ľudí zneužíva- v tom máte zasa pravdy vy...platiť by sa malo samozrejme, je to slušné aj voči ostaným spoluobyvateľom...
Llívia
31.03.11,07:40
Asi tak, rozumný je ten čo neplatí celý rok, sprostí sú tí čo platia v súlade so zákonom. Mesačne.

Mne to pripadá, akože si svojvoľne vybavil v dome pôžičku, bez úročnú.

Zákon mu to neumožňuje, ak ostatní vlastníci, tak sú ...

Ak si pýtajú, to čo patrí na spoločný účet domu a aj poplatok z omeškania, tak nie. :);)
On neplatí viac ako rok. Platba za január je splatná v decembri predchádzajúceho roka a nedoplatok z ročného zúčtovania, ak bolo vyúčtovanie robené až v máji, je splatné niekedy v júni ďalšieho roka, čiže je to 18 mesiacov.
Llívia
31.03.11,07:41
Veru , hádame sa vyše polroka a už ma to nebaví- kašlime na to, každý z nás zotrváva na svojom tvrdení-nechajme to už tak teda...
Ale čo, nevieš nájsť rozhodnutie súdu, tak akože "hrdinsky" opúšťaš bojisko?
Chobot
31.03.11,07:41
A ako riešiť nedoplatok 8000€ (na vode, teple..) ak na byt je niekoľko záložných práv (2 banky, 5 nebankoviek a 2 vymáhačské spoločnosti)? Cena bytu je cca 60 000€ (pri držbe určite nižšia). Výška ostatných dlhov je neznáma ale dá sa predpokladať pôjde o vyššiu hodnotu ako ma byt. Majiteľ oficiálne nepracuje, takže ani zrážky zo mzdy neprichádzajú do úvahy. Poraďte ako na to. Ako to najrýchlejšie vymôcť a hlavne ako zabrániť vzniku ďalších nedoplatkov.

Jednoznačne vyhlásiť dražbu na byt. Pozri stránku licitor.sk, viem, že títo spolupracovali s jednou správcovskou spoločnosťou pri dražbách a majú v tom skúsenosti.
Stanislav 1975
31.03.11,07:41
Ty si Jar88? Lebo aj ten si myslel, že by vytrieskal odškodné, a tiež nič múdre nenapísal.

Šak kúp, prestaneme platiť všetci, som zvedavá, čo potom urobíš, ako potom budeš vyskakovať, keď budeš napr. bez vody :rolleyes: A možno aj plynárov zavolám, že nie je revízia plynových rozvodov, nech plyn odpoja :rolleyes: Baterku dúfam máš, lebo na schodisku sa svietiť nebude :rolleyes: A keď dom vyhorí, nedostaneš ani cent - to vieš, chýbajú povinné revízie :rolleyes: a vlastne ti sú aj tak nanič, keď bola zrušená poistná zmluva kvôli nezaplateniu poistného :rolleyes:
A keď nevyhoríme, môžeš v studenom, plesnivom byte bez vody mlátiť hlavou o stenu, že tvoj byt je totálne nepredajný - chýba ti totiž potvrdenie od predsedu SVB, že nič nedlžíš ;)

Ja niesom žiadny jar88 :):):)

A všetko, čo si napísala je absolútna pravda, preto ti dávam užitočné- máš pravdu vo všetkom- neplatiči vedia urobiť veľa zla...
Llívia
31.03.11,07:43
No dobre ale ako máme odpojiť neplatiča zálohovej platby za služby spojené s užívaním bytu - baba raď.
Je to stále problém, ktorý my tu nevyriešime a máme v spoločenstvách s tým len problémy.
Asi nijako. Ako ho chceš odpojiť napr. od vody, keď je SVB/správca povinné/ý zabezpečiť dodávku vody?
Stanko neporadí, Stanko príde len podpichovať a potom akože "hrdinsky" zuteká z boja ;)
Llívia
31.03.11,07:44
naopak, mna by si nezrusil ... pekne by som si ta vychutnal ... a ako ceresnicku na torte by som ti z balkona svojho noveho a tvojho byvaleho bytu zamával :)
Bubkoch, ty píšeš do/o právnych veciach. Aký máš názor na túto našu polemiku ohľadom vymáhania zálohových platieb?
Llívia
31.03.11,07:46
mimotemy
Ja niesom žiadny jar88 :):):)

A všetko, čo si napísala je absolútna pravda, preto ti dávam užitočné- máš pravdu vo všetkom- neplatiči vedia urobiť veľa zla...


Llivi, ma nahneváš tak kúpim byt vo vašom dome a naschvál nebudem platiť preddavky a uvidím ako ich odomňa vymožete- zruším ťa na 2 doby a ešte keď sa mi bude chciet tak z vás vytrieskam odškodné za poškodenie dobrého mena...
Zlý, zlý, zlý chlapec!!! :D::Do:)
Stanislav 1975
31.03.11,07:46
Ale čo, nevieš nájsť rozhodnutie súdu, tak akože "hrdinsky" opúšťaš bojisko?

Ale moja, neopúšťam, ale zbytočne ma tieto hádky zaťažujú a oberajú o energiu a čas a nakoniec sa ma to vlastne ani netýka...:)
Stanislav 1975
31.03.11,07:47
mimotemy


Zlý, zlý, zlý chlapec!!! :D::Do:)

:)
sito
31.03.11,07:47
samozrejme, aby som si akože nezastával akože len neplatičov- ten poplatok z omeškania samozrejme dlžník musí zaplatiť...

Len ... ten ...

Dočkaj času ako hus klasu.

Keď budú dlho čakať, môže byť poplatok vyšší ako dlh.
bubkoch
31.03.11,07:50
Bubkoch, ty píšeš do/o právnych veciach. Aký máš názor na túto našu polemiku ohľadom vymáhania zálohových platieb?
dost je zhodny s tvojim tak sa nebudem opakovat :)
Stanislav 1975
31.03.11,07:52
Len ... ten ...

Dočkaj času ako hus klasu.

Keď budú dlho čakať, môže byť poplatok vyšší ako dlh.

to je možné...
Llívia
31.03.11,07:52
Ale moja, neopúšťam, ale zbytočne ma tieto hádky zaťažujú a oberajú o energiu a čas a nakoniec sa ma to vlastne ani netýka...:)
Nič iné som od teba ani nečakala.

Doplním: a buď rád, že sa ťa to netýka. Vo vašom dome je viac bytov, tam jeden neplatič neurobí toľkú galibu. Len aby ich nebolo viac...
Stanislav 1975
31.03.11,07:53
Nič iné som od teba ani nečakala.

Lebo vieš, že nemáš pravdu...:D
sito
31.03.11,07:58
Lebo vieš, že nemáš pravdu...:D

S Pravdou si vieš čo môžeš, ...

Na zaplatenie nepotrebuješ pravdu, ale peniaze ...
Stanislav 1975
31.03.11,07:58
Nič iné som od teba ani nečakala.

Doplním: a buď rád, že sa ťa to netýka. Vo vašom dome je viac bytov, tam jeden neplatič neurobí toľkú galibu. Len aby ich nebolo viac...

Neviem, zatial sme tu takú vec tuším ani neriešili- pár krát sa stalo, že sa poslala
ľuďom upomienka( napr. aj mne...:D,no čo zabudol som)-vyplatilo sa a je v pohode, nemáme nejakých dlhodobých neplatičov

Inak, minulý rok od nás odišiel dlhoročný predseda spoločenstva a ľudia ma dosť podporovali nech to zoberiem ja, že som taký šikovný chlapec :D( údajne)- ale som im povedal, že kašlem na to- čo sa ja budem za pár eur odmeny stále s kadekým za niečo naťahovať...- to mi za to nestojí...aby mi chodili večer vyzvánať, že stratili čip od vchodu a pod.
Stanislav 1975
31.03.11,07:59
S Pravdou si vieš čo môžeš, ...

Na zaplatenie nepotrebuješ pravdu, ale peniaze ...

Som pravdy hovorca, sito, ber to z tohto uhlu...:D:D:D
sito
31.03.11,08:01
to je možné...

Dlh nemusí narastať, poplatok z omeškania áno ...

Či nie ... Čas sú peniaze, alebo nie?
Llívia
31.03.11,08:02
Nič iné som od teba ani nečakala...Lebo vieš, že nemáš pravdu...:D
Nič iné som nečakala, lebo v ostatných podobných témach to takto vždy dopadlo. Ty máš iba nejaké presvedčenie, ktoré ničím nedokážeš podložiť. Keby si to podložiť vedel, tak to už dávno urobíš. Ale nemáš nič, vôbec, vôbec nič. Ak tu pribudne 69. téma o vymáhaní nedoplatkov na zálohových platbách, môžeme v našej diskusii pokračovať - aj keď vlastne ani nemusíme, dopadne to rovnako, nakoniec zutekáš. ;););)
Stanislav 1975
31.03.11,08:05
Dlh nemusí narastať, poplatok z omeškania áno ...

Či nie ... Čas sú peniaze, alebo nie?

ale áno, sito, však vieš, že ty máš dosť často pravdu...-už som raz písal, že si taký poraďácky Sverák, Bond medzi poraďákmi a že máš charizmu jak Labuda a tvoje príspevky sú husté...

Už sa opakujem...:D
sito
31.03.11,08:05
Som pravdy hovorca, sito, ber to z tohto uhlu...:D:D:D

S Pánom Bohom! Si uhol, alebo si si uhol? :) :D:D:D ;)
sito
31.03.11,08:06
ale áno, sito, však vieš, že ty máš dosť často pravdu...-už som raz písal, že si taký poraďácky Sverák, Bond medzi poraďákmi a že máš charizmu jak Labuda a tvoje príspevky sú husté...

Už sa opakujem...:D

Jo, jo, jojo ...
Stanislav 1975
31.03.11,08:06
Nič iné som nečakala, lebo v ostatných podobných témach to takto vždy dopadlo. Ty máš iba nejaké presvedčenie, ktoré ničím nedokážeš podložiť. Keby si to podložiť vedel, tak to už dávno urobíš. Ale nemáš nič, vôbec, vôbec nič. Ak tu pribudne 69. téma o vymáhaní nedoplatkov na zálohových platbách, môžeme v našej diskusii pokračovať - aj keď vlastne ani nemusíme, dopadne to rovnako, nakoniec zutekáš. ;););)

Teraz si ma dožrala úplne :D-takže ak bude u vás na predaj nejaký byt, daj vedieť, kúpim ho a chcem potom vidieť ako so mnou zatočíš...-teším sa na teba...
Llívia
31.03.11,08:06
Neviem, zatial sme tu takú vec tuším ani neriešili- pár krát sa stalo, že sa poslala
ľuďom upomienka( napr. aj mne...:D,no čo zabudol som)-vyplatilo sa a je v pohode, nemáme nejakých dlhodobých neplatičov...
Sú vlastníci, ktorým môžeš poslať aj kolkovanú žiadosť a jednoducho nezaplatia. Podobné témy, ako je táto, riešia práve dlhodobých neplatičov, nie niekoho, kto nezaplatí za 1-2 mesiace načas.
Stanislav 1975
31.03.11,08:08
Nič iné som nečakala, lebo v ostatných podobných témach to takto vždy dopadlo. Ty máš iba nejaké presvedčenie, ktoré ničím nedokážeš podložiť. Keby si to podložiť vedel, tak to už dávno urobíš. Ale nemáš nič, vôbec, vôbec nič. Ak tu pribudne 69. téma o vymáhaní nedoplatkov na zálohových platbách, môžeme v našej diskusii pokračovať - aj keď vlastne ani nemusíme, dopadne to rovnako, nakoniec zutekáš. ;););)

Len tak mimotemy a zlezaradil- ale prečo ťa napadlo zrovna 69??? Náhodou? :D:D:D
Llívia
31.03.11,08:11
Íkvé týkve nemáš, vieš, čo som tým chcela povedať. ;)
Stanislav 1975
31.03.11,08:14
Sú vlastníci, ktorým môžeš poslať aj kolkovanú žiadosť a jednoducho nezaplatia. Podobné témy, ako je táto, riešia práve dlhodobých neplatičov, nie niekoho, kto nezaplatí za 1-2 mesiace načas.

Ja sa v dnešnom svete už nečudujem nikomu a ničomu- presne ako vraví tento mladý chlapec z Ružomberka...


http://www.youtube.com/watch?v=g0STDrCngOg&feature=player_embedded#at=45
Llívia
31.03.11,08:21
Teraz si ma dožrala úplne :D-takže ak bude u vás na predaj nejaký byt, daj vedieť, kúpim ho a chcem potom vidieť ako so mnou zatočíš...-teším sa na teba...
Až konečne podám tú Šprotku, Mates, Loto, Toto alebo Hento či ako sa to volá, vyhrám nejaký ten miliónik a Tipos nekrachne, bude na predaj ten náš a ja nebudem mať dôvod s tebou zatočiť, no s radosťou budem radiť novému predsedovi SVB, ako má z teba urobiť ventilátor. :D
Stanislav 1975
31.03.11,08:31
Až konečne podám tú Šprotku, Mates, Loto, Toto alebo Hento či ako sa to volá, vyhrám nejaký ten miliónik a Tipos nekrachne, bude na predaj ten náš a ja nebudem mať dôvod s tebou zatočiť, no s radosťou budem radiť novému predsedovi SVB, ako má z teba urobiť ventilátor. :D

Na športke a na Matese sa zarábalo voľakedy- teraz vačšinou niektorí ľudia "vyhrávajú" na DPH a ľahkých topných olejoch...:cool::D
verkaz
31.03.11,09:18
mimotemy
Nebolo by dobré, keby ste sa Vy dvaja niekde stretli osobne. Možno by sme sa všetci divili...
Llívia
31.03.11,09:23
Verkaz, ja jedine do trojky - budeš musieť ísť so mnou :D:)
Stanislav 1975
31.03.11,09:24
mimotemy
Nebolo by dobré, keby ste sa Vy dvaja niekde stretli osobne. Možno by sme sa všetci divili...

Ja nad tým rozmýšľam už dlhšie- zatial som bol na 3 stretkách poraďákov a Llívia tam nebola, hádam raz príde a hodíme debatu...:)
Leď ona je taká zlatá keď sa jeduje a preto ju občas aj podpichnem...( tým samozrejme nechcem povedať, že si za všetkým nestojím ):)
jar88
31.03.11,09:24
Ty si Jar88? Lebo aj ten si myslel, že by vytrieskal odškodné, a tiež nič múdre nenapísal.

Šak kúp, prestaneme platiť všetci, som zvedavá, čo potom urobíš, ako potom budeš vyskakovať, keď budeš napr. bez vody :rolleyes: A možno aj plynárov zavolám, že nie je revízia plynových rozvodov, nech plyn odpoja :rolleyes: Baterku dúfam máš, lebo na schodisku sa svietiť nebude :rolleyes: A keď dom vyhorí, nedostaneš ani cent - to vieš, chýbajú povinné revízie :rolleyes: a vlastne ti sú aj tak nanič, keď bola zrušená poistná zmluva kvôli nezaplateniu poistného :rolleyes:
A keď nevyhoríme, môžeš v studenom, plesnivom byte bez vody mlátiť hlavou o stenu, že tvoj byt je totálne nepredajný - chýba ti totiž potvrdenie od predsedu SVB, že nič nedlžíš ;)
Llívia,
ty si umelec na mlátenie prázdnej slamy.
Stále chceš riešiť platenie preddavkov v barabizni nesolventných majiteľov nejakou disciplínou. Stále len búchaš hlavou do múru a nechceš pochopiť, že múr hlavou neprerazíš.
Ty by si potrebovala zobrať rozum do hrsti a začať uvažovať nad funkčným riešením daného problému. Inak sa z toho načisto zblázniš a celkom osprostieš.
-----------------------------------------
Za to, že nevieš využívať náš právny systém si môžeš sama a vypisovaním na Porade si nepomôžeš, aj keby ti dali za pravdu všetci poraďáci, vrátane mňa.
Stanislav 1975
31.03.11,09:25
mimotemy
Nebolo by dobré, keby ste sa Vy dvaja niekde stretli osobne. Možno by sme sa všetci divili...

vidíš verkaz, musíš prísť aj ty...:)- Llívia jedine do 3...:D
Llívia
31.03.11,09:27
Neregistruješ, že aj ja teba občas podpichnem? :D

A fakt nie si Jar88 - do neho som rýpala v jednej téme 3 či 4 strany, aby konečne prezradil zázračné riešenie a nakoniec to vzdal a prezradil - len z toho jeho riešenia som išla do kolien, lebo bolo k ničomu. Teba podpichujem tiež už 3 strany a stále si sem nedal žiadne súdne rozhodnutie. :mee:

Dopĺňam: ty brďó, fakt platí, že spomeň čerta...:rolleyes:
Stanislav 1975
31.03.11,09:32
Prečo Llívka, ten Jar88 náhodou má celkom ok postrehy- ja ho mám ,jeho príspevky celkom rád...rozhodne hlúpy nieje...
verkaz
31.03.11,09:35
udajte čas, miesto a termín a mini stretnutie poraďákov sa môže uskutočniť
Stanislav 1975
31.03.11,09:38
Ja som za...:)
Llívia
31.03.11,09:38
Llívia,
ty si umelec na mlátenie prázdnej slamy.
Stále chceš riešiť platenie preddavkov v barabizni nesolventných majiteľov nejakou disciplínou. Stále len búchaš hlavou do múru a nechceš pochopiť, že múr hlavou neprerazíš.
Ty by si potrebovala zobrať rozum do hrsti a začať uvažovať nad funkčným riešením daného problému. Inak sa z toho načisto zblázniš a celkom osprostieš.
-----------------------------------------
Za to, že nevieš využívať náš právny systém si môžeš sama a vypisovaním na Porade si nepomôžeš, aj keby ti dali za pravdu všetci poraďáci, vrátane mňa.
Keď chceš vidieť, kto mláti prázdnu slamu, pozri sa do zrkadla.
O moje duševné zdravie sa neboj, je OK a len tak ľahko sa to nezmení. ;)
To ty si sa už dávno zbláznil a osprostel (viď tvoje "zázračné" nefunkčné riešenia - totálne nepoužiteľný shit, ktorý nič nerieši, totálne mimo realitu), navyše ešte ani pamäť ti neslúži - kedy som chcela riešiť platenie preddavkov nejakou disciplínou?! :eek::eek::eek:
Nemám záujem s tebou diskutovať, pretože píšeš len nepoužiteľné a neužitočné drísty.
Llívia
31.03.11,09:42
Prečo Llívka, ten Jar88 náhodou má celkom ok postrehy- ja ho mám ,jeho príspevky celkom rád...rozhodne hlúpy nieje...
Dúfam, že podpichuješ, inak by som sa musela pýtať, že či si už načisto osprostel. ;)
Pozri si jeho príspevky aj v iných témach a ak na ne reagujú ľudia,či je hlúpy, alebo nie je.
jar88
31.03.11,10:30
Llívia,
ty si umelec na mlátenie prázdnej slamy.
Stále chceš riešiť platenie preddavkov v barabizni nesolventných majiteľov nejakou disciplínou. Stále len búchaš hlavou do múru a nechceš pochopiť, že múr hlavou neprerazíš.
Ty by si potrebovala zobrať rozum do hrsti a začať uvažovať nad funkčným riešením daného problému. Inak sa z toho načisto zblázniš a celkom osprostieš.
-----------------------------------------
Za to, že nevieš využívať náš právny systém si môžeš sama a vypisovaním na Porade si nepomôžeš, aj keby ti dali za pravdu všetci poraďáci, vrátane mňa.
Llívia, tebe sa žiadna rada nehodí, lebo ty chceš len jednoduché riešenie.
Podľa teba majú platiť, tak nech platia.
Prečítala si si jeden zákon, aj to len tak povrchne a asi si nadobudla pocit, že tým že si sa stala vlastníkom bytu v bytovom dome, máš len práva a povinnosti zakotvené v zákone 182/93 zbierky.
Ty si vlastníkom bytu a už nie si občan?
Na vzťahy v dome sa nevzťahuje len zak.182, platia aj vzťahy vyplývajúce z občianskeho zákonníka a mnoho iných zákonov.
--------------------------------------------------
Všimla si si v zákone 182, že sú v ňom aj odkazy na paragrafy OZ ? Prečítala si si aspoň niektoré?
--------------------------------------------------
Ak by som ja bol v takej situácii ako ty, dávno by som navrhol novú zmluvu a nechal ju odhlasovať na schôdzi vlastníkov.
V prípade že by mi ju neodsúhlasili a tým pádom neprijali, dal by som návrh na súd, dobre by som ho zdôvodnil a nastolil zákonný poriadok v dome súdnou cestou. Chápeš?
--------------------------------------------------
Ako majú fungovať napríklad dvaja spoluvlastníci rodinného domu, ak nemajú zo zákona povinnosť založiť si spoločenstvo vlastníkov a následne fond prevádzky a opráv? Jednoducho fungujú na dohode a ak sa dohoda nekoná, konajú podľa OZ. Idú na súd a svoje práva si vynútia prostredníctvom súdu.
-------------------------------------------------
Zákon 182 ti zabezpečuje v nevyhnutnej miere vlastnícke práva a s tým súvisiace povinnosti k spoločnému majetku v dome. Naviac máš aj zákon o dobrovoľnej dražbe a máš aj záložné práva. K tomu môžeš stále využívať aj práva, ktoré ti vyplývajú z občianskeho zákona. Čo viac potrebuješ, ak máš zákon na svojej strane a rozum v hlave.
jar88
31.03.11,11:23
Tak ako ? Llivinka ? konečne študuješ OZ ???
Prajem ti véééľa trpezlivosti a aspoň trochu schopnosti zvládať súvislosti.
doktor01
31.03.11,17:37
Dražba. Čo najrýchlejšie, aby nevznikali ďalšie nedoplatky. SVB/vlastníci sú založnými veriteľmi a sú z výťažku dražby uspokojení ako prví. To, že dlží iným, vás nemusí zaujímať, to je ich a jeho problém.
A v budúcnosti riešiť problémy oveľa skôr, než sa naberú takéto obludné rozmery. ;)
OSBD to rieši viac ako rok a pol a stále nič (súhlas väčšiny vlastníkov na dražbu už dávno majú). Ako dlho tak štandardne môže trvať dobrovoľná dražba?
Stanislav 1975
31.03.11,17:42
OSBD to rieši viac ako rok a pol a stále nič (súhlas väčšiny vlastníkov na dražbu už dávno majú). Ako dlho tak štandardne môže trvať dobrovoľná dražba?

No zasa taká dobrovoľná dražba može dopadnúť aj tak( a dosť často sa to stáva, troška sledujem www.drazobnaspolocnost.sk) , že sa byt ani na 3 krát nevydraží- takže niekedy to može trvať len pár týždňov, to je optimálny stav, ked sa nájde kupec, vydražiteľ ale niekedy sa to nevydraží nikdy...-takže ani tá dražba nieje zas taká ideálna vec ako sa zdá...
Jozef Štora
31.03.11,17:47
No zasa taká dobrovoľná dražba može dopadnúť aj tak( a dosť často sa to stáva, troška sledujem www.drazobnaspolocnost.sk (http://www.drazobnaspolocnost.sk)) , že sa byt ani na 3 krát nevydraží- takže niekedy to može trvať len pár týždňov, to je optimálny stav, ked sa nájde kupec, vydražiteľ ale niekedy sa to nevydraží nikdy...-takže ani tá dražba nieje zas taká ideálna vec ako sa zdá...

a hlavne ak to dlznik druhy den po schodzi kde sa odsuhlasila drazba vyrovna, kolko vas bude bavit robit schodze na drazbu jeho bytu? nic nie je idealne, ucinny je len subeh a dobra zmluva kvoli sankciam a ich vymozitelnosti aby sa dlznikovi neoplatilo vymyslat....
Stanislav 1975
31.03.11,17:53
a hlavne ak to dlznik druhy den po schodzi kde sa odsuhlasila drazba vyrovna, kolko vas bude bavit robit schodze na drazbu jeho bytu? nic nie je idealne, ucinny je len subeh a dobra zmluva kvoli sankciam a ich vymozitelnosti aby sa dlznikovi neoplatilo vymyslat....

Jasné, ak je dlžník aspoň troška právne zdatný, tak si s vlastníkmi može robiť prakticky čo chce...
Stanislav 1975
31.03.11,17:55
OSBD to rieši viac ako rok a pol a stále nič (súhlas väčšiny vlastníkov na dražbu už dávno majú). Ako dlho tak štandardne môže trvať dobrovoľná dražba?

kuk sem- skoro všetky dražby neúspešné!!! A to je dost renomovaná dražobka...

http://www.dupos.sk/drazby/ukoncene


95% neúspešných dražieb- takže....
Llívia
31.03.11,17:59
Jasné, ak je dlžník aspoň troška právne zdatný, tak si s vlastníkmi može robiť prakticky čo chce...
Nemôže. SVB/správca má v zákone možnosti, ako s ním zatočiť. ;)
Llívia
31.03.11,18:05
A ako riešiť nedoplatok 8000€ (na vode, teple..) ak na byt je niekoľko záložných práv (2 banky, 5 nebankoviek a 2 vymáhačské spoločnosti)? Cena bytu je cca 60 000€ (pri držbe určite nižšia). Výška ostatných dlhov je neznáma ale dá sa predpokladať pôjde o vyššiu hodnotu ako ma byt. Majiteľ oficiálne nepracuje, takže ani zrážky zo mzdy neprichádzajú do úvahy. Poraďte ako na to. Ako to najrýchlejšie vymôcť a hlavne ako zabrániť vzniku ďalších nedoplatkov.


a hlavne ak to dlznik druhy den po schodzi kde sa odsuhlasila drazba vyrovna, kolko vas bude bavit robit schodze na drazbu jeho bytu? nic nie je idealne, ucinny je len subeh a dobra zmluva kvoli sankciam a ich vymozitelnosti aby sa dlznikovi neoplatilo vymyslat....
Keď to druhý deň po schôdzi vyrovná, tak je to ten oveľa lepší prípad. Ak si dokážu vlastníci dať dve a dve dokopy, tak veľmi radi prídu na každú jednu schôdzu/zhromaždenie, kde sa bude hlasovať o dražbe bytu neplatiča, ktorý poškodzuje záujmy všetkých, a na ktorého doplácajú. Navyše dajú tým jasne najavo prípadným ďalším "záujemcom" o post neplatiča, že sa s nimi sejinkať nebudú.;)

Dobrá zmluva kvôli sankciám je v prípade Doktora01 nanič - vlastník bytu pravdepodobne nemá z čoho zaplatiť sumu 8.000 EUR (nepracuje, iný hodnotný majetok, na ktorý by mohol siahnuť exekútor, asi nemá a navyše exekúcia je dlhší proces ako dražba), takže v jeho prípade iné ako dražba neprichádza do úvahy. A to čo najskôr, kým ten byt má ešte nejakú hodnotu.
Stanislav 1975
31.03.11,18:06
Nemôže. SVB/správca má v zákone možnosti, ako s ním zatočiť. ;)

Llívia, ešte raz- zo 100 dražieb úspešných 5...ďalej no comment...
Llívia
31.03.11,18:08
No zasa taká dobrovoľná dražba može dopadnúť aj tak( a dosť často sa to stáva, troška sledujem www.drazobnaspolocnost.sk (http://www.drazobnaspolocnost.sk)) , že sa byt ani na 3 krát nevydraží- takže niekedy to može trvať len pár týždňov, to je optimálny stav, ked sa nájde kupec, vydražiteľ ale niekedy sa to nevydraží nikdy...-takže ani tá dražba nieje zas taká ideálna vec ako sa zdá...
Keď to OSBD od Doktor01 ani neskúsilo, nemôžu vedieť, či dražba bude úspešná, alebo nie. Nevyzerá to tak, že by mali ešte inú možnosť ako je dražby (len vyplakávania, že majú dlžínka s 8.000 EUR dlžobou im nepomôže).
Jozef Štora
31.03.11,18:13
Keď to druhý deň po schôdzi vyrovná, tak je to ten oveľa lepší prípad. Ak si dokážu vlastníci dať dve a dve dokopy, tak veľmi radi prídu na každú jednu schôdzu/zhromaždenie, kde sa bude hlasovať o dražbe bytu neplatiča, ktorý poškodzuje záujmy všetkých, a na ktorého doplácajú. Navyše dajú tým jasne najavo prípadným ďalším "záujemcom" o post neplatiča, že sa s nimi sejinkať nebudú.;)

Dobrá zmluva kvôli sankciám je v prípade Doktora01 nanič - vlastník bytu pravdepodobne nemá z čoho zaplatiť sumu 8.000 EUR (nepracuje, iný hodnotný majetok, na ktorý by mohol siahnuť exekútor, asi nemá a navyše exekúcia je dlhší proces ako dražba), takže v jeho prípade iné ako dražba neprichádza do úvahy. A to čo najskôr, kým ten byt má ešte nejakú hodnotu.

z praxe to nie je dobre ak zaplati a dlzi, zaplati a dlzi zas na novo.... ale ak je niekto ako ten doktor ci koho to spominate tak drazba to vyriesi, ak sa byt preda. hlavne ze drazobka ponukne dobru cenu lebo moze predavat za 75% odhadnutej trhovej ceny, ak tam dlznik nema trvale bydlisko tak za 50 % a to sa byt preda....
Llívia
31.03.11,18:16
Llívia, ešte raz- zo 100 dražieb úspešných 5...ďalej no comment...
Nanič dražobka. ;) (Kde to majú na stránke? Pozrela som to len do 1/2 prvej stránky - iba obrázky :D - väčšinou sú to rodinné domy, ktoré sú o dosť drahšie ako byt.)
Pri dražbách, ktoré sa robia podľa exekučného poriadku, musí exekútor nechať ohodnotiť byt u znalca, ktorý má na to kadejaké prepočty, na základe ktorých vyjde nejaká suma a to je vyvolávacia (?) suma, pod ktorú sa na dražbe ísť nemôže. Keď pri prvej dražbe nikto byt nekúpi, príde na rad ďalšia dražba, kde cena stanovená znalcom sa o nejakú časť zníži. Predpokladám, že takto nejako je to upravené aj v zákone o dobrovoľných dražbách.
Opakujem, teraz nikto nevie, či by sa byt v dome, kde býva Doktor01 vydražil, alebo nie, ale akú inú možnosť majú?
Stanislav 1975
31.03.11,18:20
Nanič dražobka. ;) (Kde to majú na stránke? Pozrela som to len do 1/2 prvej stránky - iba obrázky :D - väčšinou sú to rodinné domy, ktoré sú o dosť drahšie ako byt.)
Pri dražbách, ktoré sa robia podľa exekučného poriadku, musí exekútor nechať ohodnotiť byt u znalca, ktorý má na to kadejaké prepočty, na základe ktorých vyjde nejaká suma a to je vyvolávacia (?) suma, pod ktorú sa na dražbe ísť nemôže. Keď pri prvej dražbe nikto byt nekúpi, príde na rad ďalšia dražba, kde cena stanovená znalcom sa o nejakú časť zníži. Predpokladám, že takto nejako je to upravené aj v zákone o dobrovoľných dražbách.
Opakujem, teraz nikto nevie, či by sa byt v dome, kde býva Doktor01 vydražil, alebo nie, ale akú inú možnosť majú?

to sú všetko dražby od bánk- SLSP, VUB, TATRABANKA...

A máš pravdu, úlohu hraje aj to odkial je ten doktor, lebo napr. ak z Poltára alebo čo ja viem Podolínca, tak to nepredajú, nevydražia nikdy- ak je z nejakého krajského mesta je vačšia šanca...
Stanislav 1975
31.03.11,18:21
Nanič dražobka. ;) (Kde to majú na stránke? Pozrela som to len do 1/2 prvej stránky - iba obrázky :D - väčšinou sú to rodinné domy, ktoré sú o dosť drahšie ako byt.)
Pri dražbách, ktoré sa robia podľa exekučného poriadku, musí exekútor nechať ohodnotiť byt u znalca, ktorý má na to kadejaké prepočty, na základe ktorých vyjde nejaká suma a to je vyvolávacia (?) suma, pod ktorú sa na dražbe ísť nemôže. Keď pri prvej dražbe nikto byt nekúpi, príde na rad ďalšia dražba, kde cena stanovená znalcom sa o nejakú časť zníži. Predpokladám, že takto nejako je to upravené aj v zákone o dobrovoľných dražbách.
Opakujem, teraz nikto nevie, či by sa byt v dome, kde býva Doktor01 vydražil, alebo nie, ale akú inú možnosť majú?

DUPOS- nanič dražobka? :eek::), no keď myslíš...:D- ja ten názor nemám...:rolleyes:
Llívia
31.03.11,18:21
z praxe to nie je dobre ak zaplati a dlzi, zaplati a dlzi zas na novo.... ale ak je niekto ako ten doktor ci koho to spominate tak drazba to vyriesi, ak sa byt preda. hlavne ze drazobka ponukne dobru cenu lebo moze predavat za 75% odhadnutej trhovej ceny, ak tam dlznik nema trvale bydlisko tak za 50 % a to sa byt preda....
Súhlasím s tým, že nie je dobré, ak dlží a zaplatí, dlží a zaplatí - lenže vždy je to lepšie riešenie, ako keď nezaplatí, pretože si je dlžník vedomý, že správca/predseda SVB žiadne kroky proti nemu nepodnikne.
(Nie je to "ten doktor ci koho to spominate", je to Doktor01 - človek s menom ;), ktorý chce pomôcť pri riešení problému.)
Jozef Štora
31.03.11,18:26
Súhlasím s tým, že nie je dobré, ak dlží a zaplatí, dlží a zaplatí - lenže vždy je to lepšie riešenie, ako keď nezaplatí, pretože si je dlžník vedomý, že správca/predseda SVB žiadne kroky proti nemu nepodnikne.
(Nie je to "ten doktor ci koho to spominate", je to Doktor01 - človek s menom ;), ktorý chce pomôcť pri riešení problému.)

aha som myslel ze on je dlznik ospravedlnujem sa :D
Stanislav 1975
31.03.11,18:34
Llívia
31.03.11,18:39
OSBD to rieši viac ako rok a pol a stále nič (súhlas väčšiny vlastníkov na dražbu už dávno majú). Ako dlho tak štandardne môže trvať dobrovoľná dražba?
Ako vlastník bytu máš právo na informácie týkajúce sa domu. Zavolaj na OSBD a zisti si, čo vo veci robia.
Správca má povinnosť vymáhať nedoplatky. Vidíš, ako konal :mad: Dlh 8.000 EUR nie je z jedného roka. Ak nie ste spokojní so správcom, vymeňte ho, alebo si založte SVB, tak budete mať veci viac pod palcom.

(Plynie aj pri nedoplatkoch z ročného zúčtovania premlčacia lehota?)
Jozef Štora
31.03.11,18:47
Ako vlastník bytu máš právo na informácie týkajúce sa domu. Zavolaj na OSBD a zisti si, čo vo veci robia.
Správca má povinnosť vymáhať nedoplatky. Vidíš, ako konal :mad: Dlh 8.000 EUR nie je z jedného roka. Ak nie ste spokojní so správcom, vymeňte ho, alebo si založte SVB, tak budete mať veci viac pod palcom.

(Plynie aj pri nedoplatkoch z ročného zúčtovania premlčacia lehota?)
PLynie urcite, myslim ze je 3 rocna. Ale ak to spravca necha premlcat, musi to zaplatit, lebo sposobil skodu podla §8a tusim, zakona 182/1993.
Llívia
31.03.11,19:08
z praxe to nie je dobre ak zaplati a dlzi, zaplati a dlzi zas na novo....
K tomuto ešte dodám, že preto treba riešiť problém s neplatičom čo najskôr, napr. ako písala tuším Verkaz - po 3 neuhradených zálohových platbách návrh na dražbu.
jar88
31.03.11,19:45
K tomuto ešte dodám, že preto treba riešiť problém s neplatičom čo najskôr, napr. ako písala tuším Verkaz - po 3 neuhradených zálohových platbách návrh na dražbu.
Llívinka,
s tým tvojim bu bu bu, môžeš ísť akurát tak do škôlky strašiť detičky a priblblé mamičky.
----------------------------
S tým odsúhlasením dobrovoľnej dražby za tri zálohové platby si môžeš akurát tak vieš čo.
Jozef Štora
31.03.11,19:56
Llívinka,
s tým tvojim bu bu bu, môžeš ísť akurát tak do škôlky strašiť detičky a priblblé mamičky.
----------------------------
S tým odsúhlasením dobrovoľnej dražby za tri zálohové platby si môžeš akurát tak vieš čo.
no zastanem sa Livie, lebo ja sosobne som viedol schodzu aj za 2 platby notorickeho zneuzivaca "zaplatim kedy chcem" a to som sa pripravil, rano mala veci drazobka a fesi sa zapotil a zadychal z poplatkov.... a nepomohol by si, zalozne pravo nema podmienujucu klauzulu na vysku dlzoby....
Takmerstarec
06.12.11,16:40
Zákon o vlastníctve bytov § 8b
(2) Pri správe domu je správca povinný
i) podať návrh na vykonanie dobrovoľnej dražby 12ac) bytu alebo nebytového priestoru v dome na uspokojenie pohľadávok podľa § 15, ak je schválený nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov
j) podať návrh na exekučné konanie, 12ab)
k) zabezpečovať všetky ďalšie činnosti potrebné na riadny výkon správy domu v súlade so zmluvou o výkone správy a s týmto zákonom.

Na dražbu potrebuješ súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých vlastníkov.
Na exekúciu nepotrebuješ súhlas.
Ak máte v zmluve uvedený aj iný spôsob vymáhania nedoplatkov než dražbu alebo exekúciu, ani na tento iný spôsob vymáhania nedoplatkov nepotrebuješ súhlas od vlastníkov.

Obavam sa, ze budem "zjazdeny" za to, ze som to nehladal niekde inde co potrebujem vediet. Pani Llivia alebo aj niekto iny aktivny v porade:
Vlastnik predal byt. Pri predaji ked potreboval nieco potvrdit od predsedu SVB mu tento dal podpisat , ze uhradi vsetky mozne vznikle zavazky, ktore sa zistia po tom co bude byt predany. Bol to novy predseda po jednom neosvedcenom, ktory aby bol popularny, ze plni sluby ako sa znizia platby po rekonstrukciach "tuneloval" FOaU a platil z neho faktury za plyn a mozno aj ine platby nesuvisiace priamo s opravami a udrzbou. Zalohy na platby za energie a plyn boli podhodnotene. Novy predseda, zrevidoval vyuctovanie za roky pred jeho nastupom a vypocital, ake mali byt spravne platby pri spotrebach, aby sa FUaO nelikvidoval. Zhromazdenie odsuhlasilo, ze takto vypocitane nedoplatky si vsetci clenovia doplatia. Niektori clenovia nesuhlasili, ale zaroven potvrdili, ze sa podvoluju rozhodnutiu vacsiny. Problematicky zostal iba clen, ktory uz byt medzitym predal a bol mu vypocitany nedoplatok, ktory teraz odmieta zaplatit hoci pri predaji sa podpisom zaviazal, ze podlznosti vyrovna. Ako na takehoto vychytralca Tvrdi, ze nic platit nebude, malo mu to byt vraj vyuctovane nacas. Ano, mozno sa to da zviest na byvaleho predsedu. Lenze aj na Radu, ktora ho mala kontrolovat a ktorej clenom bol aj dotycny dlznik, ktory kratko po zmene predsedu byt predal. To su "story" co?!