megana44
23.02.11,14:22
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako to vlastne s tým zákonom je.
Minulého roku v novembri som podpísala zmluvu o kúpe DB, ale družstvo ju dalo zapísať do katastra až tohto roku vo februári.
byt som kupovala z dôvodu, že som ho potrebovala predať a bývalého manžela vyplatiť a DB sa nedal predať na hypotéku.
Teraz už mám záujemcov a neviem čo mám robiť.
Podľa toho zákona mám zaplatiť 19% daň. Takže uvediem príklad byt som odkúpila za 3000€ a predám ho za 70 000€ takže zo sumy 67 000€ má zaplatiť 19% :mad:, Ja si potrebujem kúpiť menší byt dá sa môj byt započítať ako moje náklady a daň zaplatiť len z rozdielu medzi predajom bytu a kúpou nového bytu.
Prosím poradte mi
Ďakujem
Chobot
23.02.11,19:29
Dobrý deň,
potrebovala by som poradiť, ako to vlastne s tým zákonom je.
Minulého roku v novembri som podpísala zmluvu o kúpe DB, ale družstvo ju dalo zapísať do katastra až tohto roku vo februári.
byt som kupovala z dôvodu, že som ho potrebovala predať a bývalého manžela vyplatiť a DB sa nedal predať na hypotéku.
Teraz už mám záujemcov a neviem čo mám robiť.
Podľa toho zákona mám zaplatiť 19% daň. Takže uvediem príklad byt som odkúpila za 3000€ a predám ho za 70 000€ takže zo sumy 67 000€ má zaplatiť 19% :mad:, Ja si potrebujem kúpiť menší byt dá sa môj byt započítať ako moje náklady a daň zaplatiť len z rozdielu medzi predajom bytu a kúpou nového bytu.
Prosím poradte mi
Ďakujem

Nie nedá sa. Kúpou a predajom si si zarobila 67000 EUR!!!! tak tento príjem predsa musíš zdaniť.

J
Keby si nejaký byt kúpila za 65000 a predala za 70000, tak by si bola zarobila len 5000 a to by si musela zdaniť. Ty si prišla k peknej sume a chceš sa vyhnúť zdaneniu?
Ice dive
23.02.11,19:45
no cesta by tu bola ale nie je jednoduchá... a záleží od mesta, kde by sa táto transakcia realizovala... ale na Vašom mieste by som skúsil byt vymeniť väčší za menší + ich doplatok... t.j to čo píše Chobot, platili by ste len daň z rozdielu medzi hodnotami jednotlivých bytov.... toto je však limitujúce nakoľko takýchto ľudí ťažko zohnať...
Mária27
23.02.11,20:20
V zákone je uvedené, že od dani je oslobodený:
- príjem z predaja nehnuteľnosti po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia
- príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa
- príjem z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Prečo nie je oslobodený takýto prípad, keď by bola nájomcom družstevného bytu viac ako 5 rokov, nepreviedla členské práva za trhovú cenu, ale najskôr byt odkúpila a hned ho predala? Alebo som si niečo nevšimla?
Mária27
23.02.11,20:26
no cesta by tu bola ale nie je jednoduchá... a záleží od mesta, kde by sa táto transakcia realizovala... ale na Vašom mieste by som skúsil byt vymeniť väčší za menší + ich doplatok... t.j to čo píše Chobot, platili by ste len daň z rozdielu medzi hodnotami jednotlivých bytov.... toto je však limitujúce nakoľko takýchto ľudí ťažko zohnať...
Práveže som našla vyjadrenie odborníčky na dane, že treba pri zámene treba vyčísliť nepeňažný príjem:

Zámena bytov
V praxi dochádza často k zámenám bytov. Zámena sa realizuje zámennou zmluvou, ktorá je upravená v § 611 Občianskeho zákonníka. Na zmluvu, podľa ktorej si zmluvné strany vymieňajú vec za vec, a to tak, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva, za predávajúcu stranu a ohľadne veci, ktorú výmenou prijíma, za kupujúcu stranu, sa primerane použijú ustanovenia o kúpnej zmluve.
Z hľadiska zákona o dani z príjmov sa v prípade zámeny bytov aplikuje § 2 písm. c) zákona, podľa ktorého príjmom je peňažné plnenie a nepeňažné plnenie dosiahnuté aj zámenou. Príjem dosiahnutý zámenou bytu (ak nejde o byt zahrnutý v obchodnom majetku) sa považuje za ostatný príjem podľa § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov.


Príklad

Daňovník A nadobudol v roku 2002 kúpou od bytového družstva jednoizbový byt za 10 000 Sk. Byt obývala jeho matka a daňovník v ňom nemal trvalý pobyt. Obdobne daňovník B nadobudol v roku 2002 trojizbový byt za 20 000 Sk, v ktorom nemal trvalý pobyt, ale ho prenajímal. V roku 2006 sa dohodli na základe zámennej zmluvy tieto byty vymeniť. Súčasne sa dohodli, že daňovník A, ktorý za jednoizbový byt získa trojizbový byt doplatí v hotovosti 400 000 Sk. V zámennej zmluve je uvedená cena vymieňaných bytov určená znaleckým posudkom tak, že cena jednoizbového bytu je 400 000 Sk a cena trojizbového bytu 800 000 Sk.
Zámenou získal daňovník A nepeňažný príjem 800 000 Sk (hodnota získaného trojizbového bytu) a daňovník B získal nepeňažný príjem 400 000 Sk (hodnota získaného jednoizbového bytu) a peňažný príjem 400 000 Sk (doplatok), t.j. jeho príjem spolu je 800 000 Sk.
Príjmy dosiahnuté oboma daňovníkmi budú predmetom zdanenia ako ostatný príjem v § 8 ods. 1 písm. b) zákona o dani z príjmov. K príjmu si daňovníci uplatnia výdavok, ktorým vzhľadom na spôsob nadobudnutia bytov bude kúpna cena, ktorú za byt preukázateľne zaplatili. Daňovník A si príjem 800 000 Sk zníži o výdavok 10 000 Sk a daňovník B si príjem 800 000 Sk zníži o výdavok 20 000 Sk.


Ing. Ivana Valterová
odborník v oblasti dane z príjmov
Kvaka
23.02.11,21:10
V zákone je uvedené, že od dani je oslobodený:
- príjem z predaja nehnuteľnosti po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia
- príjem z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa
- príjem z prevodu členských práv a povinností v bytovom družstve súvisiacich s prevodom práva užívania nájomného družstevného bytu, ak daňovník užíval tento byt na bývanie aspoň päť rokov odo dňa uzavretia nájomnej zmluvy s bytovým družstvom.

Prečo nie je oslobodený takýto prípad, keď by bola nájomcom družstevného bytu viac ako 5 rokov, nepreviedla členské práva za trhovú cenu, ale najskôr byt odkúpila a hned ho predala? Alebo som si niečo nevšimla?
V prechodných ustanoveniach zákona o dani z príjmov je uvedené v § 52j ods. 2:
Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.
Ako sa dá vysvetliť tá posledná veta?
Mária27
23.02.11,21:47
V prechodných ustanoveniach zákona o dani z príjmov je uvedené v § 52j ods. 2:
Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.
Ako sa dá vysvetliť tá posledná veta?
Pozri § 52 ods. 7. Asi sa to zmení zas až pri zmene zákona:(
Zita5
24.02.11,05:23
V prechodných ustanoveniach zákona o dani z príjmov je uvedené v § 52j ods. 2:
Oslobodenie príjmu podľa § 9 ods. 1 písm. a), i) a j) predpisu účinného do 31. decembra 2010 sa použije na príjmy z predaja takéhoto majetku nadobudnutého do 31. decembra 2010. Na príjem z predaja bytu, ktorý bol obstaraný pred 1. januárom 2004, dosiahnutý po 31. decembri 2010 sa použije § 9 predpisu účinného do 31. decembra 2010.
Ako sa dá vysvetliť tá posledná veta?

Ja osobne to chápem, že ak som osobné vlastníctvo nadobudla pred 31.12.2010(splnila som 5 rokov) a byt predám v roku 2011 , tak sa na mňa vzťahuje oslobodenie podľa §9.Samozrejme skúmame podmienky oslobodenia podľa platného zákona do 31.12.2010.Tebou uvedené znenie platí aj na byty nadobudnuté pred 1.1.2004.

Ale som aj toho názoru , že zadávateľka získa vlastníctvo zápisom v katastri v roku 2011 a ak v roku 2011 aj byt predá,tento príjem musí zdaniť .


A pridavam k tomu aj nasledovné vysvetlenie , že prečo v zákone spomínajú obdobie pred 1.1.2004 a je to zároveň aj odpoveď pre Máriu k § 52 odst.7:


Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona, ktorý bol účinný do 31. decembra 2004, bol príjem z predaja bytu oslobodený od dane, ak boli splnené dve nasledovné podmienky – predávajúci musel byt vlastniť a súčasne musel v ňom mať aj trvalý pobyt aspoň po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.

Podľa znenia ustanovenia platného do konca roka 2004 sa na účely oslobodenia príjmu skúmala jednak dĺžka trvalého pobytu a súčasne aj doba, po ktorú daňovník byt vlastnil bezprostredne pred jeho predajom.

S účinnosťou od 1. januára 2005 bola zákonom č. 659/2004 Z. z. z ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona podmienka doby vlastníctva predávaného bytu vypustená.

Rovnako od 1. januára 2005 došlo k úprave prechodného ustanovenia § 52 ods. 7 zákona, a to v tom zmysle, že príjem z predaja bytu nadobudnutého do konca roka 2003, dosiahnutý od 1. januára 2005, sa považuje za oslobodený od dane vtedy, ak sú splnené podmienky ustanovené v § 9 zákona v znení platnom od 1. januára 2005.

To znamená, že ak napr. v januári 2005 daňovník predá byt, v ktorom mal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom a ktorý vlastní od decembra 2003 (byt nie je a ani nebol zahrnutý do obchodného majetku), príjem z predaja bytu je oslobodený od dane, pričom nie je rozhodujúce, či tento byt mal predávajúci vo vlastníctve po dobu aspoň dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom.

Podľa citovaného prechodného ustanovenia sa na príjem z predaja bytu nadobudnutého do konca roka 2003, ktorý bol dosiahnutý do konca roka 2004, použijú ustanovenia zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov platného do konca roka 2003.

A takto nás tie zmeny zákonov ničia ;)
Zita5
24.02.11,05:53
Mária s tou zámenou to tiež nebude také jednoznačné, že by veľa ušetrila na daniach ako uvádza v citácii príkladu, pretože do nákladov si uplatní skutočný výdavok na odkúpenie bytu do vlastníctva od SBD(napr.) a tá suma je zanedbateľná oproti príjmu.

Pre zadávateľku :
Ak predáte byt a zaobstaráte si kúpou nový byt , tak kúpa nového bytu nie je Vašim výdavkom o ktorý znížite zdaniteľný príjem z predaja .
Veľká škoda, že ste v roku 2010 nekonali skôr .
megana44
24.02.11,06:24
Pre chobota

Ja sa nechcem vyhnúť žiadnemu plateniu a k žiadnej veľkej sume som neprišla a ani nepríde.
Ja potrebujem riešiť svoj bytový problém po rozvode, bývame s ex v jednom byte už 3 roky, kým bol byt družstevný tak sa mi ho nepodarilo ani vymeniť ani predať.
Tak som ho z požičaných peňazí odkúpila, aby bol OV a ľahšie predal.
Myslím, že ten zákon bol nato aby hlavne Tí čo mali nakúpených viac bytov za málo peňazí a potom na tom zarábali predajom keď cena bytov bola vyššia.
Ale čo osamelí rodičia, ktorí napr. sú v hmotnej núdzi a ich východiskom môže byť aj to že si kúpia menší byt a tak si finančne pomôžu ????

Nie každý je bohatý...má prácu....
megana44
24.02.11,06:26
Pre chobota

Ja sa nechcem vyhnúť žiadnemu plateniu a k žiadnej veľkej sume som neprišla a ani nepríde.
Ja potrebujem riešiť svoj bytový problém po rozvode, bývame s ex v jednom byte už 3 roky, kým bol byt družstevný tak sa mi ho nepodarilo ani vymeniť ani predať.
Tak som ho z požičaných peňazí odkúpila, aby bol OV a ľahšie predal.
Myslím, že ten zákon bol nato aby hlavne Tí čo mali nakúpených viac bytov za málo peňazí a potom na tom zarábali predajom keď cena bytov bola vyššia.
Ale čo osamelí rodičia, ktorí napr. sú v hmotnej núdzi a ich východiskom môže byť aj to že si kúpia menší byt a tak si finančne pomôžu ????

Nie každý je bohatý...má prácu....
Zita5
24.02.11,07:05
Pre chobota

Ja sa nechcem vyhnúť žiadnemu plateniu a k žiadnej veľkej sume som neprišla a ani nepríde.
Ja potrebujem riešiť svoj bytový problém po rozvode, bývame s ex v jednom byte už 3 roky, kým bol byt družstevný tak sa mi ho nepodarilo ani vymeniť ani predať.
Tak som ho z požičaných peňazí odkúpila, aby bol OV a ľahšie predal.
Myslím, že ten zákon bol nato aby hlavne Tí čo mali nakúpených viac bytov za málo peňazí a potom na tom zarábali predajom keď cena bytov bola vyššia.
Ale čo osamelí rodičia, ktorí napr. sú v hmotnej núdzi a ich východiskom môže byť aj to že si kúpia menší byt a tak si finančne pomôžu ????

Nie každý je bohatý...má prácu....

megana , nič za to nedáte ak cez stránku www.drsr.sk napíšete dopyt , opíšte presne Váš problém(ale presne) a druhý dopyt si pošlite na Vaše daňové riaditeľstvo a žiadajte ich o vyjadrenie . Tento zákon je nový , určite k nemu pôjdu nejaké metodické usmernenia , ale ako býva zvykom, tak spravia až možno v polovičke roka, alebo ku koncu roka .

Vieme pochopiť Vašu situáciu, ale za znenie zákonov nemôžeme. Je veľkou škodu , že aj OSBD to tak neskoro odoslalo na kataster,ale tam to tiež trvá, neviem či tam je zákonná lehota 30 alebo 60 dní .Veľká škoda, že s týmto ste nezačali pracovať skôr ,ako som už písala v mojom príspevku .
Kvaka
24.02.11,10:33
Ja osobne to chápem, že ak som osobné vlastníctvo nadobudla pred 31.12.2010(splnila som 5 rokov) a byt predám v roku 2011 , tak sa na mňa vzťahuje oslobodenie podľa §9.Samozrejme skúmame podmienky oslobodenia podľa platného zákona do 31.12.2010.Tebou uvedené znenie platí aj na byty nadobudnuté pred 1.1.2004.

Ale som aj toho názoru , že zadávateľka získa vlastníctvo zápisom v katastri v roku 2011 a ak v roku 2011 aj byt predá,tento príjem musí zdaniť .


A pridavam k tomu aj nasledovné vysvetlenie , že prečo v zákone spomínajú obdobie pred 1.1.2004 a je to zároveň aj odpoveď pre Máriu k § 52 odst.7:


Podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona, ktorý bol účinný do 31. decembra 2004, bol príjem z predaja bytu oslobodený od dane, ak boli splnené dve nasledovné podmienky – predávajúci musel byt vlastniť a súčasne musel v ňom mať aj trvalý pobyt aspoň po dobu dvoch rokov bezprostredne pred predajom.

Podľa znenia ustanovenia platného do konca roka 2004 sa na účely oslobodenia príjmu skúmala jednak dĺžka trvalého pobytu a súčasne aj doba, po ktorú daňovník byt vlastnil bezprostredne pred jeho predajom.

S účinnosťou od 1. januára 2005 bola zákonom č. 659/2004 Z. z. z ustanovenia § 9 ods. 1 písm. a) zákona podmienka doby vlastníctva predávaného bytu vypustená.

Rovnako od 1. januára 2005 došlo k úprave prechodného ustanovenia § 52 ods. 7 zákona, a to v tom zmysle, že príjem z predaja bytu nadobudnutého do konca roka 2003, dosiahnutý od 1. januára 2005, sa považuje za oslobodený od dane vtedy, ak sú splnené podmienky ustanovené v § 9 zákona v znení platnom od 1. januára 2005.

To znamená, že ak napr. v januári 2005 daňovník predá byt, v ktorom mal trvalý pobyt najmenej po dobu dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom a ktorý vlastní od decembra 2003 (byt nie je a ani nebol zahrnutý do obchodného majetku), príjem z predaja bytu je oslobodený od dane, pričom nie je rozhodujúce, či tento byt mal predávajúci vo vlastníctve po dobu aspoň dvoch rokov bezprostredne pred jeho predajom.

Podľa citovaného prechodného ustanovenia sa na príjem z predaja bytu nadobudnutého do konca roka 2003, ktorý bol dosiahnutý do konca roka 2004, použijú ustanovenia zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov platného do konca roka 2003.

A takto nás tie zmeny zákonov ničia ;)
Veď hej, ja toto chápem, prečo to tam bolo, tie podmienky boli vtedy v roku 2003 prísnejšie, malo sa teda postupovať podľa novšieho predpisu, ale opäť sa pýtam, načo je tam tá posledná veta teraz? Asi som mimo, ale každý byt, nadobudnutý pred rokom 2004 už niekto vlastní aspoň 7 rokov, a trvalý pobyt bol už v roku 2009 v takomto prípade bezpredmetný.
Ganéša
24.03.11,06:59
Dobrý deň, ak predávam byt, ktorého vlastníkom som od roku 2003, ale nemal som tam trvalý pobyt (bývala tam mama), musím platiť z predaja 19 % daň? A Ak následne kupujem ďaľší, musím z neho platiť (z kúpy) daň?
Chobot
24.03.11,08:16
Dobrý deň, ak predávam byt, ktorého vlastníkom som od roku 2003, ale nemal som tam trvalý pobyt (bývala tam mama), musím platiť z predaja 19 % daň?

Nemusíš.


A Ak následne kupujem ďaľší, musím z neho platiť (z kúpy) daň?

Keď kupuješ, neplatíš daň. Veď to nedáva logiku - kúpiš a ešte by si platila daň? Z čoho? Veď nemáš príjem.
felix1
27.03.11,06:21
Myslím, že ten zákon bol nato aby hlavne Tí čo mali nakúpených viac bytov za málo peňazí a potom na tom zarábali predajom keď cena bytov bola vyššia.
Ale čo osamelí rodičia, ktorí napr. sú v hmotnej núdzi a ich východiskom môže byť aj to že si kúpia menší byt a tak si finančne pomôžu ????

Nie každý je bohatý...má prácu....

Prave z tej ,,financnej pomoci,, ziskanej predajom sa plati dan :( ,,Socialnost,, zdanenia riesia ine zakony. Pri platbe v potravinach tiez platime rovnaku DPH bez ohladu na socialnu situaciu rodiny.
Skoda ze si na nevyhodnost byvania cez SBD prisla az teraz. SBD je v dnesnej dobe podla mna znacne nevyhodna forma byvania co sa ukaze pri pripadnom zadlzeni druzstva alebo pri predaji takto ,,neskoro,, odkupeneho bytu.