ADRIcK
23.02.11,20:06
Dobrý deň.

Som SZČO a dostal som dotáciu (de minimis) od úradu práce na pracovného asistenta pre ZTP podľa §59 zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti. Mám s asistentom uzatvorenú: "Zmluva o poskytovaní pracovnej asistencie pri prevádzkovaní alebo vykonávaní samostatnej zárobkovej činnosti občana so ZP", ktorá je uzatvorená v zmysle §51 a §853 Občianskeho zákonníka. Vlastne na podobnom základe je uzatvorená aj zmluva o výkone osobnej asistencie. Asistenciu bude vykonávať asi 100hod mesačne suma 450e. Zmluva je uzatvorená medzi SZČO (ja) a občanom.

Otázky:
Mám sa prihlásiť na soc.poisť. ako zamestnávateľ a platiť urazové a garančné poistenie?
Musí asistent, ktorý je už SZČO zahlásený na DU, zahlásiť na DU že vykonáva túto asistenciu, alebo netreba?
Ako bude asistent uvádzať tento príjem vo svojom danovom priznaní? Myslím tým či ako príjem zo závislej činnosti, alebo ako príjem z činností, ktoré nie sú živnosťou ani podnikaním (tak ako sa uvádza osobná asistencia) a može si odrátať 40% výdavky.

Za námahu s odpoveďami Vám ďakujem.
Vieris
04.04.12,10:14
Zdravím, riešime tento istý problém ako vy. V tomto superštáte nikto nevie ako to má byť, upsvar. odkazuje za daňovy úrad, daňovy na soc. poist, soc. poist na upsvar a dokolečka dokola. Zmluva je uzavretá podľa občianského zákonníka práce § 51 a §853 a podľa predlohy od upsvar musí mať pracovný asistent úrazové a garančné poistenie, čo sa bije z občianskym zákonníkom, kedže nieje prac. asistent zamestanec. Ak je raz zmluva podla obč. zákonníka tak nemôže byť podla zakonníka prace predsa, v ktorom je definovnané že zamestnávatel platí za zamestnanca(prac. asistenta garančne a urazové poistenie)To znamená má sa platit za pracovného asistenta garančné a úrazové poistenie,alebo nie, ak ano tak akým spôsobom??Zistili ste niečo nové?Dakujem pekne a pozdravujem superštát..)))
ADRIcK
04.04.12,12:10
toto som nasiel ja, vyjadrenie DR
Vieris
05.04.12,07:57
Toto viem,ale nikde sa nedá dopátrať,že či má mať dotyčny pracovny asistent(fyzická osoba) napríklad DIČ, či si musí platiť odvody socialne,alebo len garančne a urazové(čo v tomto prípade nemože byť,kedže nieje zamestanec),takže pátram dalej a asi to bude treba poslať na najvyššie miesta......dakujem.....(
Taťa.S
14.05.12,17:27
Zdravím..tiež riešim prac.asistenta...Na ÚPSVaR mi povedali,že keďže som SZČO a žiadam asistenta pre seba,musí byť samoplatiteľ. Na soc.poisťovni mi povedali,že odvody prvý rok nemusí platiť vôbec (ak chce dobrovoľne môže),ale po daňovom priznaní za rok 2012(ak zarobí viac ako cca 4000€) od 1.7.2013 musí začať platiť.Na daňovom mi zas pani povedala,že musí mať DIČ a dane zaplatí v daňovom priznaní za rok 2012. Takže ja som sa dozvedela niečo takéto...Či je to tak neviem,ale dúfam,kedže pani na sociálke ani nevedela,že medzi osobnou a pracovnou asistenciou je rozdiel :/