Julian
23.02.11,20:02
Vedel by niekto prakticky poradiť ako si doma otestovať akumulátor, ale napr. aj batériu? Podobne ako hodinár strčí batériu do prístroja a vie či je ešte dobrá.
Hnevá ma ak vlečiem foťák a po chvíli je akumulátor slabý a treba čakať, kým sa "zotaví".
To že si mám zobrať náhradný viem, ale aj tak.
Voltmeter a ampérmeter mám.
anonym222
23.02.11,19:17
Po prvé môžeš overiť kapacitu akumulátora - najlepšie realizovať jeden celý vybíjací cyklus plne nabitej batérie.
Po druhe môžeš zistiť vnútornú impedanciu akumulátora, tzv. tvrdosť zdroja, a to podľa zmeny napätia pri určitej dostatočne veľkej záťaži.
Tieto dva parametre spolu súvisia, avšak nedajú sa celkom vzájomne nahradiť. Aj tvrdší akumulátor môže mať menšiu kapacitu a opačne.
buchač
23.02.11,19:18
Vedel by niekto prakticky poradiť ako si doma otestovať akumulátor, ale napr. aj batériu? Podobne ako hodinár strčí batériu do prístroja a vie či je ešte dobrá.
Hnevá ma ak vlečiem foťák a po chvíli je akumulátor slabý a treba čakať, kým sa "zotaví".
To že si mám zobrať náhradný viem, ale aj tak.
Voltmeter a ampérmeter mám.

Inteligentná mikroprocesorová rýchlonabíjačka
Nabíjačka môže pracovať v nasledujúcich režimoch:
1. Nabíjanie
Pre nabíjanie je možné nastaviť voliteľné nabíjacie prúdy pre batérie a R03/ AAA (mikrotužkové) R6/AA (tužkové):
- 200 mA
- 500 mA
- 700 mAh

2. Vybíjanie
Nabíjačka vybíja týmito prúdmi:
- 100mA
- 200mA
- 350mA

Nasledujúci nabíjací prúd bude 2 x vyšší ako predtým nastavený vybíjací prúd.

3. Obnovovanie (osvieženie)
Špeciálny program starostlivosti o akumulátory slúžiaci k obnoveniu poškodených, alebo naformátovaniu nových batérií prostredníctvom opakovania vybíjacícha a nabíjacích cyklov, kým batéria nedosiahne maximum svojej aktuálnej kapacity.

4. Testovanie
Testovanie batérií – zistenie kapacity batéríí. Batéria bude najprv plne nabitá, potom vybitá a znova nabitá
Po vložení batérie do príslušnej nabíjacej šachty a otestovaní zistíte jeho kapacitu v „mAh“ alebo v „Ah“. Kapacita batérie bude zobrazená v príslušnom segmente na displaji nabíjačky.

Nabíjačka je vybavená LCD displejom, pri každej nabíjacej šachte môžeme vidieť nabíjací prúd, vybíjací prúd, napätie, kapacitu, doba nabíjania, druh režimu pre každú šachtu zvlášť.

Je ideálna pre nabíjanie Ni-MH batérií
Julian
23.02.11,19:43
Mám NiMH batérie GP 2700. Už si ani nepamätám koľko nabití mali zvládnuť (doteraz som ich odhadom- počet nabití- zaťažil tak na 10%) . Na začiatku som sa nemohol dočkať kým ich vybíjem a teraz sa mi zdá, že nejako zmäkli. Vonku mi robia problém, prídem domov a po čase v teple v aparáte indikátor ukazuje 50% stav batérii aj viac.
Žiadnu špeciálnu nabíjačku nemám.
Uvítal by som radu ako ich "vzkriesiť" ak sa dajú. Prípadne čo som robil zle. Párkrát som ich celkom nevybil, ale len dobil keď som nechcel aby ma nechali v štichu.
viktorviktor
24.02.11,11:50
V zime je treba držať bateriu aj akumulátor v teple, stačí vo vrecku košele, založiť, vyfotiť a znovu schovať.
Julian nabudúce kúp len GP 2100 alebo 1800, vydržia oveľa viac, niekde sa o tom rozpisovali, je to zložením vnútrajška.
Julian
25.02.11,19:56
V zime je treba držať bateriu aj akumulátor v teple, stačí vo vrecku košele, založiť, vyfotiť a znovu schovať.
Julian nabudúce kúp len GP 2100 alebo 1800, vydržia oveľa viac, niekde sa o tom rozpisovali, je to zložením vnútrajška.

V zime nosím aparát pod vetrovkov alebo časť aparátu kde sú baterky "ohrievam" rukou.
Ale v tom čísle niečo bude. Tých 2700 je neobvykle vysoké a možno platí niečo za niečo.
Len neviem či to platí iba pre GP alebo všeobecne.
Marína
25.02.11,20:35
Julian, tiež používam tie isté batérie, GP 2700. Prvé mi vydržali dosť dlho, možno aj rok a pol, mala som dve sady, jednu spomínanú 2700 a 2300. Myslím, že menej fotím ako ty. Kúpila som si jednu novú sadu ale tie staré stále nabité nosím so sebou, na výmenu.
Presne včera manžel od známeho dostal veľmi šikovnú vecičku, battery tester. Má veľkosť cca 4x4 cm. Zajtra odfotím a priložím ti to tu. Neskôr skúsim aj zistiť, kde to bolo kúpené.

Dodatok:
Foto prikladám. Kúpiš v predajni, kde predávajú meracie prístroje. Rozmery testera 50x53 mm. V KE merač bol kúpený na Kováčskej ul., na názov predajne si dotyčný pán nevedel spomenúť. Manžel sa na cenu nepýtal, pretože to bol od neho darček.
Julian
26.02.11,19:16
Marína ďakujem za odpoveď a foto prístroja. Niečo také som si predstavoval a hlavne, že je to použiteľné aj v teréne, lebo doma to môže byť "good", ale vonku pri -15 st. C už "good" nemusia byť. Zdá sa, že to nebude ani veľmi drahé, ale vyzerá to šikovne.
Ináč zdá sa mi, že ten môj aparát je aj dosť veľký žrút elektriny. Ak je v pohotovostnej polohe tak pracuje, ale ak ho vypnem a opätovne chcem zapnúť, tak vtedy sa nechá prosiť.
Marína
26.02.11,19:41
Julián, keď pôjdem okolo Kováčskej ulice tak sa pozriem, koľko to stojí. Tiež si nemyslím, že to bude veľká položka. Ako meria vonku a k tomu v zime, toť otázka.
Nenosíš so sebou aj náhradnú sadu batérii?
Inak ten tester meria aj batérie, neviem ako sa presne nazývajú, tie okrúhle, do hodín. Ukazovateľ merania je ten spodný úzky prúžok červený a zelený.
Julian
26.02.11,20:02
Doteraz som to nepotreboval, ale ako som už raz povedal nechodím preto aby som fotil, ale keď už chodím tak aj fotím.
Keď som na bežkách a na tele mi hompáľa aparát a nakoniec je mi aj tak nanič alebo viď dole výsledok :eek: :D:D
Marína
26.02.11,20:12
Škoda, preškoda.:mee:
Stefan2005
27.02.11,08:01
Marína
27.02.11,08:26
Števko, podľa mňa to bolo kúpené v tejto predajni http://www.cbelektro.sk/ Neviem však ten tester na ich stránke nájsť. Zajtra tam zavolám.
tibor.
27.02.11,08:51
ten tester je zbytocnost.
bude to asi len rezistor a amtermeter.
staci ked niekde pohladas hodnoty rezistora, a aky by mal mat prud - vacsinou je to na stranke vyrobcu baterii, alebo si to jednoducho otestujes na dobrych bateriach, pokusom.
pri nimh bateriach je vacsinou pokles prudu skokovy.
urcite sa da najst vela pokusov, grafov a statistik...
nstaci len google a :
tester, circuit, battery, current, voltage, 1,2v, mah,...
PotPalo
27.02.11,11:21
Ten ručičkový tester mám, je k ničomu. Je to len voltmeter, ukazuje zelenú a pritom batéria pri záťaži ide hneď dolu. Možno keby sa vylepšil odporom....

Tiež mám druhý tester, ten nemá ručičku ale má tri LED diódy (červená, žltá, zelená) , a ten meria podstatne lepšie. To preto, lebo vnútri má dva 10 Ohm odpory zapojené paralelne s meranou batériou, takže batéria sa meria nie naprázdno, ale pri odbere cca 300mA.

Alkalické (a aj klasické) batérie to meria dobre, lebo ich postupným vybíjaním klesá aj ich napätie.
Nabíjacie batérie sa merajú ťažšie, majú stále plné napätie (klesá iba kapacita), až keď ostáva asi len 20% tak začne napätie klesať.

A ako už bolo spomínané, na meranie batérie ti stačí voltmeter a odpor. Priebežným meraním si urobíš tabuľku koľko voltov=koľko ešte ostáva %.
petmar
27.02.11,13:18
Dnešnými číslicovými V-A metrami sa to meria ťažko, lebo majú veľký vstupný odpor , merané napätie klesne o desatinky. Predtým keď som meriaval starým ručičkovým AVOMETom, dal som na niektorý prúdový rozsah - A, krátke pripojenie a bol vidno, kde až ručička vyjde a bola jasná kapacita v batérii. No už taký merák nemá asi skoro nikto, ani ja. Dobrá cesta je s tým paralelným priložením odporu alebomerať pri spotrebe, ak sa dá, teda meranie napätia pri záťaži, ako píše PotPalo.
Julian
28.02.11,13:19
Ak testér je len voltmeter tak je to naozaj o ničom, pretože aj skoro prázdna batéria má takmer nominálne napätie (to som premeral)
Na základe toho čo som tu prečítal som experimentoval a zapojil do série s akumulátorom 27 Ω odpor a meral som prúd. Podľa ohmovho zákona by mal byť prúd 1,4(V)/27 (Ω)=0,051 (A) → 51 (mA). Ja som nameral 47 mA. Po vyfotení 20 obrázkov a pri niekoľkých zapnutiach a vypnutiach pri 4 st. C som to premeral po 5-tich hodinách od fotenia a prúd klesol na 44,7 mA a o 12h neskôr mierne stúpol na 44,9 mA. Potom som vložil článok do chladničky na -6 st.C a znovu premeral. Prúd bol stále rovnaký a k poklesu nedošlo.
Keď som však premeral článok starší, tak som nameral 1,1 V, ale keď som ho zapojil do série s odporom 27 Ω tak prúd rýchlo klesal- od 11 mA až po 1,5 mA asi za 20 sekúnd.
Pri nepoužitej batérii AAA (mikrotužkovej) som nameral 1,62 V (údaj 1,5V) a prúd 55,1 mA pri zaradenom odpore 27 Ω. Podľa ohm. zákona by to malo byť 1,62V/27,7 Ω=58 mA (odpor má nominálnu hodnotu 27 Ω, ale keď som ho premeral tak to bolo 27,7 Ω).

Teraz ide o to, či 27 Ω- vý odpor je adekvátne zaťaženie (aj pri dlhšom zaťažení nedochádzalo pri dobrej batérii k poklesu prúdu- Potpalo spomína 2x 10 Ω) ak áno tak, len empiricky odsledovať správanie akumulátora, urobiť tabuľku a možno by sa to dalo použiť na sledovanie stavu batérií a akumulátora.
Braňo
28.02.11,13:35
Na Dealextreme je ešte presnejší merač : http://www.dealextreme.com/p/3-5-lcd-digital-battery-power-level-tester-24219

mám ho a môžem ho odporučiť.
tibor.
28.02.11,14:11
merat kapacitu nimh akumulatora tak maly prudom je asi nemozne.
napriklad podla tejto (http://img.photobucket.com/albums/v482/SilverFoxCPF/TitaniumAA2700atVariousRates.gif) zavislosti je vidiet ze kapacita sa da najpresnejsie zmerat asi pri piatich amperoch (mozno by stacili aj tri). pri malych prudoch je ale vybijanie akumulatora skokove.
bude potom uz len stacit zmerat napatie takto zatazenych baterii ktore su par desiatok fotiek pred vybitim, tie iste po vybiti a z toho by sa dala zistit kapacita.
Julian
28.02.11,19:31
Možno diletantská otázka (do el. som laik do bodky a písmena): ten graf to je jeden nabíjací cyklus, alebo celá životnosť aku. batérie?

Keď som založil tému, tak mi išlo iba o to, ako zistiť či batéria je v takom stave, že sa mi vôbec oplatí brať aparát ak sa náhle rozhodnem kamsi ísť.
Nandrolon
07.03.11,07:04
Zaoberám sa leteckým modelárstvom a napíšem len k tým Vaším GP batériám jedno:
NiMh batéria nad 2000 mA je iba blbý reklamný trik, resp. bude mať také samovybíjanie že až...
Jednoznačne najlepšie NiMh batérie na zemeguli sú momentálne SANYO ENELOOP http://www.rcm-pelikan.cz/index.php?sec=product&id=29869 nič iné z NiMh sa už neoplatí kúpiť...
Majú nízke samovybíjanie, do foťáku sú ako stvorené, vydržia niekoľkokrát dlhšie ako iné 2700 a pod. šity a to čo je na nej písané, je aj pravda...
Kamarát doteraz nevie pochopiť, prečo s takouto batériou nafotí 2 x viac fotiek s bleskom ako s nejakými 2700-vkami...
Inej baterke ak stúpne vnútorný odpor, batéria tak zmäkne že už nevládze ani nabiť blesk....
Žiadna "lepšia" NiMh štandardnej veľkosti AA, príp. AAA momentálne neexistuje...
Chobot
07.03.11,10:49
Vedel by niekto prakticky poradiť ako si doma otestovať akumulátor, ale napr. aj batériu? Podobne ako hodinár strčí batériu do prístroja a vie či je ešte dobrá.
Hnevá ma ak vlečiem foťák a po chvíli je akumulátor slabý a treba čakať, kým sa "zotaví".
To že si mám zobrať náhradný viem, ale aj tak.
Voltmeter a ampérmeter mám.

Inak od dnes majú v Lidl v akcii takú skúšačku, ako tu niekto uviedol za 5,99 EUR...

http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/lidl_sk/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=13514
Julian
07.03.11,14:37
Inak od dnes majú v Lidl v akcii takú skúšačku, ako tu niekto uviedol za 5,99 EUR...

http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/lidl_sk/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=13514

Vďaka za informáciu. Niečo som kúpil.

Niečo som si už poštudoval a našiel som aj takú informáciu, že dosť dôležitú úlohu pri týchto akubatériach hrá nabíjačka (tam smeroval aj buchač v príspevku č.3).
Na každej akubatérii je údaj ako nabíjať: čas a nabíjací prúd.
Na tých jednoduchých nabíjačkách je : nabíjací prúd a nabíjacie napätie.

Tú čo mám ja po ôsmich hodinách vypne (ja som považoval že po vypnutí sú aku nabité), takže ja som vlastne vždy nabíjal iba na polovičný čas. Keď som ich dal nabíjať na kvalitnú nabíjačku, tak sa s nimi ešte dlho "trápila".

Výsledok som ešte neoveril, ale chcem veriť, že trampoty sú preč resp. budú menej nepríjemné.
buchač
07.03.11,15:23
Vďaka za informáciu. Niečo som kúpil.

Niečo som si už poštudoval a našiel som aj takú informáciu, že dosť dôležitú úlohu pri týchto akubatériach hrá nabíjačka (tam smeroval aj buchač v príspevku č.3).
Na každej akubatérii je údaj ako nabíjať: čas a nabíjací prúd.
Na tých jednoduchých nabíjačkách je : nabíjací prúd a nabíjacie napätie.

Tú čo mám ja po ôsmich hodinách vypne (ja som považoval že po vypnutí sú aku nabité), takže ja som vlastne vždy nabíjal iba na polovičný čas. Keď som ich dal nabíjať na kvalitnú nabíjačku, tak sa s nimi ešte dlho "trápila".

Výsledok som ešte neoveril, ale chcem veriť, že trampoty sú preč resp. budú menej nepríjemné.

...čas nabíjania ???
Sa mi nechce nejak veriť , respektíve na tých mojich nemám...

Ale mám návod ku svojej nabíjač , kde čas nabíjania :


kapacita batérie / mAh / x 1,4
Čas nabitia = ---------------------------------
nabíjací prúd prístroja / mA /
Julian
07.03.11,17:46
...čas nabíjania ???
Sa mi nechce nejak veriť , respektíve na tých mojich nemám...

Ale mám návod ku svojej nabíjač , kde čas nabíjania :


kapacita batérie / mAh / x 1,4
Čas nabitia = ---------------------------------
nabíjací prúd prístroja / mA /


Ak dosadím svoje údaje (z akubat) do Tvojho vzorca tak to sedí.

2700(mAh)x1,4=3780 (mAh):250 (mA) =15,12 h (na akubat. 16 h)
PotPalo
07.03.11,22:07
Alebo jednoduchšie napísané, platí už od NiCd akumulátorov: nabíja sa 14 hodín prúdom 1/10 kapacity akumulátora. Napríklad 2000mAh sa nabíjajú na 200mA 14 hodín. 700mAh sa nabíjajú na 70mA 14 hodín atď.

Tiež používam Sanyo Eneloop, zatiaľ spokojnosť. Jeden pár je vo foťáku, druhý náhradný nabitý na polici. A viem, že na tej polici ostane aj nabitý a dá sa naň spoľahnúť. Keď niekde idem fotiť, beriem ho zo sebou a zatiaľ nesklamal. Nabíjačku mám len 120mA, takže nabíja okolo 23 hodín, ale ja mám čas. Inak rýchlonabíjanie vraj skracuje životnosť akumulátorov.
Nandrolon
08.03.11,04:47
Inak od dnes majú v Lidl v akcii takú skúšačku, ako tu niekto uviedol za 5,99 EUR...

http://www.lidl.sk/cps/rde/xchg/lidl_sk/hs.xsl/offerdate.htm?offerdate=13514

takéto skúšačky maximálne objavia totálne umrtvený článok, nič iné...

Ak by chcel skutočne merať jej stav, musel by zmerať vnútorný odpor, tzv. Ri - to je hlavný ukazovateľ kondície batérie, a volty + waty by musel merať pri záťaži, nakoľko prázdna baterka môže dať toľko voltov, koľko zdravá, napr. u našich obľúbených Li-pol je to 4,2V na článok /nominálna hodnota je 3,7V na článok/ ale akonáhle sa začne z nej brať povedzme 15 ampér /slabší elektropohon do vetroňa/ tak napätie pri mäkkej baterke poklesne tak hlboko že motor prestane dostatočne ťahať, prípadne to až vypne regulátor, nakoľko by nastal "ohňostroj"...
Takže takéto voltmetre tak pre deti na hranie, fakt seriózne s tým nezmeráš nič...

- Čo sa týka nabíjačiek, je to tá najdôležitejšia /a najdrahšia vec.../ hovorím o "nabíjačkách, nie o hračkách..."
- Základ je nabíjať dovtedy, pokiaľ sa nezačne hriať, nad 45 stupňov celzia pre NiMh znamená nezvratné poškodenie aku. Pri nabíjaní NimH sa dosť často používa teplotná sonda, ktorá sa pripne na batérie...
Ďalej je dôležité pre minimalizáciu pamäťového efektu, aby sa NiMh vybíjali úplne do prázdna 0,8V na článok, inak sa začne rozrastať pamäťový efekt /baterka si zapamätá koľko mA bolo z nej ťahané a nabudúce už pri tejto hranici jej klesne napätie a tvári sa ako vybitá.../. Tento efekt sa minimalizuje napríklad raz ročne ich preformovaním a precyklovaním, napr. 2 cykly
1. vybiť - nabiť
2. vybiť - nabiť
- buď sa dá nastaviť časové obmedzenie, alebo kapacitné obmedzenie, tepelné obmedzenie, alebo nabíjačka rozpozná tzv. delta-peak, ale ak ich chceme "zrovnať" delta-peak má byť vypnutý a má sa nabíjať buď na kapacitu, alebo nabíjací čas, samozrejme pre istotu mať zapojené teplotné čidlo...
O baterkách som už preštudoval toľko odborných článkov, možno už by to bola celá kniha. Je to obrovnská veda a koluje aj milión mýtov...

Ešte by som povedal jednu podstatnú vec, pred používaním každú nabíjačku odborne premerať /dať niekomu, kto má na to vybavenie/ nakoľko sa častokrát /väčšinou/ stáva, že nabíjačka je uvedená že dáva 250mA a v skutočnosti dáva 450mA - toto je veľký problém 99% lacných nabíjačiek. A potom sa človek čuduje že vyťahuje baterky horúce, čo v žiadnom prípade nemôže byť !!!! lebo dochádza k ich nezvratnému poškodeniu. Týka sa to hlavne nabíjačiek u všelijakých hračiek... Ja som mal jednu, kde bol accupack a napísané že nabíja sa 4 hodiny - accupack bol horúci, kolega odborník mi ju premeral a zistili sme že dáva o 300mA viac, tak som si vypočítal že pack budem nabíjať 1 h 50 minút a čuduj sa svete, ani sa nezahrial a používal som ho 2 roky /oproti ostatným, ktorým vydržal pol roka/ niečo obdobné som zažil aj s baterkou do motorky a do auta...
Marína
08.03.11,05:05
Chlapci, ja sa v tých písmenkočíselkách vôbec nevyznám, preložte mi to, prosím, do ženskej reči.;):) Ako dlho mám nabíjať, ak mám batérie GP 2700 (http://www.gpbatteries.com/html/products/rechargeable_hydride.html) a nabíjačku model GPPB03GS (http://www.mertithalat.com.tr/Admin/Images/Doc/1241701271_GPPB03GS.pdf)?
Ďakujem.:)
Nandrolon
08.03.11,05:46
O takýchto nabíjačkach práve píšem že človek nikdy nevie čo skutočne dávajú do bateriek...

Tvári sa ako automatická nabíjačka s časovou poistkou.
Jediná "primitívna rada" na diaľku je dať ich tam a po cca každej polhodine rukou skúsiť teplotu, ak už bude okolo 45 st. tak by som ich vybral...

aby som sa držal podľa návodu, ak ich dáš 4 kusy bateriek AA 2700, tak do každej súčasne ide zhruba 510 mA, to vychádza zhruba na 5 h. 20min. pri 100 % efektívnosti, ak pripočítaš 30 % straty /teplo/ vychádza to teoreticky zhruba na necelých 7 hodín, ale treba si uvedomiť že asi nikdy nedáš nabíjať baterku, ktorá je vybitá na 100%, jedine že by bola predtým vo "vybíjačke", takže moja rada, 5 - 6 hodín max. a priebežne by som kontroloval teplotu rukou.
pri plne obsadených 4 baterkách veľkosti AA prejde nabíjačka za 6 hodín aj niečo do tzv. udržiavacieho režimu v ktorom do nich láduje už iba 102,5 mA, to je už tak malý prúd že pri NiMh ani NiCd už nie je možné baterky poškodiť, ani keby si ich tam mala týždeň, prípadne pol roka vkuse /napr. motorkári cez zimu majú baterku niekedy celú zimu vkuse na nabíjačke v režime "udržiavanie" kedy nehrozí poškodenie príp. vybublanie elektrolytu...
Takže zhrnieme to na záver, dať ich tam, sem-tam skontrolovať či sa neprehrievajú a keď namiesto červeného svetla zasvieti zelené, tak sú nabité /ak ich nevyberieš predtým kvôli ich vysokej teplote.../
Marína
08.03.11,05:55
Ďakujem.:)
Scot2
16.05.12,15:48
Zdravím, vie mi niekto povedať aké minimálne a maximálne napätie (ide mi o to rozmedzie OD- DO) by som mal dodržať pri nabíjaní 4 sériovo zapojených AA bateriek? (2000 mAh)
podhygmin:-)
17.05.12,03:51
Nandrolon
17.05.12,04:40
U NiMh vybíjam do 0,8V na článok a nabíjanie sa ukončuje samo na tzv. deltapeak, konečné napätie sa v tomto režime nabíjania pre NiMh nesleduje. Baterka si sama zoberie koľko potrebuje a po určitom čase dochádza k zmene krivky nabíjania a ak to nabíjačka správne rozpozná /podmienkou je 1. kvalitná nabíjačka, 2. dostatočne vysoký nabíjací prúd, 3. baterky vo vynikajúcej kondícií/.
Ak je nastavený maličký prúd, povedzme 100 mA, nabíjačka nemusí rozoznať deltapeak.
Ak sú baterky už veľmi mäkké, teda majú vysoký odpor, tak nabíjačka si môže myslieť už po prvých 10-tich minútach nabíjania že prebehol deltapeak a ukončí nabíjanie, pritom baterka bude úplne prázdna.
Obecne platí že NimH sa nabíjajú MAXIMÁLNE 1/10C, teda pokiaľ sa nejedná špeciálne o priemyselné aku alebo tzv. pohonné aku, ktoré sa môžu nabíjať aj 1C.
Hlavne u NiMh sa treba riadiť jednou základnou vecou.
Baterku vybiť na 0,8V na článok, a potom nechať nabíjať, pričom si na kalkulačke vypočítam maximálnu hodnotu baterky x 1,3 až 1,5 /straty pri nabíjaní/ a nabíjam.
Ak skúsim baterku že sa začína hriať tak nad 40-50 st. celzia, treba ručne vypnúť nabíjačku, nakoľko toto je znak že baterka sa už prebíja.
I keď by som tu upozornil že práve pri nabíjaní 1/10C a menej sa NiMh neničia a môžu sa nechať aj 24 hodín, nemali by sa prebiť, lenže, nemali je široký pojem, pretože ak budeš mať 2 články mrtvé, celý pack sa môže prebiť...
Nominálne napätie klasickej tušky NiMh je 1,2V, plné nabitie ihneď po odpojení nabíjania je niekde okolo 1,45V.
Baterky by sa mali raz za čas, napr. rok precyklovať, teda povedzme 4 cykly vybiť-nabiť.
Vybíjať nízkym prúdom a nabíjať menej ako 1/10C pričom ich nechávať úmyselne prebíjať, týmto sa vyrovnávajú články.
Tie články, ktoré sú plné sa už nenabíjajú a tie čo ešte nie sú plné sa dobíju, pričom žiaden sa neprebije....
Takéto formovanie trvá aj niekoľko dní vkuse noc/deň...
Dúfam že ste ma pochopili...
Nandrolon
17.05.12,04:55
ešte by som podotkol jednu vec, všetky akumulátory nad 2000 je podvod, také neexistujú, resp. existujú ale pri vybíjaní takým prúdom že to nie je možné inde ako v laboratórnych podmienkach.
NiMh sú najhoršie akumulátory, jediné, ktoré tvoria výnimku z celého sortimentu sú SANYO ENELOOP, všetky ostatné sa im v ničom nevyrovnajú.
Ďalšia vec je že inú kapacitu z akumulátora dostanem pri vybíjaní 1 ampérom ako pri vybíjaní 200 miliampérmi...
Preto napríklad na 800-vky NiCd SANYA kolega nafotil asi 2 x toľko ako na nejaké 2500-vky a chudák doteraz to nechápe...
A zhodnotiť kondícia bateriek sa dá iba 1 spôsobom.
Vybiť-nabiť-vybiť /a merať koľko z nich vybijem/, tu ale treba nastaviť nejaký optimálny vybíjací prúd, nie veľký, nie moc malý...
Je mi smiešne ako niekde v servise alebo v autopredajni idú zisťovať VOLTMETROM kapacitu batérie, môžu zistiť jedine údaj že
a/ táto baterka je nabitá na 50%
b/ táto baterka je plne nabitá
c/ túto dajte na nabíjačku
- ale už nezistia, či sa jedná o baterku 45Ah do auta, alebo 80 Ah do auta...
- a hovorím, údaje o voltoch nič nepovedia, pretože ak sú baterky v inej kondícii, aj tieto volty sa budú meniť...
podhygmin:-)
17.05.12,05:00
Nandrolon

Maximalny suhlas,nad 2000 marketingovy tah.Pouzivam ENELOOPY a lepsie neexistuju a nabijam ich s Voltcraftom.Pozri video.
Nandrolon
17.05.12,05:54
Ono všeobecný problém je taký že NiCD výroba sa už obmedzila kvôli mám dojem škodlivosti cadmia a NimH okrem tých enelopiek fakt stoja zahovno, pretože tam sa udáva životnosť pri aplikáciách, ktoré používaš /nabíjaš/ aj viac ako 10 x týždenne /pohonný accupack v lietadle/ tak 1 rok, teda oni neumrú na počet cyklov, ale na vek.
Sanyo eneloop je výnimka, i keď nie sú vhodné na pohon, kde sa vyžaduje odber aj 20A ale napríklad do vysielačiek, foťákov a aplikácií, ktoré majú relatívne malú spotrebu vydržia v pohode niekoľko rokov. Hovorím a myslím to doslovne, nič lepšie v NiMh ako SANYO ENELOOP momentálne neexistuje ani z polovice...
Čo sa týka tvrdosti a vekovej výdrže, boli na tom NiCd lepšie, boli to také nezmary... dali sa oživiť aj po 2 rokoch nepoužívania...
bjuty smis
17.05.12,06:26
v servise sa voltmetrom zisťuje, či je batéria dobíjaná, samozrejme za chodu motora...
Marína
18.07.12,13:57
Chlapci, ja sa v tých písmenkočíselkách vôbec nevyznám, preložte mi to, prosím, do ženskej reči.;):) Ako dlho mám nabíjať, ak mám batérie GP 2700 (http://www.gpbatteries.com/html/products/rechargeable_hydride.html) a nabíjačku model GPPB03GS (http://www.mertithalat.com.tr/Admin/Images/Doc/1241701271_GPPB03GS.pdf)?
Ďakujem.:)
Poprosím vás o radu. S GP 2700 nie som spokojná. Mám dve staršie sady GP(2700 a 2300) a jednu novú 2700, lenže aj tá mi skoro nič nevydrží. Myslíte, že to môže byť nabíjačkou? Rozhodla som sa, že si kúpim Eneloop, potrebujem však radu, či mám kúpiť aj s nabíjačkou Eneloop alebo nabíjať ich v GPPB03GS. Už od nova sa mi v nej batérie veľmi nahrievajú. Nerada by som tie nové batérie zničila. V tej Eneloop nabíjačke sa dajú nabíjať aj batérie inej značky? Na stránke (http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/) je aj voľajaká novinka SANYO EneloopXX SAHR3UWX-4BP 2500 mAh. Poraďte mi, čo si mám objednať. Potrebujem do tohto (http://www.digineff.cz/art/jakejeto/090302canon_sx10.html) fotoaparátu.
Zrejme sa pýtam ako hotentot:D, ale v tomto som fakt na úrovni jasličkára.:---
Nandrolon
18.07.12,14:16
Ahoj.
GP vyhoď, pretože sa budeš nimi iba znervózňovať.
Kúp normálne SANYO ENELOOP tie 2000 mAh.
K nabíjačke sa je ťažko vyjadriť, pretože nevieme čo je zač a či je dobrá, musel by ti ju niekto fyzicky premerať.
Ak máš nejaké euro naviac, kúpil by som nabíjačku k eneloopom. Vieš ty potrebuješ nejakú jednoduchú nabíjačku, tak ti nejdem doporučiť nejakú modelársku, kde treba pájkovať káble a klietky a tak...
Samozrejme že s tou eneloop nabíjačkou môžeš nabíjať aj iné batérie, jednoducho sa pozrieš koľko mA dáva na výstupe a tým číslom potom vydelíš kapacitu inej baterky * 1,3
- teda napr. nabíjačka na eneloopy /bude to obyčajná nabíjačka s názvom eneloop, ale predpokladám že je teda výstup robený na eneloopy keď už bude k nim dodaná/ bude dávať napr. 400 mA na výstupe /je to síce viac, ale zase ich budeš nabíjať kratšie/.
Ty tam dáš baterky, kde každá bude mať 2000. Takže 2000/400*1,3=6,5. Teda najneskôr za 6 hodín a 30 minút by som baterky z nabíjačky vytiahol bez ohľadu na to aké svetielko svieti. Treba ale aj predným rukou skúsiť či nie sú moc teplé ak by boli, to je známka že NiMh sa už prebíjajú /keď sa hrejú/. Takže ak by po 4 hodinách boli baterky už moc teplé, treba ich vybrať, pretože na nabíjačke síce môže byť napísané výstup 400mA, ale v skutočnosti to môže byť aj 500mA aj viac.

Tie GP to už budú mať za sebou, už budú mať malú kapacitu a budú mať veľký vnútorný odpor. Teda ak ti nabíja kondenzátor blesku, tak sa vyšťavia a kľaknú, ak ich necháš odpočnúť tak na chvíľu zas idú.... proste na odpis do koša. Takto sa správa zničená/vyžitá/nekvalitná baterka.
Dúfam že sa z toho vysomaríš, teraz som prišiel a píšem veľmi rýchlo....
Marína
18.07.12,14:33
Ďakujem, že sa mi venuješ a máš na mňa trpezlivosť.:)
Myslím, že som porozumela čo mi chceš povedať, aj keď netuším čo mA "stvára", až na jednu vec. Ako zistím koľko má tá eneloopska nabíjačka na výstupe? Či má zrovna 400 mA? Je to jedno koľko má len ja si musím podľa toho prepočítať, ako dlho mám batérie nabíjať? Malo by to byť na nej napísané? Tiež aj podľa toho, koľko kusov batérií budem nabíjať?
Len pre istotu, bola by som rada, keby si mi podľa parametrov poradil či mám kúpiť túto (http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/nabijacka-sanyo-eneloop-mqn04-4-ks-sanyo-eneloop-baterie-tuzkove-aa-2000-mah/) alebo túto (http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/sanyo-nabijacka-mqn09-4x-baterie-sanyo-eneloop-aa/) alebo dokonca niektorú z rýchlonabíjačiek (http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/nabijacky-sanyo-eneloop/)? Ak áno, ktorú? Plus ešte dokúpim sadu 4 batérií 2000 mAh. (http://www.baterie.sk/sanyo-eneloop/sanyo-akumulatory-eneloop-aa-tuzkove-4-ks-puzdro-na-baterie-zadarmo/)
podhygmin:-)
18.07.12,15:28
Kup nabijacku Voltcraft (video hore) kde jednoducho vlozis baterie,nastavis discharge (vybijanie),vybije sa ti v bateriach prebytocna kapacita a nabijacka sama prejde do rezimu charge (nabijanie) a pri plnom dobiti ti to nabijacka sinalizuje.S fotakom Fuji HS20 urobim potom aj 800 zaberov.
Nandrolon
18.07.12,15:41
akože nabíjačka je to parádna, len či to stojí za to.
U eneloopiek už nemusí prebehnúť vybitie domrtva /0,8V článok/ aby korektne fungovali zvlášť vo foťáku, ktorý nemá až tak markantný odber.... Dá sa zaobísť aj bez nej, ale zas na druhej strane aspoň 3 x za život /bateriek nie človeka :-)))))))))/by pomohla baterky znovu precyklovať a zotaviť.... len sa neviem vyjadriť či to je čisto k foťáku potrebné....
Marína
18.07.12,15:57
Kup nabijacku Voltcraft (video hore) kde jednoducho vlozis baterie,nastavis discharge (vybijanie),vybije sa ti v bateriach prebytocna kapacita a nabijacka sama prejde do rezimu charge (nabijanie) a pri plnom dobiti ti to nabijacka sinalizuje.S fotakom Fuji HS20 urobim potom aj 800 zaberov.
Ďakujem, lenže na mňa sa mi zdá zložitá, ja totiž tým číselkám na displeji nerozumiem, nevedela by som na aké hodnoty to nastaviť. Chlapci, vám sa to hovorí, keď pre vás sú mA a čojaviemčoešte malina. Napr. čo znamenajú tie čísla na tomto (http://www.aku-shop.sk/nabijacky-aa-aaa/nabijacka-voltcraft-ipc-1l/d2.98.VOL.1.1) obrázku?
Myslíš si, že tá eneloop nabíjačka nie je dobrá? Ja fakt potrebujem zrejme niečo jednoduché.
Nandrolon
18.07.12,16:10
zrejme do tých prvých dvoch láduje po 196 mA /mili ampérov/ do tretej 197 a do štvrtej 198... Prípadne môže zobrazovať už to "naládované"... trebalo by pozrieť jedine návod...
Chobot
18.07.12,22:35
Ďakujem, lenže na mňa sa mi zdá zložitá, ja totiž tým číselkám na displeji nerozumiem, nevedela by som na aké hodnoty to nastaviť. Chlapci, vám sa to hovorí, keď pre vás sú mA a čojaviemčoešte malina. Napr. čo znamenajú tie čísla na tomto (http://www.aku-shop.sk/nabijacky-aa-aaa/nabijacka-voltcraft-ipc-1l/d2.98.VOL.1.1) obrázku?
Myslíš si, že tá eneloop nabíjačka nie je dobrá? Ja fakt potrebujem zrejme niečo jednoduché.

Bude to nabíjací prúd. Ak ten klesne na nulu, alebo na číslo blízke nule a už neklesá, tak je baterka nabitá.

Z tých funkcií:

"Funkcia oživenia znovu aktivuje poškodené NiCd akumulátory." - tu som trochu skeptický. Ak raz batéria nemá kapacitu, nič ju neožíví. Neviem, aký zázrak by musela tá nabíjačka použiť...

"Nové alebo staré akumulátory, ktoré už vykazujú memory efekt, získajú vďaka funkcii regenerácie opäť svoju plnú kapacitu." - memory efekt sa prejavuje u starších NiCd akumulátoroch. Novšie, NiMH, LiPOL tento efekt nemajú. Myslím, že tá nabíjačka v podstate najprv tú batériu maximálne vybije a až potom začne nabíjať.
Marína
19.07.12,04:11
Ďakujem Tibor. Tú enelooop nabíjačku nepoznáš?
amoo
22.07.12,13:33
1, Taky aku-článok je poskladaný z cca 3-4.. NICD, Ni-Mh... článkov prevažne o menovitom napätí 1,2V po nabití majú vyše 1,3V sú zaliate, majú rôzny tvar ako napr. v mobiloch a dajú sa zmerať len ako celok (používané pre novšie typy foťákov ap.)
Napätie zmeráte bez problémov a bude násobkom hodnoty 1,2 - 1,3 x počet použitých článkov teda min. hodnota napr. 2,4V / 3,6V / 4,8V /... rozsah voltmetra si nastavte na cca 12 resp. 20V= (DC). Ideálne by bolo merať pri zapnutom foťáku, pre laika obtiažne.
Prúd sa teoreticky tiež dá zmerať ale kratučko, len ide o to že niektoré aku-články môžu mať zabudovanú ochranu ktorá pri meraní skratovým prúdom vypadne, ak je tato ochrana vratná nevadí po niekoľkých minútach sa obnoví. Niektoré ochrany sa nahodia krátkym pripojení na nabíjačku no niektoré nie, preto nedoručujem laikovi.
Pomôcť sa ale dá, pri meraní prúdu sériovo pripojiť odpor vypočítať jeho hodnotu tak aby simulovala prúd foťáka napr. 500-1000mA

2, Články tužkové ktoré mate zrejme na mysli, AA, AAA, sú samostatné, dajú za zmerať osobitne a tak vylúčiť zlé (sú požívané pre staršie typy zar.)
Problém je v tom, že z dôvodu starnutia na najslabšom článku sady poklesne napätie tak, že výsledné ponížené napätie nestačí pre správnu funkciu pristroja
Zožeňte si menší Digitálny Multimeter cena 5-10Ečka
Nabite všetky články sady z používaného prístroja rovnako na cca 30% kapacity
Každý článok si označte a zapisujte namerané hodnoty
Zmerajte DM „U“ napätie každého článku cca 1,2 – 1,3V (až 1,5 V). podľa typu.
Zmerajte „I“ prúd každého článku by mal byť aspoň cca 3-7 A. závisí podľa typu a kapacity (merajte iba cca 1 sek.)
Na základe merania zistite ktorý článok - články sú hodne najslabšie a tie vymeňte.
Resp. im dajte ešte jednu šancu ďalším cyklom (naformovaním) podľa možnosti pomocou nabíjačky z vybíjaním ich vybite. Pozor články sa nesmú vybíjať pod cca 1,0V. Opätovne nabite a merania zopakujte, napätie musí byť nad 1,2 – 1,3V.
Vyradené články ktoré majú slabučkú kapacitu ale napätie 1,2V ešte držia nevyhadzujte, skúste ich ďalej použiť pre zariadenie z nižším odberom napr. diaľkový ovládač ap. a až potom odovzdajte do zberu na recykláciu.
Podobne postupujte aj pre akú-články tlakomerov, foťákov, svietidiel ap.
Rozsahy DM nastavte tak aby zodpovedali meraným hodnotám napr. U:2V=, I:10A-20A=
Uvedené meranie je určené pre tužkové aku AA, mikro-tužky AAA a im napäťovo a prúdovo podobne.
U akumulátoru auta, môžete zmerať laicky len napätie. Akumulátor sa skladá zo 6 ks článkov o menovitom napätí 2V x 6 = 12V, nabitý olovený aku. má napätie o niečo vyššie cca 14V.
Pri naštartovanom aute by malo byť napätie max 14,5V. Pozor prúd auto akumulátora uvedeným spôsobom nemerajte.
Nokerla
23.07.12,09:03
Nabity akumulator nema 14V, ale od 12,5V po 12,8V ....pri poklese napatia pod 10,5V sa povazuje akumulator uplne vybity.
Pokial alternator dava do 15V tak je to v poriadku.....pod 13,5 V sa odporuca nechat skontrolovat alternator.
Nandrolon
23.07.12,09:16
možno to niekto meral voltmetrom pri nabíjaní... ale aký by to malo zmysel to netuším....
amoo
11.08.12,10:21
Upresňujem. Zameral som sa na tužkové aku. NIMH, NICD
vid. prvý riadok hore. Spomínam U- menovite a U- po nabití (hneď po nabití, časom to klesá), tak som to mal na mysli, (aj u olova). Ako priateľu vidíš auto akumulátor som tu nerozoberal, len okrajovo spomenul aby si niekto neurobil škodu na DMM. Toto tu rozoberať nechcem, som nerád že sa to zvrtlo mimo témy.
Pri naštartovanom aute pri nabíjaní merám U. z dôvodu aby som zistil ako mi pracuje alternátor teda prebíjanie – nenabíjanie aku.
Mimochodom pri NiCd 1,2V- 150Ah / članok, aku sadu zloženú sériovo - paralelne z 40 článkov pri nabíjaní I. 15% C, až do hodnoty U. 1,7V / článok tj. 34V pričom po nabití držia pod 30V. no nikdy neklesnú pod 26V. tj. 1,3V/čl. a čerpám z ich aj 50A. Pritom menovite U. je 1,2 V / článok, čo je sum. 24V. Dokonca prevádzkujem články ktoré sú v prevádzke 20 - 30 rokov a ich kapacita ešte zodpovedá na 70% deklarovanej C.
Aj keď som sa téme AA, AAA, venoval dosť nedá sa tu laicky všetko vysvetliť, vždy sa nájdu nejaké nezodpovedane al. naznačene nepochopenia ale verím že článok pomôže to bol môj úmysel.
Napríklad ohľadom memory efektu by sa dalo polemizovať v konečnom dôsledku tento pojem je tak zanedbateľný že pri odborných štúdiách jeho dôležitosti o prioritách aku článku obsadil spodné priečky a odborná verejnosť usúdila že ide v prvom rade o reklamný ťah.
On existuje no pripisuje sa mu nezodpovedne a prehnane vysoký nedostatok ako si zaslúži NiCd, čo je na škodu veci, týmto efektom viac menej trpia aj ine typy čl.
Doporučujem Vám priatelia ohľadom olova v inej téme.
lujza.j
12.06.14,11:31
Dam sem....kupujem roky lidlacke http://m.topky.sk/cl/10/1403251/Velky-test-tuzkovych-baterii-zlikvidoval-dlhorocny-mytus--Neuverite--ktore-vydrzia-najdlhsie-
erik555
12.06.14,11:42
Dam sem....kupujem roky lidlacke http://m.topky.sk/cl/10/1403251/Velky-test-tuzkovych-baterii-zlikvidoval-dlhorocny-mytus--Neuverite--ktore-vydrzia-najdlhsie-
A kolkokrat sa dozvedam od "odbornikov", ze "nie sme taki bohati, aby sme kupovali lacne veci" :D
Ing. Ľubomír Janoška
12.06.14,16:51
Dam sem....kupujem roky lidlacke http://m.topky.sk/cl/10/1403251/Velky-test-tuzkovych-baterii-zlikvidoval-dlhorocny-mytus--Neuverite--ktore-vydrzia-najdlhsie-

Bacha, to neznamená, že treba kupovať lacné baterky. Treba kupovať lacné alkalické baterky. Okrem nich sa predávajú aj burelové/uhlíkové, ktoré vydržia oveľa menej.