Naďa
22.08.04,23:31
Vidím, že s faktúrami z bývalého zahraničia pracujú viacerí. Ja ich idem teraz účtovať prvýkrát a "nie som istá". Prosím poradiť.

Na Poľskej fa je vyčíslená hodnota tovaru a uvedený stredný kurz NBPoľska z toho dňa. (fa vystavená, tovar dodaný a fa uhradená v 1 deň). Pri prepočte na naše Sk mi vyjde suma 114 740 ,43 Sk. Podľa § 26 ods. 1 zákona o DPH prepočet sa robí kurzom NBS platným v deň vzniku daň. povinnosti. NBS udáva kurz 8,701 a pri prepočte zlotých mi vyjde 114 311,82. Vzniká rozdiel 454,71. Ich prepočet na Sk je iný ako môj. Robím chybu?
Kurz z Poľska je iný, jeho prepočet dáva inú výslednú sumu ako prepočet nášho kurzu. Moja otázka vlastne znela: Nemala by poliakom aj mne vyjsť jedna a tá istá slovenská suma po prepočte faktúry?
vladan
22.08.04,21:54
... no myslím, že ak je na faktúre napísaný stredný kurz NB Poľska, tak sa asi nebude rovnať nášmu kurzu vyhlásenému NB Slovenka :-) či som to nepochopila :-)
alexaneta
23.08.04,06:28
ja by som sa držala toho čo hovorí zákon a urobila by som prepočet dňom vystavenia fa ak bola vystavená do 15 dní mesiaca nasledujúceho po dodaní tovaru kurzom NBS - to NB Poľska majú asi len pre svoje potreby a tým som sa nezaťažovala pre teba je smerodatný náš zákon a ten ti jasne hovorí NBS
pekný deŇ
misurka
23.08.04,07:01
Pre prepočet dan.povinnosti pouzi kurz NBS platny v den vystavenia fa, kurz kt. je uvedeny na fa sluzi urcite len pre potreby vystavovatela, ty postupujes podla nasho zakona o DPH.
Naďa
23.08.04,07:32
Neviemkoľkýkrát čítam zákon o DPH a Vaše odpovede. Vychádza mi to tak, že tovar prevezmem v hodnote vypočítanej podľa nášho kurzu vyhláseného NBS na tento deň a zároveň zaň aj zaplatím v tej istej hodnote. V jeden deň fa vystavená, tovar dodaný a fa zaplatená.
Luckasari
23.08.04,07:54
ano Nadka, presne tak
mne sa zda dost zvlastne, ze oni vypocitali prepocet na SK, ja som este nemala takuto fakturu, vzdy si prepocitavam na SK sama
vladan
23.08.04,07:57
Naďka, ešte si zabudla spomenúť deň prijatia faktúry! - do záväzkov prepočítavaš kurzom NBS v deň prijatia faktúry. Ak si ju prijala v rovnaký deň ako bola vystavená, tak ok.
martina
23.08.04,09:59
vladan, nerozumiem veľmi tvojej odpovedi. Podľa mňa pre účely účtovníctva si prepočítavam záväzok kurzom k dňu vzniku účtovného prípadu (dodanie tovaru a pod.).Mýlim sa?
alexaneta
23.08.04,10:01
nemýliš ale deň dodania a deň vystavenia fa nemusia byť v rovnaký deň preto môže dôjsť aj k dvom rôznym kurzom
mudroš
23.08.04,10:32
Naďka, ešte si zabudla spomenúť deň prijatia faktúry! - do záväzkov prepočítavaš kurzom NBS v deň prijatia faktúry. Ak si ju prijala v rovnaký deň ako bola vystavená, tak ok.

Súhlasím s martinou, že pre účely účtovníctva sa musí použiť kurz NBS v deň uskutočnenia účtovného prípadu (deň splnenia dodávky). Kedy bola prijatá faktúra nie je vôbec dôležité.
Pre účely DPH sa použije kurz NBS v deň vzniku daňovej povinnosti, to je pri dodaní tovaru deň vystavenia faktúry alebo 15. deň nasledovného mesiaca, ak bola vystavená po 15. tom dni.
Je to problém, lebo môže byť iný kurz pre účely účtovníctva a iný pre účely DPH.

K pôvodnej otázke:
nie mi je jasné, prečo na faktúre bolo prepočítavané na Sk. Nie je náhodou dohoda, že sa bude hradiť v Sk? Ak áno, ta potom nie je potrebné nič prepočítavať žiadnym kurzom.
vladan
23.08.04,10:42
vladan, nerozumiem veľmi tvojej odpovedi. Podľa mňa pre účely účtovníctva si prepočítavam záväzok kurzom k dňu vzniku účtovného prípadu (dodanie tovaru a pod.).Mýlim sa?
dodanie tovaru a pod. - "a podobne" sa u nás = deň prijatia faktúry :-)
MirkaV
25.08.04,08:37
hm, mám dilemu .... účtujem asi podobne ako vladan tak len pre kontrolu:

fa vystavena: 15.7.2004
dodanie tovaru: 14.7.2004

fa u nas prijatá: 20.7.2004 a súčasne s fa prišiel aj tovar

Tzn.môžem účtovať nasledovne?:

DPH - kurz 15.7.2004
a do účtovníctva - kurz prijatia a dodania tovaru? 20.7.2004?????

Ďakujem
alexaneta
25.08.04,11:18
podľa mňa to máš správne mirka
Oldi
25.08.04,14:01
to Mirka:
Aj ja to tak účtujem, kurzom ku dňu prijatia.

to Naďka:
Tiež mi vŕta v hlave ten prepočet na Sk od tých Poliakov. Nie je náhodou tá faktúra naozaj v Sk, resp. neprebehne platba v Sk ? Lebo ak áno, potom naozaj žiadny prepočet nebude. Ak v to je v PLZ, tak prepočítavaše kurzom NBS a ten ich prepočet ťa nemusím trápiť.