stanleyy
16.12.05,08:43
Pekny den,
idem si zalozit zivnost - vyvoj software pre zahranicneho odberatela. Je predpoklad, ze moj obrat presiahne 1 500 000 korun, teda budem musiet byt platcom DPH. V podstate budem vystavovat kazdy mesiac 1 fakturu do Rakuska na dost znacnu sumu, pricom moje naklady budu neporovnatelne nizsie. Z toho mi vyplyva, ze keby som nebol platcom DPH, moj zisk ( po odratani odvodov, nakladov, dani z prijmu ) by bol vacsi o takmer 19%, ako keby som bol platcom DPH! Chapem tomu dobre? Nebolo by potom lepsie fakturovat tak, aby som 1.5 mil SKK neprekrocil a tym by som "zarobil" viac?? Prosim poradte mi, som z toho uplne zamotany... Vdaka!
ALBO
16.12.05,08:54
Ak nemáte nijakú inú činnosť ,len soft do rakúska, potom je to , čo sa výstupnej dane týka dosť jedno, pretože miestom dodania služby je rakúsko, a teda DPH bude odvádzať rakúšan do rozpočtu rakúska. Vy napr. požadujete 100 000 mesačne a on, či ste alebo nie ste platiteľ odvedie asi 20% DPH (treba zistiť či ich zákon o DPH sa správa rovnako, t.j. či on podľa svojho zákona o DPH je povinný odviesť daň rovnako za službu od platiteľa ako aj podnikateľa neplatiteľa.Malo by to byť rovnaké. U nás § 15.8).
Rozdiel je v dani na vstupe. Ak budete neplatiteľ, nemáte s DPH nič, ak budete platiteľ, DPH na vstupe si uplatňujete. Takže mi z toho vychádza, že výhodnejší je platiteľ. Inak by to bolo, keby ste to predávali na slovensku.
stanleyy
16.12.05,09:00
Velmi pekne dakujem.. Este by som chcel vediet, podla coho sa urci miesto dodania sluzby. Ja som si myslel, ze kedze budem software programovat na Slovensku a poslem im ho napr. cez internet, miesto dodania je Slovensko, alebo sa mylim? Musim to este prediskutovat s mojim buducim obchodnym "partnerom", resp. zakaznikom, ale predpokladam, ze oni su platci DPH ( kedze je to dost velka firma )... Ked som to spravne pochopil, tak ja im vystavim fakturu na 100 000 SK a tato faktura bude bez DPH ? Kedze DPH plati on? Este raz pekne dakujem
JanaF
16.12.05,09:06
Moze mi niekto poradit, ak vystavujem fakturu za sluzbu do krajin EU podla zmluvy, dodanie podla zmluvy sa uskutocnuje nepravidelne, kurz podla NBS sa vztahuje na datum dodania sluzby alebo na datum vystavenia faktury, pozerala som si zakon, ale akosi mi nie je jasne, ci som spravne vystavila fakturu, v zakone je uvedene datumom dodania §19 pism.2,ale aj podla datumu vystavenia faktury. Neviem,ci prepocet podla NBS bol spravny.
Datum vystavenia: december
Datum dodania sluzby: november
Prepocet som urobila novembrovym datumom
Dakujem:)
Karina
16.12.05,09:06
Velmi pekne dakujem.. Este by som chcel vediet, podla coho sa urci miesto dodania sluzby. Ja som si myslel, ze kedze budem software programovat na Slovensku a poslem im ho napr. cez internet, miesto dodania je Slovensko, alebo sa mylim? Musim to este prediskutovat s mojim buducim obchodnym "partnerom", resp. zakaznikom, ale predpokladam, ze oni su platci DPH ( kedze je to dost velka firma )... Ked som to spravne pochopil, tak ja im vystavim fakturu na 100 000 SK a tato faktura bude bez DPH ? Kedze DPH plati on? Este raz pekne dakujem

Presne tak, miesto dodania sa určí podľa zákona o DPH, v tomto prípade §15 ods.8 - miestom dodania ako správne uvažujete je Rakúsko. Čiže vy faktúrujete bez DPH. V tomto prípade, ak nebudete predávať na Slovensku je naozaj pre Vás výhodnejšie byť platcom DPH, pretože si budete daň uplatňovať iba na vstupe a správca dane Vám bude daň s nakúpených tovarov a služieb vraciať, keďže na výstupe nebudete mať žiadnu daň.
Karina
16.12.05,09:18
Moze mi niekto poradit, ak vystavujem fakturu za sluzbu do krajin EU podla zmluvy, dodanie podla zmluvy sa uskutocnuje nepravidelne, kurz podla NBS sa vztahuje na datum dodania sluzby alebo na datum vystavenia faktury, pozerala som si zakon, ale akosi mi nie je jasne, ci som spravne vystavila fakturu, v zakone je uvedene datumom dodania §19 pism.2,ale aj podla datumu vystavenia faktury. Neviem,ci prepocet podla NBS bol spravny.
Datum vystavenia: december
Datum dodania sluzby: november
Prepocet som urobila novembrovym datumom
Dakujem:)

Ja som za ten november, termín "daňová povinnosť vzniká dňom vystavenia FA" by ťa zaujímal vtedy ak by si samozdaňovala, teda mala by si dod. fa. z inej krajiny EÚ.
ALBO
16.12.05,09:44
Presne tak, miesto dodania sa určí podľa zákona o DPH, v tomto prípade §15 ods.8 - miestom dodania ako správne uvažujete je Slovensko, ale softwarové práce sa nachádzajú v ods.8, a pri službách uvedených v tomto odseku sa daňová povinnosť prenáša na odberateľa. Čiže vy faktúrujete bez DPH. V tomto prípade, ak nebudete predávať na Slovensku je naozaj pre Vás výhodnejšie byť platcom DPH, pretože si budete daň uplatňovať iba na vstupe a správca dane Vám bude daň s nakúpených tovarov a služieb vraciať, keďže na výstupe nebudete mať žiadnu daň.
Nie Slovensko ale rakúsko
ALBO
16.12.05,09:48
Velmi pekne dakujem.. Este by som chcel vediet, podla coho sa urci miesto dodania sluzby. Ja som si myslel, ze kedze budem software programovat na Slovensku a poslem im ho napr. cez internet, miesto dodania je Slovensko, alebo sa mylim? Musim to este prediskutovat s mojim buducim obchodnym "partnerom", resp. zakaznikom, ale predpokladam, ze oni su platci DPH ( kedze je to dost velka firma )... Ked som to spravne pochopil, tak ja im vystavim fakturu na 100 000 SK a tato faktura bude bez DPH ? Kedze DPH plati on? Este raz pekne dakujem
Prečítate to v § 15 ods. 7 a 8 v tomto konkrétnom príklade. Rakúšania by mali to isté mať vo svojom zákone.
ALBO
16.12.05,10:01
Moze mi niekto poradit, ak vystavujem fakturu za sluzbu do krajin EU podla zmluvy, dodanie podla zmluvy sa uskutocnuje nepravidelne, kurz podla NBS sa vztahuje na datum dodania sluzby alebo na datum vystavenia faktury, pozerala som si zakon, ale akosi mi nie je jasne, ci som spravne vystavila fakturu, v zakone je uvedene datumom dodania §19 pism.2,ale aj podla datumu vystavenia faktury. Neviem,ci prepocet podla NBS bol spravny.
Datum vystavenia: december
Datum dodania sluzby: november
Prepocet som urobila novembrovym datumom
Dakujem:)
No ja teda nerozumiem otázke, ak vystavujete Fa vy do zahraničia, tak vás nezaujíma § 19 ods. 2. Ten je dobrý na prepočet a výpočet dane ak vám niekto poskytne službu a je povinnosť ju dodaniť na Slovensku. Vy keď vystavujete Fa do zahraničia, Ktora nepodlieha dani u nás, tak vystavíte Fa v hociakej mene alebo ju prepočítate na nejakú menu kurzom určeným v zmluvných podmienkach.to nema nič s DPH.
Inak § 26 -ak požadujete platbu v cudzej mene a tá sa tu zdaňuje
Karina
16.12.05,11:09
Nie Slovensko ale rakúsko

Súhlasím s tebou , to som trošku poplietla a hneď to aj opravím.:)
ALBO
16.12.05,11:25
Súhlasím s tebou , to som trošku poplietla a hneď to aj opravím.:)
To ako to môžem opraviť čo napíšem?
Karina
16.12.05,11:29
To ako to môžem opraviť čo napíšem?

No jasne, už je to aj opravené. Pozri na svoje príspevky vpravo dolu, je tam UPRAVIŤ.
Mikolajova
13.04.06,08:40
Ako je to ak SZČO neplatca DPH fakturuje do Čiech práce na hmotnom majetku PO platcovi DPH. Práce su vykonávané v Čechách.
ALBO
13.04.06,19:11
Ako je to ak SZČO neplatca DPH fakturuje do Čiech práce na hmotnom majetku PO platcovi DPH. Práce su vykonávané v Čechách.

§10 4) Místem plnění při poskytnutí

a) služby kulturní, umělecké, sportovní, vědecké, výchovné, vzdělávací a zábavní, pořádání kongresů, výstav a veletrhů, včetně organizování těchto služeb a poskytnutí s nimi přímo souvisejících služeb,
b) služby přímo související s přepravní službou,
c) služby oceňování movité věci nebo práce na movité věci,

je místo, kde je tato služba uskutečňována.
(5) Pokud však je poskytnuta služba přímo související s přepravou zboží mezi členskými státy nebo služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci osobě registrované k dani v jiném členském státě, než ve kterém je tato služba uskutečněna, za místo plnění se považuje území členského státu, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby. Jestliže však movitá věc nebyla odeslána nebo přepravena z území členského státu, ve kterém byla služba oceňování movité věci nebo práce na movité věci uskutečněna, za místo plnění se nepovažuje členský stát, který vydal daňové identifikační číslo, které tato osoba poskytla pro poskytnutí této služby, ale místem plnění je místo, kde je tato služba uskutečněna.

z tohoto by mi vyplývalo , že miesto dodania je česko.To vyplýva aj z našeho § 15.

§94 11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle § 108 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h4.aspx#par108), se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.

z tohoto, že zdaniteľná osoba sa má poztieť na § 108

§108 f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 (http://business.center.cz/business/pravo/zakony/dph/cast1h2d2.aspx#par10) odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,má zaplatiť daň

no a z tohto že český platiteľ tú daň za slovenskú zdaniteľnú osobu odvedie.
marcelaStanakova
02.07.06,19:30
Ja mám otázku k tomuto.Keď vystavujem faktúru do ČR za služby a sme platci DPH taktiež sa vystavuje táto čiastka bez DPH teda DPH tu nefiguruje v tomto prípade? A môže byť vystavená faktúra vystavená v slovesnkých korunách pretože češi nám vystavujú v našej mene.
Milan Benka
03.07.06,05:19
Ja mám otázku k tomuto.Keď vystavujem faktúru do ČR za služby a sme platci DPH taktiež sa vystavuje táto čiastka bez DPH teda DPH tu nefiguruje v tomto prípade? A môže byť vystavená faktúra vystavená v slovesnkých korunách pretože češi nám vystavujú v našej mene.

Fa môže byť vystavená v akejkoľvek mene. To, či fa bude vystavená s DPH alebo mimo DPH záleží na druhu služby, viď § 15,16 Z DPH.
Ak chcete vedieť viac, napíšte viac info.
marcelaStanakova
03.07.06,05:24
Ide o vystavenie faktúry za služby- návrh dizajnu. Faktúra je vystavená do ČIECH v slovenských korunách a je na nej vyčíslené aj DPH a teraz neviem myslím , že by mala byť vystavená bez DPH, alebo sa mýlim.

cena bez DPH 999,-
DPH 189,80
cena s DPH 1.189,-
Milan Benka
03.07.06,05:31
Ide o vystavenie faktúry za služby- návrh dizajnu. Faktúra je vystavená do ČIECH v slovenských korunách a je na nej vyčíslené aj DPH a teraz neviem myslím , že by mala byť vystavená bez DPH, alebo sa mýlim.

cena bez DPH 999,-
DPH 189,80
cena s DPH 1.189,-

§15/
(8) Službami, pri ktorých sa určí miesto dodania podľa odseku 7 vrátane ich sprostredkovania v mene a na účet inej osoby a prijatia záväzku zdržať sa vykonávania týchto služieb, sú

a) reklamné služby,
b) poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské, prekladateľské, tlmočnícke a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií,

Dizajn by som považoval za inžiniersku, príp. technickú službu §15/8b, miesto dodania služby je zahraničie ( ak je odberateľ platcom DPH) a preto fakturácie momo DPH ( na Slovensku nie je predmetom dane).
marcelaStanakova
03.07.06,05:39
Takže treba tú faktúru vystaviť bez dane a suma na faktúre bude uvedená 999,- alebo 1189,- _
Milan Benka
03.07.06,05:44
999,- . Tá druhá suma predsa obsahuje aj DPH, alebo nie ??
marcelaStanakova
03.07.06,05:50
No áno tá suma obsahuje DPH , podľa toho ako vystavil tú faktúru len on asi chcel dať tú druhú sumu ako bez DPH už som ťa s tým asi otravujem má sa tá faktúra prepísať?
Milan Benka
03.07.06,06:00
Áno, tú fa treba opraviť, aby bola v súlade so zákonom o DPH.
Mikolajova
27.07.06,12:53
Ked fakturujem služby do EU s oslobodením dodané 25.07. faktúra môže byť vyhotovená s dátumom 27.07. s dňom dodania 25.07.?
Tweety
27.07.06,12:56
Ked fakturujem služby do EU s oslobodením dodané 25.07. faktúra môže byť vyhotovená s dátumom 27.07. s dňom dodania 25.07.? Je to v pohode.Dátumy môžu byť.:cool:
peter13
09.04.08,21:04
Dobrý deň,

Poskytujem reklamné služby (§15 (8) bod:a ) v rámci EU pre rôznych klientov. Podľa Vás v ktorých, z nižšie uvedených prípadoch, mám fakturovať s DPH a v ktorých prípadoch bez DPH?

Odberateľ z členského štátu:

a) FO, PO ktorá podniká a je platcom DPH a má pridelené európske IČ DPH

b) FO, PO ktorá podniká a je platcom DPH ale NEMÁ pridelené európske IČ DPH (nie všade sa to prideľovalo automaticky ako u nás)

c) FO, PO ktorá podniká v členskom štáte a nie je platcom DPH

d) Samosprávne orgány, rozpočtové inštitúcie, nadácie

e) FO nemá ani DIČ ani IČ DPH ale na základe špeciálnych predpisov podniká (napr. agroturistika)

f) FO nepodnikateľ
vlastiki
16.02.09,13:25
K tejto téme mám otázku:

Sme subjekt - platca DPH, ktorý plánuje vykonávať služby pre partnera v EÚ. Jedná sa o úpravy spotrebiteľského balenia s tým, že všetok materiál a tovar je majetkom nášho partnera z EÚ.

1.Máme nášmu partnerovi fakturovať cenu za služby s DPH, alebo bez DPH?

Zároveň zabezpečíme prepravu a upraveného tovaru ku konečnému spotrebiteľovi a túto budeme fakturovať nášmu partnerovi. Samotný tovar bude slovenským zákazníkom fakturovať náš partner.

2. Má faktúra na dopravu nášmu obsahovať DPH?

Ďakujem vopred za odpoveď
Fany
08.03.09,10:31
Ja by som potrebovala vedieť, keď vystavujem faktúru za služby do CZ, teda suma bude bez DPH, mám na faktúru napísať nejakú formulku, že v zmysle § ... sa daň neuvádza? A ak áno, aký § k tomuto vlastne patrí?
majkl77
08.03.09,11:23
toto by zaujimalo naozaj aj mna, je to dost podobne tomu sposobu podnikania, ktoremu sa coskoro zacneme venovat aj my ako s.r.o. ...


K tejto téme mám otázku:

Sme subjekt - platca DPH, ktorý plánuje vykonávať služby pre partnera v EÚ. Jedná sa o úpravy spotrebiteľského balenia s tým, že všetok materiál a tovar je majetkom nášho partnera z EÚ.

1.Máme nášmu partnerovi fakturovať cenu za služby s DPH, alebo bez DPH?

Zároveň zabezpečíme prepravu a upraveného tovaru ku konečnému spotrebiteľovi a túto budeme fakturovať nášmu partnerovi. Samotný tovar bude slovenským zákazníkom fakturovať náš partner.

2. Má faktúra na dopravu nášmu obsahovať DPH?

Ďakujem vopred za odpoveď
motorider
03.06.09,08:30
Aj ja sa pridavam k otazke 26 a nizsie, čaká ma fakturácia do ČR, zabezpečil som tlač letákov, cez kuriera ich poslal do ČR.
Považujem to za službu, mám fakturovat s DPH alebo bez? Dakujem. Vlado
azla
03.06.09,09:18
Aj ja sa pridavam k otazke 26 a nizsie, čaká ma fakturácia do ČR, zabezpečil som tlač letákov, cez kuriera ich poslal do ČR.
Považujem to za službu, mám fakturovat s DPH alebo bez? Dakujem. Vlado

A naozaj je to služba ?
Nemôže to byť dodanie tovaru ?

Zaujímava diskusia na túto téme (iba opačné poradie - dodávateľ CZ) je v tejto téme:

http://www.porada.sk/t26971-tlac-letakov.html
motorider
04.06.09,08:13
[QUOTE=azla;1061586]A naozaj je to služba ?
Nemôže to byť dodanie tovaru ?

Zaujímava diskusia na túto téme (iba opačné poradie - dodávateľ CZ) je v tejto téme:

---

Dakujem za dobry tip, mam este jednu otazku, dost komplexnu a tym padom zlozitu...
Ktore reklamne sluzby a za akych podmienok maju byt/musia byt fakturovane s DPH zahranicnemu subjektu?
A Aký názor máte na toto :
v §13 odst.1 - ak ja dodanie tovaru spojené s odoslaním ... je miestom dodania členský štát, kde sa tovar nachádza v čase, keď sa odoslanie alebo preprava začína... - je to z metod.pokynu DRSR (tlač
bv_alexandra
23.11.09,09:09
POtrebovala by som poradiť
Slovenský subjekt so slovenským DIČ potrebuje prefakturovať českému subjektu s českým DIČ školenie pracovníkov, ktoré bolo vykonané na slovensku.
Faktura bude s DPH alebo bez DPH?
REsp.
Nám bolo vyfakturované
100€ 19€ dph a celkom 119€
a ja to prefakturujem rovnako, alebo len jednou sumou 119€.
Ja som názoru že by to malo byť s vyčíslenou DPH kedže služba bola vykonaná na Slovensku ale nie som si tým istá.
Vdaka za radu;):)
Mária.K.
23.11.09,09:36
POtrebovala by som poradiť
Slovenský subjekt so slovenským DIČ potrebuje prefakturovať českému subjektu s českým DIČ školenie pracovníkov, ktoré bolo vykonané na slovensku.
Faktura bude s DPH alebo bez DPH?
REsp.
Nám bolo vyfakturované
100€ 19€ dph a celkom 119€
a ja to prefakturujem rovnako, alebo len jednou sumou 119€.
Ja som názoru že by to malo byť s vyčíslenou DPH kedže služba bola vykonaná na Slovensku ale nie som si tým istá.
Vdaka za radu;):)
Podľa § 15 ods. 4 zákona o DPH ide o službu s miestom dodania v tuzemsku. Je potrebné uplatniť DPH vo výške 19%. Vo faktúre by som okrem iných povinných náležitostí uviedla základ dane, sadzbu dane, výšku dane v eurách a aj sumu k úhrade spolu.
bv_alexandra
23.11.09,11:04
Podľa § 15 ods. 4 zákona o DPH ide o službu s miestom dodania v tuzemsku. Je potrebné uplatniť DPH vo výške 19%. Vo faktúre by som okrem iných povinných náležitostí uviedla základ dane, sadzbu dane, výšku dane v eurách a aj sumu k úhrade spolu.
POzerám si par. 15 ods 4 ale aj ods 7,8.
Ak tomu dobre rozumiem je potrebné správne zaradiť tuto službu o akú sa jedná, či je to služba vzdelávacia ods4 alebo je to služba podla ods 8 písm b
A preto sa ešte raz radšej pýtam podla čoho vlastne je správne určenie o akú službu sa jedna či je vzdelávacia, alebo napr technická služba?
Mária.K.
23.11.09,11:34
POzerám si par. 15 ods 4 ale aj ods 7,8.
Ak tomu dobre rozumiem je potrebné správne zaradiť tuto službu o akú sa jedná, či je to služba vzdelávacia ods4 alebo je to služba podla ods 8 písm b
A preto sa ešte raz radšej pýtam podla čoho vlastne je správne určenie o akú službu sa jedna či je vzdelávacia, alebo napr technická služba?

Metodický pokyn


k určeniu miesta dodania služieb v zmysle zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty



Dodaním služby je v zmysle zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty (ďalej len „zákon o dani z pridanej hodnoty“) každé plnenie, ktoré nie je dodaním tovaru, vrátane prevodu práva k nehmotnému majetku, poskytnutia práva k priemyselnému alebo inému duševnému vlastníctvu, poskytnutia práva užívať hmotný majetok, prijatia záväzku zdržať sa konania alebo strpieť konanie alebo stav, služby dodanej na základe poverenia alebo rozhodnutia vydaného štátnym orgánom alebo na základe zákona. Za dodanie služby za protihodnotu sa považuje užívanie hmotného majetku, ktorý je vo vlastníctve platiteľa, ak pri jeho kúpe alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa, ako aj bezodplatné dodanie služby iné na osobnú spotrebu platiteľa alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa. Ak zdaniteľná osoba na základe komisionárskej zmluvy obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.

Za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku a vloženie podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku ako nepeňažný vklad do obchodnej spoločnosti alebo družstva v prípade, ak nadobúdateľ je platiteľom alebo sa stáva platiteľom podľa § 4 ods. 6 zákona o dani z pridanej hodnoty, s výnimkou prípadov, ak nadobúdateľ prevažne dodáva tovary a služby, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 41 zákona o dani z pridanej hodnoty. Za dodanie služby sa nepovažuje emisia cenného papiera emitentom.

V prípade určenia miesta dodania služieb je stanovených niekoľko osobitných pravidiel určenia miesta dodania služby a jedno všeobecné (základné) pravidlo. Pokiaľ niektorá služba nespadá pod osobitné pravidlo, uplatňuje sa základné pravidlo určenia miesta dodania služby. Pri niektorých službách, ak sú vykonávané pre odberateľa, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom, ako je členský štát, kde je miesto dodania služby vo všeobecnosti, je miestom dodania služby členský štát, ktorý pridelil prijímateľovi služby identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu boli služby dodané. Za určitých podmienok stanovených zákonom dochádza pri dodaní služieb k prenosu daňovej povinnosti na prijímateľa služby a uplatňuje sa mechanizmus tzv. reverse-charge. Podstata tohto mechanizmu spočíva v tom, že prijímateľ služby, ktorým je v niektorých prípadoch zdaniteľná osoba alebo len zdaniteľná osoba identifikovaná pre daň, uplatní daň z pridanej hodnoty na prijatú službu z iného členského štátu. Ak je príjemcom služby osoba identifikovaná pre daň, táto si môže zároveň uplatniť odpočítanie dane za prijatú službu, ak spĺňa podmienky na odpočítanie dane. Je potrebné zdôrazniť, že daňovú povinnosť nie je možné preniesť na prijímateľa služby u každej dodávky služby.


1.Miesto dodania služby vzťahujúcej sa na nehnuteľnosť

Pri dodaní služby, ktorá sa vzťahuje na nehnuteľnosť vrátane služieb realitných kancelárií, znalcov, architektov a stavebného dozoru, je miestom dodania služby miesto, kde sa nehnuteľnosť nachádza. Ak túto službu, ktorej miesto dodania je v tuzemsku, dodáva zahraničná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň a ktorá nie je v tuzemsku registrovaná pre DPH, zdaniteľnej osobe, osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorej sa služba dodáva. Uvedené znamená, že i napriek tomu, že miestom dodania služby je tuzemsko a zahraničná osoba začala v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, nemusí sa v tuzemsku registrovať pre DPH, ak je príjemcom služby zdaniteľná osoba, nakoľko daňová povinnosť prechádza na zdaniteľnú osobu, ktorá službu prijala. Ak by bola služba vzťahujúca sa na nehnuteľnosť poskytovaná osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, potom by zahraničná osoba mala v tuzemsku registračnú povinnosť na Daňovom úrade Bratislava I.

Príklad č. 1
Rakúsky podnikateľ, ktorý nemá na území Slovenskej republiky sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, začne vykonávať rekonštrukciu nehnuteľnosti nachádzajúcej sa na území Slovenskej republiky pre slovenského podnikateľa. Miesto dodania tejto služby je na Slovensku. Rakúsky podnikateľ sa nemusí registrovať na Daňovom úrade Bratislava I, nakoľko daňová povinnosť z tejto služby prechádza na slovenského podnikateľa. Slovenský podnikateľ je povinný priznať z prijatej služby daň a ak je platiteľom dane z pridanej hodnoty a spĺňa podmienky na odpočítanie dane, môže si odpočítať ním uplatnenú daň z prijatej služby v tom istom zdaňovacom období.


2. Miesto dodania prepravných služieb

Pri dodaní prepravných služieb, okrem prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi, je miestom dodania miesto, kde sa preprava vykonáva. Uvedené pravidlo platí napr. pri preprave osôb, pri preprave tovaru v tuzemsku, pri prepravnej službe tovaru súvisiacej s vývozom tovaru alebo pri prepravných službách tovaru súvisiacich s dovozom tovaru na územie Slovenskej republiky. Iné pravidlo platí pri prepravnej službe tovaru medzi členskými štátmi, kedy za miesto dodania sa považuje miesto, kde sa preprava tovaru začína. Ak sa preprava tovaru medzi členskými štátmi vykonáva pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, kde sa preprava tovaru začína, za miesto dodania prepravnej služby tovaru medzi členskými štátmi sa považuje členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná. Daňová povinnosť prechádza na prijímateľa prepravnej služby tovaru medzi členskými štátmi a osobou povinnou platiť daň je prijímateľ služby – osoba identifikovaná pre daň.

Príklad č. 2
Portugalský podnikateľ si objednal prepravu tovaru zo Slovenska do Portugalska u slovenského dopravcu. Preprava tovaru medzi členskými štátmi sa začína na Slovensku, a teda miestom dodania prepravnej služby tovaru je Slovensko. Toto platí v prípade, ak je preprava tovaru medzi členskými štátmi uskutočňovaná pre osobu, ktorá nie je identifikovaná pre daň. Ak pri objednávke prepravy tovaru medzi členskými štátmi použije portugalský podnikateľ svoje identifikačné číslo pre daň pridelené v Portugalsku, miesto dodania prepravnej služby tovaru medzi členskými štátmi je v Portugalsku. Slovenský dopravca sa nemusí v Portugalsku registrovať pre DPH, lebo daňová povinnosť prechádza na portugalského podnikateľa identifikovaného pre daň. Slovenský dopravca vystaví faktúru bez dane, a za platbu dane je zodpovedný portugalský podnikateľ vo svojom členskom štáte. Daň z prijatej služby podľa portugalskej sadzby dane si prizná vo svojom daňovom priznaní a ak je platiteľom dane a spĺňa podmienky na odpočet dane, môže si v tom istom zaňovacom období uplatniť odpočet dane uplatnenej z prijatej služby.

V prípade sprostredkovania prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby, miestom dodania sprostredkovateľských služieb je miesto, kde sa začína preprava tovaru. Výnimkou je prípad, ak sprostredkovateľ poskytne službu zákazníkovi, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát začatia prepravy tovaru, potom miestom dodania sprostredkovateľskej služby je členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal. Osobou povinnou platiť daň je prijímateľ služby – osoba identifikovaná pre daň.


3. Miesto dodania doplnkových prepravných služieb tovaru medzi členskými štátmi

Medzi tieto služby patrí nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby. Miestom dodania týchto služieb je miesto, kde sa tieto služby fyzicky vykonajú. Aj pri týchto službách, ktoré priamo súvisia s prepravou tovaru medzi členskými štátmi, ak sa služba vykoná pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, kde sa služba fyzicky vykoná, miestom dodania doplnkovej služby pri preprave tovaru medzi členskými štátmi je členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná. Osobou povinnou platiť daň je prijímateľ služby – osoba identifikovaná pre daň.

Príklad č. 3
Tovar sa prepravuje z Bratislavy do Portugalska. Prepravu tovaru zabezpečuje slovenský dopravca. V Nemecku sa tovar prekladá z lode na nákladné auto. Doplnkovú službu pri preprave tovaru medzi členskými štátmi objednal slovenský dopravca pod identifikačným číslom prideleným v Slovenskej republike a vykonáva ju nemecký podnikateľ. Miestom dodania služby je Slovenská republika, kde vzniká daňová povinnosť. Daň z prijatej doplnkovej služby pri preprave tovaru medzi členskými štátmi prizná slovenský dopravca v daňovom priznaní a ak spĺňa podmienky na odpočítanie dane, tak si ním uplatnenú daň odpočíta v tom istom zdaňovacom období. Doplnkovú službu pri preprave tovaru medzi členskými štátmi zahrnie do ceny prepravnej služby pre portugalského podnikateľa. Ak si portugalský podnikateľ objedná prepravnú službu tovaru medzi členskými štátmi pod identifikačným číslom prideleným v Portugalsku, miestom dodania prepravnej služby tovaru medzi členskými štátmi je Portugalsko.

Ak sa poskytuje služba sprostredkovania doplnkových služieb pri preprave tovaru medzi členskými štátmi ako nakladanie, vykladanie, manipulácia a podobné súvisiace služby, ak sprostredkovateľ koná v mene a na účet inej osoby je miestom dodania služby sprostredkovania doplnkových služieb pri preprave tovaru medzi členskými štátmi miesto, kde sa služba fyzicky vykoná.V prípade, ak sprostredkovateľ poskytne službu zákazníkovi, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, v ktorom sa táto služba fyzicky vykoná, je miestom dodania sprostredkovateľskej služby členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu sprostredkovateľ službu dodal. Osobou povinnou platiť daň je prijímateľ služby – osoba identifikovaná pre daň.


4. Miesto dodania služieb súvisiacich s vysokou mierou osobnej účasti

Ide o kultúrne služby,umelecké služby,športové služby,vedecké služby,výchovné služby,vzdelávacie služby a zábavné službyvrátane ich organizovania a prípadne služieb s nimi súvisiacich. Miestom dodania týchto služieb je miesto, kde sa fyzicky vykonajú. V niektorých členských štátoch sa uplatňuje zjednodušený postup, ktorý znamená, že poskytovateľ služby sa nemusí registrovať v členskom štáte, do ktorého služby poskytuje, ale daňová povinnosť prechádza na prijímateľa služby. Podľa ustanovenia § 69 ods. 2 zákona o dani z pridanej hodnoty, ak ide o službu s miestom dodania v tuzemsku, ktorú dodáva zahraničná osoba, ktorá nemá v tuzemsku sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň a táto osoba nie je v tuzemsku registrovaná pre daň z pridanej hodnoty, osobou povinnou platiť daň je zdaniteľná osoba, ktorej sa služba dodáva. Uvedené znamená, že i napriek tomu, že miestom dodania služby je tuzemsko a zahraničná osoba začala v tuzemsku vykonávať činnosť, ktorá je predmetom dane, nemusí sa v tuzemsku registrovať pre daň z pridanej hodnoty, ak je príjemcom služby zdaniteľná osoba, nakoľko daňová povinnosť prechádza na zdanitenú osobu, ktorá službu prijala. Ak by bola služba poskytovaná osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, zahraničná osoba by mala v tuzemsku registračnú povinnosť na Daňovom úrade Bratislava I.

Príklad č. 4
Slovenský podnikateľ prednáša v Rakúsku a službu realizuje pre rakúskeho podnikateľa. Miestom dodania tejto služby je Rakúsko, čo znamená, že službu je potrebné zaťažiť rakúskou daňou z pridanej hodnoty a daň je splatná v Rakúsku. Od januára 2004 platí v Rakúsku zjednodušený postup v tom zmysle, že slovenský podnikateľ sa nebude musieť v Rakúsku registrovať a daňová povinnosť prejde na rakúskeho podnikateľa. Slovenský podnikateľ vystaví pre rakúskeho podnikateľa faktúru bez dane a celú transakciu zdaní rakúsky podnikateľ. Aj na tomto príklade demonštrujeme skutočnosť, že v prípade obchodovania na vnútornom európskom trhu je potrebné, aby podnikatelia poznali daňové pravidlá v členských štátoch, s ktorými realizujú zdaniteľné obchody.


5. Miesto dodania služieb pri ocenení hnuteľného hmotného majetku a pri prácach na hnuteľnom hmotnom majetku

Miestom dodania tejto služby je miesto, kde sa služba fyzicky vykoná. Ak sa služba vykoná pre zákazníka, ktorý je identifikovaný pre daň v členskom štáte inom ako je členský štát, kde sa služba fyzicky vykoná, miestom dodania služby pri ocenení hnuteľného hmotného majetku a pri prácach na hnuteľnom hmotnom majetku je členský štát, ktorý pridelil zákazníkovi identifikačné číslo pre daň, pod ktorým mu bola služba dodaná. Osobou povinnou platiť daň je prijímateľ služby – osoba identifikovaná pre daň. Existuje tu však jedna podmienka takéhoto postupu. Ak sa tovar neodošle alebo neprepraví mimo členského štátu, v ktorom sa služba fyzicky vykonala, miestom dodania služby je členský štát, v ktorom sa služba fyzicky vykonala.
Príklad č. 5
Slovenský podnikateľ zasiela tovar do Českej republiky na spracovanie. Tovar sa po spracovaní vráti do tuzemska. Slovenský podnikateľ objednáva službu pod identifikačným číslom pre daň prideleným v Slovenskej republike. Miestom dodania služby je Slovenská republika a slovenský podnikateľ, ktorý službu objednával, odvedie z prijatej služby daň a ak je platiteľom dane a spĺňa podmienky na odpočítanie dane, tak si odpočíta ním uplatnenú daň z prijatej služby v tom istom zdaňovacom období.


6. Miesto dodania nehmotných služieb

Jedná sa o


reklamné služby
poradenské, inžinierske, technické, právne, účtovné, audítorské a iné podobné služby vrátane služieb spracovania údajov a poskytovania informácií
bankové, finančné, poisťovacie a zaisťovacie služby s výnimkou nájmu bezpečnostných schránok
prevod alebo postúpenie autorských a im príbuzných práv, poskytnutie práv na predmety priemyselného vlastníctva a poskytnutie podobných majetkovo využiteľných práv
pridelenie zamestnancov
nájom hnuteľného hmotného majetku s výnimkou nájmu dopravných prostriedkov
telekomunikačné služby
služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania
elektronicky dodávané služby
sprostredkovanie služieb horeuvedených v mene a na účet inej osoby, a prijatie záväzku zdržania sa vykonávania horeuvedených služieb
prenos emisie skleníkových plynov.


Miestom dodania týchto služieb, ak sa dodávajú podnikateľovi, teda zdaniteľnej osobe, ktorá podniká v členskom štáte inom ako je členský štát dodávateľa služby alebo zákazníkovi, ktorý má sídlo alebo bydlisko v treťom štáte, je miesto, kde má táto osoba sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, pre spotrebu a využitie ktorej sa služby dodávajú; ak táto osoba nemá takéto miesto, je miestom dodania služby jejbydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.

Príklad č.6
Slovenský podnikateľ poskytuje poradenské služby pre podnikateľa v Nemecku.Miesto dodania služby je v sídle zákazníka, teda v Nemecku. Daňová povinnosť prechádza na nemeckého podnikateľa a pre slovenského podnikateľa nevyplýva povinnosť registrovať sa v Nemecku.

Príklad č. 7
Slovenský podnikateľ poskytuje poradenské služby pre súkromnú osobu v Nemecku.Miestom dodania služby je Slovenská republika, kde má slovenský podnikateľ svoje sídlo a službu zdaní 19% sadzbou dane platnou v Slovenskej republike. V danom prípade sa uplatňuje všeobecné pravidlo pri určení miesta dodania služby.

Príklad č. 8
Slovenský podnikateľ poskytuje poradenské služby pre súkromnú osobu v Rumunsku.Miestom dodania služby je Rumunsko, teda miesto mimo územia Európskych spoločenstiev.

Ak sú telekomunikačné služby a služby rozhlasového vysielania a televízneho vysielania poskytované osobou, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, z ktorej sa služba poskytuje, v treťom štáte, osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a ktorá má sídlo, bydlisko alebo sa obvykle zdržiava v tuzemsku, je miestom dodania služby tuzemsko, ak k skutočnému využitiu a spotrebe služieb dochádza v tuzemsku.

Ak je elektronicky dodávaná služba poskytovaná osobou, ktorá má sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, z ktorého sa služby poskytujú, v treťom štáte osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou, je miestom dodania služby miesto, kde má príjemca služby sídlo, bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava.


7. Všeobecné pravidlo

Ak dodávaná služba nespadá pod žiadny osobitný princíp, v prípade jej poskytovania sa potom uplatňuje všeobecné pravidlo, ktorým je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, z ktorej sa služba dodáva; ak dodávateľ nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkáreň, je miestom dodania služby miesto, kde má bydlisko alebo kde sa obvykle zdržiava.

Príklad č. 9
Slovenský podnikateľ poskytuje prenájom osobného automobilu pre českého podnikateľa. Miestom dodania služby je tuzemsko a služba sa zdaní 19% sadzbou dane platnou v Slovenskej republike.
Katarína STR
24.11.09,10:25
Ahojte, chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu.
Nie som si celkom istá ako to má byť.

Predmetom slovenského dodávateľa je predaj obchodných váh,
ich montáž a ciachovanie.
Španielský odberateľ si od tohto slovenského dodávateľa objednal iba službu na svoju váhu. Objednal si jej montáž a ciachovanie na váhu, ktorú má v jeho pobočke v Nitre.

Faktúrovaná služba má byť priamo španielskému odberateľovi.

Dobre uvažujem, ak si myslím, že by sa mala táto montáž a ciachovanie váhy faktúrovať španieskému odberateľovi S DPH ?
Lebo si myslím, že miestom dodania služby je Slovensko.

Veľmi pekne ďakujem
marcelaStanakova
13.03.10,08:55
Vystavujem Faktúru do Čiech za služby miesto dodania je Slovensko bude na faktúre vyčlenené DPH alebo bude bez DPH?
Vlastas
18.03.10,16:16
Vystavujem Faktúru do Čiech za služby miesto dodania je Slovensko bude na faktúre vyčlenené DPH alebo bude bez DPH?

Posúvam
petra:-)
19.03.10,22:35
Vystavujem Faktúru do Čiech za služby miesto dodania je Slovensko bude na faktúre vyčlenené DPH alebo bude bez DPH?

Ak je skutočne správne určené miesto dodania služby v tuzemsku, tak faktúru vystavíte s DPH - s náležitosťami podľa § 71
efka23
07.06.10,19:22
Ahojte, prosím poradiť sme plátca DPH a budeme faktúrovať do Rakúska dodanie syrov. Chcem sa spýtať, či budem vystavovať faktúru s DPH alebo bez a čo bude z toho pre mňa vyplývať.Inak platíme DPH štvrťročne a to bude prvý vývoz. Ďakujem vopred za odpovede.
petra:-)
07.06.10,19:40
Ahojte, prosím poradiť sme plátca DPH a budeme faktúrovať do Rakúska dodanie syrov. Chcem sa spýtať, či budem vystavovať faktúru s DPH alebo bez a čo bude z toho pre mňa vyplývať.Inak platíme DPH štvrťročne a to bude prvý vývoz. Ďakujem vopred za odpovede.


Pokiaľ robíte intrakomunitárne obchody odporúčam preštudovať súvisiace § zákona o DPH a následne postupovať podľa nich. Nedá sa presne odpovedať, keď nie sú známe všetky skutočnosti. Neuvádzate napríklad, či Váš odberateľ v Rakúsku je osobou identifikovanou pre daň. Pokiaľ by bol identifikovaný pre daň v Rakúsku, vystavíte mu faktúru v zmysle § 72 bez DPH a musíte vedieť preukázať splnenie podmienok oslobodenia podľa § 43 ods. 5 a 8. Predmetnú dodávku tovaru uvediete v príslušnon zdaňovacom období v DP DPH a v súhrnnom výkaze podľa § 80.

§ 43
Oslobodenie od dane pri dodaní tovaru
z tuzemska do iného členského štátu

(1) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu predávajúcim alebo nadobúdateľom tovaru alebo na ich účet, ak nadobúdateľ je osobou identifikovanou pre daň v inom členskom štáte.

(2) Oslobodené od dane je dodanie nového dopravného prostriedku, ktorý je odoslaný alebo prepravený z tuzemska do iného členského štátu kupujúcemu predávajúcim alebo kupujúcim alebo na ich účet.

(3) Oslobodené od dane je dodanie tovaru, ktorý je predmetom spotrebnej dane, odoslaného alebo prepraveného z tuzemska do iného členského štátu kupujúcemu predávajúcim alebo kupujúcim alebo na ich účet, ak kupujúci je zdaniteľnou osobou podľa práva iného členského štátu, ktorá nie je identifikovaná pre daň, alebo právnickou osobou, ktorá nie je zdaniteľnou osobou podľa práva iného členského štátu a nie je identifikovaná pre daň, a ak povinnosť platiť spotrebnú daň vzniká kupujúcemu v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru.

(4) Oslobodené od dane je premiestnenie tovaru zdaniteľnej osoby z tuzemska do iného členského štátu na účely jej podnikania (§ 8 ods. 4), ak by dodanie tohto tovaru pre inú osobu bolo oslobodené od dane podľa odseku 1.

(5) Platiteľ je povinný preukázať, že sú splnené podmienky oslobodenia od dane podľa odsekov 1 až 4. Platiteľ je povinný preukázať dodanie tovaru do iného členského štátu kópiou faktúry, a

a) ak prepravu tovaru zabezpečí dodávateľ alebo odberateľ inou osobou, prepravným dokladom alebo iným dokladom o odoslaní, v ktorom je uvedené miesto určenia,
b) ak prepravu tovaru vykoná dodávateľ, písomným potvrdením prijatia tovaru odberateľom alebo osobou ním poverenou,
c) ak prepravu tovaru vykoná odberateľ, písomným vyhlásením odberateľa alebo ním poverenej osoby, že tovar prepravil do iného členského štátu,
d) inými dokladmi, ako napríklad zmluvou o dodaní tovaru, dodacím listom, dokladom o prijatí platby za tovar.

(6) Oslobodené od dane je

a) dodanie tovaru a dodanie služby pre diplomatické misie, a konzulárne úrady iných štátov ako Slovenskej republiky a medzinárodné organizácie zriadené na území iného členského štátu a ich pracovníkov, ktorí nie sú občanmi Slovenskej republiky a nemajú trvalý pobyt v Slovenskej republike, okrem dodania nového dopravného prostriedku (§ 11 ods. 12),
b) dodanie tovaru a dodanie služby do iného členského štátu pre ozbrojené sily členského štátu, ktorý je stranou Severoatlantickej zmluvy, určené na použitie týmito ozbrojenými silami alebo civilnými zamestnancami, ktorí ich sprevádzajú, a na zásobenie ich stravovacích zariadení, ak tieto ozbrojené sily nie sú ozbrojenými silami štátu určenia dodávok a ak sa podieľajú na spoločnom obrannom úsilí.

(7) Platiteľ je povinný preukázať oslobodenie od dane podľa odseku 6 potvrdením na úradnom tlačive na oslobodenie od dane, ktoré je vyhotovené príslušným štátnym orgánom iného členského štátu a ktoré odberateľ odovzdal platiteľovi.

(8) Ak prepravu tovaru z tuzemska do iného členského štátu vykoná odberateľ alebo ju zabezpečí odberateľ inou osobou, platiteľ je povinný mať doklady podľa odseku 5 písm. a) alebo c) do konca šiesteho kalendárneho mesiaca nasledujúceho po skončení kalendárneho mesiaca, v ktorom sa uskutočnilo dodanie tovaru. Ak platiteľ nemá doklady podľa odseku 5 písm. a) alebo c) v lehote podľa prvej vety, uvedie dodanie tovaru bez oslobodenia od dane do daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom uplynula táto lehota.


§ 72
Faktúra pri dodaní tovaru do iného členského štátu

(1) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte, je platiteľ povinný vyhotoviť faktúru. Platiteľ je povinný vyhotoviť faktúru aj v prípade, ak je platba prijatá pred dodaním tovaru. Platiteľ vyhotoví faktúru najneskôr do 15 dní od dodania tovaru alebo prijatia platby.

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne nadobúdateľa tovaru a jeho identifikačné číslo pre daň, pod ktorým tovar objednal,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar dodaný, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru,
g ) cenu tovaru, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) odkaz na § 42 alebo 43, odkaz na článok 136 alebo 138 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 alebo informáciu, že dodanie tovaru je oslobodené od dane.
i) pri dodaní investičného zlata oslobodeného od dane podľa § 67 ods. 3 odkaz na § 67 ods. 3, na článok 346 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že investičné zlato je oslobodené od dane,
j) pri dodaní plynu cez rozvodný systém zemného plynu a pri dodaní elektriny, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň kupujúci v inom členskom štáte, odkaz na článok 195 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty alebo informáciu, že osobou povinnou platiť daň je osoba, ktorej je tovar dodaný.

(3) Pri dodaní tovaru z tuzemska do iného členského štátu podľa § 8 ods. 4 je platiteľ povinný vyhotoviť bezodkladne doklad o premiestnení tovaru. Doklad musí obsahovať náležitosti podľa odseku 2 a na účely tohto zákona sa považuje za faktúru.

(4) Každá osoba, ktorá dodá nový dopravný prostriedok z tuzemska do iného členského štátu, je povinná vyhotoviť faktúru najneskôr do 15 dní od dodania nového dopravného prostriedku alebo odo dňa prijatia platby za nový dopravný prostriedok, ak bola platba prijatá pred dodaním nového dopravného prostriedku. Faktúra musí obsahovať náležitosti primerane podľa odseku 2 a údaje o dodanom novom dopravnom prostriedku podľa § 11 ods. 12.

(5) Ak tovar z tuzemska do iného členského štátu dodáva skupina, uvedie sa vo faktúre ako údaj podľa odseku 2 písm. a) meno a adresa sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne člena skupiny, ktorý dodáva tovar, a identifikačné číslo pre daň skupiny.

§ 80
Súhrnný výkaz

(1) Platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz za každý kalendárny mesiac, v ktorom
a) dodal tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 1 z tuzemska do iného členského štátu osobe, ktorá je identifikovaná pre daň v inom členskom štáte,
b) premiestnil tovar oslobodený od dane podľa § 43 ods. 4,
c) sa zúčastnil na trojstrannom obchode ako prvý odberateľ podľa § 45,
d) dodal službu s miestom dodania v inom členskom štáte podľa § 15 ods. 1 zdaniteľnej osobe alebo právnickej osobe, ktorá nie je zdaniteľnou osobou a je identifikovaná pre daň, a táto osoba je povinná platiť daň.
(2) Platiteľ môže podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok, ak hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) nepresiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku a súčasne v predchádzajúcich štyroch kalendárnych štvrťrokoch hodnotu 100 000 eur; možnosť podať súhrnný výkaz za kalendárny štvrťrok prestáva platiť od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom hodnota tovarov podľa odseku 1 písm. a) až c) presiahne v príslušnom kalendárnom štvrťroku hodnotu 100 000 eur, a platiteľ je povinný podať súhrnný výkaz osobitne za každý kalendárny mesiac príslušného kalendárneho štvrťroka.
(3) Súhrnný výkaz je povinná podať aj zdaniteľná osoba registrovaná pre daň podľa § 7 alebo § 7a za každý kalendárny štvrťrok, v ktorom dodala službu podľa odseku 1 písm. d).
(4) Súhrnný výkaz musí obsahovať
a) identifikačné číslo pre daň osoby, ktorá podáva súhrnný výkaz,
b) pri dodaní tovaru podľa odseku 1 písm. a) identifikačné číslo pre daň nadobúdateľa, pod ktorým mu bol tovar dodaný, a celkovú hodnotu dodaného tovaru pre každého nadobúdateľa osobitne,
c) pri dodaní tovaru podľa odseku 1 písm. b) identifikačné číslo pre daň, ktoré má platiteľ pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru zodpovedajúcu základu dane určeného podľa § 22 ods. 6,
d) pri trojstrannom obchode podľa odseku 1 písm. c) identifikačné číslo pre daň druhého odberateľa pridelené v členskom štáte, v ktorom sa skončí odoslanie alebo preprava tovaru, a hodnotu tovaru dodaného druhému odberateľovi,
e) pri dodaní služby identifikačné číslo pre daň príjemcu služby, pod ktorým mu bola služba dodaná, a celkovú hodnotu dodaných služieb pre každého príjemcu služieb.
(5) V súhrnnom výkaze sa neuvádzajú služby oslobodené od dane podľa zákona platného v členskom štáte, v ktorom je miesto dodania služby.
(6) Hodnota dodaných tovarov a dodaných služieb podľa odseku 4 sa uvádza v súhrnnom výkaze za obdobie, v ktorom vznikla daňová povinnosť. Údaje v súhrnnom výkaze sa uvádzajú v eurách a zaokrúhľujú sa na celé eurá do 0, 5 eura nadol a od 0, 5 eura vrátane nahor.
(7) Pri oprave základu dane podľa § 25 sa v súhrnnom výkaze uvádza suma, o ktorú sa základ dane opravil, a to za obdobie, v ktorom bola oprava základu dane oznámená nadobúdateľovi tovaru alebo príjemcovi služby.
(8) Ak osoba, ktorá podala súhrnný výkaz, zistí pred uplynutím lehoty na podanie súhrnného výkazu, že údaje uvedené v súhrnnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá opravný súhrnný výkaz. Ak osoba, ktorá podala súhrnný výkaz, zistí po uplynutí lehoty na podanie súhrnného výkazu, že údaje v súhrnnom výkaze sú neúplné alebo nesprávne, podá dodatočný súhrnný výkaz, v ktorom uvedie len doplnené alebo opravené údaje.
(9) Osoby podľa odsekov 1 až 3 sú povinné podať súhrnný výkaz elektronickými prostriedkami najneskôr do 20 dní po skončení obdobia, za ktoré sú povinné podať súhrnný výkaz. Súhrnný výkaz musí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom. Súhrnný výkaz podaný elektronickými prostriedkami nemusí byť podpísaný zaručeným elektronickým podpisom, ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, má s daňovým úradom uzavretú písomnú dohodu, ktorá obsahuje najmä náležitosti elektronického doručovania, spôsob overovania podania urobeného elektronickými prostriedkami a spôsob preukazovania doručenia a ak osoba, ktorá podáva súhrnný výkaz, písomne oznámi daňovému úradu údaje potrebné na doručovanie na tlačive podľa vzoru uverejneného na internetovej stránke Daňového riaditeľstva Slovenskej republiky.
(10) Súhrnný výkaz sa podáva na tlačive, ktorého vzor ustanoví opatrenie, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky a ktoré sa vyhlasuje v Zbierke zákonov Slovenskej republiky uverejnením jeho úplného znenia.".
kacickach
10.06.10,08:29
Prosím Vás môžete mi upresniť dodávanie tovaru s montážou do ČR? my dodávateľ platca DPH - odberateľ z ČR tiež platca DPH, miesto dodania ČR, keď dodávam tovar so zabudovaním, čiže s montážou (ploty a konštrukcie) - je oslobodené od DPH? Ak by som dodávala len služby (montáž) - je tiež oslobodené? Nevzniká mi povinnosť registrovať sa v ČR za platcu, ak áno pri akom obrate? ďakujem
JAJA11
10.06.10,08:39
Ahojte, prosím poradiť sme plátca DPH a budeme faktúrovať do Rakúska dodanie syrov. Chcem sa spýtať, či budem vystavovať faktúru s DPH alebo bez a čo bude z toho pre mňa vyplývať.Inak platíme DPH štvrťročne a to bude prvý vývoz. Ďakujem vopred za odpovede.

Faktúru treba vystaviť bez DPH, treba na nej uviesť paragraf 43. Zároveň sa treba zaregistrovať na DÚ na elektronické podávanie súhrnného výkazu a ten do 20.7. 2010 nezabudnúť podať. :) Pravdaže misí byť splnená podnienka, že odberateľ je platca DPH, inak je fa s DPH.
JAJA11
10.06.10,08:43
Prosím Vás môžete mi upresniť dodávanie tovaru s montážou do ČR? my dodávateľ platca DPH - odberateľ z ČR tiež platca DPH, miesto dodania ČR, keď dodávam tovar so zabudovaním, čiže s montážou (ploty a konštrukcie) - je oslobodené od DPH? Ak by som dodávala len služby (montáž) - je tiež oslobodené? Nevzniká mi povinnosť registrovať sa v ČR za platcu, ak áno pri akom obrate? ďakujem

Jedná sa o prácu na nehnuteľnosti? Ak áno, potom je zdaniteľné plnenie v CZ. Ak to robíte pre platiteľa DPH, prechádza povinnosť zaplatiť DPH na neho. Ak pre neplatcu DPH, mali by stesa zaregistrovať v CZ a tam DPH zaplatiť.
Mikolajova
24.01.12,11:39
Ahojte, prosim Vas neplatca DPH chce fakturovat sluzby konkr. pouzivane programu, prosim Vas ako posupovat ak sa fa platcovi DPH, neplatcovi DPH, do EU a mimo EU?
JAJA11
24.01.12,12:10
Treba rozlíšiť či ide o službu alebo o predaj tzv. krabicového software.
Ak niekto niekomu poskytuje službu a nie je platca DPH a bude faktúrovať platcovi DPH, musí sa zaregistrovať na DPH podľa paragrafu 7a.
Mikolajova
24.01.12,12:21
Určite o službu nakoľko oni vymysleli softwer, kt. online spristupnia napr. na mesiac. Aj ked dodava sluzby podla par. 16?