jales
24.02.11,07:59
Zamestnanec mi doniesol k RZD aj potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, ale je tam poznámka, že mzdy neboli vyplatené. Je tento príjem potrebné zahrnúť do RZD alebo ako k tomu pristupovať.

A ešte by som sa chcela spýtať, ak som mala dôchodcu, ktorý si platil doplnkové dôch. sporenie. Je to pre neho tiež nezdaniteľná položka?
jales
24.02.11,12:51
neviete niekto poradiť?
rodina1
24.02.11,13:51
Zamestnanec mi doniesol k RZD aj potvrdenie od predchádzajúceho zamestnávateľa, ale je tam poznámka, že mzdy neboli vyplatené. Je tento príjem potrebné zahrnúť do RZD alebo ako k tomu pristupovať.

A ešte by som sa chcela spýtať, ak som mala dôchodcu, ktorý si platil doplnkové dôch. sporenie. Je to pre neho tiež nezdaniteľná položka?
Do RZD idú len skutočne vyplatené mzdy.
drobeceva
25.01.13,17:12
Spracované decembrové mzdy nebudú do 31.01.2013 vyplatené. Keďže som sa doteraz v takejto situácii neocitla, chcela som mať čierne na bielom a požiadala som o stanovisko DRSR
http://www.porada.sk/t123821-otazky-a-odpovede-drsr-dan-z-prijmu.html#post2234393

V podstate mi potvrdili to, čo som vedela, ale stále sa mi vzhľadom na neštandartnú situáciu vynárajú ďalšie nejasností:
- potvrdenia na úrad práce
- priemery na dovolenky
- štatistiky
Oslovila som programátorov...musia upraviť program...bude to náročnejšie v roku 2014, keďže Potvrdenia za rok 2013 budú musieť zahrnúť aj nevyplatený mesiac december.
Myslím, že v dnešnej ťažkej finančnej situácii ste sa ocitli aj iní, preto by som bola rada, keby ste sem pridali svoje poznatky a napísali, ako to robíte Vy.
Za každý postreh a radu vopred ďakujem
Rozalka
25.01.13,17:26
Neviem si predstaviť, ako by sa to mohlo upraviť v sw, na ML si poznačiť, asi budeš musieť dávať ručne vyplnené potvrdenia, atď.
drobeceva
25.01.13,17:36
Rozálka, ML som si vytlačila za celý rok...Potvrdenie o zdanit.mzde dokážem vytlačiť za 11 mesiacov...ďalšia otázka...môžem robiť RZD, či im mám robiť DP?
Neviem, včera mali kvôli "môjmu problému" veľkú poradu, vraj sa to bude dať urobiť, ale nechcem vidieť faktúrku za to :(
Ináč neviem si predstaviť, ako budem robiť Ročné hlásenie na DU ručne:(/
drobeceva
27.01.13,11:55
Trápim se, trápim...:( a preto sa znova obraciam na Vás.

Prosím Vás, ako by ste riešili pri nevyplatení decembrových miezd do 31.1.2013 :
1. u vystúpených ELDP - SP tvrdí, že celý rok
2. potvrdenie pre rôzne účely, napr. aj pre ÚP
3. priemery na dovolenky na nový rok - I.Q 2013
Rozalka
27.01.13,12:29
Trápim se, trápim...:( a preto sa znova obraciam na Vás.

Prosím Vás, ako by ste riešili pri nevyplatení decembrových miezd do 31.1.2013 :
1. u vystúpených ELDP - SP tvrdí, že celý rok
2. potvrdenie pre rôzne účely, napr. aj pre ÚP
3. priemery na dovolenky na nový rok - I.Q 2013
Ja som mzdár-amatér, ale si myslím, že keď na nejakom potvrdení žiadajú "čistý príjem", uvediem len vyplatené, veľa záleží od toho, čo je na tlačive, ak sa požaduje hrubý (napr. pre priemerky), beriem do úvahy všetko.
V podstate len DP rozlišuje, či boli mzdy vyplatené do 31.1. nasl. roka alebo nie ...
Ale nechám sa poučiť, ako píšem vyššie, som vážny amatér v tejto oblasti.
Mila123
27.01.13,12:35
Ja som mzdár-amatér, ale si myslím, že keď na nejakom potvrdení žiadajú "čistý príjem", uvediem len vyplatené, veľa záleží od toho, čo je na tlačive, ak sa požaduje hrubý (napr. pre priemerky), beriem do úvahy všetko.
V podstate len DP rozlišuje, či boli mzdy vyplatené do 31.1. nasl. roka alebo nie ...
Ale nechám sa poučiť, ako píšem vyššie, som vážny amatér v tejto oblasti.
ja si tiež myslím, že iba dane sa posúvajú....
hľadala som v zákone č. 461/2003 či 311/2001 a nič som nenašla (okrem garančn. poistenia a ukončenia PPV pre nevyplatnenie mzdy).....
osobne sa opýtam na tento prípad J. Mihála (zajtra) a zavesím stanovisko, čo a ako ďalej.....
drobeceva
27.01.13,12:42
ďakujem, dievčatá...tiež si myslím, že na z-ca nemôžu mať dopad tie skutočnosti, veď v podstate sa mzda doplatí.
Podľa Vás bude správne, ak budem mať 2 verzie - jeden mzdový list za celý rok a druhý za 11 mesiacov?

Mila123 - vopred vďaka za ochotu.
milagros208
22.02.13,12:13
Ahojte. Ja mám trošku iný prípad. Zamestnanec je u nás zamestnaný od februára 2011. Za december 2010 a január 2011 mu neboli vyplatené mzdy a teda ani uvádzané v RZD. Teraz, v roku 2012 mu boli tieto mzdy vyplatené z garančného fondu. Ako tento príjem budem uvádzať v RZD? Budem uvádzať hrubý príjem + odvody + preddavok dane ako od iných zamestnávateľov? Tým pádom mu vyjde dosť vysoký nedoplatok dane kvôli odpočítateľnej položke, ktorú si vlastne v roku 2010 nemohol v RZD uplatniť za mesiac 12/2010. ďakujem.
drobeceva
22.02.13,12:18
Ahojte. Ja mám trošku iný prípad. Zamestnanec je u nás zamestnaný od februára 2011. Za december 2010 a január 2011 mu neboli vyplatené mzdy a teda ani uvádzané v RZD. Teraz, v roku 2012 mu boli tieto mzdy vyplatené z garančného fondu. Ako tento príjem budem uvádzať v RZD? Budem uvádzať hrubý príjem + odvody + preddavok dane ako od iných zamestnávateľov? Tým pádom mu vyjde dosť vysoký nedoplatok dane kvôli odpočítateľnej položke, ktorú si vlastne v roku 2010 nemohol v RZD uplatniť za mesiac 12/2010. ďakujem.

milagros, teoreticky to tak vychádza, že v roku, keď mu nebola vyplatená mzda - mal preplatok na dani. Teraz mu vyjde nedoplatok /lebo musíš všetko navýšiť o vyplatené/.
milagros208
22.02.13,13:07
Za rok 2011 áno, mal preplatok na dani. Ale v roku 2010, keď bol zamestnaný len 2 mesiace, tak daň by mu bola vrátená celá zaplatená. Teraz príde o zaplatený preddavok dane a ešte musí aj doplatiť nedoplatok na dani kvôli nezdaniteľnej čiastke, na ktorú mal v roku 2010 nárok a nemohol si ju v plnej výške uplatniť.
Andyke
22.02.13,18:47
Čo sa týka tej nevyplatenej mzdy, čo mal vyplatené z garančného fondu : Dávky z garančného fondu nevstupujú do RZD. Je to príjem oslobodený podľa § 9 ods.2 písm. a Zák. o dani z príjmov.
milagros208
24.02.13,10:06
V §9 ods.2 písm. a/ Zákona o dani z príjmov som nič o dávkach z garančného fondu nenašla.
Andyke
24.02.13,14:22
§ 9
(2) Od dane sú oslobodené aj

a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
milagros208
25.02.13,06:27
Ďakujem. Ešte jedna malá otázočka. Z garančného poistenia mu bolo vyplatené o 100€ menej. Keď som sa pýtala zamestnanca prečo, tak mi povedal, že pri ukončení im vyplatili po 100€, ktoré nie sú uvádzané na žiadnom papieri. T.z. neboli ani v potvrdení o príjme ani v rozhodnutí SP z garančného poistenia. Čo s tým?
Andyke
25.02.13,12:03
Pokiaľ ZĽ vyplatil tých 100 €, tak to mal zahrnúť do niektorého potvrdenia o zdanit.mzde (buď do r.2010 alebo 2011 - záleží kedy vyplatil ...)
milagros208
26.02.13,16:32
Ďakujem za odpovede. Je možné, že v období, keď mu bolo vydané potvrdenie za rok 2010 mu časť výplaty nebola vyplatená. A potom mu možno ani nemal kto vystaviť potvrdenie za rok 2011, keďže firma zbankrotovala. Ktovie aká tam bola situácia. Ja som to zistila len náhodou, keď mi zamestnanec ukázal výplatné pásky za tie dva mesiace a taktiež rozhodnutie z SP o vyplatení dávky z garančného fondu, kde mi vychádzal rozdiel vo výške 100€.
benefin
20.03.13,19:24
Mám ešte väčší guláš. Mali sme v r.2012 zamestnanca na dohodu, ktorému do 31.1.2013 nebola vyplatená mzda za 10-12/12. Mzdy boli zúčtované a daň zrazená, ale aj odvedená spolu za všetkých zamestnancov. Ak by som aj rozdelila príjem v potvrdení pre tohto zamestnanca, ako by som rozdelila zrazené preddavky (len za 1-9/12?, odvedené ale boli aj za 10-12) a okrem toho mi nebude sedieť ani jeden prehľad od októbra a hlásenie tiež netuším čo by som tam mala uviesť, mzda nevyplatená ale preddavky odvedené. A takisto čo potom s potvrdením pri vyplatení v roku 2013? Daň už nebudem ani zrážať ani odvádzať, len vyplatíme čistú mzdu, v potvrdení by mala len hrubý príjem 10-12/12, žiadne preddavky? Neviete ešte niečo nové?
ewita888
20.03.13,19:56
Mám ešte väčší guláš. Mali sme v r.2012 zamestnanca na dohodu, ktorému do 31.1.2013 nebola vyplatená mzda za 10-12/12. Mzdy boli zúčtované a daň zrazená, ale aj odvedená spolu za všetkých zamestnancov. Ak by som aj rozdelila príjem v potvrdení pre tohto zamestnanca, ako by som rozdelila zrazené preddavky (len za 1-9/12?, odvedené ale boli aj za 10-12) a okrem toho mi nebude sedieť ani jeden prehľad od októbra a hlásenie tiež netuším čo by som tam mala uviesť, mzda nevyplatená ale preddavky odvedené. A takisto čo potom s potvrdením pri vyplatení v roku 2013? Daň už nebudem ani zrážať ani odvádzať, len vyplatíme čistú mzdu, v potvrdení by mala len hrubý príjem 10-12/12, žiadne preddavky? Neviete ešte niečo nové?

V prehľade sa uvádzajú len mzdy, ktoré boli vyplatené... takže treba podať opravné prehľady za 10-12