bubkoch
24.02.11,09:13
- zamestnanec dostal od zamestnavatela zaciatkom januara (cca 5.1.)navrh na ukoncenie pracovneho pomeru dohodou z dovodu §63 ods.1 pism. b) s tym, ze PP sa skonci o 3 dni a ze dostane 2-mes. odstupne

- zamestnanec predlozenu dohodu odmietol podpisať, tak mu zamestnavatel hned v ten den dorucil vypoved z rovnakeho dovodu, s tym, ze VD zacina plynut 1.2., PP skonci 31.3., zaroven vo vypovedi bolo uvedene, ze zamestnavatel sa so zamestnancom dohodli ze zamestnanec nemusi do skoncenia PP chodit do práce, vo vypovedi nie je ziadna zmienka o odstupnom, zamestnanec podpisom potvrdil prevzatie vypovede

- za mesiac januar dostal zamestnanec vyplatu, kde za dni, kedy uz do prace nechodil, dostal 60% z priemerneho zárobku za predchadzajuci stvrtrok

- na výplatnej páske ma uvedenú výmeru dovolenky na tento rok 2 dni
- vo firme nie su odbory ani zástupcovia zamestnancov

pred tym nez zamestnanec podnikne dalsie kroky by som si chcel overit ci uvazuje správne:

1. má zamestnanec nárok za obdobie od 5.1. do 31.3. na náhradu mzdy vo výške 100% priemerneho zarobku podla § 142 ods. 3 ?
2. má nárok na 2-mes. odstupne, ktore by mal dostat v aprili spolu s marcovou vyplatou ? počíta sa v tomto prípade odstupne z priemerky za 4.kvartal 2010 ?
3. na kolko dní dovolenky za rok 2011 má nárok ? 2 dni za pár odpracovaných dni v mesiaci január alebo 6 dní za 3 mesiace trvania PP ? podla ktoreho § ?
4. má nárok na stravné lístky ? zamestnavatel tvrdi ze pocas trvania prekazky v praci, kedy nepracuje, nemá nárok
5. v prípade zamestnanec si bude svoje nároky uplatnovat na súde, je potrebné
- najskor pisomne vyzvat zamestnavatela na doplatenie nevyplatenej mzdy ?
- uz v návrhu presne vycíslit sumu - cast mzdy ktorú zamestnavatel nevyplatil a ktorú zamestnanec ziada ? alebo tuto sumu vycísli súd ? alebo súd urci ze zamestnavatel ma vyplatit mzdu podla zakona (plus príp. sudne trovy) a je na zamestnavatelovi aby vypocítal a doplatil správnu sumu ?
ivka70
24.02.11,11:42
1. má zamestnanec nárok za obdobie od 5.1. do 31.3. na náhradu mzdy vo výške 100% priemerneho zarobku podla § 142 ods. 3 ?

Ano ma, ak ma ale firma odbory a je s nimi dohodnute, tak takato prekazka na strane zamestnavatela je hradena minimalne 60% PRIEMERNEJ MZDY, podla bodu (4) toho isteho paragrafu:
(4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

2. má nárok na 2-mes. odstupne, ktore by mal dostat v aprili spolu s marcovou vyplatou ? počíta sa v tomto prípade odstupne z priemerky za 4.kvartal 2010 ?
ano ma, ak vypoved dostal kvoli ruseniu pracovneho miesta, priemer je za IV.kvartal, lebo odstupne bude vyplatene spolu s marcovou mzdou.

3. na kolko dní dovolenky za rok 2011 má nárok ? 2 dni za pár odpracovaných dni v mesiaci január alebo 6 dní za 3 mesiace trvania PP ? podla ktoreho § ?
kedze v roku 2011 neodpracoval aspon 21 dni, narok na dovolenku mu nevznikne
ZP par. 105

4. má nárok na stravné lístky ? zamestnavatel tvrdi ze pocas trvania prekazky v praci, kedy nepracuje, nemá nárok
nema narok, narok na stravne listky je iba v dnoch ,kedy odpracuje viac ako 4 hodiny, co sa pri prekazkach na strane zamestnavatela neudeje

5. v prípade zamestnanec si bude svoje nároky uplatnovat na súde, je potrebné aky narok?
ak by teda nejaky narok vznikol, tak
- najskor pisomne vyzvat zamestnavatela na doplatenie nevyplatenej mzdy ? ano, rozhodne sa to odporuca
- uz v návrhu presne vycíslit sumu - cast mzdy ktorú zamestnavatel nevyplatil a ktorú zamestnanec ziada ? nemusi, moze alebo tuto sumu vycísli súd ? da si ju vycislit alebo súd urci ze zamestnavatel ma vyplatit mzdu podla zakona (plus príp. sudne trovy) a je na zamestnavatelovi aby vypocítal a doplatil správnu sumu tak, aj so vsetkymi podkladmi
bubkoch
03.05.11,11:49
vo firme odbory nie su, ani ziaden zastupca zamestnancov ...
zamestnavatel bol písomne vyzvany na doplatenie 40% mzdy, neurobil tak ...
zamestnanec ma napísaný návrh na vydanie platobného rozkazu, kde vycíslil nevyplatených 40% mzdy, žiada uroky z omeskania a nahradu trov konania vo výske 6% sudneho poplatku ...

otazne je ci
1. ten súdny poplatok je nutne zaplatit uz pri podani navrhu na sud ?
2. zamestnanec vycíslil svoj nárok vo výške nevyplatenej 40% hrubej mzdy za 3 mesiace, súdny poplatok sa pocíta z tejto sumy ?
3. alebo je lepsie nechať vyčíslienie požadovaného doplatku mzdy na súd ? a z coho sa počíta súdny poplatok a kedy platí ?
bubkoch
11.05.11,05:05
prosím vas ako je to s tym sudnym poplatkom ? dakujem
bubkoch
06.10.11,11:54
story pokracuje ...

zamestnanec ma v rukach platobny rozkaz ktory minuly tyzden nadobudol pravoplatnost ... byvaly zamestnavatel ani nepodal odpor, ani nezaplatil ... podla platobneho rozkazu ma zaplatit xxx € spolu s rocnym urokom 9,25% a trovy konania

1. moze ist zamestnanec už priamo za exekutorom alebo musi este poslat zamestnavatelovi nejaku poslednu vyzvu pred exekuciou ?
2. uvazujem spravne ze zamestnavatel by mal vyplatit peniaze takto: xxx € ako hruba mzda z ktorej zrazi odvody a dan, k hrubej mzde na vyplatnej paske pripocita hruby urok za dane obdobie, z ktoreho zrazi len dan, a zamestnanec dostane vyplatenu cistu mzdu zvysenu o zdaneny urok a plne trovy konania ?
neporadi niekto ?