milenia
24.02.11,09:18
Ahojte, rada by som sa spýtala, či je nejaký zákonný dôvod, že oprava vozidla po havárii nehlásená polícii ani neuplatnená v poisťovni je nedaňovým nákladom pre spoločnosť. Išlo o nehodu na vozidle spoločnosti pridelené konateľovi bez pracovného pomeru.
Prebrala som účto po inej firme, ktorá predmetné zaúčtovala do nedaňových nákladov, čo ma dosť zaskočilo, ja by som dala celú čiastku opravy do daňových. Predmetné nebolo ani dané k náhrade konateľov, ak by to náhodou mohlo súvisieť aj s tým.
Ďakujem za Vaše tipy.
Stefan2005
24.02.11,08:50
Ahojte, rada by som sa spýtala, či je nejaký zákonný dôvod, že oprava vozidla po havárii nehlásená polícii ani neuplatnená v poisťovni je nedaňovým nákladom pre spoločnosť. Išlo o nehodu na vozidle spoločnosti pridelené konateľovi bez pracovného pomeru.
Prebrala som účto po inej firme, ktorá predmetné zaúčtovala do nedaňových nákladov, čo ma dosť zaskočilo, ja by som dala celú čiastku opravy do daňových. Predmetné nebolo ani dané k náhrade konateľov, ak by to náhodou mohlo súvisieť aj s tým.
Ďakujem za Vaše tipy.

zo zákona vyplýva, že ku škode na majetku do určitej výšky netreba volať políciu; zo zadania však nie je zrejmé, že "neuplatnené v poisťovni" z dôvodu, že nebolo vozidlo poistené, alebo bolo poistené, len sa rozhodli "nenárokovať" poistnú udalosť....
milenia
26.02.11,07:53
Pozrela som si ale paragraf 19 ods. 3 písm. d zákona o dani z príjmov a prepracovala som sa k tomu, že to bude pravdepodobne naozaj pripočitateľná položka. opravu definuje zákon niečo odstránenie prirodzeného fyzického opotrebenia a potom definuje pojem škoda zavinená a nezavinená. Nezavinená je iba živelná pohroma a i. Toto bola zavinená a vtedy je náklad na opravu daňový iba do výšky prijatej náhrady. Dobre som si to vysvetlila? Škodu sa rozhodli z istých dôvodov v poisťovni nenárokovať.

Takže daňový či nedaňový náklad podľa Vás?
Tweety
26.02.11,10:00
Pozrela som si ale paragraf 19 ods. 3 písm. d zákona o dani z príjmov a prepracovala som sa k tomu, že to bude pravdepodobne naozaj pripočitateľná položka. opravu definuje zákon niečo odstránenie prirodzeného fyzického opotrebenia a potom definuje pojem škoda zavinená a nezavinená. Nezavinená je iba živelná pohroma a i. Toto bola zavinená a vtedy je náklad na opravu daňový iba do výšky prijatej náhrady. Dobre som si to vysvetlila? Škodu sa rozhodli z istých dôvodov v poisťovni nenárokovať.

Takže daňový či nedaňový náklad podľa Vás?
Oprava MV zaradeného do podnikania je daňovo uznaným nákladom.
Stanislav 1975
26.02.11,10:06
Oprava MV zaradeného do podnikania je daňovo uznaným nákladom.

Tweety má pravdu- hlásenie nehody polícii a uplatnenie si ich do nákladov vobec spolu nesúvisí...-može to mať vplyv jedine ak je auto poistené, inak vobec...
milenia
26.02.11,10:50
A nejedná sa náhodou o škodu zavinenú daňovníkom v tomto prípade? lebo zase zákon o dani z príjmov par. 19, ods.3 písm. g hovorí, presne ktoré škody sú daňovo uznané - nezavinené.

Nejedná sa o rozbitý blatník ale o čiastku 27.000, EUR na exkluzívnom vozidle.
Vozidlo je samozrejme poistené. Keby volal políciu, prišiel by o vodičák...už jasnejšie to napísať neviem. A keď je to jasné mne, čo sa tam udialo, bude to jasné aj daňovej kontrole:
Škoda 27tisíc EUR
Auto poistené
Poistné nenárokované

Prečo asi? Fakt daňový výdavok? Ja si nemyslím.....Oprava majetku je prirodzené opotrebenie, či nie? Jedná sa tu naozaj o opravu z pohľadu účtovného a nie o zavinenú škodu? Prosím napíšte mi paragraf, o ktorý sa môžem oprieť. Argument, že to tvrdí TWEETY v prípade daňovej kontroly asi neobstojí :-)

Ďakujem, že sa mi venujete.
Stefan2005
26.02.11,14:49
...Nejedná sa o rozbitý blatník ale o čiastku 27.000, EUR na exkluzívnom vozidle.
Vozidlo je samozrejme poistené. Keby volal políciu, prišiel by o vodičák...už jasnejšie to napísať neviem. A keď je to jasné mne, čo sa tam udialo, bude to jasné aj daňovej kontrole:
Škoda 27tisíc EUR
Auto poistené
Poistné nenárokované
...

Mne tu skôr ako nedaňový náklad pasuje zosobnenie spôsobenej škody.
Konanie konateľa výsostne sledovalo uprednostnenie jeho osobného záujmu na úkor spoločnosti....
Tweety
26.02.11,15:10
A nejedná sa náhodou o škodu zavinenú daňovníkom v tomto prípade? lebo zase zákon o dani z príjmov par. 19, ods.3 písm. g hovorí, presne ktoré škody sú daňovo uznané - nezavinené.

Nejedná sa o rozbitý blatník ale o čiastku 27.000, EUR na exkluzívnom vozidle.
Vozidlo je samozrejme poistené. Keby volal políciu, prišiel by o vodičák...už jasnejšie to napísať neviem. A keď je to jasné mne, čo sa tam udialo, bude to jasné aj daňovej kontrole:
Škoda 27tisíc EUR
Auto poistené
Poistné nenárokované

Prečo asi? Fakt daňový výdavok? Ja si nemyslím.....Oprava majetku je prirodzené opotrebenie, či nie? Jedná sa tu naozaj o opravu z pohľadu účtovného a nie o zavinenú škodu? Prosím napíšte mi paragraf, o ktorý sa môžem oprieť. Argument, že to tvrdí TWEETY v prípade daňovej kontroly asi neobstojí :-)

Ďakujem, že sa mi venujete.
Prečo potom zadávaš otázky na Poradu, keď sa ti nezdajú odpovede? AK chceš rovno aj §, skús sa aspoň pozrieť do Zákona o dani z príjmov.:eek: Ak tu niekto zavinil škodu, čo je zaninil, máte povinnosť ju od neho vymáhať.:) Ale oprava auta samotnou škodou nie je.
milenia
26.02.11,21:26
Aspon som sa donho samozrejme pozrela, predtym nez som sa spytala. Vam sa este nikdy nestalo, ze niekto odpovedal nespravne? Otazku som zadala preto, lebo na to ta porada je.

Dakujem za odpovede, ale naozaj rady typu...skus sa aspon pozriet do zakona....nepotrebujem

Chodia sem ludia, co sa pytaju....." som zaciatocnik v JU a neviem ako si mam zoradit doklady...." atd....do tejto kategorie uz davno nepatrim, avsak odpovede dostanem zakazdym ako keby som zliezla vcera zo stromu a objavila ucto....od drvivej vacsiny uzivatelov.
To, ze mam menej poznatkov ako Vy neznamena ze som automaticky menejcennejsia.

Dakujem, uz sem nezadam ani jeden dotaz, toto nie je o radeni sa, ale o povysovani sa. Myslim, ze zopar uzivatelov sa narodilo s uctovnymi suvstaznostami v ruke a suvahu a vysledovku prednasalo uz v skolke.
Adiks
26.02.11,22:35
Robíš chybu, že vôbec nepočítaš vo svojich úvahách s možnosťou, že mnohí poraďáci študovali účtovné a daňové predpisy už v mamkinom brušku. Preto my, čo sme začali až v škôlke za nimi zaostávame.
a_je_to
27.02.11,21:38
Ahojte, rada by som sa spýtala, či je nejaký zákonný dôvod, že oprava vozidla po havárii nehlásená polícii ani neuplatnená v poisťovni je nedaňovým nákladom pre spoločnosť. Išlo o nehodu na vozidle spoločnosti pridelené konateľovi bez pracovného pomeru.
Prebrala som účto po inej firme, ktorá predmetné zaúčtovala do nedaňových nákladov, čo ma dosť zaskočilo, ja by som dala celú čiastku opravy do daňových. Predmetné nebolo ani dané k náhrade konateľov, ak by to náhodou mohlo súvisieť aj s tým.
Ďakujem za Vaše tipy.

Ak chceš zákonné dôvody na posúdenie, tak pozri v ZoDP § 21, ods. 2, písm. e :
e) manká a škody1) presahujúce prijaté náhrady ...
Tá jednotka za slovom škoda je odkaz na ZoÚ. V jeho § 26, ods. 6 máš uvedené :
(6) Na účely tohto zákona sa škodou na majetku rozumie neodstrániteľné poškodenie, zničenie, odcudzenie alebo strata majetku. Inventarizáciou zistené odcudzenie alebo zistená strata majetku je manko.
Z § 26/6 ZoÚ vyplýva, že opraviteľná vada na majetku nie je považovaná účtovne za škodu a § 21/1/e ZoDP preberá tú istú právnu definíciu škody aj pre posúdenie ... čo je a nie je daňovým výdavkom. Keďže oprava havarovaného auta účtovne a daňovo nie je škodou, tak nie je vylúčená z daňových výdavkov.
Z uvedeného vyplýva, že oprava havarovaného auta je daňovým výdavkom v plnom rozsahu, aj s nárokom na odpočet DPH. Nárok firmy na náhradu škody od konateľa však zostáva nedotknutý, ten nejde podľa ZoÚ, ani ZoDP, ale podľa § 420 Obč. zákonníka ... alebo u konateľa aj podľa § 373 Obch. zákonníka.
milenia
01.03.11,06:30
Ďakujem užívateľovi a_je_to aj všetkým, ktorí sa podelili so mnou o svoje vedomosti k danej otázke.