bajdinka
24.02.11,12:02
Dobrý deň potrebovala by som poradiť. Mám v prenájme nebyt. priestorod družstva. Je to bývalá kočíkáreň a tento priestor kedysi mala moja predchodkyňa a ho na vlastné náklady prerobila, zaviedla vodu, vybudovala osvetlenie, steny, dvere, sprch. kút- proste aby ho mohla využívať na služby. Po dohovore s ňou som jej vyplatila za toto odstupné a družstvo spravilo so mnou novú náj. zmluvu. Priestor ale bolo ešte potrebné rekonštruovať a tak som si ho upravila.Medzitým sa družstvo vymenilo a mne ostala povodná zmluva. Ja som sa rozhodla tento priestor postúpiť nejakej novej nájomníčke s tým, že mi vyplatí moje investície. Nové družstvo (nový predseda) so mnou súhlasil že buď si možem za seba nájsť náhradu, alebo spíšu so mnou novú nájomnú zmluvu. Podpísala som ukončenie povodnej zmluvy s tým, že mi bud prinesie novú, alebo to medzitým postúpim..Nová nájomníčka ktorá prejavila záujem a mi mala priniesť dohodnutú čiastku, mi priniesla o 200tis menej korún, že mi viac nedá a potom ako som sa dozvedela, išla rovno za predsedom aby sa s ním dohodla poza moj chrbát. Aký mám nárok na vrátenie peňazí? nie je to náhodou niekde v zákone niečo ako zhodnotenie majetku? Kedže mi odmietli dať novú náj.zmluvu ako postupovať? Mám zavolať súdn. odhadcu aby priestor ohodnotil a po kom potom požadovať peniaze? alebo priestor uviesť do povodného stavu? to znamená všetko rozbúrať..Majú ma právo ku dňu skončenia nájmu vysťahovať, keď nemám kam a mám tam svoje peniaze?? potrebujem kazdu radu online.. i za odmenu
profesional
24.02.11,12:54
Nakolko si zhodnotila priestor, tak doslo ku vzniku bezdovodneho obohatenia - vid Obciansky zakonnik - na vydanie ktoreho mas narok. V pripade ak zhodnotenie je povahy ze je mozne ho vydokladovat, tak musis vydokladovat ake naklady si mala so zhodnotenim. Ak nie, tak oto moze stanovit znalec z odboru Stavenictvo. Avsak neviem celkom ako preukazes aky bol stav pred tym nez si tam prisla ty. V kazdom pripade to co si do toho vrazila - na to mas narok. Tento si mozes uplatnovat ako narok na vydanie bezdovodneho obohatenia.
bajdinka
24.02.11,21:44
ďakujem veľmi pekne za radu, ešte by som chcela poprosiť- priestor sa sice nachadza v Čechach, ale je možne niekde dohladat aky zakon toto umožňuje? čislo a tak..Nie som odbornik a naviac ma vyslovene chcu v pondelok vystahovat. zrejme mu nova najmonicka dala uplatok aby mne nemusela nic dat. Napisala som vlastnikovi (predsedovi druzstva) ze hodlam bud priestor dat do povodneho stavu alebo proste chcem svoje inevsticie a mam novu najomnicku ktora by mi tie peniaze zaplatila..Ze nech sa vyjadri ako sa dohodneme. Osobne si myslim ze chcu ryzovat na mojej praci..Je to jedine co mam a moja obziva- ak by mi nikto nic nedal -vyslovene som na ulici. Nemam tam kde byvat ak mi nezaplatia