Kalmanka
24.02.11,13:46
Ahojte, preštudovala som si už veľa príspevkov k téme prerušenie živnosti, ale nenašla som odpoveď, tak by som prosila, keby ma niekto usmernil.

Mám prerušenú živnosť od 31.10.2010 a do lehoty na podanie DP ju neobnovím, takže budem robiť mimoriadnu účt. závierku k tomuto dátumu aj s výkazmi. Po tomto dátume som však ešte uhrádzala záväzky a odvody. Viem, že mám upraviť základ dane cez uzávierkové účtovné operácie, ale nie som si istá dátumom, ku ktorému ich zapísať do peň. denníka- dátum reálnej úhrady záväzku alebo 31.12., alebo nejaký iný?
K 31.10. mi ešte tieto úhrady figurovali ako záväzky, tak budú aj vo výkaze majetku a záväzkov. Keď cez nepeňažné operácie zúčtujem ich úhrady, zmení sa aj výkaz. (Z toho mi vyplýva, že už budú zahrnuté v príjmoch a výdavkoch a do DP to už nikde nevpisujem.) Nebude vadiť, že na výkaze príjmov a výdavkov k 31.10 budú iné sumy ako v DP, kde budú výdavky zvýšené o úhrady ?

Vopred ďakujem za všetky rady :confused:
ego.mc
24.02.11,15:06
Uzávierkové operácie robíte k dátumu uzávierky (preto sa volajú uzávierkové), v tomto prípade k 31.10.
mimotemy Nepochopil som, ako by ste chceli dosiahnuť iné sumy vo Výkaze a iné v DP.:D

Ale vážne: Uzávierkovými operáciami zvýšite príjmy o pohľadávky (a zásoby) a výdavky o záväzky. Potom spravíte Výkazy.