jasminka146
24.02.11,12:51
Dobrý deň,

Potrebovala by som radu. Môj priateľ v roku 2010 pracoval v mesiaci január až marec v trvalom pracovnom pomere. V aprili ako ukončil tento pracovný pomer začal podnikať, keďže sa blíži čas ročného zdravotného zúčtovania jeho bývalý zamestnávateľ mu odmieta vydať potvrdenia o výške jeho príjmu a odvodov, ktoré zanho odviedol za uvedené dobu. Čo robiť v takomto prípade resp. je možné podať zúčtovanie s tým, že uvedie, že zamestnávateľ mu to odmietol vydať? dakujem.
jasminka146
24.02.11,12:00
opravujem sa za rok 2010:)
veronikasad
24.02.11,12:02
Jasminka, cez tlačitko Nahlas pri svojom príspevku požiadaj moderátora o opravu názvu témy.
veronikasad
24.02.11,12:03
Dobrý deň,

Potrebovala by som radu. Môj priateľ v roku 2010 pracoval v mesiaci január až marec v trvalom pracovnom pomere. V aprili ako ukončil tento pracovný pomer začal podnikať, keďže sa blíži čas ročného zdravotného zúčtovania jeho bývalý zamestnávateľ mu odmieta vydať potvrdenia o výške jeho príjmu a odvodov, ktoré zanho odviedol za uvedené dobu. Čo robiť v takomto prípade resp. je možné podať zúčtovanie s tým, že uvedie, že zamestnávateľ mu to odmietol vydať? dakujem.
Pýtaš sa na potvrdenie k RZD alebo RZZP. Požiadal o ne zamestnávatela na predpísanom tlačive ?
jasminka146
24.02.11,12:04
ano presne na to sa pýtam,,čo s tým,,,už sme požiadali ale odmieta to vydať, kedže jeho firma je na pokraji krachu a navyše patrí medzi zamestnávatelom ktorým to je jedno...
jasminka146
24.02.11,12:05
bude stačiť nejaké čestné vyhlásenie?
veronikasad
24.02.11,12:09
ano presne na to sa pýtam,,čo s tým,,,už sme požiadali ale odmieta to vydať, kedže jeho firma je na pokraji krachu a navyše patrí medzi zamestnávatelom ktorým to je jedno...
Neodpovedala si síce o ktoré potvrdenie ide. Ak ho však od zamestnávatela nedostane, nech urobí DP aj RZZP len z príjmu SZČO a pošle na DU a do prísl. ZP so sprievodným listom, že od zamestnávatela nedostal potvrdenie o príjme...
jasminka146
24.02.11,12:12
ide o obe potvrdenia aj RZD aj RZZP,,,ano to mu poradila aj jeho ekonomka, že má doložiť čestné vyhlásenie. Koho však v takomto prípade budú sankciovať jeho bývalého zamestnávateľla alebo môjho priateľa?,,pýtam, sa preto, lebo sú dosť vysoké pokuty a neviem ako je to v prípade ak toto zúčtovanie nie je kompletné.
veronikasad
24.02.11,12:13
ide o obe potvrdenia aj RZD aj RZZP,,,ano to mu poradila aj jeho ekonomka, že má doložiť čestné vyhlásenie. Koho však v takomto prípade budú sankciovať jeho bývalého zamestnávateľla alebo môjho priateľa?,,pýtam, sa preto, lebo sú dosť vysoké pokuty a neviem ako je to v prípade ak toto zúčtovanie nie je kompletné.
Ak nepodá DP a RZZP vôbec - tvojho priatela. Ak podá tak, ako som ti napísala, sankcionovaný nebude ...
jasminka146
24.02.11,12:19
trošku som neporozumela tvojej odpovedi...,,Ak podáme DP a RZZP čo určite podáme tak nebudeme sankciovaný? len teda bude to aj s tým čestným prihláseným.
veronikasad
24.02.11,12:22
trošku som neporozumela tvojej odpovedi...,,Ak podáme DP a RZZP čo určite podáme tak nebudeme sankciovaný? len teda bude to aj s tým čestným prihláseným.
Podáš DP a RZZP z príjmov , ktoré poznáš - z podnikania. Aké čestné prehlásenie chceš prikladať? Ak máš výplatné pásky, DP môžeš urobiť príjem podľa § 5 aj z nich.

K RZZP potrebuješ aj zaplatené preddavky za zamestnávatela. ...

Ak príjem zo zamestnania nepoznáš, oznámiš to DU a ZP.
Zdenka175
25.02.11,11:21
Muž je SZCO paušálista, v 6/2010 dostal oznámenie o RZ 2009. Z vášho preplatku 14,69 sme odviedli 2,79 daň a sumu 11,90 sme zúčtovali na poistnom 2/2010. Tu na porade som riešila ten preplatok a radili ste mi do príjmu nedávať nič , daň je odvedená a do výdavkov 2010 započítať 11,90. Tak som urobila v DP paušál. No manžel bol od 11/2010 ZTP tak mal zmenu sadzby a nevedela som vypočítať tlačivo XB a robili mi ho na VSZP. A oni mi nikde nezohladnili tú sumu zo zápočtu 11,90.
Nemala byť v nejakom riadku zohľadnená??
B06 - úhrn zaplatených preddavkov
B08 - výdavky na poistné o kt. sa znižil ZD.

Tak som tam dnes išla dopísala mi 11,90 do r. 08
Ale celkový preplatok to neovplyvnilo.
A nemali oni evidovať tu sumu 11,90 zo zápočtu 2010 v r.06 -/platba bola r.2009/??Tam uviedli len platby vykonané od1-12 cez poukážky . Je to správne?? Ďakujem
babi2
25.02.11,11:36
Muž je SZCO paušálista, v 6/2010 dostal oznámenie o RZ 2009. Z vášho preplatku 14,69 sme odviedli 2,79 daň a sumu 11,90 sme zúčtovali na poistnom 2/2010. Tu na porade som riešila ten preplatok a radili ste mi do príjmu nedávať nič , daň je odvedená a do výdavkov 2010 započítať 11,90. Tak som urobila v DP paušál. No manžel bol od 11/2010 ZTP tak mal zmenu sadzby a nevedela som vypočítať tlačivo XB a robili mi ho na VSZP. A oni mi nikde nezohladnili tú sumu zo zápočtu 11,90.
Nemala byť v nejakom riadku zohľadnená??
B06 - úhrn zaplatených preddavkov
B08 - výdavky na poistné o kt. sa znižil ZD.

Tak som tam dnes išla dopísala mi 11,90 do r. 08
Ale celkový preplatok to neovplyvnilo.
A nemali oni evidovať tu sumu 11,90 zo zápočtu 2010 v r.06 -/platba bola r.2009/??Tam uviedli len platby vykonané od1-12 cez poukážky . Je to správne?? Ďakujem
Určite malo byť 11,90 uvedených na r.06, nakoľko bola takáto dohoda, že sa preplatok nevráti, ale sa použije na preddavky za rok 2010, treba pani na ZP na to upozorniť
babi2
25.02.11,11:54
A oni mi nikde nezohladnili tú sumu zo zápočtu 11,90.
Nemala byť v nejakom riadku zohľadnená??
B06 - úhrn zaplatených preddavkov
B08 - výdavky na poistné o kt. sa znižil ZD.

Tak som tam dnes išla dopísala mi 11,90 do r. 08
Ale celkový preplatok to neovplyvnilo.
A nemali oni evidovať tu sumu 11,90 zo zápočtu 2010 v r.06 -/platba bola r.2009/??Tam uviedli len platby vykonané od1-12 cez poukážky . Je to správne?? Ďakujem Platba aj keď bola vykonaná v r.2009, tu treba na to pozerať ako keby zaplatená v r.2010, nakoľko ju nezaplatilinevrátili, ale použili na základe dohody na preddavky na rok 2010. To ako keby ten preplatok vrátili a manžel by to poslal nazad;)
Zita5
26.02.11,09:28
Muž je SZCO paušálista, v 6/2010 dostal oznámenie o RZ 2009. Z vášho preplatku 14,69 sme odviedli 2,79 daň a sumu 11,90 sme zúčtovali na poistnom 2/2010. Tu na porade som riešila ten preplatok a radili ste mi do príjmu nedávať nič , daň je odvedená a do výdavkov 2010 započítať 11,90. Tak som urobila v DP paušál. No manžel bol od 11/2010 ZTP tak mal zmenu sadzby a nevedela som vypočítať tlačivo XB a robili mi ho na VSZP. A oni mi nikde nezohladnili tú sumu zo zápočtu 11,90.
Nemala byť v nejakom riadku zohľadnená??
B06 - úhrn zaplatených preddavkov
B08 - výdavky na poistné o kt. sa znižil ZD.

Tak som tam dnes išla dopísala mi 11,90 do r. 08
Ale celkový preplatok to neovplyvnilo.
A nemali oni evidovať tu sumu 11,90 zo zápočtu 2010 v r.06 -/platba bola r.2009/??Tam uviedli len platby vykonané od1-12 cez poukážky . Je to správne?? Ďakujem

Zdenka ja som toho názoru , ako Vy. Ak Vám zdravotná poisťovňa spravila zápočet preplatku z roku 2009 na nedoplatok poistného v roku 2010 , tak tento sa považuje ako čiastková platba preddavku za daný mesiac a tým sa suma 11,90 euro mala premietnuť aj v riadku úhrn zaplatených preddavkov .
Treba zobrať oznámenie zo ZP a ísť tam ešte raz a dať veci na pravú mieru , však túto čiastku 11,90 euro musia mať pri r.č. Vášho manžela sparovanu a musia ju vidieť , ak nie tak niekde majú chybu .
Zdenka175
26.02.11,10:26
Zdenka ja som toho názoru , ako Vy. Ak Vám zdravotná poisťovňa spravila zápočet preplatku z roku 2009 na nedoplatok poistného v roku 2010 , tak tento sa považuje ako čiastková platba preddavku za daný mesiac a tým sa suma 11,90 euro mala premietnuť aj v riadku úhrn zaplatených preddavkov .
Treba zobrať oznámenie zo ZP a ísť tam ešte raz a dať veci na pravú mieru , však túto čiastku 11,90 euro musia mať pri r.č. Vášho manžela sparovanu a musia ju vidieť , ak nie tak niekde majú chybu .
Už som tam bola 2x, a v piatok som jej dávala čítať to oznámenie. Ona povedala, toto si nevšímajte, podľa mňa si to riadne neprečítala.:eek::eek::eek:
Zita5
26.02.11,10:53
Už som tam bola 2x, a v piatok som jej dávala čítať to oznámenie. Ona povedala, toto si nevšímajte, podľa mňa si to riadne neprečítala.:eek::eek::eek:

Zdenka , tak tam choďte aj tretí krát a rovno za vedúcou . Lebo ak nevrátia preplatok na ZP a použijú ho na zápočet v ZP , tie peniaze sa stratiť nemôžu .
Katy a R
26.02.11,15:30
Zdenka, ak je to vo Všeobecnej ZP .. tak si jednoducho zníž zálohovú platbu o túto čiastku (aj za tento mesiac).
Myslím si, že to počítali takto .. preplatok za rok 2009 ti síce dali do roku 2010 - ako zálohovú platbu .. ale ak si platila zálohy každý mesiac - a neznížila si si vtedy o túto čiastku (mohla si to urobiť keď prišiel list)... tak máš (teda manžel) síce preplatok - ale podľa nich je to navyše zaplatené poistné (bez právneho dôvodu) .. a toto do RZZP nevstupuje. !!!!!!!
Takže do rzzp oni uvázdajú len predpis .. to, čo poistenec zaplatí na zálohách navyše treba buď vyžiadať (u kamošky sme to riešili asi rok!!), alebo platiť menej na zálohách.
takže preto v RZZP preplatok nemáš .. ale zníž si tú zálohovú platbu za február o 11,90. V budúcom RZZP by si tam uviedla, že uhradená je celá záloha .. ale to už dúfam budú riešiť oni;).
Zase sa opakujem ... neviem načo vymysleli RZZP - keď aj tak tam človek nemôže dať všetky zaplatené platby .. a jednoducho odčítať, koľko bola povinnosť platiť!!:mee: Ale neplatí to vo všetkých ZP.