tancok
16.12.05,08:47
Potrebujem skutočne Vašu rychlu POMOC.
V stredu dna 14.12.2005 sme na pracovisku vykonali "prepadovku" na alkohol, o 11 hod. sme vykonali dychovu skusku vsetkym zamest., z toho dvaja zamestnanci bolo skutocne "na mol". Spisali sme Zaznam za pritomnosti 4 svedkov. Tychto dvoch zamestnancov sme "Odprevadili" na vratnicu a veduci im podpisal priepustku-dovod alkohol-neospravedlnena absencia.Okamzite skoncenie PP podla § 68 ods.14 b) sme napisali hned, ale zial, sef nebol pritomny, tak ju nepodpisal.Podotykam-tuto vypoved sme dali preto,lebo disciplinu porusili zvlast hrubym sposobom tento rok uz 3-krat.Vypoved sme chceli zaslat dnes, ale jeden zo zamestnancov nam doniesol PN od 14.12.2005 !!!Doktorovi sme volali, vyhukol na nas, ze on ma pravo dat PN spatne.To vieme... Co robit? Ako mu mozem preplatit DPN, ked bol opity na pracovisku a kedy mu mozem dorucit vypoved ??? Ked mu prejde premlcacia doba jeden mesiac od porusenia prac. discipliny, ze by marodoval viac ako 1 mesiac, potom nastupi do zamestnania, opije sa znova a znova pojde na PN..Mame vobec nejaku sancu mu dorucit vypoved ? DAKUJEM.
Chobot
16.12.05,08:33
Výpoveď alebo okamžité skončenie prac. pomeru mu môžete doručiť kedykoľvek, aj počas PN. Najlepšie bolo, keby ste mu to dali do ruky vtedy, keď priniesol PN-ku. Na tieto prípady - porušenie pracovnej disciplíny - neplatí zákaz výpovede, takže PN-ku si môže strčiť za klobúk.

Keď je už na PN-ke doma, tak mu to pošlite doporučene a deň, kedy to prevezme, bude dňom doručenia. Ak nie, tak sa to vráti v odbernej lehote tuším 10 dní a môžete to považovať tiež za doručené.
dana9
16.12.05,09:10
no, mám z toho pocit, že keď mal vystavenú pn a bol v práci, tak ide o porušenie liečebného poriadku, keďže počas prvých troch dní pn nemá nárok na vychádzky, resp. zvyčajne ich lekár nepovoľuje (to treba overiť) a prípadné nemocenské možete od neho žiadať späť.
DanielaSL
16.12.05,10:02
Ja si myslím , že môže mať tak.... na ten deň bude mať odpracované hodiny len do 11.00 a ten zbytok - je už PN. A s výpoveďou by som ho chytala aj doma.
Akých máme lekárov , no nie?
A ešte dodatok - máte pracovný poriadok , kde je uvedené , že čo je hrubé porušenie pracovnej disciplíny?
Magma
16.12.05,10:08
A ešte dodatok - máte pracovný poriadok , kde je uvedené , že čo je hrubé porušenie pracovnej disciplíny?
Dnes 11:10 AM

Ak áno, tak je potrebné mať aj doklad, že zamestnanci boli oboznámení so znením pracovného poriadku...
tancok
16.12.05,10:43
Dakujem zatial za rady. Bola som tak rozculena, ze porusenie liecebneho programu ma ani nenapadlo.... Chcela som mu dat vypoved podpisat hned ako nafukal na zeleno, ale jednak to este neschvalil sef a druha vec je, ze opity clovek Vam podpise aj kupno-predajnu zmluvu na svoj dom, ale pravne by to urcite neobstalo. A potom si hovorim, ze taka postarka tiez nesleduje pri dorucovani listov, ci adresat je opity alebo nie. Vo vzore Okamziteho skoncenia PP z Verlagu Dashofer mam poslednu vetu : Vas pracovny pomer konci dnom dorucenia tohto okamziteho skoncenia pracovneho pomeru. Cize, ja sa ho nepytam na jeho suhlas alebo nesuhlas, ale len mu to dorucim. Mimochodom, obehla som este SOCP, bolo mi povedane, ze sa mozem obratit na posudkoveho lekara Soc.poist. a dohodnut sa s nim a oficialne podat staznost alebo navrh na presetrenie tejto DPN. Zatial DIKY a este piste.
tancok
16.12.05,10:48
Samozrejme, PRACOVNY PORIADOK mame uz roky, rpavidelne aktualizovany, vzdy pripraveny na taketo situacie... Z nasej strany si myslim, ze vsetko prebehlo regulerne. Akurat este som si nebola ista jednou vecou. Bolo mi povedane, ze zistovat alkohol u zamestnancov moze len bezpecnostny technik, je jedno, ci je externy alebo niekto zo zamestnancov a musi mat specialne trubicky, ktore ukazuju aj promile... V prac. poriadku mam, ze opravneny je veduci zamestnanec, musi spisat zaznam o vykonani kontroly, a urcit svedkov celeho tohto procesu. Aj keby tie trubicky neobstali, sme styria svedkovia, ze ten clovek bol uplne na mol. Dalsia vec je, ze LEKAR - by mohol povedat, ze mu bolo tak strasne zle - urci nejaku diagnozu a asi by sme boli vsetci v keli. Neviem, co vlastne moze LEKAR a co NEMOZE ?
ajobs
16.12.05,19:43
Samozrejme, PRACOVNY PORIADOK mame uz roky, rpavidelne aktualizovany, vzdy pripraveny na taketo situacie... Z nasej strany si myslim, ze vsetko prebehlo regulerne. Akurat este som si nebola ista jednou vecou. Bolo mi povedane, ze zistovat alkohol u zamestnancov moze len bezpecnostny technik, je jedno, ci je externy alebo niekto zo zamestnancov a musi mat specialne trubicky, ktore ukazuju aj promile... V prac. poriadku mam, ze opravneny je veduci zamestnanec, musi spisat zaznam o vykonani kontroly, a urcit svedkov celeho tohto procesu. Aj keby tie trubicky neobstali, sme styria svedkovia, ze ten clovek bol uplne na mol. Dalsia vec je, ze LEKAR - by mohol povedat, ze mu bolo tak strasne zle - urci nejaku diagnozu a asi by sme boli vsetci v keli. Neviem, co vlastne moze LEKAR a co NEMOZE ?

Právoplatným dôkazom uznaným aj súdom je odber krvi u lekára, a určenie množstva alkoholu v krvi. Ak by ste s ním boli u lekára, mali by ste objektivizovaný aj dátum a hodinu vyšetrenia, ťažko by už v ten deň stihol PN.:eek: :)
karol.za
17.12.05,14:51
moja reakcia ako bezpečnostného technik
žiadny právny predpis neurčuje že skúšku na alkohol musí vykonávať bezpečnostný technik
podľa pracovného poriadku kontrola a zápis so svedkami v poriadku,ale trochu ma zmiatlo že už tri krát porušil pracovnú disciplínu,bežný postup je v prípade prvého priestupku sa zamestnancovi dáva podpísať upozornenie ,že porušil prac.disciplínu a samozrejme že opätovné porušenie je ukončenie pracovného pomeru-okamžite.
samozrejme je zamestnanec postihnutý aj finančne a to dosť veľkou časťou,premie v danom mesiaci=O Sk.
Záleži či ste zamestnanca už upozornili písomne a on vám to podpísal.
Je lepšie dať do pracovného poriadku klauzulu že v prípade že nafúka,zabezpečiť odber krvi na alkohol stojí to okolo 300 SK,a v poriadku určiť kto to zaplatí ak je skúška na alkohol negatívna platí odber zamestnávateľ a keď je pozitívna ukáže nejaké promile automaticky to platí zamestnanec a je vlastne aj doklad,takto to doporučujú aj z Inšpektorátu práce
V ten deň keď ste ho ,,lapili,,nieje jeho pracovný deň,však nepracoval ale popíjal a PN zamestnanec veľký otáznik.
Bolo by dobré kontaktovať Inšpektorát práce s daným problémom aby ste sa vyvarovali nejakých problémov z vašej strany a tam vysvetlia alebo usmernia ako v danom prípade napríklad aj s doporučenie výpovede ale aj ohľadom ,,trochu divnej PN,,
s pozdravom karol
tancok
19.12.05,05:27
Co sa tyka pracovnej moralky...z mojho pohladu - nekomentujem. Som "len" personalistka, nerozhodujem o tom, koho a kedy vyhodit.
Zamestnancov sme postihovali aj financne, ale teraz to vzhladom na financnu situaciu firmy nie je mozne, lebo premiovy ukazovatel uz dlho nikto nevidel. Tak sa to riesilo len upozornenim s moznostou vypovede. Na tarifny plat zamestnavatel nesmie siahnut-jedine so suhlasom zamestnanca. No, kto by suhlasil?
A k tomu odberu krvi? Ako prinutim opiteho cloveka ist k lekarovi na odber? Alebo lekara k opitemu cloveku? Vojaci to maju jednoduchsie. Oni maju vojensku policiu a presny postup.
V piatok som volala s posudkovym lekarom zo SOCP-mam napisat list lekarovi, co vystavil PN-mimochodom lekar sa pomylil v rodnom cisle aj nazve zamestnavatela :-) A on by mal na zaklade toho vystavit novu DPN-zrusit ju nezrusi, priznal by chybu. Ale dufam, ze ta DPN nebude dlho trvat. Este budem volat na SOCP-ci ju vlastne preplatit.
A este mi poradil ten posudk.lekar, ze mam napisat na urad nad zdravotnymi poistovnami a pripadne aj na Lekarsku komoru.
Takze - pekny pondelok - ja pokracujem...
tancok
19.12.05,09:41
Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou - volala som s p. veducou a povedala, ze mozme dat podnet na presetrenie, ale zial, podla jej skusenosti, lekari maju vzdy svoju dokumentaciu v poriadku a zatial neexistuje zakon, podla ktoreho by mohli udelovat nejaky postih...ale mame napisat lekarovi list ...
SOCP - posudkovy lekar - odporucil napisat list lekarovi, kt. vystavil DPN formou oznamenia skutocnosti jeho pacienta a v pripade, ze bude pokracovat DPN a zamestnanec si bude uplatnovat nemocenske, vsetky papiere postupit SOCP.
SOCP - veduca odboru poistneho odporucila napisat porusenie liecebneho rezimu, lebo v den neschopnosti pracovat, zamestnanec nastupil do zamestnania a pod vplyvom alkoholu vykonaval svoju pracu... V najhorsom pripade, moze zamestnanec podať zalobu podla Obc.zak. o vyplatenie DPN.

Zamestnavatel-co sme urobili:
- Poslali sme zamestnancovi Okamzite skoncenie PP - dorucenkou !
- Doporucene sme mu poslali Oznamenie o poruseni liecebneho rezimu od 14.12.2005 - ma DPN, ale nema narok na nahradu prijmu podla § 5ods. 1 pism. c) Zakona č.462/2003 Z.z. o nahrade prijmu pri docasnej PN.
- Poslali sme doporucene list lekarovi, aby upravil v DPN chybne uvedeny nazov zamestnavatela a rodne cislo pacienta a oboznamili ho so skutocnostou- s vypovedou zamestnanca a o poruseni liecebneho rezimu.
Z toho si slubujeme, ze DPN bude do 10 dni, nebude pokracovat PN a nebudeme musiet postupit celu dokumentaciu SOCP, a SOCP nebude musiet presetrovat cely pripad.
ZuzanaP
03.04.06,06:26
Vo štvrtok 30. 03. 2006 nám prišla zamestnankyňa do práce pod vplyvom alkoholu - dali sme fúkať, nafúkala, bol spísaný inšpekčný záznam, malo to dosť krutý priebeh, a ona skončila v nemocnici.

Doniesli nám PN, ale až od 03. 04. 2006. Na ten štvrtok, piatok chce vraj dovolenku.

Ako máme postupovať ďalej?

Na ten štvrtok dostane A, ten piatok, môže mať dovolenku, ak je takýto spôsob príspustný.

Na oddiely II. PN je napísané, že ak si takýto stav privodila požitím alkoholu, náhrada sa skracuje na polovicu. Ako mám tomuto rozumieť?

Ďakujem
Viera123
03.04.06,06:35
Urad pre dohlad nad zdravotnou starostlivostou - volala som s p. veducou a povedala, ze mozme dat podnet na presetrenie, ale zial, podla jej skusenosti, lekari maju vzdy svoju dokumentaciu v poriadku a zatial neexistuje zakon, podla ktoreho by mohli udelovat nejaky postih...ale mame napisat lekarovi list ...
SOCP - posudkovy lekar - odporucil napisat list lekarovi, kt. vystavil DPN formou oznamenia skutocnosti jeho pacienta a v pripade, ze bude pokracovat DPN a zamestnanec si bude uplatnovat nemocenske, vsetky papiere postupit SOCP.
SOCP - veduca odboru poistneho odporucila napisat porusenie liecebneho rezimu, lebo v den neschopnosti pracovat, zamestnanec nastupil do zamestnania a pod vplyvom alkoholu vykonaval svoju pracu... V najhorsom pripade, moze zamestnanec podať zalobu podla Obc.zak. o vyplatenie DPN.

Zamestnavatel-co sme urobili:
- Poslali sme zamestnancovi Okamzite skoncenie PP - dorucenkou !
- Doporucene sme mu poslali Oznamenie o poruseni liecebneho rezimu od 14.12.2005 - ma DPN, ale nema narok na nahradu prijmu podla § 5ods. 1 pism. c) Zakona č.462/2003 Z.z. o nahrade prijmu pri docasnej PN.
- Poslali sme doporucene list lekarovi, aby upravil v DPN chybne uvedeny nazov zamestnavatela a rodne cislo pacienta a oboznamili ho so skutocnostou- s vypovedou zamestnanca a o poruseni liecebneho rezimu.
Z toho si slubujeme, ze DPN bude do 10 dni, nebude pokracovat PN a nebudeme musiet postupit celu dokumentaciu SOCP, a SOCP nebude musiet presetrovat cely pripad.
Prosím ako skončil tento prípad? Bolo by veľmi poučné aj pre ostatných, aby sa to dozvedeli a vyvarovali sa prípadných chýb, ktoré môžu u nich na pracovisku vzniknúť. Ďakujem!:)
Chobot
03.04.06,07:15
Vo štvrtok 30. 03. 2006 nám prišla zamestnankyňa do práce pod vplyvom alkoholu - dali sme fúkať, nafúkala, bol spísaný inšpekčný záznam, malo to dosť krutý priebeh, a ona skončila v nemocnici.

Doniesli nám PN, ale až od 03. 04. 2006. Na ten štvrtok, piatok chce vraj dovolenku.

Ako máme postupovať ďalej?

Na ten štvrtok dostane A, ten piatok, môže mať dovolenku, ak je takýto spôsob príspustný.

Na oddiely II. PN je napísané, že ak si takýto stav privodila požitím alkoholu, náhrada sa skracuje na polovicu. Ako mám tomuto rozumieť?

Ďakujem

Čo malo krutý? Samotná kontrola, alebo zamestnankyňa utrpela pracovný úraz, že skončila v nemocnici? Prečo skončila v nemocnici?

Za štrvrtok jej môžete dať A, v piatok môže čerpať dovolenku, ak jej ju schválite.

Na oddiely II. PN je napísané, že ak si takýto stav privodila požitím alkoholu, náhrada sa skracuje na polovicu. Ako mám tomuto rozumieť?

To znamená, že ak PN vznikla z opilosti (napr. v opilosti niekto spadne zo stavby, dostne otravu alkoholom alebo spadne z bicykla a zlomí si nohu), tak od zamestnávateľa nedostane za tých prvých 10 dní PN plnú náhradu príjmu za PN (3 dni 25%, 7 dní 55%) ale kráti sa mu to o polovicu (12,5% a 27,5%). Bližšie pozri z. 462/2003 § 8.
ZuzanaP
03.04.06,07:39
No taký krutý, že keď nafúkala a vedúca jej povedala, že je to na vyhadzov, tak sa zrútila, povedala, že si niečo spraví a skončila na p.....i.

A na PN IIa musí byť zaškrtnuté políčko požitie alkoholu...., aby mala nárok len na 50%?
tancok
03.04.06,07:53
Ahojte vsetci,
uz dlho som sa chystala napisat, ako to vlastne vsetko dopadlo, ale zmenila som zamestnanie....velka zivotna zmena...

Predovsetkym....aj na intervenciu veducej SOCP a posudkoveho lekara, v BA na ustredi neuznali porusenie liecebneho rezimu !, takze ako firma sme dotycnemu zamestnancovi museli vyplatit DPN po dobu, pokial prevzal dorucenku s okamzitou vypovedou - den dorucenia bol datum skoncenia pracovneho pomeru. DPN som ukoncila tymto dnom, aj ked to nebolo este 10 dni a postupila SOCP so vsetkymi dokladmi. SOCP uz potom si sama uzna za vhodne, ci pojde na kontrolu dotycnemu alebo nie.
Lekar zamestnanca sa samozrejme neozval, z jeho strany bolo vsetko v sulade so zakonom, PN moze dat aj spätne bez ohladu na okolnosti....
Posudkovy lekar poslal len strucne vyjadrenie k danej veci, teda ze neslo o porusenie liecebneho rezimu, bez ziadneho vysvetlovania, lebo ziadny osobny nazor na vec ani prezentovat nemohol, a vobec, co k tomu dodat, ked je nejaka medzera v zakone, ze?
Chobot
03.04.06,07:58
No taký krutý, že keď nafúkala a vedúca jej povedala, že je to na vyhadzov, tak sa zrútila, povedala, že si niečo spraví a skončila na p.....i.

A na PN IIa musí byť zaškrtnuté políčko požitie alkoholu...., aby mala nárok len na 50%?

Áno, na PN lístku by malo byť uvedené, že to bolo zapríčinené alkoholom. mal by to uviesť ošetrujúci lekár (napr. pri ošetrovaní úrazu), aby ste mali podklad na krátenie náhrady.

Ale nie všetko musí byť zapríčinené alkoholom. Napr. tento Váš prípad nemusí mať ako príčinu alkohol. Ak to p.....i je "psychiatrii", tak to bolo asi nejaké psychické zrútenie a hoci na začiatku bol stav opilosti, príčinou zrútenie nie je alkohol. V takom prípade nemôžte krátiť náhradu.

Treba si uvedomiť, že zdravotný stav PN musí byť navodený z opilosti alebo v opilosti, nie že ten stav vznikol z nejakej situácie, kedy bol zamestnanec pod vplyvom alkoholu. Napríklad ak by bol niekto opitý a zaspal by vonku na lavičke a pritom by prechladol, nemuselo by ísť o stav navodený v opilosti. Ak by však utrpel pri tom úraz, tak by to bolo iné, pretože ten by si navodil tým, že bol opitý.

Neviem či som nenapísal trochu chaoticky, ale snáď podstata je pochopiteľná.
tancok
03.04.06,08:04
Vo štvrtok 30. 03. 2006 nám prišla zamestnankyňa do práce pod vplyvom alkoholu - dali sme fúkať, nafúkala, bol spísaný inšpekčný záznam, malo to dosť krutý priebeh, a ona skončila v nemocnici.

Doniesli nám PN, ale až od 03. 04. 2006. Na ten štvrtok, piatok chce vraj dovolenku.

Ako máme postupovať ďalej?

Na ten štvrtok dostane A, ten piatok, môže mať dovolenku, ak je takýto spôsob príspustný.

Na oddiely II. PN je napísané, že ak si takýto stav privodila požitím alkoholu, náhrada sa skracuje na polovicu. Ako mám tomuto rozumieť?

Ďakujem



Po svojej skusenosti by som to riesila asi takto, aj ked teraz ti to uz asi nepomoze.
Ak mate pracovny poriadok, definiciu, co je hrube porusenie prac. discipliny a ak je za to mozne dat zamestnancovi okamzitu vypoved HNED alebo az po opätovnom poruseni, zvazila by som vsetky tieto okolnosti...a hlavne, OKAMZITU VYPOVED by som dala zamestnankyni hned po spisani zapisnice.
Teraz jej mozte dat len tu absenciu za den "opilosti" a ak je na tlacive PN zaciarknute "pod vplyvom alkoholu" mozte DPN kratit, ak to tam nie je, nemozete vlastne nic, len preplatit.
Konzultacia so SOCP a s Inspektoratom prace nikdy nie je naskodu...ucime sa cely zivot.
Pokladam za uspech aj to, ked sa zamestnavatel dohodne so zamestnancom na skonceni pracovneho pomeru DOHODOU. S jednym zamestnancom nam to vyslo, druhy robil problemy a nepomohol si.
Vsetko zavisi od charakteru osobnosti.
ZuzanaP
03.04.06,08:25
Lekár jej ako diagnózu určil - porucha psychiky a správania zapríčinené požitím alkoholu - omylom poslal lekár aj svoj papier, čo odovzdávajú na SP. Na PN pre nás to ale nevyznačil.

Je to fakt zložité, nijako jej nechceme ublížiť, ale stalo sa to druhýkrát, prvýkrát bola potrestaná - nedostala odmeny (na základe rozhodnutia šéfa). Prípad alkoholu máme zakotvený priamo v pracovnej zmluve.
tancok
03.04.06,08:30
Lekár jej ako diagnózu určil - porucha psychiky a správania zapríčinené požitím alkoholu - omylom poslal lekár aj svoj papier, čo odovzdávajú na SP. Na PN pre nás to ale nevyznačil.

Je to fakt zložité, nijako jej nechceme ublížiť, ale stalo sa to druhýkrát, prvýkrát bola potrestaná - nedostala odmeny (na základe rozhodnutia šéfa). Prípad alkoholu máme zakotvený priamo v pracovnej zmluve.


Piste rychlo okamzitu vypoved, nestracajte cas....alkoholici su ludia bez moralky, lepsie sa ich zbavit, a ked to nejde po dobrom, zial....
DPN potom ukoncite dnom dorucenia vypovede, inak sa bude PN tahat pri psychickych problemoch aj pol roka, rok....
Chobot
03.04.06,08:42
Lekár jej ako diagnózu určil - porucha psychiky a správania zapríčinené požitím alkoholu - omylom poslal lekár aj svoj papier, čo odovzdávajú na SP. Na PN pre nás to ale nevyznačil.

Je to fakt zložité, nijako jej nechceme ublížiť, ale stalo sa to druhýkrát, prvýkrát bola potrestaná - nedostala odmeny (na základe rozhodnutia šéfa). Prípad alkoholu máme zakotvený priamo v pracovnej zmluve.

Tak potom to vyzerá tak, že príčinou je alkohol. Pokiaľ to však nie je na PN lístku, tak neviem, či to môžete krátiť. Snáď keď ten druhý dokument (hlásenie) je dosť vierohodný, tak by som to možno aj riskol, veď podklad máte.

Skú si predstaviť, že si kontrola - považovala by si to hlásenie lekára za dostatočný podklad? Vedela by si to zdôvodniť?

Nuž, tu je každá rada nad zlato.
tancok
03.04.06,08:48
Odporucam obratit sa na SOCP...a hned na veducu / veduceho !
Pripadne poziadat o pisomne vyjadrenie, ak nestaci len konzultacia po telefone.
Ja som mala pokojnejsie vedomie, ze som spravila vsetko v sulade so zakonom.