Iveta Nestoriková
24.02.11,14:58
11 mesiacov v roku 2010 som bola na úrade práce. Od 1-12.2010 mám živnosť a dňa 28.12.2010 mi prišiel na účet z úradu práce príspevok na samostatnú zárobkovú činnosť vo výške 3902,16 €, ako to mám zaúčtovať, čo napísať do daňového priznania
EMILY04
26.02.11,21:55
Do daňového priznania uvedieš iba sumu vyčerpanej dotácie, takže ak si niečo z tej dotácie do konca roka čerpala iba to sa dáva do príjmu. Pozor nie celá suma, ktorá ti prišla 28.12.2010.
Ďalšiu časť dotácie si pripočítaš k príjmu až po jej čerpaní v roku 2011.
luciana1
26.02.11,21:56
chcela som dať užitočné, ale mám málo bodov
milenia
26.02.11,21:57
Su dva sposoby.
1. cely prispevok ako danovy prijem
2. dat ako danovy prijem iba ciastku z prispevku, ktora uz bola pouzita na kupu majetku /predpokladam, ze ucel je nakup invest. majetku/. Potom je ale nutne sledovat to aj dalsie obdobia.

Podla toho - co je vyhodnejsie. Ale ak uplatnujes pausalne vydavky, musis pouzit prvy sposob, pretoze druhy sa premietnut neda.

Presny postup pisali v Hospodarskych novinach myslim, vyjadrovala sa k tomu riaditelka uradu prace /alebo danoveho uradu uz si nepamatam/ z dolneho kubina, najdete si to cez google - pod uctovanie dotacie z uradu prace.
EMILY04
26.02.11,22:03
Zabudla som dodať, príjem zaúčtuješ v denníku ako príjem neovplyvňujúci základ dane a zároveň ho priradíš aj v knihe záväzkov ako záväzok voči UP, ak budeš túto dotáciu čerpať tak zároveň ponižuješ hodnotu záväzku. (rok 2010,2011) Je dobre si urobiť tabuľku, aby si vedela koľko presne si z danej dotácie už vyčerpala.
Vždy na konci roka sa vyčerpaná dotácia v priebehu roka zaúčtuje v rámci uzavierkových operácií ako príjem ovplyvňujúci základ dane.
EMILY04
27.02.11,09:01
71699



Ja už niekoľko rokov používam takúto ľahkú tabuľku na evidenciu a hlavne prehľad čerpania príspevku z UP.
Snáď niekomu pomôže aspoň ako inšpirácia.
felama67
27.02.11,10:21
71699



Ja už niekoľko rokov používam takúto ľahkú tabuľku na evidenciu a hlavne prehľad čerpania príspevku z UP.
Snáď niekomu pomôže aspoň ako inšpirácia.
Ale čo v tom prípade, ak dotácia nie je dočerpaná ani po 2. rokoch a ani sa nedočerpá, zostane nejaký zostatok. Čo v takom prípade a ešte jedna podotázka, netreba potom ten zostatok vrátiť úradu práce naspäť?
amelia
27.02.11,11:39
...tak tieto odpovede ma trošku prekvapili....ja som tiež brala dotáciu a na UP nás vyslovene upozornili, že CELÝ príspevok sa zdaňuje už hned v prvý rok....tak som to viac ani neskúmala...je to mylná informácia??
Katy a R
27.02.11,11:42
...tak tieto odpovede ma trošku prekvapili....ja som tiež brala dotáciu a na UP nás vyslovene upozornili, že CELÝ príspevok sa zdaňuje už hned v prvý rok....tak som to viac ani neskúmala...je to mylná informácia??

.. ak si si uplatnila paušálne výdavky .. tak si musela dať do príjmu hneď prvý rok - tak, ako píšeš.
Zadávateľka ale účtuje ....:)
Jej by sa neoplatili paušálne výdavky;) (iba mesiac szčo)
seda
27.02.11,11:56
amelia
27.02.11,11:59
.. ak si si uplatnila paušálne výdavky .. tak si musela dať do príjmu hneď prvý rok - tak, ako píšeš.
Zadávateľka ale účtuje ....:)
Jej by sa neoplatili paušálne výdavky;) (iba mesiac szčo)
aj ja učtujem....dokonca sa mi to ani nezdalo velmi logické, aj som sa vtedy na to pýtala...že čo v prípade, ked teraz zdaním a potom nevyčerpanú časť napríklad vrátim...tak na toto mi už nevedela odpovedať..
Katy a R
27.02.11,12:26
aj ja učtujem....dokonca sa mi to ani nezdalo velmi logické, aj som sa vtedy na to pýtala...že čo v prípade, ked teraz zdaním a potom nevyčerpanú časť napríklad vrátim...tak na toto mi už nevedela odpovedať..

.. nuž tak to si potom urobila chybu .. ak naozaj učtuješ.. ale dá sa aj DDP ;)
amelia
27.02.11,12:39
.. nuž tak to si potom urobila chybu .. ak naozaj učtuješ.. ale dá sa aj DDP ;)
:) ešte som to neodovzdala....nie je problém prerobiť....ešteže som sem nakukla :))...dakujem :)
Katy a R
27.02.11,12:45
.. jáj, keď ide o rok 2010 - tak ešte času dosť. Môžeš poštudovať - je tu toho o dotáciách neúrekom. Myslela som, že o rok 2009 ide;):)
misurka
27.02.11,14:30
Ak vznikla v roku 2010 povinnosť vrátiť časť dotácie z titulu predčasného ukončenia podnikania, budú o túto vratku do štátneho rozpočtu ponížené príjmy v prípade daňovníka uplatňujúceho paušálne výdavky v DP za rok 2010? V roku 2009 bola celá dotácia zahrnutá do príjmov, nakoľko daňovník za tento rok uplatnil paušálne výdavky.
Iveta Nestoriková
27.02.11,17:09
:);)Všetkým Vám veľmi ďakujem, že ste mi poradili, už som múdrejšia ako to urobiť. Danielka - super tabuľka, perfektný, prehľadný vzor pre každého.
misurka
27.02.11,18:05
Prosím, viete ma niekto usmerniť?

Ak vznikla v roku 2010 povinnosť vrátiť časť dotácie z titulu predčasného ukončenia podnikania, budú o túto vratku do štátneho rozpočtu ponížené príjmy v prípade daňovníka uplatňujúceho paušálne výdavky v DP za rok 2010? V roku 2009 bola celá dotácia zahrnutá do príjmov, nakoľko daňovník za tento rok uplatnil paušálne výdavky.
misurka
28.02.11,10:28
Posúvam, prosím...


Ak vznikla v roku 2010 povinnosť vrátiť časť dotácie z titulu predčasného ukončenia podnikania, budú o túto vratku do štátneho rozpočtu ponížené príjmy v prípade daňovníka uplatňujúceho paušálne výdavky v DP za rok 2010? V roku 2009 bola celá dotácia zahrnutá do príjmov, nakoľko daňovník za tento rok uplatnil paušálne výdavky.
glorka
28.02.11,15:39
.. ak si si uplatnila paušálne výdavky .. tak si musela dať do príjmu hneď prvý rok - tak, ako píšeš.
Zadávateľka ale účtuje ....:)
Jej by sa neoplatili paušálne výdavky;) (iba mesiac szčo)
práve že sa jej oplatí, lebo má 40 % náklady a odpočitateľnu položku celú k dispozícii, neviem síce aké mala ďalšie príjmy.
Katy a R
28.02.11,18:37
práve že sa jej oplatí, lebo má 40 % náklady a odpočitateľnu položku celú k dispozícii, neviem síce aké mala ďalšie príjmy.
áno ...:)
.. pozrela som zle výšku dotácie .. predpokladala som, že by jej vznikla povinnosť platiť SP - ale teraz pozerám, že nie :) (ak teda tá dotácia bude jediný príjem);)
nevýhodou by bola výška zálohovej platby, ktorá by vyšla v RZZP (iba mesiac szčo) .. ale to by mohla prípadne dostať aj späť (preplatok neskôr):confused::confused:
uko
03.03.11,12:07
prosim vas ako mam postupovat ak som nevycerpanu dotaciu neuviedla vo vykaze M a Z v zavazkoch v roku 2009 ? mam to nejako opravit alebo ju uz neuvadzat ani v roku 2010?
misurka
03.03.11,19:45
Určite podať opravný výkaz M a Z za rok 2009 a v roku 2010 tiež uviesť zostatok v správnej výške vo výkaze M a Z.

prosim vas ako mam postupovat ak som nevycerpanu dotaciu neuviedla vo vykaze M a Z v zavazkoch v roku 2009 ? mam to nejako opravit alebo ju uz neuvadzat ani v roku 2010?
misurka
03.03.11,19:47
Prosím veľmi, určite o vrátenú časť dotácie ponížim príjmy za rok 2010?


Ak vznikla v roku 2010 povinnosť vrátiť časť dotácie z titulu predčasného ukončenia podnikania, budú o túto vratku do štátneho rozpočtu ponížené príjmy v prípade daňovníka uplatňujúceho paušálne výdavky v DP za rok 2010? V roku 2009 bola celá dotácia zahrnutá do príjmov, nakoľko daňovník za tento rok uplatnil paušálne výdavky.
misurka
13.03.11,11:56
Posúvam:



Prosím veľmi, určite o vrátenú časť dotácie ponížim príjmy za rok 2010?