jules2
24.02.11,16:24
Prosím, majte so mnou strpenie - od marca začnem podnikať, no neviem veľa vecí. Teraz by mi veľmi pomohlo, keby ste mi poradili, či a ako môžem používať veci nakúpené pred podnikaním ktoré som používal v domácnosti - napr. ako počítač či tlačiareň. To znamená, či ich nejako musím previesť na podnikanie do účtovníctva, či nemusím, či sa dá napr. dokupovať toner do tlačiarne a dávať to do nákladov, aj keď by tlačiareň bola iba ako súkromná, alebo napr. môžem dať do nákladov nový monitor k počítaču, ktorý bol zakúpený pred pár rokmi súkromne do domácnosti. Ako to vlastne je?
ego.mc
24.02.11,16:58
Ideálne by bolo vložiť počítač aj tlačiareň do obchodného majetku.
Keďže nie sú nové, s nulovou hodnotou. To platí aj pre monitor. (Predpokladám, že ich nákupná cena nepresiahla hodnotu 1700 EUR.)
Osobne si myslím, že aj pri súkromnej tlačiarni by ste mohli obhájiť nákup toneru, napr. prípadnej kontrole ukázať, že máte tonery dva - jeden pre súkromné účely, jeden pre účely súvisiace s podnikaním.
jules2
24.02.11,19:28
Ďakujem za odpoveď, no ako nováčik vôbec netuším, ako sa to vkladá do obchodného majetku. Je na to nejaký postup?
ego.mc
24.02.11,19:54
Jednoducho budete počítač, atď. evidovať v "Knihe drobného hnuteľného majetku". Ak máte účtovný softvér, tak v ňom, ak nie, tak si v exceli spravíte tabuľku, ktorá by mala obsahovať: poradové číslo, názov, typ (hmotný, nehmotný), dátum zaradenia, cenu a počet.
jules2
24.02.11,20:01
ďakujem, a ako napríklad so súkromným mobilom, už teraz pred podnikaním mi narastajú výdavky naň v súvislosti so začatím podnikania, dá sa určitá časť z faktúry na rodné číslo zarátať na podnikanie, alebo budem musieť si kúpiť ďalší mobil čisto na podnikanie?
ego.mc
24.02.11,20:12
Nemusí byť mobil kupovaný tzv. na IČO. Do výdavkov by ste si sumu z faktúry mali dávať v pomere, v akom ho používate na podnikanie.
jules2
24.02.11,20:14
je aj nejaký stanovený "rozumný pomer", ktorý by som si bez problémov obhájil vždy?
ego.mc
24.02.11,20:16
Neviem o žiadnom.
Teda, iba ak 0%. :)
jules2
24.02.11,20:18
tak to aby človek tŕpol pri každej kontrole, na akého kontrolóra naďabí?
ego.mc
24.02.11,20:19
Ale nie. Viete, koľko ste volali pred začatím podnikania, napr. priemerne počas minulého roka.
jules2
24.02.11,20:22
ďakujem, ešte otázočka. Pri súkromnom mobile by som teda musel nejak dokázať, koľko som prevolal naviac kvôli podnikaniu. Ak by som mal čisto mobil na podnikanie, výšku faktúry by už nikto neskúmal, či bola iba za podnikanie?
ego.mc
24.02.11,20:35
Dobrá otázka.
Ale kontrole vždy musíte Vy preukázať, že Vaše výdavky sú oprávnené. Aj keď je mobil na IČO.
jules2
24.02.11,20:38
Ďakujem za všetky odpovede