Oriešok
16.12.05,10:41
Ahoj poraďáci, múdre hlavičky.Mám takúto otázočku. Môžeme fakturovať za vedenie účtovníctva mesačným dphačkarom raz za štvrťroka? Sme plátci DPH mesačný. Mám taký pocit, že asi nie, aj keď to bude zakotvené v zmluve. Predsa dodanie služby bude mesačné/kvôli spracovaniu mesačného DPH/. Mýlim sa?:(
Oriešok
16.12.05,10:14
Nikto, neporadí? Uvažujem správne?
sway
16.12.05,10:16
Nikto, neporadí? Uvažujem správne?

No asi sa nemýliš...., ak ste obaja mesačný tak podľa mňa by to malo byť fakturované určite mesačne.;)
sarmantna
16.12.05,10:20
Nič Vám nebráni fakturovať kvartálne, my sme tiež mesačný plátca DPH, fakturujeme ekonomické činnosti mesačným plátcom a faktúrujeme kvartálne. Keď je to v zmluve dohodnuté, je to ok. Záleží len na dohode oboch strán.
Oriešok
16.12.05,10:26
Ďakujem Sway. Myslela som si.
Oriešok
16.12.05,10:28
Spoločnosti sú však spriaznené osoby, manželia a bojím sa, aby to neklalo oči niekomu. Prvoradá je dohoda /zmluva/?
Simonab
16.12.05,10:35
Myslím, že Sway má pravdu. Ak ste obaja mesačnými plátcami prvoradé je kedy bola služba dodaná.( § 19 ods. 2 zákona o DPH ). V odstavci 3 sú síce opakované alebo čiastkovo dodávané služby ale aj tu je dôležité kedy bola služba dodaná. Čiže ak je účtovníctvo spracovávané mesačne treba aj mesačne fakturovať.
ALBO
16.12.05,10:58
Myslím, že Sway má pravdu. Ak ste obaja mesačnými plátcami prvoradé je kedy bola služba dodaná.( § 19 ods. 2 zákona o DPH ). V odstavci 3 sú síce opakované alebo čiastkovo dodávané služby ale aj tu je dôležité kedy bola služba dodaná. Čiže ak je účtovníctvo spracovávané mesačne treba aj mesačne fakturovať.

Tieto dve veci spolu absolútne nesúvisia. Dôležitá je zmluva. Ak si dohodnete v zmluve fakturáciu mesačne, tak daň odvádzate vždy za príslušný mesiac, ak si dohodnete štvrťročne, tak v hociktorom mesiaci daného štvrťroka (pozor na platbu vopred). Môžete dohodnúť aj ročné vyúčtovanie, opakujúce sa každý rok, a môže byť napr. od mája do apríla, a zas odvediete niekedy v pribehu toho obdobia.
sarmantna
16.12.05,11:12
Presne ako píše Albo, vôbec to nesúvisí, či ste mesační, či kvartálni plátci DPH, po prípade neplátci.
Simonab
16.12.05,11:20
Ospravedlňujem sa. Áno máš pravdu Albo, ak je uzavretá zmluva, služba sa považuje za dodanú najneskôr posledným dňom obdobia na ktoré sa platba za opakovane alebo čiastkovo dodávaná služba vzťahuje. Teda ak je v zmluve, že kvartálne tak kvartálne. Ešte raz sa ospravedlňujem, že som ťa pomýlila.
Oriešok
16.12.05,11:39
Ďakujem lidičky. Máme menej roboty.:) :) :)
Zauzana
29.12.05,22:10
Zaujala ma táto téma...a zaujímalo by ma, ako fakturujú právnicke osoby /plátci DPH/ za vedenie účtovníctva na prelome rokov /napr.2005/2006/...uvažujem správne, keď si myslím, že za decembrovú uzávierku musí byť už dátum dodania v novom roku? A pri časovom rozlišovaní bude mať odberateľ náklady v roku 2005 a dodávateľ výnosy v roku 2006?
KEJKA
29.12.05,22:16
dávame do výnosov podľa fakturácie. Pri mesačnom paušále _robíme účtovníctvo priebežne". Len ak je dohoda na RUZ - osobitná faktúra, tak tá ide do vánosov 2006. Ale aj odberateľ si to dá do nákladov v 2006 a rozpustí rezervu, ktorá sa vytvorí v súlade s postupmi účtovania v decembri 2005.
Zauzana
29.12.05,22:33
hmmm, a uzávierku za december, za spracovanie výkazu DPH /prípadne za IV. Q/ fakturujete s akým dátumom dodania, keď práce evidentne museli byť dodané až v novom roku?
ALBO
30.12.05,07:42
hmmm, a uzávierku za december, za spracovanie výkazu DPH /prípadne za IV. Q/ fakturujete s akým dátumom dodania, keď práce evidentne museli byť dodané až v novom roku?

Ja by som rozlišovala dve veci, jednorázovo dodanú službu a opakovane dodávanú službu.
pri jednorázovej službe je dodanie uskutočnené dňom dodania služby, tz. že ak sa dohodnete, že niekomu budete robiť priznanie a účtovníctvo od novembra do marca tak daňová povinnosť vznikne v marci. Ak by ste vopred prijali zálohu, tak ešte najprv dňom prijatia zálohy.
Ak robíte opakovanú službu, takže spracovávate napr. priznanie DPH mesačne a mesačne aj fakturujete, potom deň dodania je najneskôr posledný deň obdobia na ,ktoré sa platba za službu vzťahuje. Takže DP za január spracuvávate vo februári, daňová povinnosť je február, DP za december-spracuvávate ho asi v januári-takže DP je január.