kikulka30
24.02.11,18:09
poprosila by som o radu - v júny 2010 som nadobudla nehnuteľnosť v dedičnom konaní po poručiteľke (starej mame). Chcela by som ju tento rok predať no neviem či budem, resp. nebudem oslobodená od platenia dane z predaja nehnuteľnosti nakoľko došlo od 1. januára k novelizácii zákona. Nehnuteľnosť síce vlastním ani nie rok, no trvalý pobyt v nej mám od narodenia, t.j. 30 rokov ...budem či nebudem platiť daň? Ďakujem moc!
betka
24.02.11,18:10
Oslobodenie od dane

9/b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov , ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Záver: nebudete platiť daň. Ste v priamom rade. A poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov.
Janurka
24.02.11,21:46
Oslobodenie od dane

9/b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov , ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

Záver: nebudete platiť daň. Ste v priamom rade. A poručiteľ vlastnil nehnuteľnosť viac ako 5 rokov.
Betka, prečítala som tento § x-krát a teraz som si uvedomila - dúfam, že správne: "z predaja nehnuteľností nadobudnutej dedením /postupným dedením/, že to je dôležité, čiže, v prípade nadobudnutia nehnuteľnosti dedením sa do lehoty vlastníctva započítava aj doba, počas ktorej nehnuteľnosť vlastnil poručiteľ. Čiže dôležité je to, či od momentu nadobudnutia nehnuteľnosti poručiteľom po jej predaj dedičom uplynulo viac ako 5 rokov. Správne?