lastovicky
24.02.11,17:54
Zda sa mi nefer platit za nieco co nepouzivam,no vraj mi to zakon o spolocenstvach prikazuje.je este niekto kto to bez slova plati.
KEJKA
24.02.11,17:16
ja som kedysi bývala na prízemi, a logicky aj automaticky, som za výťah neplatila.
sito
24.02.11,17:21
Sú dve veci FOaÚ a služby, plnenia.

Na opravy musíš! Že sa nevozíš, elektirnu by si mala mať zohľadnenú.

§ 10

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu; ak je súčasťou bytu balkón, lodžia alebo terasa, pre účely tvorby fondu prevádzky, údržby a opráv domu sa zarátava do veľkosti spoluvlastníckeho podielu 25 % z podlahovej plochy balkóna, lodžie alebo terasy.



(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.


(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.
felix1
24.02.11,18:32
A co ak ma Vas dom pivnice dostupne vytahom ??? Frekvencia pouzivania vytahu je pritom velmi tazko odhadnutelna. Pred 20 rokmi som mal suseda dochodcu ktory si chodil z prizemia 3 x denne vzdy po jedno pivecko do pivnice vytahom :)
verkaz
24.02.11,18:45
Záleží od toho ako sa dohodnete. U nás si dohodli, že na I. podlaží nechcú používať výťah okrem jednej pani, čo ťažko chodí. Riešili sme to tak, že na I. podlaží je výťah odstavený a tá dotyčná pani má prístup na kľúčik.
Samozrejme, keď ho obyvatelia tohto podlažia neužívajú, tak ani neplatia ale len za spotrebu elektrickej energie. Do Fo musia prispievať a tým sa podieľať na údržbe a opravách výťahov, pretože sa jedná o spoločné zariadenie.
Halli
24.02.11,21:04
Zda sa mi nefer platit za nieco co nepouzivam,no vraj mi to zakon o spolocenstvach prikazuje.je este niekto kto to bez slova plati.

Ani ja neplatím /som na prízemí/ , ani nikomu takému to do predpisu nedávam/vytváram predpisy :)/...za výťah platím do fondu opráv, z ktorého sa hradia opravy výťahu,... vlastne aj paušál výťahu... lebo je to vyhradené technické zariadenie budovy a tak to beriem...ale za elektrinu to teda nie! Aj popri sprostých zákonoch sa nájdu múdri správcovia a ekonomovia SVBčiek, nie?....:rolleyes:..."zákon o spoločenstvách" to neprikazuje:)
hipi
24.02.11,21:08
podla dohody zdruzenia vlastnikov. Ale priprav sa na vybuch hadky typu, ani ja nebyvam na kraji, ci pod strechou a musela som vam prispiet na zateplenie, ci opravu strechy....
verkaz
25.02.11,09:58
To čo píšeš je FO a do neho prispievajú aj tí z prízemných bytov, takže na opravy a revízie prispievajú. Prečo by mali platiť za spotrebu elektricky, keď ho neužívajú ?
majkii
25.02.11,10:29
U nás sa väčšie opravy a rekonštrukcieýťahov hradia z FO opráv domu, kde prispievajú všetci vlastníci pretože ide o spoločný majetok. Teda v zálohovom predpise je poplatok do FO domu, ten musia platiť všetci vlastníci podľa veľkosti podielu na spoločných častiach

Náklady na prevádzku výťahu vlastníci bytov prvého nadzemného podlažia neplatia. Ide o paušálne poplatky za používanie výťahu (zahŕňajú pravidelné revízie, mazanie, drobné opravy, ktoré vznikajú užívaním) a náklady na spotrebu el. elektrickej energie. Je to preto, že vlastníci bytov prvého nadzemného podlažia výťahy neužívajú. Tak ako citoval sito "Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome."
luja5
25.02.11,11:01
V našom dome vlastníci bytov na prízemí za používanie výťahu neplatia, nikomu to nevadí, považujeme to za logické. Mnohí aj z prvého a druhého poschodia (aj mladší, aj starší "športovci") výťah nepoužívajú, aspoň sa občas na schodoch postretávajú :) a aj keď za používanie výťahu už platia, tiež im to nevadí. Najviac používajú výťah na najvyšších poschodiach, lebo tí aj smerom dole a platia rovnako podľa počtu osôb evidovaných v bytoch, ako na prvom-druhom poschodí a tiež to nie je nebodaj predmetom dohadovania sa o úhradách ešte aj v tom, či niekto používa výťah len smerom hore, alebo aj dole (lebo v jednom dome, ako sme počuli, sa dokážu hádať ešte aj o takejto veci :confused:).
Povinnosť úhrady za spotrebu elektriny za prevádzku výťahov až od druhého nadzemného podlažia máme zapracovanú v zmluve o výkone správy. Na výdavky hradené na opravu, údržbu, aj na výmenu výťahov (z úveru) prispievajú všetci bez námietok do FPÚaO ako na iné spoločné zariadenia domu.
sito
25.02.11,15:02
Zda sa mi nefer platit za nieco co nepouzivam,no vraj mi to zakon o spolocenstvach prikazuje.je este niekto kto to bez slova plati.

Takže, napíš predsedovi SVB, prípadne správcovi žiadosť o zohľadnenie nepoužívania výťahu. Vidíš, že viacerím to pripadá logické, neplatiť za vozenie.

Ak ti odpíše, že musíš, musíš sa obrátiť na súd, ten rozhodne. Ale, inak je padnutý na hlavu, nie ten sudca. Tiež, ak povie, že musíš.
GabiZ
02.03.11,05:56
Súhlasím s tým, že všetko je o dohode vlastníkov bytov, čo je aj tento prípad. Ustanovenia zákona v niektorých prípadoch umožňujú, aby sa vlastníci bytov rozhodli sami. Ani samotný správca (prípadne predseda SVB) o tom nemôže rozhodnúť bez súhlasu vlastníkov bytov a len tak určiť, že ten platiť bude a ten nie. Samozrejme, že čo sa týka energií, konkrétne el. energie, tú platia všetci bez rozdielu, to tu bolo už vysvetlené. Ešte v čase, keď som spravovala našu bytovku, som uvedené riešila priamo na schôdzi spoločenstva, kde vlastníci bytov súhlasili s tým, že tí, ktorí bývajú na I. poschodí za výťah platiť nemusia. Jedna pani však dobrovoľne požiadala o to, aby mohla za výťah platiť, pretože ho potrebuje využívať, nakoľko veľmi ťažko chodí. Všetko sa to vyriešilo na schôdzi, urobila som z toho uznesenie, ktoré je platné až dodnes.
Indeed
02.03.11,06:06
tak sa chod sem-tam previezt na vytahu a spoznat aj vyššie poschodia

u nás jedna osoba to pravidelne robí, a špehuje iných
Indeed
02.03.11,06:17
teraz som kukol do predpisu za služby spojené s užívaním bytu

a položka za používanie vyťahu je tam zahrnuta 0,62 €

veľa ??

či nejde o sumu , ale o niečo iné ?

nerozumiem.
Indeed
02.03.11,06:19
, a nemožete zariadiť aby ten červený smajlik BLIKAL ?

ked ste ho tam ráčili pricapit.
GabiZ
02.03.11,06:19
tak sa chod sem-tam previezt na vytahu a spoznat aj vyššie poschodia

u nás jedna osoba to pravidelne robí, a špehuje iných

Ten, kto za výťah platí, nikto mu nemôže prikázať, že sa bude voziť len 3x denne a dosť. Niektorí výťah používajú niekoľkonásobne za deň, niektorí možno raz za deň. Frekvenciu používania výťahu vlastníkmi bytov naozaj neovplyvníš. Ak takýto špehúň za výťah neplatí ale využíva ho, tiež je to na vlastníkoch bytov, ktorí ak o tomto vedia mali by riešiť na schôdzi. U nás tiež každý sleduje každého a práve preto si tí, ktorí za výťah neplatia pekne na kamarátsku návštevu k susedke chodia pešo po schodoch, aj keď je to nad ich sily, lebo ak by ich druhá suseda uvidela, čo by sa potom hovorilo.......Všetko závisí len od ľudí a nikde sa nedá presne nalinkovať a poradiť, urobte to takto. To čo platí tu, nemusí inde.
GabiZ
02.03.11,06:26
teraz som kukol do predpisu za služby spojené s užívaním bytu

a položka za používanie vyťahu je tam zahrnuta 0,62 €

veľa ??

či nejde o sumu , ale o niečo iné ?

nerozumiem.

Halli to v príspevku č. 6 vysvetlila. Je to paušál za výťah. Mesačne sa totižto platí zálohová platba za výťah, ak je zmluva s dodávateľom - výťahári, ktorí sa o výťah starajú. V zmluve je zvyčajne uvedený rozsah prác, ktoré spadajú pod určitý "paušál", ktorý sa im mesačne platí. Ostatné - opravy, údržby idú z fondu opráv. No a elektrika je zase iná položka.