vierakajo
24.02.11,18:06
dobry den,
prosim o info v novembri 2010 bol zakupeny monitor za 961,- + drziak 82,-
Firma sa rozhodla ho odpisovt 2 roky /dovod - ak by ho dali do nakladov v plnej vyske v roku 2010 - firma by bola v strate/. Ako mam uctovat danove a uctovne odpisy? DU sa maju rovnat UO?
dakujem
KEJKA
24.02.11,17:15
v tomto prípade ide o drobný HM, čo ZDP nerieši. Teda ak sa firma rozhodne odpisovať, určí si odpisový plán na dobu dlhšiu ako 13 mesiacov a odpisuje., Tieto odpisy uplatní aj daňovo.
teda odpoveď áno, UO=DO.
betka
24.02.11,17:32
22
Odpisy hmotného majetku a nehmotného majetku


(1) Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 alebo 14 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov. Postup pri odpisovaní hmotného majetku je určený v § 26 až 28 a nehmotného majetku v odseku 8, ak nejde o hmotný majetok a nehmotný majetok vylúčený z odpisovania podľa § 23.

(2) Hmotným majetkom odpisovaným na účely tohto zákona sú

a) samostatné hnuteľné veci, prípadne súbory hnuteľných vecí, ktoré majú samostatné technicko-ekonomické určenie, ktorých vstupná cena je vyššia ako 1 700 eur a prevádzkovo-technické funkcie dlhšie ako jeden rok,
b) budovy a iné stavby106) okrem

1. prevádzkových banských diel,
2. drobných stavieb na lesnej pôde slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva a oplotení slúžiacich na zabezpečovanie lesnej výroby a poľovníctva, 107)

c) pestovateľské celky trvalých porastov108) podľa odseku 5 s dobou plodnosti dlhšou ako tri roky,
d) zvieratá uvedené v prílohe,
e) iný majetok podľa odseku 6.

Podstata:

(8) Nehmotný majetok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi, 1) najviac do výšky vstupnej ceny (§ 25).

Môj názor je iný.
Ide o samost.-hnut. vec, kt, je vymedzená v par, 22/2. Daňovo sa odpíše jednorazovo, a účtovne sa bude považovať za DHM, podľa IS, ak tam máte onak uvedené.

DO=UO len u nehnotného majetku, kt. sa odpiduje v súvislosti s účtovnými predpismi.
vierakajo
24.02.11,18:25
ako teda?
gabi2
03.03.11,13:25
Dobrý deň, prosím Vás o radu. Zistila som, že na účet 082 sa mi dostávali účtovné odpisy t.j. aj odpisy za jednotlivé mesiace predaného majetku. V daňovom priznaní som ten rozdiel medzi daňovými a účtovnými odpismi pripočítala k základu dane takže tam je to v poriadku, ale na 551( vo výkazoch ) mi ostali účtovné odpisy, ktoré sú vyššie ako daňové odpisy, mala som to asi preúčtovať a na účte 082 mám tiež tie účtovné odpisy. Keby sme predali teraz všetok majetok tak nie som schopná vyrovnať účet 022 s 082. Ako by som to mohla opraviť teraz? Prípad nastal v roku 2008. ďakujem. Gabi
marjankaj
03.03.11,13:34
ako teda?

Opýtaj sa na DÚ, alebo to vôbec neodpisuj.
KEJKA
03.03.11,17:29
máš viac zaúčtovaných odpisov ako je NC majetku?
tak si to mala odúčtovať, nestačí len vysporiadať v DP.
gabi2
04.03.11,07:11
Teraz už viem, že som to mala odúčtovať ale nestalo sa a teraz by som to chcela opraviť. Ohľadom daní je to ok, ale tie výkazy a tá suma. Čo s tým ? srdečná vďaka Gabi
Jana Acsová
04.03.11,07:33
Môj názor je iný.
Ide o samost.-hnut. vec, kt, je vymedzená v par, 22/2. Daňovo sa odpíše jednorazovo, a účtovne sa bude považovať za DHM, podľa IS, ak tam máte onak uvedené.

DO=UO len u nehnotného majetku, kt. sa odpiduje v súvislosti s účtovnými predpismi.No a môj názor je zas iný od tohto .-)

Prikláňam sa ku Kejke, aj keď by sme sa mohli pohrať na slovíčka. Čo sa týka DO=UO asi najčistejšie túto "kvázi" rovnicu môžeme v podvojnom účtovníctve použiť len u nehmotného majetku. U dlhodobého drobného majetku neexistujú DO a preto sa vychádza z výsleku hospodárenia z účtovníctva a tak sa náklad zaúčtovaný v triede 5 dostane do základu dane cez § 17/1/b), čiže nejedná sa o uplatnenie spomínanej rovnice.

T.j. v názore sa opieram o účtovné východiská a ich následnú aplikáciu cez daňový zákon.
Stefan2005
04.03.11,08:22
Na túto tému sa viackrát viedla diskusia, žiaľ oponentské príspevky nie sú schopné predložiť relevantný materiál dokazujúci, že majú pravdu.

Ak sa drobný majetok (nespĺňajúce ocenenie podľa ZoDP) zaradí do dlhdobého majetku, nemôže vstupovať jednorázovo do nákladov, ale iba prostredníctvom odpisov; pretože takýto majetok ZoDP nerieši, tak sa podľa neho pri odpisovaní postupovať nemôže - preto nastupujú predpisy o účtovníctve, ktoré zaradenie takéhoto majetku do dlhodobého riešia - a voľbu ponechávajú na účtovnej jednotke.

Uvedené platilo do 31.12.2003 a platí i po 1.1.2004.

Ak nebola zrušená platnosť Usmernenia MF č. 2634/2004-72" v ktorom stojí:
"Hmotný majetok ktorého ocenenie je 30 000 Sk a nižšie, ktorého doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok, zaradený do dlhodobého hmotného majetku, je aj po 31. decembri 2003 do daňových výdavkov zahrnovaný v súlade s účtovníctvom" , tak nemám dôvod poopraviť svoj názor...