Danuulienka
24.02.11,18:52
Dobrý večer, chcem Vás poprosiť.Dostala som od mesta zaplatenú sumu za predaj pozemku. Pozemok vlastním päť rokov. Myslím, že tento príjem je od dane oslobodený. Je môj názor správny? Prosím poraďte mi
Ďakujem
truch
22.03.11,07:52
Áno, príjem z predaja nehnuteľností je od dane oslobodený po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia.
Danuulienka
23.03.11,11:26
ďakujem za radu
Chrusťa
24.03.11,06:20
Dobrý deň a ako je to s daňou z príjmu predaja nehnuteľnosti, ktorá je zaradená do obchodného majetku firmy? Kedy je predaj oslobodený od dane? Po piatich rokoch od vyradenia z majetku firmy, alebo stačí, že nehnuteľnosť právnická osoba vlastní 5 rokov?ďakujem.
truch
24.03.11,06:42
Dobrý deň a ako je to s daňou z príjmu predaja nehnuteľnosti, ktorá je zaradená do obchodného majetku firmy? Kedy je predaj oslobodený od dane? Po piatich rokoch od vyradenia z majetku firmy, alebo stačí, že nehnuteľnosť právnická osoba vlastní 5 rokov?ďakujem.

§9 (1) Od dane je oslobodený príjem
a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
Zo zákonu vypadla možnosť oslobodenia po dvoch rokoch trvalého pobytu.
Dopĺňam: týka sa to FO, Mária má pravdu
Chrusťa
24.03.11,07:04
ďakujem
Mária.K.
24.03.11,07:17
Dobrý deň a ako je to s daňou z príjmu predaja nehnuteľnosti, ktorá je zaradená do obchodného majetku firmy? Kedy je predaj oslobodený od dane? Po piatich rokoch od vyradenia z majetku firmy, alebo stačí, že nehnuteľnosť právnická osoba vlastní 5 rokov?ďakujem.
U právnickej osoby príjem z predaja nehnuteľnosti nie od dane oslobodený ani po piatich rokoch vlastníctva a ani po piatich rokoch po vyradení z majetku firmy. Ustanovenie § 9 zákona o dani z príjmov, ktoré upravuje oslobodenie príjmov a predaja nehnuteľnosti sa vzťahuje len na fyzické osoby.
suzi22
25.03.11,10:44
Dobry den,
chcem sa spytat - pri predaji pozemku - viem ze je to oslobodeny prijem,ak ho mal clovek vo vlastnictve viac ako 5 rokov...no moja otazka znie - musim tento prijem vykazat v DP? Ak ano, tak DP B, tab. 3, r. 2 - aku sumu dam do vydavkov? Taku istu ako je prijem? Kedze vysledok by mal byt 0.....vopred dakujem :-)
truch
25.03.11,11:44
Dobry den,
chcem sa spytat - pri predaji pozemku - viem ze je to oslobodeny prijem,ak ho mal clovek vo vlastnictve viac ako 5 rokov...no moja otazka znie - musim tento prijem vykazat v DP? Ak ano, tak DP B, tab. 3, r. 2 - aku sumu dam do vydavkov? Taku istu ako je prijem? Kedze vysledok by mal byt 0.....vopred dakujem :-)

Keďže je to príjem oslobodený v DP sa neuvádza.
suzi22
25.03.11,12:04
Dakujem velmi pekne......a to som sa dnes pytala tuto otazku na danovom urade a tam mi tvrdili, ze to tam musim napisat aj ked je to nulove.....ach jaj :( ....este raz dakujem
truch
25.03.11,12:12
Dakujem velmi pekne......a to som sa dnes pytala tuto otazku na danovom urade a tam mi tvrdili, ze to tam musim napisat aj ked je to nulove.....ach jaj :( ....este raz dakujem

Keby sme písali do DP všetko čo je oslobodené to ako by vyzeralo? Raz keď je oslobodené, tak je oslobodené:(
Ja už teda neviem, nech sa vyjadria aj ostatní!!!!!
Kvaka
25.03.11,13:50
Keby sme písali do DP všetko čo je oslobodené to ako by vyzeralo? Raz keď je oslobodené, tak je oslobodené:(
Ja už teda neviem, nech sa vyjadria aj ostatní!!!!!
Oslobodený príjem nie je zdaniteľný príjem, naozaj sa do DP neuvádza. Nulový príjem asi nie je, to by bolo darovanie, môže byť len základ dane 0. Napr. mám kúpený pozemok za 500€, a po dvoch rokoch ho predám tiež za 500€, tak do DP to musím uviesť, aj keď je výsledný základ dane 0. Možno sa nepochopili s pracovníčkou DÚ. Napr. opýtam sa nejakej pracovníčky po telefóne, či musím uviesť príjem z predaja pozemku, ak mi vyjde 0, samozrejme že mi povie, že áno, aj keď by mala dať najprv doplňujúcu otázku, ako dlho vlastním nehnuteľnosť.
jana32
25.06.11,05:45
Dobrý deň, moja mamina vlastní pozemok, ktorý by rád odkúpila jej neter. Ja som navrhla spôsob, aby to urobili formou darovacej zmluvy ale neter sa ohradila, že pozemok sa darovacou zmluvou nedá na ňu previesť. V živote som nič také nepočula, o to viac, že sme jeden pozemok už tak poriešili, nakoniec veď je to výhodné práve pre neter. Teraz neviem či sme neičo prehlidli, viete mi niekto poradiť, prosím?