tiina_tiina
24.02.11,19:03
Ahojte poraďáci, chcela by som Vás poprosiť o pomoc.
Prosím ako mám postupovať v prípade, ak účtovná jednotka účtujúca v podvojnom účtovníctve sa rozhodne od 1.1.2011 zmeniť metódu účtovných odpisov?
To znamená, že majetok obstaraný do 31.12.2010 účtovne odpisovala zrýchlenou metódou a majetok obstarný od 1.1.2011 sa rozhodne odpisovať majetok účtovne rovnomerne.
Je potrebné, aby sa prerátal rovnomernou metódou aj majetok obstaraný do 31.12.2009?

Ďakujem veľmi pekne.
tina
ladyrs
24.02.11,18:08
žiadne prepočítavanie !!!! práve že počas odpisovania ÚJ nesmie meniť zvolenú metódu, ale pri každom novoobstaranom majetku sa rozhodne,ako ho bude odpisovať, t.j. niektoré majetky rovnomerne, iné zas môže zrýchlene.....
tiina_tiina
24.02.11,18:21
ďakujem:)
ladyrs
24.02.11,18:27
ešte dodávam, kukni § 26 ZDP :

(3) Daňovník odpisuje hmotný majetok metódou rovnomerného odpisovania (§ 27) alebo metódou zrýchleného odpisovania (§ 28). Spôsob odpisovania určí daňovník pre každý novoobstaraný hmotný majetok a nemožno ho zmeniť po celú dobu jeho odpisovania.
a_je_to
24.02.11,19:28
Účtovné odpisy možno zmeniť, ak sú nato primerané ekonomické dôvody, nie však dozadu, iba dopredu. Neriadia sa § 26 ZoDP, ale § 28 ZoU a § 20 PÚP, ktoré uvádzajú :

§ 28
(1) Účtovná jednotka, ak nie je ďalej ustanovené inak, odpisuje hmotný majetok okrem zásob a nehmotný majetok okrem pohľadávok v súlade s účtovnými zásadami a účtovnými metódami, ak osobitný predpis neustanovuje inak.



§ 20
Odpisovanie dlhodobého majetku
(4) Pri tvorbe odpisového plánu sa zohľadňuje doba použiteľnosti, počet výrobkov alebo podobných jednotiek, u ktorých sa predpokladá ich získanie prostredníctvom majetku, pričom sa predovšetkým zohľadňuje
a) očakávané použitie majetku a intenzita jeho využitia,
b) očakávané fyzické opotrebovanie majetku, ktoré závisí od bežných podmienok jeho využívania, ako je smennosť, plán opráv a údržby, starostlivosť o majetok v čase, keď sa nevyužíva,
c) technické a morálne zastaranie,
d) zákonné alebo iné obmedzenia na používanie majetku.
e) rôzna doba použiteľnosti a rôzny priebeh opotrebenia jednotlivých oddeliteľných súčastí dlhodobého majetku podľa potrieb účtovnej jednotky.

(5) Podľa meniacich sa podmienok sa prehodnotí odpisový plán a upraví sa zostatková doba odpisovania alebo sadzby odpisovania.

Ak sa Ti účtovné odpisy zdajú vysoké, môžeš predĺžiť zostávajúcu dobu odpisovania ... alebo naopak. Zmenu uvedieš do odpisového plánu. Spätne odpisy už neupravuješ iba dopredu. Daňové odpisy však musia zostať zachované nielen do minula, ale aj do búdúcna, tam platí § 26 ZoDP. Ale je možnosť zmeniť aj daňové na DHM zaradený vlani, lebo v prvom roku sa rovnomerné a zrýchlené v sume prakticky zhodujú, odlišujú sa až v druhom roku. Problém môže byť iba pri zdôvodnení prípadnej daňovej kontrole, prečo v poznámkach k závierke sú uvedené iné, než sú použité. Z opisu otázky sa zdá, že Tvoje doterajšie účtovné odpisy sa rovnali daňovým, pretože účtovné odpisy sa nerozlišujú na rovnomerné a zrýchlené, sú také, ako sa zadefinujú do odpisového plánu podľa § 20 PÚP. Po zmene sa už nebudú rovnať čo však nie je prekážkou.
tiina_tiina
27.02.11,10:04
Ďakujem veľmi pekne za vysvetlenie. Môžem teda aj pri rovnakom druhu majetku (napr. notebooky) použiť dve rôzne metódy účtovných odpisov?
Mariana42
27.02.11,10:52
Áno môžeš. Účtovný odpis sa stanovuje podľa toho, koľko rokov by sa mal používať majetok v podnikaní . Napr. môžeš sa rozhodnúť, že osobné vozidlo budeš účtovne odpisovať 6 rokov.
Daňový odpis môže byť zrýchlený alebo rovnomerný a tiež sa stanovuje na každý druh majetku zvlášť.
Osobné auto daňovo odpisuješ 4 roky.
kvieta
01.03.11,06:23
Ahojte, chcela by som sa opytat.
Mame leasingy na auta od 9/2009.. na 48 mesiacov.. teda som urobila odpisovy plan na 4 roky rovnomerneho odpisovania.
Od roku 2011 nam predlzili leasing na 54 mesiacov (lebo 6 splatok v roku 2011 nam znizili).

Chcem sa opytat, ci uctovne odpisy ostavaju 48 mesiacov, len danove budu 54 mesiacov? alebo budu aj uctovne odpisy 54 mesiacov?

teda do r. 2010 necham 12 odpisov rovnakych a zvysok OC prepocitam na 32 mesiacov?

a majitel chce aby sa UO = DO je to mozne? alebo nie je mozne menit DO aj ked sa zmenila dlzka leasingu?
nakolko danove odpisy = trvanie leasingu

Prosiiim o radu.
kvieta
01.03.11,07:59
prosiiiiim skusi mi niekto poradit?

mozem predlzit DO pri predlzeni leasingu? alebo musia ostat 48 mesiacov?
a potom mozem nechat aj uctovne 48 mesiacov?
KEJKA
01.03.11,15:45
účtovné môžeš nechať aj môžeš zmeniť, ale nechala by som ich.
Daňové odpisy - tam prepočítaš zostávajúce splátky na zostávajúci /nový/ počet mesiacov.