Simonab
16.12.05,11:09
Prosím poraďte mi. Konateľ novovzniknutej s.r.o. ( je jediným konateľom aj spoločníkom ) nakúpil materiál ešte pred zápisom do OR. Mohla by som to zaúčtovať takto:
ID
112/365 vklad zásob do s.ro.
501/112 preúčtovanie materiálu
365/211 vrátenie peňazí konateľovi
Alebo by bolo lepšie urobiť kúpnu zmluvu s konateľom a zaúčtovať zásoby priamo. Alebo ešte inak?
Účtujem s.r.o. prvý krát. Zriaďovacie výdavky a vklad ZI som si tu už prečítala veľmi mi to pomohlo, len ten materiál som tu nikde nevidela. Teda okrem JU.
Už som sa na to pýtala v inej téme, len mi nikto neodpovedal. Možno preto že to bola staršia téma. Preto som ju presunula a skúšam znovu. Budem vďačná za každú odpoveď.
KEJKA
16.12.05,15:31
Sro vzniká dátumom podľa zakladateľskej listiny. Aj vo výpise z OR bude dátum vzniku a dátum zápisu rozdielny. Musíš si ujasniť kto kúpil materiál.
Píšeš že konateľ, teda doklad mána svoje meno. Ak je to faktúra s jeho menom, tak sro ju kúpi od konateľa/spoločníka ako od občana 112/365a následne sa mu vyplatia peniaze.
Ak je doklad z ERP, tak si ho zaúčtuješ priamo 112/211, dáš si tam pečiatku s IČO atd.
Treba len dať pozor na DPH, ale zrejme ešte nie je platiteľom.
Simonab
16.12.05,18:05
Nie je platcom DPH. Ale ďakujem za odpoveď. Ja som sa už bála, že som zadala blbú otázku. A že mu tam ten materiál nebudem môcť dať vôbec. Všetky faktúry sú na konateľove meno. Zakladateľskú listinu som ešte nevidela . A na výpise z OR je len dátum zápisu 29.10.2005.
KEJKA
16.12.05,18:38
Nie je platcom DPH. Všetky faktúry sú na konateľove meno. Zakladateľskú listinu som ešte nevidela . A na výpise z OR je len dátum zápisu 29.10.2005.
ten den vzniku asi už osobitne nepíšu, ja si pamatam aj také. Ale dátum vzniku je uvedený v časti Ostatné právne skutočnosti.
A od toho dátumu, spoločnosť môže konať, podnikať aj ked samozrejme má prakticky oklieštené možnosti, kedže všade pýtajú výpis z OR, IČO.:)
Simonab
19.12.05,09:19
A keď nakúpil materiál ešte aj pred tým dátumom spísania zakladateľskej listiny? Ten tam už ísť nemôže? V ktorom zákone a § by som našla za aké obdobie dozadu ( pred vznikom resp. založením ) si môže s.r.o. uplatniť nákup zásob alebo aj nákup HIM? Vďaka.