zanetka68
25.02.11,08:40
Dobrý deň,

obraciam sa na vás so žiadosťou o radu. Mám dva rozdielne názory na fakturáciu vodného a stočného a prelome roka 2010-2011. BVS nám fakturovala od roka 2004 vždy mesačne na základe "odhadov" vodné a stočné až do 8/2010. Netuším prečo fakturácia bola prerušená až do faktúry, v ktorej bolo vodné a stočné za 9/2010-1/2011 a na celú sumu bola 20 % DPH. V zmluvných podmienkách s BVS máme, že fakturácia má byť mesačná "na základe skutočne odobratého množstva (prípadne technických prepočtov)".
Na školení nám bolo povedané, že u opakovaných plnení majú byť dodania týkajúce sa roka 2010 zdanené 19 % DPH. Daňová poradkyňa mi to potvrdila, BVS mi napsala, že na faktúre je dátum dodania 1.1.2011, preto je 20 % DPH a tu pripájam vyjadrenie DRSR:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Pri posúdení daného prípadu je potrebné vychádzať z uzavretej zmluvy medzi obchodnými partnermi, z vyhotovených faktúr, z § 19 ods.1, 3 a § 27 zákona o DPH
V prípade, že platiteľ v tuzemsku dodáva opakovane tovar za určité časové obdobie, ktoré začalo v roku 2010 a končí v roku 2011, pri ktorom deň dodania tovaru určený v súlade s § 19 ods. 3 zákona o DPH platného do 31.12. 2010 je posledný deň daného obdobia, t.j. určitý deň v roku 2011, potom platiteľ k dodávke uplatní 20% sadzbu dane, ktorá je platná v čase vzniku daňovej povinnosti, ktorá podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH vzniká v deň dodania tovaru (v danom prípade abstrahujeme od záloh).
DR SR Banská Bystrica je oprávnené poskytovať daňovým subjektom informácie o ich právach a povinnostiach vo veciach daní s odkazom na príslušné ustanovenia osobitných predpisov v súlade so zákonom č. 150/2001 Z.z. o daňových orgánoch v znení neskorších predpisov. Pri poskytovaní týchto informácií DR SR nevstupuje do vzájomných obchodných vzťahov daňovníkov; v jeho kompetencii nie je posudzovanie správnosti postupu platiteľa pri uplatňovaní DPH v jednotlivých obchodných prípadoch, resp. poskytovanie poradenstva charakteru navrhovania variant spôsobu postupu platiteľa. S danými otázkami Vám odporúčame obrátiť sa na kompetentné právnické resp. fyzické osoby zaoberajúce sa uvedenou činnosťou.

Ing. Martin Ťažký
Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Ďakujem vopred za rady, názory. :)
IvoM
25.02.11,09:56
Podľa môjho názoru je to z pohľadu DPH OK /§19.3/, druhá vec je, že ak máte v zmluve dohodnutú mesačnú fakturáciu tak je to porušenie zmluvných podmienok.
zanetka68
25.02.11,10:19
Na školení nám prednášajúca povedala, že platby týkajúce sa roka 2010 ako v tomto prípade malo byť 12 faktúr v roku 2010 s 19 % DPH. Nechcem mať problém, že si odpočítam 20 % DPH a neuznajú mi to. :( Čo mám robiť? Nechať to tak a pre istotu neuznať DPH, ale risknúť to, ale aj z DRSR mi zdôraznili zmluvné podmienky a tie nie sú dodržané, preto vidím problém aj so sadzbou DPH.
zanetka68
27.02.11,18:39
Opäť som napísala dopyt na drsr a čakám na odpoveď. :(
zanetka68
04.03.11,09:31
Pre tých, ktorí majú podobný problém:

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Ak podľa § 19 ods. 3 zákona o DPH deň dodania tovaru je posledný deň každého kalendárneho mesiaca, potom dodávateľovi daným posledným dňom vznikala daňová povinnosť podľa § 19 ods. 1 zákona o DPH (ktorú mal priznať v daňových priznaniach za príslušné zdaňovacie obdobia) a bol povinný vyhotoviť faktúru podľa § 71 zákona DPH s predpísanými náležitosťami - inak postupoval v rozpore s vymenovanými ustanoveniami.
Podľa § 49 ods. 1 zákona o DPH vzniká platiteľovi právo odpočítať daň z tovaru alebo služby v deň, kedy pri tomto tovare alebo službe vznikla daňová povinnosť. Z uvedeného plynie, že i odberateľ musí posúdiť, či dodávateľ správne určil deň dodania tovaru ? deň vzniku daňovej povinnosti, aby správne uplatnil odpočet dane.
Nesúlad fakturácie, nesprávneho posúdeniu vzniku daňovej povinnosti je potrebné konzultovať zmluvnými stranami.
DR SR Banská Bystrica je oprávnené poskytovať daňovým subjektom informácie o ich právach a povinnostiach vo veciach daní s odkazom na príslušné ustanovenia osobitných predpisov v súlade so zákonom č. 150/2001 Z.z. o daňových orgánoch v znení neskorších predpisov. Pri poskytovaní týchto informácií DR SR nevstupuje do vzájomných obchodných vzťahov daňovníkov, v jeho kompetencii nie je posudzovanie správnosti postupu platiteľa pri uplatňovaní DPH v jednotlivých obchodných prípadoch, resp. poskytovanie poradenstva charakteru navrhovania variant spôsobu postupu platiteľa. S danými otázkami Vám odporúčame obrátiť sa na kompetentné právnické resp. fyzické osoby zaoberajúce sa uvedenou činnosťou.

Ing. Martin Ťažký
Odbor služieb pre verejnosť
Daňové riaditeľstvo SR
Banská Bystrica

Váš dopyt:

Dobrý deň,

ďakujem veľmi pekne za Vašu radu, prečítala som si zmluvu s Bratislavskou vodárenskou spoločnosťou, podľa ktorej je zmluvne dohodnutá mesačná fakturácia. Ak by neporušili zmluvné podmienky, mali ,podľa môjho názoru, fakturovať vodné a stočné mesačne s 19 % DPH za obdobie 9 - 12/2010 a obdobie 1/2011 s 20 % DPH. Nie je to tak? Ak áno, čo môžeme ako odberateľ urobiť? Môžeme odpočítať v roku 2011 20% DPH, alebo nemôžeme si odpočítať túto DPH vôbec?