marym
25.02.11,09:15
Zamestnankyňa dostala výpoveď od zamestnávateľa k 1.9.2010 výpovedná doba bola 3 mesačná, pracovný pomer mal skončiť 30.11.2011.
V mesiaci november 2010 doniesla potvrdenie o dočasnej PN, ktorá trvá doposiaľ. Nepriamo nám bolo oznámené, že zamestnankyňa je tehotná od októbra 2010.
Počítame s tým, že zamestnankyňa je na tzv. rizikovom tehotenstve a lekár jej ukončí PN tesne až pred začiatkom MD.
Podľa ZP sa pracovný pomer skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby to znamená, že ak jej lekár ukončí PN týmto dňom sa jej skončí aj pracovný pomer a následná MD už bude len z ochrannej lehoty vyplácaná soc. poisťovňou ?
ivka70
25.02.11,08:21
Nie, kedze MD bude nasledovat okamzite po PN a je to tiez ochranna doba, rovnako ako RD po MD, poslednym dnom pracovneho pomeru zamestnankyne bude az posledny den RD.
popstar
25.02.11,09:09
Mozte mi poradit? Mam podobnu situaciu, ale zamestnavatel chce rozviazat so mnou pracovny pomer lebo firma sa rusi. Plati pre mna ochranna lehota? Som tehotna, zamestnavatel je upovedomeny a momentalne som PN na rizikovom a este asi dlho budem. Kedy pre mna konci pracovny pomer? Dakujem za rady...
ivka70
25.02.11,09:12
Mozte mi poradit? Mam podobnu situaciu, ale zamestnavatel chce rozviazat so mnou pracovny pomer lebo firma sa rusi. Plati pre mna ochranna lehota? Som tehotna, zamestnavatel je upovedomeny a momentalne som PN na rizikovom a este asi dlho budem. Kedy pre mna konci pracovny pomer? Dakujem za rady...

V pripade, ze sa firma rusi, neplati ochranna doba.
Takze v pripade zrusenia firmy a vypovede podla par. 63 1 a, mozes takuto vypoved dostat aj pocas PN, tehotna, pocas materskej ci rodicovskej dovolenky.

Zákaz výpovede
§ 64
(http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-03-2010-a.html#hore)
...

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
b) z dôvodu, pre ktorý môže zamestnávateľ okamžite skončiť pracovný pomer, ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke a o zamestnanca na rodičovskej dovolenke (§ 166 ods. 1); ak je daná zamestnankyni alebo zamestnancovi výpoveď z tohto dôvodu pred nástupom na materskú dovolenku a rodičovskú dovolenku tak, že by výpovedná doba uplynula v čase tejto materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky, skončí sa výpovedná doba súčasne s materskou dovolenkou a rodičovskou dovolenkou,
c) pre iné porušenie pracovnej disciplíny [§ 63 ods. 1 písm. e)], ak nejde o tehotnú zamestnankyňu alebo ak nejde o zamestnankyňu na materskej dovolenke alebo zamestnankyňu a zamestnanca na rodičovskej dovolenke,
d) ak z vlastnej viny stratil predpoklady na výkon dohodnutej práce podľa osobitného zákona.

§ 63
Výpoveď daná zamestnávateľom

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
....
popstar
25.02.11,11:51
Dakujem za rychlu odpoved, myslela som si, ale som rada, ze mi to niekto potvrdil, dakujem pekne, velmi mi to pomohlo :)