Martinella
25.02.11,10:32
Pôvodca textu príspevku: Martinella http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/137943-materska-2011-a-post1643553.html#post1643553)
Ahojte, chcem Vás poprosiť o názor na takýto prípad:
Nezamestnaná nastúpila na MD - bez nároku na MD, 2 roky poberá rodičovský príspevok. Teraz je tehotná, predpokladaný termín pôrodu 30.09.2011. Pani v Soc.poisťovni, dobrá známa, jej poradila prihlásiť sa na DNP s max.VZ a pokúsiť sa zamestnať aspoň na 3 mesiace s min.VZ hoci len na 2 hodiny, vraj aby splnila podmienku 270 dní nemocenského poistenia a vznikne jej nárok na MD s max.VZ. Zamestnanie má pred nástupom na MD zrušiť.
Čo vy na to? Aká bude výška jej materského?
:-)

Písala som prípad, keď na Soc.poisťovni pani dala radu pri prípade:
DNPO od 26.01.2011, predtým rodičovský príspevok, pracovný pomer na 2 hodiny denne - od 01.03.2011 do 15.07.2011, pracovný pomer ukončený, termín pôrodu 30.09.2011.
Jedna z odpovedí:
Takéto rady sa akosi množia. Dala by som na jej mieste písomný dotaz na úsredie soc.poistnovne cez poradnu. A presne by som napísala, že pravdep. termín pôrodu je xxx. Mám možnosť pracovať na prac.pomer na dobu určitú 3 (príp. 4) mesiace. Ak sa prihlásim hned na DNP, či mi vznikne nárok na materské, tj. splním podmienku 270dní, ak DNP a zamestnania bude v období 3mesiacov súbežné. Možno je tam takáto medzera? V čase trvania PP však bude jej vym.základ z DNP znížený o vym.základ v zamstnaní, tj. uplne maximálnu materskú mať určite nebude. Ale by som bola zvedavá, či nárok ano. LEbo toto je ozaj velmi háklivé radiť a nespoliehala by som sa na to.

Prikladám odpoveď zo Sociálnej poisťovne a tiež z Ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny:
Dobrý deň,
posielame Vám odpoveď na Vašu otázku:
Som matka na rodičovskej dovolenke, ktorá mi trvá od 4.1.2009, predtým som bola nezamestnaná.Od 26.01.2011som sa prihlásila na dobrovoľné nemoc. poistenie s maximálneho vymeriavacieho základu. Som tehotná, a môj predpokladaný termín pôrodu je 30.09.2011. Mám možnosť sa na 4-5 mesiacov zamestnať, dobrovoľné nemocenské poistenie si chcem platiť naďalej. Samozrejme s rozdielu vym.základov zo zamestnania a max.VZ. Chcem sa spýtať, či týmto spôsobom splním podmienku 270 dní nemocenského poistenia, keď budem mať takýto súbeh nemocenských poistení zamestnanca a dobrovoľne nemocensky poistenej osoby.Pri prvom dieťati mi nárok na materské nevznikol, z toho dôvodu poberám rodičovský príspevok.
Ďakujem za skorú odpoveď
Odpoveď:
Dobrý deň,





v zmysle zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení má poistenkyňa nárok na dávku materské, ak je nemocensky poistená, a ak bola nemocensky poistená najmenej 270 dní v posledných dvoch rokoch pred pôrodom. Táto podmienka musí byť splnená ku skutočnému dňu pôrodu (nie očakávanému dňu pôrodu určeným lekárom, ani k dátumu zodpovedajúcemu šiestim týždňom pred očakávaným dňom pôrodu určeným lekárom).


Na účely splnenia podmienky 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, sa započíta obdobie akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia za predpokladu, že toto obdobie nemocenského poistenia spadá do sledovaného obdobia. (dva roky pred pôrodom).


Ak ste na dobrovoľné nemocenské poistenie prihlásená odo dňa 26. 1. 2011 a dieťa sa narodí 30. 9. 2011, podmienku 270 dní z tohto poistenia do pôrodu nesplníte. Ak so zamestnávateľom uzatvoríte pracovný pomer budete povinne nemocensky poistená ako zamestnankyňa. Ak Vám tento pracovný pomer skončí, ukončí sa Vám aj povinné nemocenské poistenie. Ak toto povinné nemocenské poistenie bude ukončené pred pôrodom je možné ho, na účely splnenia podmienky 270 dní, do dobrovoľného nemocenského poistenia započítať.


Viac informácií nájdete na našej stránke v časti Nemocenské poistenie (http://www.porada.sk/474/1146s) – Materské, Poradňa. Podrobnejšie informácie o Vašom nároku na materské Vám môže poskytnúť pobočka Sociálnej poisťovne (Kontakty - pobočky (http://www.porada.sk/zoznam-pobociek-podla-krajov/460s?)), a to na základe Vašich identifikačných údajov a údajov v jej informačnom systéme.


S pozdravom


Vaša Sociálna poisťovňa

Katy a R
08.03.11,14:33
:eek::eek::eek: .. a potom aby sa obyčajný človek v tom vyznal..... :confused::confused:
jeden čihi.. druhý hota :confused::confused:
Jana Motyčková
08.03.11,18:13
Nedajú sa mi zobraziť odpovede v prílohe, ale citovaná odpoveď zo SP je veľmi zvláštna. Aj keď v zákone explicitne nie je napísané, že jedno obdobie sa započíta pre dobu 270 dní iba raz, zdá sa mi nelogické, aby to isté obdobie sa započítavalo dvakrát.
Andyke
08.03.11,18:22
Odpovede z prílohy.