miroinvalid
25.02.11,10:46
Dobrý deň,
Chcem sa Vás opýtať. Mam uznaný invalidný dôchodok na 50% a poberám úrazovú rentu.
V súčasnosti som bez zamestnania a sociálna poisťovňa za mna uhrádza odvody za zdravotne postenie.
Keďže som ale v zlej finančnej situácií tak sa musím napriek môjmu postihnutiu zamestnať.
Chcel by som ale vedieť, že keď nastúpim do zamestnania tak či mi ostane priznaná úrazová renta a invalidný dôchodok?
A hlavne chcem vedieť, že v prípade ak nastúpim do práce a nebudem ju zvládať vykonávať a prídem o ňu, či aj potom bude za mňa sociálna poisťovňa opäť platiť zdravotne poistenie, ako teraz?

Ďakujem
janaGT
25.02.11,10:46
ak si na ID, SP za teba neplatí zdravotné poistenie. ZP za teba platí štát. Keď si bol uznaný za inval.dôchodcu, mal si zaniesť na svoju zdrvotnú poisťovňu rozhodnutie o priznaní invalidity, odo dňa priznania je za teba platiteľom zdrav. poistenia štát.
Ak nastúpiš do zamestnania, tak ti ID zostane. Zamestnávateľ ťa prihlási do ZP ako svojho zamestnanca a bude za teba platiť odvody on, avšak v polovičnej výške.
Ešte skús napísať, od kedy do kedy trval tvoj PP, možno máš aj nárok na podporu v nezamestnanosti.
miroinvalid
25.02.11,12:41
ahoj
Na invalidnej som stvrtym rokom takze ta podpora v nezamestnanosti je minulost.
Ano, to rozhodnutie o priznaní invalidity som odniesol a tak za mna platia zdrav.odvody. Myslel som ze to plati socialna poistovna-Oki.

Ja by som teraz potreboval vediet, ako to bude v pripade ak v tej praci kde chcem teraz nastupit nevydrzim a skoncim tam.

Ako to bude potom s platenim zdravotnych odvodov? Automaticky bude zase za mna stat platit zdravotne poistenie? ci to mam riesit cez urad prace potom? Toto neviem.

Inak tam, kde chcem nastupit nechcem hovorit o invalidite vobec, pretoze by ma ani nezamestnali si myslim. Radsej zamestna zamestnavatel zdraveho cloveka ako cloveka ktory je ciastocny invalid.

ahoj
pekny den
Xanti
25.02.11,12:50
ahoj
Na invalidnej som stvrtym rokom takze ta podpora v nezamestnanosti je minulost.
Ano, to rozhodnutie o priznaní invalidity som odniesol a tak za mna platia zdrav.odvody. Myslel som ze to plati socialna poistovna-Oki.

Ja by som teraz potreboval vediet, ako to bude v pripade ak v tej praci kde chcem teraz nastupit nevydrzim a skoncim tam.

Ako to bude potom s platenim zdravotnych odvodov? Automaticky bude zase za mna stat platit zdravotne poistenie? ci to mam riesit cez urad prace potom? Toto neviem.

Inak tam, kde chcem nastupit nechcem hovorit o invalidite vobec, pretoze by ma ani nezamestnali si myslim. Radsej zamestna zamestnavatel zdraveho cloveka ako cloveka ktory je ciastocny invalid.

ahoj
pekny denNeodporúčam zatajovať tak dôležitú vec ako to, že poberáš ID, nakoľko zamestnávateľ má za teba nižšie odvody do ZP a ked na to prídu tak musia poopravovať potom všetky mzdy a výkazy ... a to sa Ti nepoďakujú.

Ak by sa ti nepáčilo v robote, tak môžeš ísť na UP alebo len sa zaevidovať do ZP stále bude za teba ako invalida platiť zdravotné odvody štát.

V prípade evidencie na UP, po splnení podmienok môžeš dostať dotáciu na otvorenie chránenej dielne alebo pracoviska a môžeš byť živnostník a robiť to čo chceš, čo vládzeš a čo Ti vyhovuje.